Dünya üzerinde, dolandırıcılık kavramının ne kadar geniş bir çerçevede hayatta tutulduğunu anlamak için insan üstü bir güç gerekiyor galiba. Her alanda olduğu gibi ana konumuz video oyunlarında da pek çok farklı dalda kullanılan dolandırıcılık unsurları, teknoloji firmalarının başını ağrıtmaya sürdürüyor. Bu konudaki durumlardan hayli sıkıntılı olan firmaların başında gelen Valve ise inatla savaşını sürdürüyor. Haberimizde; Steam platformunda kol gezen, tüm yasaklamalara rağmen bir yolunu bularak, sahte oyunlar vasıtasıyla maddi menfaat elde edilen yapımlara karşı getirilen yeni önlemlerden bahsedeceğiz. Bakalım Valve, her şartta kendilerine çözüm üreten dolandırıcılarla başa çıkabilmek adına ne gibi önlemlere baş vurmuş?

Valve, Steam platformundaki sahte oyunlarla olan mücadelesine devam ediyor

Steam platformuna güven ölçütü sınırlaması geldi

Bilindiği üzere, Steam platformunda; sınırsız diye tabir edebileceğimiz yoğunlukta video oyunu bulunuyor ve ne yazık ki bunların hepsi oyuncuları memnun etmek için tasarlanmıyor. Bu oyunlardan bazılarındaki, oyun içi kazanım ve takaslanabilir oyun kartlarının; kötü niyetli kullanımından ötürü, çeşitli yasaklamalara maruz kaldığını söyleyebiliriz. Yine de Steam platformu, bazı açıklardan faydalanılarak, kötü niyetli kullanımı yasal hale getiren sahte oyunlardan tam olarak arındırılamıyor. Bu hususta Mayıs 2018 tarihinden itibaren bazı farklı adımlar atılacağı bildirilmişti. Uygulanmaya başlanan, takaslanabilir kartlara dair güven ölçütü sınırlaması kapsamında, Valve yetkilileri tarafından yeni yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Bu yaptırımlar kapsamında, oyun kartlarının güven ölçütüne ulaşana kadar erişimi sınırlandırılacak ve aşağıdaki sınırlandırmalar uygulanacağını belirtelim.

  • 100 başarı sınırı
  • Oyunlarda kazanılan başarıların, küresel başarılara katkıda bulunmaması ve Steam Profilinde bu başarıların görünmemesi.
  • Oyunların, bir hesabın oyun kütüphanesi sayısına katkıda bulunmaması ve Steam Profili Oyun Toplayıcı ekranında görünmemesi.
  • Bahsi geçen oyunların kuponlar için uygun olmayacaklar.

Yukarıda saydığımız maddelerin, güven ölçütünü tamamlamayan oyunlara uygulanacağını bir kez daha hatırlatalım. Ayrıca 2018 yılı Haziran ayının başından beri, gerekli yeterlilikleri sağlayamayan oyunların, bu tip yaptırımlarla karşılaştıkları görüldüğünü ekleyelim. Bundan böyle sahte oyunlarla, fazladan takaslanabilir ya da satılabilir ögelerin kullanımı daha zor hale gelecek. Dileyen dolandırıcı vasıflı kişiler, oyunlarda bolca başarım elde edip, bunlarla haksız kazanç sağlayamayacaklar. Tabii bu durumun ne kadar yapıcı olacağını bilmiyoruz. Belirttiğimiz üzere; dünyanın dört bir tarafında olduğu gibi video oyunları piyasasında da dolandırıcılar hep bir yolunu bularak, işlerine gelen açıkları bulabiliyor.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster