The Sims 4: Get Famous

The Sims 4: Get Famous incelemesi

The Sims 4: Get Famous ile ünlü olmaya hazırlanın.

Kusursuz bir hayata sahip olmak, benim için sadece The Sims 4 oyununda mümkün gibi görünüyor. Yalnız, çok uzun süredir bu hayatıma bir renk gerekiyordu. Temel oyunun üzerine çok az eşya paketi ve oyun paketi satın almıştım. Bunların üzerine, hiç genişletme paketi satın almamıştım. Get Famous ise bu oyun için aldığım ilk genişletme paketi oldu ve bu sayede de o kusursuz yaşamımda ünlü oldum. Şimdi de sırada bu genişletme paketini incelemek bulunuyor. Bakalım bu genişletme paketi ile karşımıza neler çıkıyor, nasıl ünlü oluyoruz?

Öncelikle, The Sims 4: Get Famous hakkında bazı temel bilgileri vermek istiyorum. Bu genişletme paketi yeni çıkmadı. 16 Kasım 2018 tarihinde PC için çıkışını gerçekleştirmiş olan bu içerik, temel oyun için oyunculara sunulan altıncı genişletme paketi idi. The Sims: Superstar, The Sims 3: Late Night ve The Sims 3: Showtime isimli genişletme paketlerinin havasını taşımaya çalışan bu içerik, büyük kardeşleri gibi ünlü olma konusunu ön plana çıkartıyor. Oyuncular, bu genişletme paketini aktif ettikten sonra, ünlü olabiliyor.

Tabii ki genişletme paketini aktif hale getirdiğimiz an The Sims 4 evreninin en ünlü kişisi olmuyoruz. Temel oyundan kazanılabilecek bazı özellikleri işin içine katmazsak, en aşağıdan başlıyorsunuz ve bazı aksiyonlar gerçekleştirerek ün kazanıyorsunuz. Oyunda toplamda 5 adet ün seviyesi bulunuyor ve ne kadar yüksek seviyede olursanız, o kadar ünlü olduğunuz anlamına geliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu genişletme paketi ile oyuna yeni bir bölge olan Del Sol Valley de ekleniyor ki kendisi Hollywood bölgesini taklit ediyor çevre olarak.

Mirage Park, The Pinnacles ve Starlight Boulevard, yeni bölgedeki alanlar olarak geçiyor. Ayrıca, genişletme paketi ile oyuna eklenen yeni bir kariyer aracılığı ile Plumbob Pictures bölgesine de erişim hakkına sahip olabiliyorsunuz. Mirage Park içerisinde sadece 3 adet yerleşim alanı bulunuyor. Bu alanlardan bir tanesi tamamen boş. The Pinnacles da aynı yapıya sahip. Starlight Boulevard ise bölgedeki sosyal alan olarak geçiyor ve 2 adet bar, 1 adet müze ve 1 adet de park bulunuyor. Barlardan bir tanesi, çok ünlü olan kişileri kabul ediyor.

The Sims 4: Get Famous
Del Sol Valley’e hoş geldiniz!

The Sims 4: Get Famous, bizlere ünlü hayatını yaşatıyor

Mirage Park, The Pinnacles ve Starlight Boulevard alanlarını keşfettikten sonra geriye sadece Plumbob Pictures kalıyor. The Sims 4: Get Famous ile oyuna eklenen mesleklerden bir tanesi oyunculuk. Bu meslek, aktif bir yapıya sahip. Yani, eğer isterseniz karakterinizi iş yerine kendiniz götürebiliyorsunuz ve performansını etkileyebiliyorsunuz. İşte, oyuncu olduğunuz zaman da eğer işe gitmek isterseniz, Plumbob Pictures bölgesine gidiyorsunuz. Plumbob Pictures, çekilen filme göre günlük olarak setini değiştiriyor; kendisi çok keşfedilmiyor.

Yeni mesleğe geçmeden önce Del Sol Valley bölgesini değerlendirmek istiyorum. Bu bölge gayet güzel görünüyor. Özellikle ünlü ve zengin olup, The Pinnacles tarafına taşındığınız zaman kendinizi oldukça havalı hissediyorsunuz. Ayrıca, Starlight Boulevard da dolaşılabilecek güzel bir alan ama 40 Dolar değerindeki bir genişletme paketine göre yerleşim yerleri biraz eksik geldi bana. Yani, oyuncuların yerleşebileceği iki adet bölge yerine üç adet bölge sunulsaydı, bunun yanına bir de sosyal bölge eklenseydi, benim gözümde Starlight Boulevard, kusursuzdu.

Şimdi de sırada biraz önce bahsetmiş olduğum oyunculuk mesleği var. Bu meslek, dediğim gibi aktif bir yapıya sahip. Yani, karakterimizi iş yerine götürebiliyoruz ve kendisini kontrol edebiliyoruz. Bu yüzden de oyunculuk, benim kitabımda bir puan öne geçiyor hemen. Bu meslekte başlayabilmek için öncelikle oyundaki dört ajanstan birine kayıt olmanız ve ardından da gidebilecek bir set aramanız gerekiyor. Yalnız, gideceğiniz setlere/oyuncu seçim görevlerine dikkat etmeniz gerekiyor; yeteneklerinizin uygun geldiği setler, başarı getiriyor.

Eğer gittiğiniz sette, film veya dizi için kadroya kabul edilirseniz de ana çekim için bir gün belirleniyor ve o günde sete gidip, karakterinizi kontrol edebiliyorsunuz. Saçınızın yapılması, kostüm giymeniz ve rolünüzü çalışmanız ardından çekimler başlıyor ve yine yeteneklerinizin ön plana koyulduğu aksiyonları yapıyorsunuz. Tüm görevleri tamamlayarak, altın madalya ile çekimi bitiriyorsunuz, paranızı ve ününüzü de alıyorsunuz. Bu meslekte toplam 10 seviye bulunuyor ve ben genel olarak meslekten memnun olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

The Sims 4: Get Famous
Ünlülerin hayatına girmeye hazır mısınız?

Genişletme paketi ardından ün ve itibar sahibi oluyoruz

The Sims 4: Get Famous isimli genişletme paketinin en büyük özelliği, ün ve itibar sistemleri. Ün, tahmin edebileceğiniz gibi karakterimizin ne kadar popüler olduğunu gösteriyor. Genişletme paketi aktif olduktan sonra oyun yapmak, uygulama geliştirmek, yazılan şarkları lisanslamak ve çok daha fazlasını yapmak, ün kazandırabiliyor oyunculara. Yalnız, tahmin edebileceğiniz gibi oyunun yeni mesleği olan oyunculuk, ün kazanabilmenin en iyi yolu gibi görünüyor. Mesleğin kendisi yeteri kadar eğlenceli olduğu için burada bir problem yok.

Daha önce de söylediğim gibi ün sisteminde beş seviye bulunuyor. Her seviyede, seviyenize göre ün puanı kazanıyorsunuz. Kazandığınız puanlar aracılığı ile oyuna yeni eklenen ün temelli yetenek ağacında yeni özellikleri açabiliyorsunuz. Mesela, açılabilen bir yetenek ile eşyalarınızı insanlara bağışlayabiliyorsunuz ve karşılığında ün kazanabiliyorsunuz. Tabii ünlü olduğumuz zaman itibarımız da önem kazanıyor. Oyundaki itibarımız iyi veya kötü olabiliyor; bu denge, oyundaki aksiyonlarımız ile şekilleniyor. İnsanlar da itibarınıza göre tavır alıyor.

The Sims 4: Get Famous isimli genişletme paketine eğer yepyeni bir karakter veya aile ile başlayacaksanız, aslında tüm bu özellikler sizi birkaç hafta idare edebilir. Sonuçta, bu genişletme paketinde bir şeyler yapabilmek için temel oyundan birkaç şeye de ihtiyacınız olacak. Yalnız, halihazırda var olan karakteriniz ile ünlü olacaksanız ve o karakteriniz de oldukça yetenekli ise bu genişletme paketi, en fazla iki hafta boyunca size yeni içerikler sunacaktır. Ardından ne yazık ki yapabileceğiniz yeni şeyler, muhtemelen bitecektir.

Yapılacak yeni şeylere tabii ki The Sims 4: Get Famous ile oyuna eklenen yeni ögeleri dahil etmiyoruz. Korumalı kapılar, kasalar, müzik istasyonu, yeni kişilik ögeleri, bölgelere kişilik verebilme, yeni karakter tipleri ve çok daha fazlası derken aslında genişletme paketi, en başta sizi içeriğe boğuyor. Ayrıca bu genişletme paketi ile oyuna medya üretimi yeteneği de ekleniyor ki bu yetenek aracılığı ile de besteci veya videolu içerik üreticisi olabiliyorsunuz. World-Famous Celebrity ve Master Actor gibi yeni amaçlar da karakterimize yol çiziyor.

The Sims 4: Get Famous
Venessa Jeong ile tanıştınız mı?

The Sims 4: Get Famous, satın almaya değer bir genişletme paketi mi?

The Sims 4: Get Famous isimli genişletme paketini özetlemek gerekirse, öncelikle bu içerik ile oyuna yepyeni bir bölge ekleniyor. Bu bölge aslında çok güzel ama kendisi, The Sims 4 oyununun tarihinin en küçük bölgelerinden bir tanesi. Dediğim gibi Del Sol Valley, en azından 1 adet daha yerleşim bölgesine ihtiyaç duyuyordu. Bununla birlikte oyuna eklenen diğer iki büyük yenilik de ün ve itibar ki kendileri gayet eğlenceli. Oyunda giderek ünlenmek, yeni özellikleri açmak ve bu sırada da itibarımızı kontrolde tutmak eğlenceli oluyor.

Oyuna eklenen iki yeni yetenek ve bunlara bağlı olarak gelen iki yeni meslek, yeterince eğlenceli. Öncelikle, oyunculuğun aktif bir meslek olması çok güzel. Aynı zamanda, medya üretimi yeteneği aracılığı ile evden çalışıp, müzik yapımcısı veya videolu içerik üreticisi olmak yeterince zevkli. Güvenliklerin bulunduğu kapılar, para kasaları, kasa kapısı ve çok daha fazlası bu genişletme paketinin ruhunu çok iyi yansıtıyor. Ev yaparken kullanılabilecek yeni ögeler de gayet kaliteli ama kıyafet kısmında kostüm sayısı biraz fazla olmuş gibi hissettim.

Self-Absorbed isimli yeni kişilik güzel bir eklenti ama kendisi tabii ki oyunu yepyeni bir seviyeye çekmiyor. Hottest Spot in Town, Up-and-Coming Hotspot ve Celebrity Home gibi yeni ev kişilikleri gayet güzel. Güvenlik, makyaj sanatçısı, basın mensubu, yönetmen ve ünlü gibi yeni karakter tipleri de oyuna farklılık katıyor. Oyunculuk ve medya üretimi yetenekleri zaten güzel bir eklenti. World-Famous Celebrity ve Master Actor gibi amaçlar; yeni meslekler ve adını muhtemelen unuttuğum diğer birkaç özellik, bu oyuna çok iyi bir özellik gibi geliyor.

Yani, The Sims 4: Get Famous isimli genişletme paketi bence kesinlikle satın alınabilir. Yalnız, ana haritanın küçüklüğünden ötürü ve kıyafet ögelerinde çok fazla kostüm bulunmasından ötürü belki indirim beklemenizi önerebilirim. The Sims: Superstar, The Sims 3: Late Night ve The Sims 3: Showtime isimli genişletme paketlerinin üzerine bence The Sims 4: Get Famous, çok iyi bir şekilde geliyor. Henüz bu oyun için daha fazla genişletme paketi satın almadım ama aldıkça, incelemelerini de yazmaya çalışacağım. Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.

The Sims 4: Get Famous
The Sims 4: Get Famous
The Sims 4: Get Famous ile temel oyuna gayet eğlenceli şeyler ekleniyor. Mesela, yeni yaşanabilir bölge çok güzel ama ne yazık ki biraz küçük. Bunun yanında; yeni yetenekler, yeni meslekler, yeni eşyalar ve çok daha fazlası da bolca içerik sunuyor. Yeni kıyafetler de güzel ama bu kadar fazla kostüm yerine günlük hayatta kullanılabilecek, ünlülere yakışır parçalar görmek isterdim. The Sims 4: Get Famous isimli genişletme paketinin odak noktasında olan ün ve itibar ise gayet hoş bir sistem. Ün kazanmak, ün puanlarını dağıtarak yeni içerikler atmak ve zamanla yıldızların arasında yer almak kesinlikle eğlenceli. Eğer indirimde bu genişletme paketini görürseniz, kaçırmamanızı öneriyorum.
Olumlu
Yeni aktif kariyer gayet eğlenceli ve yetenekleri destekliyor.
Yeni ev eşyaları ve kostüm harici kıyafetler gayet güzel.
Ün ve itibar sistemi, birkaç hafta boyunca sizi meşgul tutabilir.
Olumsuz
Del Sol Valley, yerleşim yeri açısından çok küçük geliyor.
Kostümler yerine günlük ve havalı kıyafetler görmek isterdim.
Klasik bir fiyatlandırma ama bana biraz pahalı geldi.
8.6