The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD incelemesi

The Legend of Zelda serisinin en az sevilen oyunlarından biri 10 sene sonra geri döndü.

Geliştirici
Nintendo ve Tantalus
Dağıtımcı
Nintendo
Platform
Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
Nintendo Switch Lite
Çıkış Tarihi
16 Temmuz 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 510 TL
Tür
Aksiyon ve Macera
İçerik
Tekli Oyunculu

Nintendo, eski video oyunlarını yeniden yapmayı veya sadece iyileştirmeyi çok seviyor. Bu uğurda karşımıza çıkan bir diğer video oyunu ise The Legend of Zelda: Skyward Sword HD oldu. Nintendo Switch için piyasaya sürülen bu yapıt, adından da tahmin edebileceğiniz üzere 2011 senesinde çıkışını gerçekleştirmiş olan The Legend of Zelda: Skyward Sword oyununun iyileştirilmiş bir sürümü. Oyunun orijinal sürümü ile iyileştirilen sürümü arasında 10 sene olduğu için çok büyük değişiklikler hayal etmeye başlayabilirsiniz ama böyle bir şeye bulaşmanızı pek önermiyorum. Karşımızda sadece basit bir iyileştirilmiş oyun bulunuyor.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD oyununun temel oynanışı, orijinal oyun ile neredeyse birebir aynı. Bu noktada dikkatinizi çekebilecek olan ilk şey, oyunun değiştirilen kontrol şeması olacaktır. Sunulan ilk kontrol şeması, deneyimi daha modern bir hale getirmeye çalışıyor. İkinci kontrol şeması ise orijinal oyuna biraz daha bağımlı kalmaya çalışıyor. Ayrıca, benim gibi Nintendo Switch Lite konsolu sahibiyseniz, zaten ilk kontrol şemasına ulaşamıyorsunuz. Aynı zamanda, Nintendo Switch konsolunu da portatif halde kullanırsanız veya profesyonel kontrolcüyü aktif hale getirirseniz de sadece ikinci kontrol şemasını kullanabiliyorsunuz.

Evet, kontroller tarafında yapılan yeniliği muhtemelen net olarak tadabilmeniz bile mümkün olmayacak. Bundan sonra da karşınıza çıkabilecek olan en dikkat çekici yenilikler ve iyileştirmeler, öncelikle performans tarafında olacaktır. The Legend of Zelda: Skyward Sword HD, Nintendo Switch ve Nintendo Switch Lite konsollarında 60 FPS olarak oynanabiliyor ki bunu görmek gerçekten tatmin edici. Orijinal oyun ne yazık ki böyle bir performansa ulaşamıyordu. Ayrıca, performans ile birlikte görselliğin de bir tık iyileştirildiğini ve çözünürlüğün arttırıldığını belirtmek istiyorum. Yalnız, görsel iyileştirmelerden ziyade, çözünürlük yükseltmesi daha çok hissediliyor.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD oyununu en çok etkileyen iyileştirmeler ve yenilikler ise deneyim geliştirmeleri kısmında karşımıza çıkıyor. Mesela, artık oyundaki ara sahneleri serbest bir şekilde geçebiliyoruz, diyalogları beklemek zorunda kalmıyoruz ve her şeyden önemlisi, otomatik kayıt özelliğini kullanabiliyoruz. Bu sayede oyun, çok daha modern hissettiriyor. Tabii ki 2021 senesinde piyasaya sürülen bir iyileştirilmiş sürüme otomatik kayıt sistemi eklendi diye 10 üzerinden 10 vermemiz mümkün olmayacaktır. İyileştirilen şeyler bu kadarı ile sınırlıyken, bir de oyunun temeline bakmamız gerekiyor.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD, Link’i tekrardan karşımıza çıkartıyor

Nintendo, ülkemizde çoğu zaman pek kendisini gösteremeyen bir markaydı. Nintendo tarafını geçtim, Xbox bile günümüze kadar ülkemizde bilinmiyordu. Türkiye, tamamen PlayStation markasının gölgesi altındaydı. Bu yüzden de 2010 dönemlerinde filan ülkemizde bir insanın Nintendo konsoluna sahip olması nadir karşılanırdı. Açıkçası ben de o dönemlerde PlayStation sahibiydim ve orijinal The Legend of Zelda: Skyward Sword oyununu oynamadım. Yine de The Legend of Zelda markasını ortalama seviyede bildiğime inanıyorum ve bu oyuna da ilk adımımı attığım zaman nelerle karşılaşacağımı tahmin etmiştim.

Eğer sizler de daha önce herhangi bir The Legend of Zelda oyunu oynamadıysanız, karşınızda Zelda değil, Link isimli bir karakter var. Kılıç ve kalkanı ile maceradan maceraya koşan Link, sürekli olarak kurtarılmayı bekleyen Zelda ile ilgileniyor. Bu oyunda da durum değişmiyor ama The Legend of Zelda: Skyward Sword, genel anlamda zaten serinin popüler bir oyunu değil. Kompleks ve gereksiz yere yorucu olan kontrolleri ile zamanında bu oyun, herkesi kendinden soğutmuştu ve aslında The Legend of Zelda: Skyward Sword HD yapıtının bu sorunun üzerine gitmesi gerekiyordu. Nintendo Switch de sağ olsun, gerçekten bu sorunları eleyebiliyor.

Eğer bir video oyunu oynarken, salonun ortasında zıplamayı, kollarınızı deli bir insan gibi etrafa sallamayı filan sevmiyorsanız, çok şanslısınız; The Legend of Zelda: Skyward Sword HD oyununda tüm bu gereksiz kontrolcü sistemleri kaldırılıyor. Oyunu isterseniz sabit, isterseniz de portatif Nintendo Switch konsolunuzda oynayın, geleneksel bir The Legend of Zelda oyunu oynuyormuş gibi hissediyorsunuz. Orijinal oyunun kontrol şeması yüzünden oyunu bitiremeyen belki de on binlerce oyuncu vardı. İyileştirilmiş olan bu sürüm ise gerçekten bitirilebilir bir video oyunu gibi görünüyor. Nintendo tarafının bu oyuna emek vermesi gerçekten şaşırtıcı.

The Legend of Zelda: Skyward Sword, aynı zamanda oldukça yorucu bir uzunluğa sahipti. Bunun birçok sebebi vardı ama özetle şunu söylemem gerekiyor: İnceleme yazımın en başında bahsetmiş olduğum iyileştirmeler sayesinde The Legend of Zelda: Skyward Sword HD, artık o yorucu uzunluğunu üzerinden atıyor. 30 kere okuduğunuz eşya açıklamalarını artık 1 kere okumanız yetiyor. Birbirinden bunaltıcı öğretici bölümler oynamak zorunda kalmıyorsunuz ve aslında bir yardımcı gibi davranmaya çalışan Fi, sonunda susuyor ve varlığını hissettirmeyerek ciddi anlamda psikolojik seviyede yardımcı oluyor.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

Oyunun dünyasını keşfetmek eskisinden daha zevki ama kusursuz değil

The Legend of Zelda serisindeki birçok video oyununda olduğu gibi The Legend of Zelda: Skyward Sword HD yapıtında da daha önceden tanışmış olduğumuz bir dünyayı keşfediyoruz; birbirinden renkli karakterlerle tanışıyoruz ve farklı canavarlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bunlar, iyileştirilen sürümde gayet güzel bir eğlence sunabiliyor ama orijinal oyunun o boş dünya hissi ne yazık ki tam olarak yok edilememiş gibi görünüyor. Aynı zamanda, harita içerisinde hızlı bir şekilde seyahat etmek de uzun vadede deneyimleyebileceğiniz oynanışı olumsuz bir şekilde etkiliyor; en azından kaliteli bir hızlı seyahat özelliği sunulabilirdi.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD oyununun sunum tarafına da diyebilecek pek bir şeyim bulunmuyor. Dediğim gibi oyunun performansı gayet başarılı, 60 FPS. Görsellik ve çözünürlük ise bir iyileştirilmiş oyuna kıyasla gayet normal. Sesler ve müzikler ise en az iyileştirmeyi gören kategori ama yine de bu konuda sadece incelemekte olduğum oyun değil, genel anlamda The Legend of Zelda serisi muhteşem bir iş başarıyor. Yani, bu video oyununun da sunumu fena değil. Ben ne yazık ki oyunu büyük bir ekranda oynayamadım ama Nintendo Switch sahipleri, çok daha fazla zevk alacaktır eğer konsollarını monitöre veya televizyona bağlarsa.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD oyununun en büyük problemi, ne yazık ki 60 USD üzerinden satılıyor olması. Eğer halihazırda Nintendo şirketinin fiyatlandırma politikasına alıştıysanız, iyileştirilmiş sürümlerinin, tam oyun fiyatına satılmasına alışmışsınızdır demektir. Yine de bu tip projeler için 60 USD gibi fiyat etiketleri kesinlikle uygun değil. İndirimleri bekleyebilirsiniz demek isterdim ama Nintendo çok nadir indirim yapan bir şirket. Bu yüzden de indirim bekleyin bile diyebilmek oldukça güç. Benim gözümde incelemekte olduğum bu oyunun maksimum fiyat etiketi 30 USD olmalıdır. Hatta belki 40 USD bile kabul edilebilir.

Durumu özetlemek gerekirse, bahsi geçen video oyunu gayet başarılı bir iyileştirilmiş sürüm. Bu sürümün ne yazık ki bazı problemleri, varlığını korumaya devam ediyor. Aynı zamanda, hemen yukarıda bahsetmiş olduğum fiyat etiketi problemi de oldukça büyük bir seviyede. Yine de tamamen iyileştirilen kontroller, 60 FPS olarak sunulan performans, geçilebilen ara sahneler ve çok daha fazlası ile iyileştirilen deneyim, ortaya kesinlikle oynanması gereken bir video oyunu ortaya çıkartıyor. Özellikle de bu oyunun orijinal versiyonunu zamanında oynayamadıysanız, bu iyileştirilen sürüm çok güzel bir fırsat olabilir.

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD
The Legend of Zelda: Skyward Sword HD
Olumlu
İyileştirilen kontroller, oyunu sonunda bitirilebilir bir hale sokuyor.
Ara sahneleri geçebilme gibi bolca iyileştirme, deneyimi zenginleştiriyor.
İyileştirilen çözünürlük, görsellik ve tabii ki 60 FPS değerindeki performans.
Olumsuz
Orijinal oyunun önemli problemlerini pek düzeltmiyor.
Hızlı seyahat özelliğinin sadece Amiibo ile sunulması.
Uçmak, orijinal oyundaki kadar eğlencesiz ve sorunlu.
8