Warface: Global Operations

Warface: Global Operations incelemesi

Warface, iOS ve Android platformlarına Warface: Global Operations olarak geldi.

Senelerdir PC ve konsol oyuncularının hayatında yer alan, oynaması ücretsiz bir FPS oyunu olan Warface, şimdi mobil cihazlar için çıktı. Sadece iOS ve Android için çıkmış olan ve yine tamamen ücretsiz bir FPS oyunu olan Warface: Global Operations, bugünkü inceleme yazımızın konuğu oldu. Eğer mobil oyunlar ile alakalı olan geçmiş incelemelerimden beni biliyorsanız, bu tip oyunlardan çok hoşlanmadığımı da hatırlıyor olabilirsiniz. Bakalım bu yeni yapıt, her şeye rağmen hoşuma gidecek mi?

Warface: Global Operations

Warface, kötü bir oyun değildi; peki, Warface: Global Operations?

Warface oyununu hem bilgisayarımda, hem de PlayStation 4 Pro konsolumda bir süre boyunca oynadım. Tabii ki oyunun konsol sürümü, bilgisayar sürümü kadar zevk vermemişti ama bu yapıt yine de eğlenceli idi. En azından oyunda bol içerik vardı ve sizi meşgul tutabiliyordu. İşte aynı şeyi ne yazık ki Warface: Global Operations için söyleyemiyorum; bu oyunda yaptığınız tek şey, 1-2 farklı haritada, 1-2 farklı oyun modunda PvP deneyimi yaşamak. Ne yazık ki üründe başka hiçbir şey bulunmuyor.

Warface: Global Operations oyununda aksiyona dalabilmek için öncelikle 1 kere Fight butonuna basıyorsunuz. Bu kısımda karşınıza arkadaş daveti imkanı ve teçhizat seçme kısımları çıkıyor. Eğer bir kere daha Fight butonuna basarsanız da oyuncu eşleştirme sistemine giriyorsunuz. Oyunda en azından benim denk geldiğim kadarıyla 2-3 harita ve 2 adet oyun modu bulunuyor. Bu oyun modları bölge ele geçirme ve klasik takımlı ölüm maçı gibi görünüyor. Haritalar ise genel yapısı ise birbirine benziyor.

Yani, konu içerik olduğu zaman bu yapıt beni kesinlikle memnun etmiyor. Call of Duty: Mobile oyunundan da hoşlanmamıştım ama mobil cihazlarında illa bir FPS oyunu arıyorsanız, içerik yönünden Call of Duty: Mobile, kesinlikle Warface: Global Operations isimli yapıtın önüne geçmeyi başarabiliyor. Yalnız incelemekte olduğum bu video oyununda en azından sürekli olarak aynı içerikleri oynayabilmeniz için çok tanıdık ama benim sevdiğim bir sistem bulunuyor: Ligler ve buna bağlı olarak güç seviyeleri.

Güç seviyelerinden birazdan bahsedeceğim ama bu oyunun temelinde bir lig sistemi yatıyor. Oyunda, karşılaşma yendikçe, seviye atladıkça veya gücünüzü yükselttikçe lig atlayabiliyorsunuz. Lig atlamak, her zaman en yetenekli oyuncularla karşılaşacağınız anlamına gelmiyor. İçerisinde bulunduğunuz lige göre zaman zaman yetenekten ziyade deneyimli oyuncularla da karşılaşabiliyorsunuz. Yani, oyunda yetenek temelli bir eşleştirme sistemi bulunmuyor; liginizdeki oyuncularla eşleşiyorsunuz.

Warface: Global Operations

Güç seviyeniz, oyunu ciddi anlamda etkileyebiliyor

Warface: Global Operations oyununda tahmin edebileceğiniz gibi kendinize yeni silahlar ve zırhlar alabiliyorsunuz. Mağaza sekmesinde öncelikle karşınıza gerçek para ile satın alabileceğiniz paketler çıkıyor. Bunlar ardından bir de oyunda 1600’lı yıllardan kalma bir ganimet kutusu sistemi görüyorsunuz. Yalnız bu ganimet kutularından bir tanesi gerçek para ile, diğeri de reklam izleyerek açılıyor. Yani, tamamen ücretsiz bir şekilde açılan herhangi bir ganimet kutusu yok oyunda; illa reklam izleyeceksiniz.

Warface: Global Operations oyununun zaten neredeyse her yerinde mikro ödemeler, reklamlar ve gerçek para ile satın alınabilecek paketler bulunuyor. Market sekmesinde tahmin edebileceğiniz gibi mikro ödeme birimi satın alabiliyorsunuz ve en ucuz birim 35 TL olarak görünüyor. Siz tahmin etmeden önce söylemek istiyorum, o kadar az birim hiçbir işinize yaramıyor. Oyunda ayrıca daha sonra bahsedebileceğim bir sezon sistemi de var ve Season Pass ögesinin fiyatı 70 TL.

Tüm bu mikro ödemeler ve reklamlar ardından markette sonunda zırhlara ve silahlara ulaşabiliyoruz. Warface: Global Operations oyununda kendimize silah, zırh, yakın dövüş silahı, tabanca ve kullanılabilir ögeler satın alabiliyoruz. Özel görünen ve ciddi anlamda güçlü olan silahlar, gerçek para ile satın alınabiliyor. Sıkıcı görünen ve güçsüz olan silahlar ise oyun içerisinde kazandığınız para ile satın alınıyor. Bu noktada da oyun, ben bir Pay to Win sistemi kullanıyorum diye adeta bağırıyor.

Şöyle anlatayım, oyunun başında size verilen silahın adı Daewoo 2K ve kendisi 10-20 güç civarında bir şey oluyor. 2-3 görev yaparak gerekli birimleri elde edip, bu silahı en yüksek seviyeye çıkartabiliyorsunuz ki bu 70 güç seviyesi oluyor. Fakat oyunun başından itibaren bir oyuncu, 950 adet altın vererek Elite SAI GRY AR-15 silahına sahip olabiliyor. Bu silahın temel gücü 125 ve 200’e kadar çıkabiliyor. Sizin temel gücü 125 olan bir silah alabilmeniz için 54. seviyeye ulaşmanız gerekiyor.

Warface: Global Operations

Warface: Global Operations, çirkin yüzünü sonunda gösterdi

Silahlar üzerinde ciddi bir haksızlık bulunuyor. Bu haksızlık, oyunun çok ilerleyen seviyelerinde az da olsa çözülüyor. Yalnız bunun için rahat 100-120 seviye filan atlamanız gerekiyor ki bu aylar sürebilir. Zırh kısmı ise düzeltilemeyecek seviyede haksızlık bulunduruyor. Şöyle ki oyunda zırhları güçlendirme yok. Yani, zırh değerini yükseltmek için yeni zırh almanız gerekiyor. Sizin zırh parçalarınızın temel gücü 10 iken oyuna para yatıran biri ilk adından itibaren 150 güçlü bir zırh parçası satın alabiliyor.

Warface: Global Operations oyununda sizin 150 gücüne sahip bir zırh parçasına sahip olabilmeniz için 56. seviyeye kadar filan beklemeniz gerekiyor ki o seviye civarlarında başka bir mikro ödeme ögesi açılıyor; oyuncular 350 güce sahip bir zırh parçası satın alabiliyor. Sizin, o güce ulaşmanızın imkanı yok; oyundaki en yüksek güçlü normal zırh parçası 295 olarak görünüyor. Ayrıca oyunda çok nadir olan birkaç farklı silah ve zırh da bulunuyor. Onları açabilmek için de ganimet kutusu açmanız gerek.

Güç dengesi konusunda Warface: Global Operations, ciddi anlamda iğrenç bir sistem sunuyor. Ayrıca oyun içerisinde de güç, durumu gerçekten etkileyebiliyor. Ben, tahmin edebileceğiniz gibi bu oyuna 1 kuruş bile vermedim ve özel zırh ve özel silah satın alan oyuncularla karşı karşıya geldim. Normal oyuncuları rahatlıkla öldürebilirken, o oyuncuları öldürmem normalden çok daha zordu ve bir noktadan sonra da oyundan soğudum. Zaten inceleme sonrasında da oyunu hemen sileceğim efendim.

Yine de bu oyunun güçlenme konusunda yaptığı hoş bir şey var. Eğer ilk Destiny oyununun orijinal silah yükseltme sistemi hatırlıyorsanız, işte o sistem bu oyunda yer alıyor. Silaha özel bir birim harcayarak, yeni parçalar ve güç arttırma ögeleri açabiliyoruz. Mesela, oyundaki ilk silahınızın açılabilir 2 adet dürbünü, 2 adet namlusu ve 2 adet de lazeri bulunuyor. Tüm bunlar, oldukça kolay olan silah yükseltme sistemi ile açılıyor. Aynı sistemde, güç seviyesini yükselten ögeler de yer alıyor.

Warface: Global Operations

Sıra geldi oyunun sezonluk içeriklerine

Daha önce de dediğim gibi Warface: Global Operations oyununda bir sezon sistemi yer alıyor. 70 TL vererek bu sezon sistemindeki Battle Pass ögesi için ücretli olan bandı satın alabiliyorsunuz. Eğer bu Battle Pass ögesine herhangi bir para yatırmazsanız, 20 seviyelik Battle Pass ögesinde sadece 1 adet karakter görünümü öne çıkıyor ki bu görünüm de standart karakterlere ciddi anlamda benziyor. Ayrıca, daha önce bahsettiğim o çok nadir silahların parçalarının yarısı da ücretsiz bantta yer alıyor.

Yani, oyundaki en nadir silahlar ve zırhların yarısı ganimet kutularının içerisinde. Diğer yarısı ise ücretli olan Battle Pass bandında. İşin daha da sinir bozucu yanı, oyun size bu silah parçalarının yarısını ücretsiz Battle Pass kısmında veriyor ve aldığın bu parçaları tamamlamak istiyorsan, 70 TL ver ve Battle Pass ögesini satın al diyor; ücretsiz kısımdaki parçalar, silahı yapmanız için yeterli olmuyor. Ayrıca ücretli Battle Pass kısmında daha özel karakter görünümleri ve güç arttıran zırhlar yer alıyor.

Battle Pass seviyesi bana göre yeterince hızlı seviye atlıyor ve ayrıca oyunda günlük ve haftalık görevler de yer alıyor. Bu görevleri yaparak da oyun içerisindeki 90000 adet birimden birkaç tanesinin sahibi olabiliyorsunuz. Onun dışında daha önce de dediğim gibi reklam izleyerek farklı birimler kazanıp, ganimet kutuları açabiliyorsunuz ve bence Warface markası için tüm bunlar birer utanç kaynağı olmalı. Tamam, mobil oyunlar bir para tuzağı ama ücretsiz oyuncular da bu kadar cezalandırılmamalı.

İnceleme yazımı sonlandırmadan önce bu oyunun iyi olan bir noktasından bahsetmek istiyorum: Görsellik ve performans. Ses ve müzik kısmı her ne kadar etkileyici olmasa bile oyunda grafik ayarı yapabiliyorsunuz ve FPS değerini seçebiliyorsunuz. Benim için açıkçası böyle bir oyunda 60 FPS çok daha önemli ve oyunu orta görselliklerde 60 FPS değerinde oynamayı başardım iPhone 6S Plus ile. Eğer sizde daha iyi bir cihaz bulunuyorsa, çok daha yüksek bir görsellikte bu oyun 60 FPS olarak oynanabilir.

Warface: Global Operations

Sonuç olarak ne diyoruz Warface: Global Operations hakkında?

Eğer akıllı telefonunuzda sadece zaman geçirmek adına bir FPS oyunu oynamak istiyorsanız, aslında piyasada bunu yapabileceğiniz çok güzel oyunlar bulunuyor. Warface: Global Operations, bu oyunların arasında değil; bu oyundaki mikro ödeme belası, size muhtemelen hiçbir şekilde zevk vermeyecektir. Oyunda nereye adım atarsanız atın, sürekli olarak karşınıza mikro ödemeler çıkıyor. Eğer bunlar sadece kozmetiklere bağlı olsa çok problem çıkartmazdım ama mikro ödemeler, ciddi avantajlar sağlıyor.

Eğer saatte birkaç milyon dolar kazanabiliyorsanız ve muhtemelen birkaç ay içerisinde ölecek olan mobil oyunlara para yatırmayı çok seviyorsanız, Warface: Global Operations yapıtına bir şans verebilirsiniz. Hatta, oyunu oynamadan önce MY.GAMES ekibine direkt olarak kredi kartı bilgilerinizi de verebilirsiniz. Eminim ki bu durum kendilerini çok mutlu edecektir. Ayrıca oyun içerisinde sürekli olarak mikro ödemeleri satın alma tuşları ile de uğraşmak zorunda kalmazsınız diye düşünüyorum.

Warface: Global Operations
Warface: Global Operations, ne yazık ki eğlenceli hiçbir içeriğe sahip değil. En fazla birkaç karşılaşma ardından bu oyunun size sunacağı her şeyi görmüş oluyorsunuz ve sıkılmaya başlıyorsunuz. Bu sıkılma durumu sırasında oyunun mikro ödemelerden ve reklamlardan ne kadar zevk aldığını fark ederseniz, cinnet geçirme durumunuz da yer alıyor. Belki mikro ödemeler bu kadar ön planda olmasaydı ve oyunculara avantajlar sağlamasaydı oyuna bu kadar sinirli olmayacaktım ama bana soracak olursanız, Warface: Global Operations kesinlikle oynanmayı hak etmiyor ve MY.GAMES ekibi de böyle bir politika izlediği için kendinden utanmalı.
Olumlu
Lig sistemi ilgi çekici olabiliyor.
Silah güçlendirme olayı hoş görünüyor.
Grafik ve performans ayarları bulunuyor.
Olumsuz
Her yerde mikro ödemeler ve reklamlar var.
Temel oynanış oldukça sıkıcı ve içerik yok.
Parayı veren düdüğü çalıyor.
1.8
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir