The Witcher 3: Wild Hunt, geçtiğimiz günlerde 5. yaşını kutladı

Zaman su gibi akıp gidiyor resmen.

Çıktığı dönemi kasıp kavuran ve aynı hızda yılın oyunu olarak seçilen The Witcher 3: Wild Hunt, bundan tam beş yıl önce 19 Mayıs 2015 yılında piyasaya sürülmüştü. CD Projekt RED isimli geliştirici ekibin resmen harikalar yarattığı bu oyun, hala oyuncu sayısında yükselişler yaşayan bir klasik haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca da, bu efsanevi oyuna yaraşır bir doğum günü kutlaması gerekliydi.

The Witcher 3

The Witcher 3: Wild Hunt oyununun doğum günü etkinliklerle kutlandı

Milyonların kalbinde yer etmiş olan bu güzide oyunu henüz oynamadıysanız güzel bir haberimiz var sizlere. The Witcher 3: Wild Hunt; Steam, GOG ve Epic Games platformları üzerinde büyük bir indirimle satışa sunuldu. Evet, bu oyuna artık Epic Games Store üzerinden de erişim sağlayabiliyorsunuz. Üstüne üstlük sadece bu oyun değil, tüm diğer The Witcher markasına ait oyunlarda büyük indirimler yapılmış bulunuyor.

Eğer bu efsanevi oyunun başlangıç noktasını merak ediyorsanız The Witcher: Enhanced Edition oyununa sudan ucuz bir fiyata sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra serinin ikinci oyunu da sudan biraz daha pahalı bir fiyat etiketine sahip. Yani oldukça ucuz bir fiyata The Witcher 3: Wild Hunt oyununa kadar olan olayları deneyimleyebiliyorsunuz.

Ana seri dışında da bu markaya ait iki adet daha yan oyun mevcut. Bu oyunlarda da büyük indirimler yapılmış bulunuyor. Peki bu oyunlar neler? Bu yan oyunlardan ilki The Witcher 3: Wild Hunt oyununda büyük beğeni toplayan Gwent: The Witcher Card Game isimli kart oyununu yine aynı evrende geçen bir hikayeli oyunu haline getiren Thronebreaker: The Witcher Tales oyunu. Bir diğeri ise bir masa oyunu olan The Witcher: Adventure Game ismindeki oyun.

CD Projekt RED ekibi de bu kutlamalar sırasında oyunlarıyla ilgili konuştu

Oyunun geliştirici ekibi olan CD Projekt RED ekibi de oyunları hakkında konuşmayı unutmadı. Bu güne özel olarak yapılan bir röportajda oyuna eklenmek istenip, tekniksel ve fiziksel sıkıntılardan dolayı oyuna eklenmemiş olan kısımlardan bahsedildi. Bu röportaj sırasında oyunun ana yazarına sorulan bu soru asıl olarak Ciri karakteriyle ilgiliydi.

Söylenilene göre oyunda Ciri ile buz pateni yaparken düşmanlarla savaştığımız bir an olacaktı. Böylece, The Witcher serisinin kitaplarında bulunan benzer bir kısıma atıfta bulunulacaktı. Bunun yapılamamasının sebebinin ise, bu sahneyi oyuna aktarmanın oldukça karmaşık bir iş olması öne sürüldü. Oyunda kullanılan hareket yakalama teknolojisinin öncelikli engel olduğu da ekstradan belirtildi.

Bunun yanı sıra birçok teknik detay daha geliştirilme aşamasında olduğu için, belirli kısımlara odaklanılmakta zorluklar yaşanmış. Yine de oyunda böyle bir kısmı ekleyememek ekibi biraz da olsa üzdüğü söyleniyor. Ayrıca Ciri karakteri oyunun odağında olmasına rağmen çok az görünüyor olması da ekibin oyundaki pişmanlıklarından birisi olduğu söyleniliyor.

The Witcher 3: Wild Hunt oyunundaki eğlenceli hatalar da tekrardan anıldı

Piyasadaki birçok oyun gibi, CD Projekt RED ekibinin bu oyunu da bir sürü oyun içi hata ile piyasaya çıkmıştı. Yine de bu hatalar öyle oyunu bıraktıracak veya oyun zevkinizi baltalayacak sorunlar değillerdi. Mesela Geralt’ın atı olan Roach, Türkçe çevirisiyle Kızılgöz, evlerin çatılarında beliriyordu. Bunun gibi birçok başka hata da geliştirme aşamasında düzeltilerek imha edilmiş.

Bunların birkaçından bahseden geliştirici ekip, bu hatalardan en çok sevdiklerini de sıraladı. Örneğin oyunun geliştirilme aşamasında ekibin en sevdiği hatalardan birisi çömelen Geralt olarak söyleniyor. Bu hatada Geralt bacaklarını büküyor ve ne olursa olsun bu şekilde hayatına devam ediyordu. Bir diğer sorun ise bazı karakterlerin diyalog sırasında kıyafetlerinin kaybolması ve T pozu vermesi.

Bir de durduk yere dans etmeye başlayan insanlar, yine geliştirilme aşamasında düzeltilen hatalardan. Yine de bu hatalar arasında bir hata var ki, geliştirici ekibin açık ara favorisi konumunda bulunuyor. Bu hatanın baş rolünde bir kaz bulunuyor. Evet, bir kaz, hayvan olan. Bu hata, bir kazın en yakın hana veya bara girip ardından kapıyı kapatıyor olması.

Bu tip hataların aslında oyunda bulunması pek de rahatsız edici olmazdı. Hatta eğlenceli bile olabilirdi. Geliştirici ekip de böyle düşünüyor aslında, ancak oyunda bulunan herhangi bir hata, en nihayetinde başka bir hataya yol açabileceğinden dolayı bu hatalar geliştirilme aşamasında ayıklanmışlar. Açıkçası bu hataları deneyimleyebildiğimiz, ücretsiz bir ek paket olarak bizlere sunulsa, hiçbirimizin buna hayır diyeceğini de sanmıyorum.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x