Günümüzde artık ev sahibi olmak neredeyse imkansız. Bunun üzerine, kirada oturabilmek de ayrı bir zorluk. Fiyatlar sürekli yükselirken, muhtemelen gerçek hayatta hiçbir zaman yaşayamayacağımız ev sahibi olma hayalini artık The Sims 4 içerisinde, For Rent isimli genişletme paketi ile deneyimlemek mümkün olacak. Bu oyun için çıkan on beşinci genişleme paketi, adından ve söylediklerimden de tahmin edebileceğiniz üzere oyunda ev sahibi olmanıza ve onları kiralayabilmenize odaklanıyor. Tabii ayrıca kiracı da olabilmeniz mümkün oyun içerisinde.

The Sims 4 oyununa For Rent ile öncelikle Residential Rentals özelliği ekleniyor. Bir binada bu özelliği aktif ettiğiniz zaman o apartmanın dairelerini kiraya verebiliyorsunuz. Residential Rentals, kendi yaptığınız apartmanlarda veya oyunda halihazırda yer alan apartmanlarda kullanılabiliyor. Bu daireleri kiraya verirken yapacağınız sözleşmeyi özelleştirebiliyorsunuz ve kurallar oluşturabilmek mümkün oluyor. Daha sonra da kiralık dairenize başvuru yapanlar arasından en uygun gördüğünüz kişiyi seçiyorsunuz ve bir ev sahibi olarak maceranız başlıyor.

The Sims 4 içerisinde bir ev sahibi olduğunuz zaman kiracılarınızın moralini yüksek tutmanız gerekiyor ve en önemlisi, yaşadıkları dairedeki problemleri çözmeniz gerekiyor. Bazen kitapların içine ruhlar giriyor, bazen elektrik gidiyor ve benzeri problemler yaşanıyor. Bu sorunları çözmediğiniz sürece dairenizin puanı düşüyor ve kiracılar daha da fazla rahatsız olmaya başlıyor. For Rent, bu özelliği üzerinden oyunsa sayısız yeni sosyal etkileşim eklemiş oluyor ve yeni bir oyun döngüsü de sunuyor. Tabii elementler çok da derine inmiyor.

The Sims 2 oyunundan da hatırlayabileceğiniz Apartment Life ile çok benzer olan The Sims 4 oyununun For Rent isimli genişletme paketi, Güneydoğu Asya temalı yeni bir dünya da sunuyor. Bu dünyanın adı Tomarang ve kendisi, daha önce bu oyuna eklenmiş okyanusta yüzme gibi mekanikleri geri getiriyor. Ayrıca daha önce de söylediğim gibi oyuna yeni sosyal etkileşimler, yeni çocuk oyunları ve çok daha fazlası ekleniyor. Bu arada, oyunun yeni dünyasındaki mahalleler ise Morensong ve Koh Sahpa olarak geçiyor.

The Sims 4: For Rent

The Sims 4: For Rent, yeni dünyasında eskiye dönüyor

The Sims 4 için For Rent ile gelen Tomarang isimli bu yeni dünya aslında diğer tüm dünyalar ile aynı yapıya sahip. Yani, yine yeni mahalleler, karakterler, aileler, yapılar ve daha fazlasını görüyoruz. Bunlardan detaylıca bahsetmeyeceğim ama tema Güneydoğu Asya olduğu için bence oyunda olumlu anlamda farklı duruyor. Ayrıca, önemli bir detay olarak, 2020 yılından beri bu oyuna gelen yeni dünyalardaki binaları içerik üreticileri yapıyordu. Bu genişletme paketinde içerik üreticileri tarafından hazırlanan herhangi bir yapı/bina bulunmuyor; tamamı geliştiricilerden geliyor.

The Sims 4 oyununun genişletme paketi aslında bu kadar. For Rent, Residential Rentals özelliği üzerinden yürüyor. Eğer bina sahibi olursanız, ev problemleri ile uğraşıyorsunuz. O binada yaşayan bir kiracı olursanız da komşularınız ile birlikte hiç olmadığı kadar yakın hissediyorsunuz. Tüm bunlar oyunda çok farklı şeylermiş gibi lanse ediliyor ama doğduğu günden beri apartman hayatı yaşayan bir kişi olarak ben pek etkilenmedim. Kiracı değilim ama genişletme paketinin sunduğu özellikler de reklam edildiği kadar heyecan verici değil ne yazık ki.

Evet, bazı yeni sosyal etkinlikler ve yeni bir meslek var. Bununla birlikte, herhangi bir genişletme paketinin sunduğu diğer tip içerikler de The Sims 4 oyununa For Rent ile ekleniyor ama diğer genişleme paketleri, bunun kadar sıkıcı olmuyor. Sıkıcılık bir yana, PC üzerindeki hatalar da görmezden gelinir gibi değil. Bu oyun için çıkan büyük genişletme paketleri ve oyun paketleri, birkaç yıldır sürekli olarak hata dolu bir şekilde piyasaya sürülüyor ve haftalar, bazen aylar sonra anca düzeltiliyor. Bu genişleme paketi ise benim gördüğüm en hatalı ek içerikti.

Bir diğer problem, The Sims 4 oyununa For Rent ile eklenen etkileşimlerin yeterince başarılı olmaması. Yani, kendinizi bir ev sahibi olarak hissedemiyorsunuz. Yaşanan olaylar ise çok rastgele bir şekilde gerçekleşiyor ve bazen oyun, yaşanan olayları veya çiğnenen kuralları size söylemiyor bile. Bu arada, oyunumda herhangi bir mod kullanmadığımı da belirtmek istiyorum. İnceleme amacıyla oynadığım oyunlara mod katmıyorum ki bu tip sorunlar yaşamayayım ama bu yapıt ne yazık ki pek anlayışlı değil. Sıkıntı üstüne sıkıntı çıkartıyor.

The Sims 4: For Rent

İyi giden şeyler de var tabii ki

The Sims 4 oyununun For Rent isimli yeni genişleme paketinde her şey berbat değil tabii ki. Mesela, her şeyden önce yeni oyun dünyası tek kelimeyle şahane. Bu dünya içerisinde tanışabileceğiniz yeni karakterler için de aynı şey geçerli. Aynı zamanda apartman yapma özelliği çok iyi ve bunu yaparken kullanabileceğiniz yeni ev eşyaları ilgi çekici. Aynı şekilde, karakteriniz için gelen yeni kıyafetler de başarılı. Bunun haricinde, yabancıların evine gizlice girip, onların gizemlerini filan da öğrenmek beni eğlendirdi ama herhangi bir içerikte olduğu gibi bu da çok çabuk eskiyor.

Cringe ve Child of the Village gibi yeni kişilik özellikleri, Seeker of Secrets ve Five-Star Property Owner gibi yeni hedefler de kesinlikle ilgi çekici ama hemen yukarıda da dediğim gibi bunlar çok çabuk eskiyen içerikler. Bu oyun için çıkan önceki genişletme paketleri veya hatta oyun paketleri bile bu içeriğin üstüne çıkabilir ve uzun vadede daha eğlenceli hissettirebilir. Onlarda o potansiyel var fakat For Rent, The Sims 4 oyununda çok zayıf duruyor. Hatta vasat bile diyebilirim. Genişletme paketine odaklanmak keyif vermiyor yani.

İşin en kötü yanı, bu problemli genişleme paketinin 1000 TL üzerinde satılıyor olması. İçerik, Steam üzerinde 40 USD. Yani, 1160 TL. PlayStation Store üzerinde de durum çok farklı değil; 1200 TL. Bu paraya çok daha problemsiz oyunlar alırsınız. Genişleme paketi değil, oyun alırsınız. Ya, şöyle söyleyeyim: The Sims 4: For Rent ile Baldur’s Gate 3 arasında 50 TL fark var. Şu cümleyi oturun, bir düşünün. Oyuna bu kadar yüzeysel içerikleri, bitmek bilmeyen sayısız problem ile ekleyen bir genişleme paketi nasıl bu kadar pahalı olabiliyor, yılın oyunu ile yarışıyor, ben anlamıyorum.

The Sims 4: For Rent içerisinde elde edilebilecek bir eğlence kesinlikle var. Yani, eşinden ayrılmış, çocuğuyla tek yaşayan bir anneden yüksek yüksek kiralar almak ben de dahil olmak üzere birçok şeytani insanın hoşuna gidecektir ama şu anda bu genişleme paketini size önerebilmem mümkün değil. Bunun en büyük sebebi, hatalı olması. Hadi, fiyat etiketini zaten, “Ya ülkede her şey pahalı zaten.” deyip, geçiştirebiliriz ama bu kadar hatalı bir içeriğe de böyle yüksek ücretler ödenmemeli. Bu yüzden hataların düzeltilmesini ve indirimleri beklemenizi tavsiye ediyorum.

The Sims 4: For Rent
Olumlu
Tomarang şahane bir yer.
Apartman yapabilmek eğlenceli.
Yeni eşyalar ve kıyafetler hoş.
Olumsuz
Hata dolu bir deneyim.
Eklenen içerikler inanılmaz yüzeysel.
Tüm bunlar sadece ama sadece 1.200 TL.
4

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster