2009 senesinde PlayStation 3 için çıkışını gerçekleştirmiş olan Uncharted 2: Among Thieves, içerisindeki tren bölümü ile birçok insanı etkilemişti. Ayrıca birçok insanın aklında da soru işaretleri oluşturmuştu: Acaba bu bölüm tam olarak nasıl işliyordu? İşte bu sorunun cevabını Freako isimli bir YouTube içerik üreticisi anlattı. Bu içerik üreticisi, oyun içerisinde bazı hileler kullanarak, serbest kamera modunu kullanarak, bölümün tam olarak nasıl işlediğini gözler önüne serdi.

Uncharted 2: Among Thieves

Uncharted 2: Among Thieves gerçekten ilginç bir tasarıma sahip

Dilerseniz şimdi bölümün nasıl işlediğini sizlere anlatalım. Eğer direkt olarak videoya göz atmak istiyorsanız, bu videoyu da haberimizin en altında hemen ekliyoruz. Şimdi bölümden bahsedelim: Videoda öncelikle, trenin nasıl sonsuz bir şekilde çevrede hareket ettiği açıklanıyor. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit, tren bir yuvarlak çizerek hareket ediyor. Bu şekilde de sonsuza dek o raylarda hareket ediyoruz.

Tamam, yuvarlak çizmek mantıklı ama bölümler nasıl değişiyor? Bu da aslında kamera açıları ile gerçekleştiriliyor. Videodan da görebileceğiniz gibi oyun, bölümlerin değişeceği zaman oyunculara ya bir sinematik ekran veriyor, böylece oyuncu kamerayı kontrol edemiyor ya da çok yüksek duvarlar karşınıza çıkıyor ki bu şekilde kamerayı kontrol edebilseniz bile, çevreyi göremiyorsunuz. İşte bu anlarda tren hareket etmeye devam ediyor ama dışarıda çevre siliniyor ve yeni çevre yükleniyor.

Uncharted 2: Among Thieves içerisindeki bu tren bölümünün sonlarına doğru, daha karlı bir mekana geliyoruz. Yayımlanan videoya göre bu mekan da tamamen bir yuvarlak çizen harita tasarımına sahip. Hatta trenin bu bölüme çıktığı rayların yanında, trenin yuvarlak çizmesi için hazırlanmış olan ikinci raylar bulunuyor. Yani, eğer haritada tam bir tur atarsanız, bölüme çıktığınız tüneli görebiliyorsunuz. Dilerseniz bahsettiğimiz bu videoyu sizler de hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster