The Sims 4 için yirminci Stuff Pack çıktı. Crystal Creations isimli bu ücretli ek paket, adından da tahmin edebileceğiniz üzere kristallere odaklanıyor. Oyuna gelen kıymetli taş bilimi (Gemology) yeteneği aslında her şeyin temelini oluşturuyor. Bu yeteneği kullanarak, kıymetli taşlarımızı değerlendiriyoruz, onlarla hediyeler yapıyoruz ve hatta satıyoruz. Kristal ağaçları yetiştirme, özel kristaller aracılığı ile ek özellikler kazanmak ve çok daha fazlası aslında bu ek paketin küçük çapını zenginleştiriyor. Kristal kesme ve onları sergileme gibi elementler de mevcut paketin içerisinde ki bunlar da The Sims 3 oyunundan geri dönüyor.

Crystal Creations ile The Sims 4 oyununa eklenen Gemology yeteneği aracılığı ile kendimize mücevherler yapabiliyoruz ve oyunda bunları yapabilmeniz için 27 farklı kristal ve 25 farklı metal bulunuyor. Bu kristalleri keserek, değerli taşlara dönüştürebiliyorsunuz ve bunun sonucunda elde edilen ürünleri isterseniz hediye edebiliyorsunuz, isterseniz satabilirsiniz, isterseniz de kendiniz kullanabilirsiniz. Şu anda oyunda 10’dan fazla mücevher seti bulunuyor. Yani, yüzüğünden tutun da kolyesine kadar setler oluşturabiliyorsunuz. Tahmin edersiniz ki evlilik teklifinde kullanacağınız yüzüğü de kendiniz yapabiliyorsunuz, o ana değer katabiliyorsunuz.

The Sims 4: Crystal Creations aracılığı ile 11 farklı taş kesimi yapabiliyorsunuz ve bunlardan bir tanesi kristal tohumu oluyor. Bu tohum aracılığı ile zaten daha önce bahsettiğim kristal ağacını yetiştirebiliyorsunuz. Kristaller aracılığı ile kendinize veya mücevheri vereceğiniz kişiye belirli efektler verebiliyorsunuz. Kestiğiniz değerli taşlar ise tek bir kişiye değil de o taşın olduğu yere etkisini bırakıyor. Kristal enerjisi ayrıca Mystical Moonlight Crystal Grid isimli yeni bir satın alınabilir öge ile de kullanılabiliyor. Mesela, Fire Opal isimli kristal size hem +1 Flirty hissi veriyor, hem de romantik olan sosyal etkileşimlerde başarılı olma şansınızı arttırıyor.

The Sims 4 oyununa Crystal Creations ile eklenen kristaller aslında gerçek dünyadan bolca referansa da sahip. Mesela, Starry Sailor ve Star-Shaped Gemstone, Sailor Moon serisine yapılan bir gönderme. Kıymetli taş bilimi yeteneği, bu video oyununa hoş bir gönderme ama oyundaki bazı diğer yetenekler gibi biraz fazla spesifik olacaktır. Yani, kristal taşlara olan ilginiz yoksa, bu ek pakette size hitap eden bir şey bulabilmek çok zor. Evet, bu oyun için benzer spesifik ek paketler var ama aynı zamanda daha geniş bir oyuncu kitlesine hitap eden içerikler de var. Bu değerli taş temelli ek paket ise herkese hitap eden içeriklerden biri değil.

The Sims 4: Crystal Creations

The Sims 4: Crystal Creations, temelinde üçe ayrılıyor. Bu ek paketin birinci bölümü mücevher yapmaya odaklanıyor, ikinci bölümünde kristaller üzerinden büyülere parmak basılıyor ve son bölümünde de tabii ki CAS kısmı için gelen yeni kıyafetle kendisini gösteriyor. Büyü ve kristal temelli bir ek paket olduğu için karşımızda, oyuna eklenen yeni kıyafetler ve ev eşyaları da aynı temaya sahip. Hepsinin gayet güzel olduğunu söyleyebilirim.

Crystal Creations ile The Sims 4 oyununa eklenen ve yeni oynanış elementleri ekleyen şeyler ise paketin birçok içeriğini gerçekleştirebileceğiniz Gemology Table, oluşturduğunuz şeyleri sergileyebileceğiniz eşyalar, kesilmiş taşlar, bu taşların büyülerini kullanabileceğiniz Mystical Moonlight Charging Grid ve daha önce iki kere bahsettiğim ve benim de bu ek pakette en çok sevdiğim şeylerden biri olan Crystal Tree.

The Sims 4: Crystal Creations ayrıca oyunculara yeni bir Aspiration olan Crystal Crafter ve yeni bir yetenek olan Gemology elementlerini de sunuyor. Onun haricinde, toplanabilir ögeler olarak da daha önce sayısını verdiğim kristaller ve metaller mevcut. Yalnız, oyundaki kristallerin tamamı yeni değil. 20 tane kristal zaten ana oyunda vardı, birkaç tanesi de geçmiş ek paketlerle eklenmişti. Kağıt üzerinde bu ek paket, oyuna 3 yeni kristal ekledi.

The Sims 4 için gelen Crystal Creations, bir Stuff Pack. Yani, Kit seviyesindeki içeriklerden bir tık daha büyük. Satış fiyatı ise 10 USD. Kendisinin bir Expansion Pack veya Game Pack kadar büyük olmasını beklemiyordum ve siz de beklememelisiniz. Eğer bu ek paketin küçük yapısını kendiniz için problem etmezseniz, aslında EA ve Maxis cephelerinin güzel bir iş çıkarttığını göreceksiniz. Özellikle de bu tarz mücevher ve büyü olayları ile ilgileniyorsanız…

The Sims 4: Crystal Creations

Yalnız, geçmişte yaşandığı gibi bir kere daha The Sims 4 için yeni bir içerik çıktı ve bu sefer Crystal Creations olan o içerik, bir kere daha oyuna sayısız yeni hata ekledi. Bunlar, güncellemelerle halihazırda düzeltilmeye çalışıldı ama yine de oldukça sıkıntılı günler geçirildi. Benim başıma bu kadar büyüğü gelmedi ama bazı oyuncuların kayıt dosyaları bile oynanamaz hale geldi. Zaten aslında bu ek paketin tek kötü yönü de bence yine cilasız bir şekilde sunulması.

The Sims 4 için benzer bir Stuff Pack olan Paranormal, benim çok hoşuma gitmişti ve Crystal Creations da ona benziyor. Zaten daha önce de dediğim gibi bu ek paketten zevk alabilmek için kristallere, o kristallerin yaydığı büyülere filan ilgi duyuyor olmanız lazım. Buna gerçek hayatta inananlar var, ben inanmıyorum ama değerli taşlardan mücevher yapmak, hatta evlilik yüzüğünüzü kendiniz yapabilmeniz filan bu ek paketi bir tık yukarı çeken şeyler benim için.

Sadece ama sadece The Sims 4: Crystal Creations ile oyuna karakterler ve evler için eklenen yeni içeriklerin yetersiz olduğunu hissettim ama aynı zamanda karşımda bir Game Pack değil, Stuff Pack var. Sanıyorum ki beklentimi tam olarak ayarlayamadım; geçmişte bu oyun için piyasaya sürülen aynı seviyedeki ek paketler de aşağı yukarı aynı sayıda özelleştirme ögeleri içeriyor. Yine de keşke, hadi ev ögeleri bir yana, CAS için daha fazla şey görmeyi isterdim.

The Sims 4 için gelen ve yeni bir Stuff Pack olan Crystal Creations, bence gayet başarılı. Çıkış döneminde daha az problem olsaydı ve CAS üzerinde daha fazla içerik olsaydı, kusursuz bile olabilirdi. Günümüzün ekonomisinde 10 USD de fena bir fiyat değil ama EA gibi bir şirketten de özel bir fiyatlandırma beklerdim. En azından 7 USD daha uygun olabilirdi böyle bir paket için bence. Yine de temayla ilginiz varsa, bu ek paketi sizlere öneriyorum.

The Sims 4: Crystal Creations
Olumlu
Yeni eklenen oynanış elementleri gayet eğlenceli.
Ek paketin teması ve bu temadaki dekorlar çok güzel.
Kristallerden gelen etkiler yaratıcı.
Sayıca az olsa bile içerikler başarılı.
Olumsuz
Çok problemli ve hata dolu bir çıkış gerçekleştirdi.
CAS için biraz daha fazla veya daha çeşitli içerik eklenebilirdi.
8

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster