The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series incelemesi

Graphic Black, her şeyin çözümü mü?

Telltale Games tarafından oluşturulmuş ve Skybound Entertainment tarafından da son dönemlerinde desteklenmiş olan The Walking Dead serisi sonlandı. Yalnız, Skybound Entertainment cephesi, halihazırda Telltale Games tarafından piyasaya sürülmüş olan The Walking Dead Collection paketinin üzerine, daha da iyileştirilmiş bir ürün çıkartmak istedi ve The Walking Dead: The Telltale Definitive Series duyuruldu. Ben de bu paketi ön sipariş ile satın aldım, oynadım ve şimdi sizler için inceliyorum.

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketinde ilgi çeken ne var?

Öncelikle bu inceleme yazımın kısa olacağını söylemek istiyorum; The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketinin içerisindeki tüm video oyunlarını tek tek incelemeyeceğim; sadece pakete genel anlamda göz atacağım. Aksi taktirde seneler önce çıkmış olan video oyunlarını incelemem gerekecek ve bunun da pek mantıklı bir hareket olacağını düşünmüyorum. Yani, bu inceleme yazımda, bahsi geçen paketin, sizlere yeni olarak neler sunacağını belirteceğim.

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series, öncelikle içerisinde tüm The Walking Dead oyunlarına ait müzikleri bulunduruyor. Bu müziklerin üzerine, tüm sezonlar ve yan oyunlar için hazırlanmış olan konsept tasarımları, geliştirici röportajları ve karakter modeli görüntüleyici yer alıyor pakette. Tüm bu ek içerikler, bence bu paketi satın almanıza değecek seviyede. En azından durum benim için öyle; konsept tasarımlara bakmayı ve geliştirici röportajlarını izlemeye bayılıyorum.

Tüm bu ek içeriklerin üzerine, bahsetmiş olduğum bu pakette, Telltale Games tarafından geliştirilmiş olan tam 4 sezonluk The Walking Dead oyunu, ilk sezon için çıkmış olan ek paket ve Michonne karakterine odaklanan küçük bir yan oyun bulunuyor. Yani, bu paketi satın aldığınız taktirde Telltale Games tarafından piyasaya sürülmüş olan tüm bu markanın video oyunlarına rahatlıkla sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bu video oyunlarına Skybound Entertainment de bir el atıyor.

The Walking Dead: The Final Season ile Graphic Black isimli bir görsel teknoloji kullanılmıştı Telltale Games tarafından. Skybound Entertainment, bu teknolojiyi nasıl ele geçirdi, bilemiyorum ama Graphic Black, bu paket içerisindeki tüm sezonlar ve tüm bölümlerde kullanılıyor. Ayrıca, ayarlar sekmesinden bu görselliği iptal edebilmek de mümkün. Yani, Graphic Black tasarımını sevmediyseniz, standart görselliğe de geri dönebiliyorsunuz ama o noktada karşınıza aynı oyunların, aynı halleri çıkıyor.

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

Graphic Black, her şeyi daha mı güzel yapıyor?

Telltale Games, The Walking Dead: The Final Season oyununu geliştirirken, özel olarak bu Graphic Black sistemini kullanmıştı. Yani, o final sezon, tamamen bu görselliğe göre geliştirilmişti, bölümler ve karakterler ona göre tasarlanmıştı. Skybound Entertainment cephesinin bu grafik sistemini alıp, tüm bölümlerin üzerine bir efekt olarak geçirmiş olması, ne yazık ki aynı etkiyi yaratmıyor. Yani, Skybound Entertainment tarafından gerekli kontrollerin özenli bir şekilde yapılmadığı çok açık.

Hadi, final sezonu saymayayım; o halihazırda bahsi geçen görsel sistemi kullanıyordu ve her şey güzel idi ama diğer tüm sezonlarda bu görsel sistem yüzünden hatalar var. Bazen karakterler, karanlığın içinde kayboluyor, bazen ışıklandırmalar kendisini şaşırıyor, gölgeler kayboluyor… Yani, görsel olarak bir video oyununu iyileştirmek istemiş Skybound Entertainment ama bence sonuç çok daha kötü olmuş. Ben zaten paketin duyurulduğu ilk günden beri sisteme hoş bakmıyordum, şimdi anladım kötülüğü.

Tabii ki ayarlar kısmından Graphic Black özelliğini kapatabilirim ve yoluma öyle devam edebilirim ama o zaman da The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketini neden aldım ki? Bende zaten The Walking Dead Collection vardı. Anlıyorum, Skybound Entertainment, kendi adı altında bir paketi piyasaya sürmek istedi para kazanabilmek için. Bu gayet doğal bir şey; markanın lisansı da bu şirketin elinde ama en azından biraz kaliteli ve özenli bir iş çıkartabilirdi oyuncuların karşısına. Ben pek memnun kalmadım.

Demek istediğim şudur ki eğer The Walking Dead Collection paketine sahipseniz ve konsept tasarımlar ve geliştirici röportajları gibi belgesel tarzında şeylere önem vermiyorsanız, The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketini satın almak için hiçbir sebebiniz bulunmuyor. Bu paket ile karakter modellerinin yenilendiği ve bazı diyalogların eklendiği belirtiliyor ama bunların hiçbiri benim dikkatimi çekmedi; hatta Graphic Black mevzusu her şeyi benim için daha da kötü bir hale getirdi.

İçerisinde Telltale Games tarafından geliştirilmiş olan tüm The Walking Dead oyunlarını bulunduran The Walking Dead: The Telltale Definitive Series, en önemli özelliğini Graphic Black olarak gösteriyor ama bu özellik bence sezonları daha da kötü bir hale sokuyor. Paketin içerisinde ayrıca belgeseller, müzik albümleri, konsept tasarımlar ve karakter modeli görüntüleyici her alıyor ama bu özelliklerin de herkese hitap etmediğinden adım kadar eminim. Yani, bu paketi satın almak istiyorsanız, sıkı bir Telltale Games fanı olmanız gerekmekte.
Olumlu
Tüm sezonları tekrardan oynayabilmek güzel ama bunun için pakete ihtiyaç yok.
Belgeseller, konsept tasarımları ve dahası güzel ek içerikler.
Olumsuz
Graphic Black, sezonları daha da kötü yapıyor.
Çoğu sezonda rahatsız edici görsel hatalar var.
Günlük oyuncular için The Walking Dead Collection gibi.
6.4
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x