Unreal Engine 5 ile en gerçekçi yeni nesil karakter yüzü geliştirildi

Unreal Engine 5 ile yapılan projeler, herkesin yeni nesil oyunlara karşı olan heyecanını yükseltiyor.

2021 senesinde bazı oyun ve teknoloji geliştiricilerine Unreal Engine 5 isimli yeni nesil oyun motoru sunuldu. 2022 senesinin ilk çeyreğinde de bu oyun motorunu artık çok daha geniş bir ölçüde görmeye başlayacağız. Bu sırada, bazı geliştiriciler yeni nesli gerçekten hissettiren projeler üzerinde çalışıyor ve bu haberimizde de o projelerden bir tanesini sizlere göstereceğiz. Bu proje, Ziva Dynamics tarafından geliyor ve kendileri, yeni neslin en gerçekçi yüz teknolojisini geliştiriyor. Bu teknoloji dahilinde oluşturulan sistem ise ZRT Face Trainer adına sahip. Şu anda beta versiyonunda ulaşılabilir olan bu sistem, sadece birkaç saat içinde yüzünüzü, oyun dünyasına aktarabiliyor.

Unreal Engine 5

ZRT Face Trainer, yeni makine öğrenimi eğitimli, bulut tabanlı bir yüz donanımı olarak tanımlanıyor. Dört boyutlu dev bir veri bankası ile kurulan bu sistem, tasarladığınız karakter yüzünü alıyor ve 1 saat içerisinde Unreal Engine 5 ile uyumlu hale getiriyor. Bu sistemin veri bankasında tam 15 TB boyutunda, dört boyutlu veriler bulunuyor. Ayrıca oluşturulan yüzler, 72 binden fazla animasyonu gerçekleştirebiliyor, kendi yüzlerini şekillendirebiliyor. Daha da önemlisi, bu yeni nesil yüzler, sistemlerde sadece saniyede 30 MB harcıyor. Gerçek zamanlı kullanımda bu teknoloji sadece saniyede 3ms harcıyor. Yani, sadece kalite değil, optimizasyon da yeni nesilde.

Öyle görünüyor ki yeni nesil konsollar günümüz teknolojisine iyice oturduğu zaman, yeni nesil yerine şimdiki nesil olarak hitap edilmeye başlandığı zaman karşımıza oldukça yüksek seviyeli sonuçlar çıkmaya başlayacak. Böyle gerçekçi teknolojiler şu anda, video oyunlarında aktif olarak kullanılabilir mi, bilemiyoruz ama Ziva Dynamics tarafının da çok başarılı bir iş çıkarttığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Peki, oluşturulmuş olan bu teknoloji ve gerçekçi suratlar hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Konu hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyoruz.