Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Tropico 6 incelemesi

Her şey oyları alana kadar...

Politika, benim için yeterince sıkıcı bir konu. Video oyunları ise oldukça eğlenceli. Peki, bu iki ögeyi birleştirirsek ne olur? Mesela, gerçek hayatta diktatörleri pek sevmeyiz ama bir video oyununda biz diktatör olursak, durum ne olur? İşte tam bu noktada karşımıza Tropico serisinin altıncı oyunu olan Tropico 6 çıkıyor.

Tropico 6

Tropico 6 ile tanıdık ama gelişmiş bir deneyim yaşıyoruz

Tropico 6, bizlere kesinlikle bilindik bir deneyim sunuyor. Bu deneyim, özellikle bir önceki oyuna oldukça bağlı ama yine de önemli bir gelişime tanıklık ediyoruz. Bu gelişimler de en çok oyunun görevleri ile ortaya çıkıyor. Bu video oyununda 3 farklı oyun modu bulunuyor: Antrenman, Oyun Alanı ve Görevler. Antrenman ile oyunun temellerini mini görevler ile öğrenebilmek mümkün. Eğer ilk defa bu seriden bir oyuna yönelecekseniz, antrenman görevleri sizin oldukça işinize yarayacak.

Antrenman haricinde bir de oyun alanı modu var. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oyun modunda serbest bir şekilde Tropico 6 deneyimini yaşayabiliyorsunuz. Oyunu oynayacağınız adayı ve kuralları seçip, herhangi bir sınırlandırma olmadan, dilediğiniz gibi kendi bölgenizi yönetebiliyorsunuz. Görevler ise bu video oyununu en iyi şekilde gösteriyor; bu mod ile farklı durumlara ayak uydurmanız ve oyunun mekaniklerini en iyi şekilde kullanabilmeniz gerekiyor.

Hangi oyun modunu oynamak isterseniz isteyin, deneyiminiz genel anlamda oldukça detaylı oluyor. Evet, şöyle bir tepeden baktığınız zaman diktatörlük ile kendi bölgenizi yönetiyorsunuz ama dikkat etmediğiniz detaylar, başınızı ağrıtabiliyor. Uygulayabileceğiniz poliçeler, araştırmalar ile açılan yeni çalışma şartları, binalara ayırdığınız bütçeler, ticaret rotaları ve çok daha fazlası, ayrı ayrı ilgi istiyor sizden. Bana soracak olursanız, bu oldukça güzel bir şey.

Bu detaylar arasındaki yeni Raid sistemi ise benim en çok ilgimi çeken şey oldu. Bu sistem sayesinde korsanları kullanarak birbirinden farklı kaynakların sahibi olabiliyorsunuz. Hatta eğitimli veya eğitimsiz insanlar için kurtarma operasyonu bile düzenleyebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak, oyundaki dönem ilerledikçe daha gelişmiş özellikler açılıyor. Dediğim gibi, Raid oldukça güzel bir yenilik olmuş seriye.

Tropico 6

Bir taraf seçmeniz gerekecek

Önceki Tropico oyunlarında olduğu gibi Tropico 6 ile de oyuncuların karşısına farklı taraflar çıkıyor. Oyunun ilk döneminde çok az taraf çıksa da zaman ilerledikçe, seneler aktıkça daha da zorlayıcı, işleri daha da karıştıran taraflar çıkıyor. Mesela, X tarafı ile Y tarafının istekleri birbiri ile çakışabiliyor ve sizin bir taraf seçmeniz gerekebiliyor. Ayrıca bu taraflar, gayet aktif bir şekilde sizin gelişiminizi de etkiliyor.

Tabii sadece oyundaki yapay zekalara karşı değil, kendinizin içinde de bir taraf seçmeniz gerekecek. Bölgeniz için çalışan, başarılı, herkesi mutlu etmek isteyen bir yönetici mi olacaksınız? Yoksa para araklayan, diktatör, seçimlere izin vermeyen, insanları sürekli manipüle eden bir kişi mi olacaksınız? Bu oyun sayesinde tarafınızı çok temiz bir şekilde seçebiliyorsunuz.

Günlük hayatı etkileyen, ücretli yemek dağıtımı veya herkese daha fazla yemek gibi ekstralar; seçimden seçime değiştirebileceğiniz daha önemli durumlar, mesela askerlerin sadece eğitilmiş kişilerden oluşması veya herkesin rahatça asker olabilme durumu gibi birçok şey, oynanışı derinden etkiliyor ve hoş bir deneyim sunuyor. Günümüzdeki şehir kurma ve yönetmen simülasyonları, genelde birbirlerine benzerken Tropico 6, kendi havasını korumayı başarıyor.

Bahsetmiş olduğumuz ekstralar ve verilen diğer önemli kararlar, her dönem atladığında daha da önemli bir hal alıyor ve daha da çeşitleniyor. Tüm bu kararları, oyundaki bolca yapı ve yönetim kararı ile birleştirdiğiniz zaman da Tropico 5 oyununa göre çok daha başarılı, çok daha iyileştirilmiş bir yapıt çıkıyor karşımıza. En azından oynanış açısında durum bu şekilde.

Tropico 6

Bilgisayarınız Tropico 6 oyununu açabilecek mi?

Tropico 6 oyununu kişisel bilgisayarımda deneyimledim. Bu bilgisayarım pek de güçlü değil, içerisinde oldukça yaşlı bir NVIDIA GeForce GTX 850m bulunuyor. Bu ekran kartım ile oyunun önerdiği grafik ayarlarında oyunu oynamayı kabul ettim ve elde ettiğim performans, ortalama üstü idi. Açıkçası, bilgisayarımın bu oyunu çalıştırdığına bile şaşırdım.

30 FPS ile 40 FPS arası performans alırken, oyunun önerdiği grafikler de fena değildi. Tabii ki oldukça kalitesiz gölgelerle ve olmayan detaylarla oyunu deneyimledim ama şöyle uzaktan kurduğunuz binalara baktığınız zaman, gözünüz kanamıyor. Bu yüzden ben görsel anlamda oyundan kendi bilgisayarım ile memnun kaldım. Performans ise fena değildi.

Müzikler ve seslendirmeler ise bu video oyununun en iyi olduğu noktalardan bir tanesi. Öncelikle, oyunun müzikleri gerçekten başarılı. Yani, bu konuda daha ne söyleyebilirim bilmiyorum. Seslendirmeler de oldukça başarılı ancak oyundaki süreniz 10-20 saati aştığı zaman o seslendirmeler oldukça monoton bir hal alıyor. Seslendirmeleri kapatabilmek mümkün ama bu bir çözüm müdür, bilemiyorum.

Genel olarak inceleme yazımı toparlamam gerekirse, Tropico 6 kesinlikle önerdiğim bir video oyunu. Evet, karşımızda dev gibi, inanılmaz kaliteli bir şehir yönetme simülasyonu yok ama diliyle, havasıyla, eğlenceli noktaları ile bu video oyunu bence kendisine şans vermenizi hak ediyor. Eğer bu serinin önceki oyunlarını oynadıysanız ve beğendiyseniz, bu oyunu da çok büyük bir ihtimalle beğeneceksiniz. Şehir yönetme simülasyonları ile aranız varsa ve daha önce bu seriden hiçbir oyunu da oynamadıysanız, Tropico 6 kesinlikle kendi serisinin adını karalamıyor.

Tropico 6, kesinlikle kendi serisinin önceki oyunlarına göre oldukça başarılı bir yapıt. Yalnız, buna rağmen karşımıza kusursuz bir video oyunu yok. Tropico 6, kendi içindeki gelişmelere rağmen hala tam bir video oyunu hissini bizim içimizde oluşturamıyor. Evet, oyun detaylı ve eğlenceli bir yapıya sahip ama bu detay ve eğlence, sadece oyunun kendi çapı içerisinde ölçülebilir. Eğer işin içine diğer şehir oluşturma ve yönetme simülasyonlarını katacak olursak, bu video oyunu minicik bir ürün gibi kalıyor diğer yapıtların yanında.
Olumlu
Eğlenceli bir yapı.
Derin ve detaylı oynanış sistemleri.
Başarılı müzikler ve diğer sesler.
Olumsuz
Daha iyi bir optimizasyon olabilirdi.
Grafikler hoş görünse de oldukça az detaylı.
Tam bir oyun havası yok.
8.5
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir