Trials Rising incelemesi

Hazırlanın, en çılgın motosiklet yarışlarına gidiyoruz.

Ubisoft, 2000 senesinde oyuncuların hayatına yepyeni bir oyun serisi soktu. Bu serinin adı Trials idi ve seri, kısa süre içerisinde oyuncular tarafından sevildi. Bu seri, tabii ki tüm oyuncular tarafından sevilebilecek, günlük bir yapıt değildi. Yine de tam 19 senede bu seri gelişti ve şimdi karşımızda bu markanın en güncel oyunu olan Trials Rising var. Peki, serinin en yeni oyunu ne kadar başarılı olmuş? Bu sorunun cevabını, Trials serisini daha önce çok az oynamış birisi olarak cevaplamaya çalışacağım.

Trials Rising

Trials Rising evrenine hoş geldiniz

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Trials serisini çok az oynamış olsam da serinin tüm oyunları hakkında bilgi sahibiyim. Oyunların oynanış mantığını da az-çok bildiğime inanıyorum. Trials Rising ile de bu mantığın değişmediğini görüyorum. Zaten ortada değişiklik için de bir sebep yoktu. Bu video oyunu ile seri sadece daha aksiyonlu, daha heyecanlı, daha eğlenceli bir hale getirilmiş gibi görünüyor.

Yalnız tüm bu aksiyondan ve heyecandan önce oyuna karakterimizi yaratarak başlıyoruz. Tabii oyunun karakter yaratma ekranı çok da değişik değil. Üzerinde durabileceğiniz sadece 3 farklı ayar bulunuyor. Karakter yaratma sisteminin tam tersine karakter özelleştirme de gayet güzel görünüyor. Evet, bu video oyununda karakterimizi özelleştirebiliyoruz. Karakterimizin ceketi, tişörtü, kaskı, eldivenleri, menüdeki pozu, yenince veya yenilinceki hareketleri ve çok daha fazlasını özelleştirebiliyoruz.

Tabii tüm bu özelleştirmeler mikro ödemeler ile destekleniyor. Evet, bu video oyununda mikro ödemeler var ve bu sistem ile hem gerçek para ile oyun içerisinde harcayabileceğiniz paralar alabiliyorsunuz, hem de ganimet kutusu açabiliyorsunuz. Yani, video oyunu dünyasının en sevilmeyen iki sistemi bu oyunda bulunuyor. Cümlelerimden anlayabileceğiniz gibi oyunda toplamda 2 farklı para birimi var ve bu birimlerden birini gerçek para ile satın alıyoruz. Diğer birim ise oyun içerisinde kazanılıyor.

Gerçek para ile satın alınan para birimi, oyun içi birim ile birlikte kozmetik ögeleri direkt olarak mağazadan satın almakta kullanılabiliyor. Ayrıca ganimet kutularından da rastgele kozmetik ögeler düşebiliyor. Her seviye atladığınızda 1 adet ganimet kutusu kazanıyorsunuz ve bu oyunu sevenlerin, çok seri bir şekilde seviye atlayacağını da rahatlıkla söyleyebilirim. Yine de her şeye rağmen bana bu video oyunu mikro ödeme konusunda ikinci, hatta üçüncü sınıf bir oyun gibi göründü.

Trials Rising

Oyunda bolca motosiklet de bulunuyor

Karakter özelleştirme haricinde motosikletimiz de özelleştirilebiliyor. Karakter özelleştirme için söylediğim şeylerin tamamı aslında motosiklet özelleştirmek için geçerli. Bu konuda ekstra bir şey söylememe gerek olduğunu düşünmüyorum. Yalnız oyundaki her kozmetik öge, hem karakteriniz için, hem de motosikletiniz için daha da özelleştirilebiliyor. Yalnız bu sistemde de bolca mikro ödeme bulunuyor. Şöyle ki, ganimet kutularından düşürdüğünüz kozmetik ögelerin renklerini ayarlayıp, üzerine tasarım ekleyebiliyorsunuz ama birçok tasarım, ganimet kutularında bulunuyor.

Hazır mikro ödeme sisteminden bahsediyorken, ganimet kutularına bir kere daha değinmek istiyorum. Şu an Trials Rising içerisinde 2 farklı ganimet kutusu bulunuyor ve bu kutuların içerisinde hangi kozmetik ögelerin olduğunu görebiliyorsunuz. Bu durum tabii ki bazı yasalar ile ters düşmemek için oyuna eklenmiş ama yine de küçük bir detaydı, açıkçası benim hoşuma gitti. Ayrıca ganimet kutularının içinden çıkan kozmetik ögeleri, toplu bir şekilde oyun içi para birimi ile değiştirebilmek mümkün. Bunu yapmak da oyunun ekonomisine göre oldukça ucuz.

Trials Rising oyununda toplamda 6 farklı motosiklet bulunuyor ve sanıyorum ki genişletme paketleri ile oyuna çok daha fazlası eklenecek. Elimizdeki motosikletlerden ise en başta ikisi açık oluyor. Geriye kalan 4 motosikletten 2 tanesi oyun içi para ile açılabiliyor. Diğer 2 motosiklet ise seviyenize göre açılıyor. Yani, sürekli olarak kendinizi yeni motosikletler ile ödüllendirebilmeniz mümkün. Zaten daha önce de demiştim; tüm bu motosikletlerdeki özelleştirme ögeleri de oldukça hoş.

Şimdi, bu motosikletlerin hepsi neredeyse birbirinin aynı. Tabii ki bu cümlem oynanış açısından. Yoksa görünüm olarak hepsi birbirinden farksız. Zaten oyunun temelinde de öyle çok ekstrem bir oynanış karmaşası yok. Oyunda dengemizi sağlıyoruz, ileri veya geri gidiyoruz ve her şey aslında bu kadar. Oynanış kısmında tuşa basma kısmı her ne kadar basit görünse de Trials serisini bilenler, her şeyin daha karmaşık olduğunu bilecektir zaten. Trials Rising de aynı formülü başarılı bir şekilde uyguluyor.

Trials Rising

Trials Rising, sizi yarışmak için stadyuma da sokuyor

Öncelikle, ben en son Trials oyununu oynadığım zaman haritalar pek de hareketli değildi, çok interaktif bir ortam yoktu. Fakat Trials Rising oldukça hareketli ve etkileşime geçilebilir hareketlere sahip. Ayrıca oyundaki haritaların da çok çeşitli olması; hiçbirinin, hiçbirine benzememesi de oldukça olumlu bir durum. Haritaların veya bölümlerin tasarımları da gayet yaratıcı ve eğlenceli. Yine hiçbir bölüm, oyundaki diğer hiçbir bölüme oynanış açısından da benzemiyor.

Oyundaki genel dünya haritası ise gerçekten bir dünya haritası. Yani, karşınızda dünyamızın tam bir haritası var ve bu dünya üzerinde yarışlar, siz seviye atladıkça açılıyor. Bu sayede sadece Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde kalmıyoruz, diğer bölgelere de gidiyoruz. Dünya haritasının gerçekten bir dünya haritası olması da benim ilgimi çekti ve umarım tüm dünya, bu oyunda kullanılır ve tüm oyun boyunca benzersizlik devam eder.

Peki, Trials Rising oyununu diğer Trials oyunlarından ayıran özellikler neler? Bu özelliklerden ilki kontratlar ve stadyum finalleri. Bu iki yarış tipi de beni bu oyunda heyecanlandıran yarış tipleri oldu. Kontratların bulunduğu bölümler, diğer bölümlere göre daha hareketli ve daha zor oluyor. Eğer kontratın istediklerini yapabilirsek de ödüllerin sahibi oluyoruz. Stadyum finali ise tek haritada 1’den fazla motosikleti barındıran, çoklu çizgili bir yarış. Bu yarışta da birinci olan bir sonraki lige çıkabiliyor. Yani, stadyum yarışları oyunda az bulunuyor ama gayet etkililer.

Trials Üniversitesi de oyundaki bir başka yenilik. Ben, dediğim gibi Trials serisine çok yakın değildim ama Trials Üniversitesi sayesinde oyuna hemen alıştım; Trials Üniversitesi, aslında öğretici bir bölüm. Trials Üniversitesi içerisinde bolca bölüm bulunuyor ve bölümler, siz seviye atladıkça, sırayla açılıyor. Bu sayede de ihtiyacınız olduğunuz zaman, ihtiyacınız olan bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Eğer siz de bu seriye ilk defa adım atmayı planlıyorsanız veya seriyi nadir oynadıysanız, Trials Üniversitesi kesinlikle inanılmaz işe yarar bir şey.

Trials Rising

Trials Rising, çevrim içi oyun modlarına önem veriyor

Ubisoft ekibinin söylediğine göre ve bizim oyunun içinden anladığımıza göre Trials Rising, çevrim içi oyun modlarına önem veriyor. Bu noktada, çevrim içi oyun modlarından bahsetmeden önce, oyundaki motosikletlere değinmek istiyorum; çevrim içi oyun modları için önemli olabilirler. Daha önce de dediğim gibi oyunda 6 farklı motosiklet var ve hepsi, oynanışa minimum seviyede etki ediyor. Yine de bazı bölümleri, bazı motosikletler ile geçmek zor olabiliyor.

Mesela oyundaki ilk motosikletimiz Squid. Bu motosiklet gayet ortalama, net bir özelliği olmayan bir araç. Rhino ise hızlı bir motosiklet. Mantis ise hafif ve kolay hareket ettirebilen bir motosiklet. Son olarak Tandem ise iki kişilik bir motosiklet. Bu motosiklet sayesinde iki kişi, tek bir motosiklet üzerinde oyunu deneyimleyebiliyor. Diğer iki araç ise Donkey ve Helium. Donkey, oyuncak bir motosiklet ve Helium da bildiğiniz bir bisiklet. Bu iki araç anladığıma göre eğlence için.

Şimdi çevrim içi oyun modlarına geçelim. İlk oyun modu Global Multiplayer. Bu oyun modunda 8 gerçek oyuncu, gerçek zamanlı olarak, 3 farklı raunt üzerinden yarışıyor. Bu oyun modu, rekabetçi olarak ve lig ile sezon sistemi olacak. Bir de oyunda Challenger Mode bulunuyor. Challenger Mode, gerçek zamanlı olmayan, 24. seviyede açılan bir oyun modu. Bu oyun modunda toplamda 3 şansınız oluyor ve bu 3 şans ile 3 oyuncuyu yenmeniz gerekiyor. Bu modda herkes aynı bölümde oynuyor ama bölümler her geçen sürede zorlaşıyor. Bu modda kazanan kişiye ise ganimet kutusu veriliyor.

Son olarak bir de Local Multiplayer var. Global Multiplayer modunun tam tersine Local Multiplayer, yanınızdaki arkadaşınız ile birlikte oynayabileceğiniz, eşli oyuncu temelli bir mod. Sırf bu mod için oyunda Tandem isimli bir motosiklet bile bulunuyor, zaten söylemiştim. Ayrıca Local Multiplayer içerisinde Party Mode da bulunuyor. Party Mode içerisinde en fazla 4 kişi, fantastik kurallarla ve iddia sistemi ile eğlenceli bir şekilde yarışabiliyor.

Trials Rising

Tabii ki kendi bölümlerimizi de oluşturabiliyoruz

Trials Rising oyununun en önemli özelliklerinden bir tanesi, kendi bölümlerinizi oluşturabiliyor olmanız. Ayrıca başka kişiler tarafından yapılmış olan bölümleri de deneyimleyebiliyoruz. Yani, bu video oyununda sınırsız bir içeriğin olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Şimdi, bu noktada oyunun kendi bölümleri ile bölüm yapıcı sistemin arasında kalite farkının olacağını düşünebilirsiniz ama şöyle bir güzellik var: Ubisoft da oyunun resmi bölümlerini bu mod üzerinden geliştirdi. Yani, eğer işi bilen biri, bölüm yapıcıyı kullanırsa, Ubisoft kadar kaliteli bir iş çıkartabilir.

Şu an bölüm yapıcı sisteminin içerisinde 8000’den fazla öge bulunuyor ve bu ögelerin tamamı, Trials Rising oyununa ait değil. 2007 senesinden beri piyasa sürülmüş olan tüm Trials oyunlarından ögeler, Trials Rising oyununda bulunuyor. Sadece serinin ilk oyunundaki ögeler, bu sistemde bulunmuyor. O ögeleri de eminiz ki özlemezsiniz. Yani efendim, dediğim gibi bu oyunda neredeyse sınırsız içerik bulunuyor ve oyunda halihazırda bulunan içeriklerin de tekrar oynanabilirliği yüksek. Her bölümde bir madalya sistemi bulunuyor ve her bölümde, en yüksek madalyayı almak için uğraşabilirsiniz.

Şimdi ise sırada grafikler, performans ve müzikler var. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki oyunun grafikleri ve efektleri, pek de kaliteli değil. Yine de kesinlikle rahatsız etmiyor grafikler ve efektler. Zaten karşımızda da milyon dolarlık bir bütçe ile geliştirilen bir oyun yok. Buna karşılık oyunun performansının gayet güzel olduğunu da söyleyebilirim. Bu video oyununu PlayStation 4 Pro konsolumdan, Supersampling özelliği aktif iken deneyimledim ve çok güzel bir performans elde ettim. Hatta performansın kusursuz olduğunu söyleyebilirim.

Oyunun müzikleri ise tahmin edebileceğiniz gibi gayet güzel. Trials Rising içerisinde birçok farklı türden, birçok farklı, lisanslı müzik bulunuyor. Ben, müziklere önem verdiğim için bu konu da beni gayet memnun etti. Yani, teknik anlamdan eğer grafiklere çok önem vermezsek, sunum açısından başarılı bir video oyunu Trials Rising. Zaten oyunun kendisi de oldukça hafif bir yapıt.

Trials Rising

Genel anlamda oynanış ne durumda acaba?

Trials Rising, aslında oyunculara klasik Trials oynanışını sunuyor. Yine karşımızda fizik temelli bir motosiklet oyunu var yani. Tabii bana soracak olursanız, Trials serisinin en eğlenceli oynanışını sunan oyunu kesinlikle budur. Tabii bu eğlenceli oynanışın tek kaynağı, oyunun fiziğe verdiği önem de değil.

Trials Rising oyunundaki her bölümde farklı harita mekanikleri oluyor. Yani, oynadığımız bir bölüm, bir diğerine oynanış açısından benzemiyor. Özellikle orta ve zor seviyeli bölümlerde işler çok daha taktisel bir seviyeye geçiyor. Kolay seviyede bu oyun beni eğlendirirken; bölümler zorlaştıkça işin içine daha fazla taktik giriyor ve bir anda oynanış havası değişiyor.

Oyunun tekli oyunculu modları, temelinde bu şekilde bir deneyim sunuyor. Tabii bu deneyim, farklı görevler ve kontratlar ile zaman zaman çeşitlendiriliyor. Ayrıca tekli oyuncu modunda, oyunculara birkaç farklı mod da sunuluyor. Mesela, stadyum yarışları, daha rekabetçi olduğu için bir anda oynanış, daha ciddi bir hal alıyor. Ayrıca öğretici ve yetenek bölümlerinde de daha farklı deneyimler yaşayabiliyorsunuz.

Yani efendim, bu video oyunu çok çeşitli oynanış sunabiliyor ama bu oynanış, ne zamana kadar eğlenceli kalır, bilemiyorum. Ben, kendini tekrar eden video oyunlarından bir süre sonra çok sıkılıyorum. Trials Rising de beni çok çabuk bir şekilde kendisinden soğutabilecek bir oyun gibi görünüyor; temel sürekli olarak aynı.

Trials Rising

Trials Rising, Trials serisinin en iyisi olabilir

Trials serisi, her zaman bir topluluk oyunu idi. Ubisoft ise Trials Rising ile bu gerçeği kucaklamış gibi görünüyor. Oyunda, her şeyi topluluk ile yapıyorsunuz ve özelleştirmeler üzerinde de topluluğun önemli bir yeri bulunuyor. Yeni bölümlerin de topluluk tarafından yapılabileceğini hatırlatalım sizlere. Topluluk bir kenara, bu video oyunu tek başına da gayet ortalama üstü bir yapıt. Eğer Ubisoft, mikro ödemelerin üzerine de çok gitmemiş olsaydı, belki her şey çok daha güzel olabilirdi.

Olumlu
Topluluk sayesinde sınırsız içerik.
İyileştirilmiş, klasik Trials deneyimi.
Dinlemesi zevkli müzikler.
Olumsuz
Mikro ödemeler ve ganimet kutuları.
Grafiklerin ve efektlerin memnun etmemesi.
Daha detaylı olabilecek motosiklet özelleştirmesi.
8
Trials Rising, klasik bir Trials oyunu ama Ubisoft kesinlikle bu seriyi bir adım ileriye taşımak için gerekli bazı adımları atmış. Oyundaki bölümlerin güzelliği ve benzersizliği, topluluk ile kucaklaşılmış olması ve tabii ki tekrar tekrar oynanabilirlik, bu oyunu Trials severler için gayet başarılı bir yapıt yapıyor. Buna karşılık, eğer ilk defa bir Trials oyunu oynayacaksanız da Trials Rising sizin için en iyi seçenek olacaktır. Yani, bu seriye adım atmaktan kesinlikle korkmayın.
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir