Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Tetris 99 nedir?

Battle Royale temelli yeni Tetris deneyiminin, nasıl bir yapı üzerine kurulduğunu sizler için kaleme aldık.

Şubat 2019’da gerçekleştirilen Nintendo Direct sırasında duyurulan ve Battle Royale teması üzerine kurulan Tetris 99, pek çok kişinin ilgisini çekti. Bu klasik oyunun yeni modelinin nasıl bir yapı üzerine kurulduğu merak konusu oldu. 99 kişinin kapıştığı ve oyuncuların birinci olmaya çalıştığı video oyunu hakkında sizlerle merak edilenleri paylaşmak istiyoruz. Oyunun nasıl elde edileceğinden, oynanış özellikleri ve kurallarına kadar akılda oluşan soruların yanıtlarını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Tetris 99 nedir?

Tetris 99 nasıl oynanır, Battle Royale özelliği nedir?

Tetris oyununa Battle Royale tanımlaması yapmak biraz ilginç olabilir. Elimize silah alıp birbirimizi vurmadığımız bu oyunda, diğer oyunculara zarar vermediğimizi söyleyemeyiz. Aksine yaptığımız hamlelerle kendimiz dışındaki diğer oyuncuları hedef alarak onların işlerini zorlaştırmak elimizde. Nasıl oluyor bu iş diye soruyorsanız, kafaları karıştırmadan tane tane anlatalım.

Oynanış olarak karşımızda klasik Tetris oyunu bulunuyor. Sanki tek başınaymışız gibi oyundaki blokları, kendi ekranımızda sıralayıp, başarılı olmaya çalışıyoruz. Öte yandan dikdörtgen şeklindeki oyun ekranımızın sağında ve solunda diğer oyuncular görülüyor. Her bir oyuncu kendi oyununu oynarken bir yandan da diğer oyunculara zarar vermenin derdine düşüyorlar.

Şöyle ki, analog yön tuşlarıyla oyun ekranından kendimize bir rakip seçebiliyoruz. Burada kırdığımız her blok, rakibin oyun ekranının altına ekleniyor ve onun bloklarla kurduğu kulesinin boyunu yükseltiyor. Aynı şekilde diğer oyuncular da sizi hedef alarak kırdıkları blokları sizin başınıza dert edebiliyorlar. Böylelikle oyunda birbirine hamle yapabilme ve karşı hamle alabilme gibi bir durum açığa çıkıyor.

Bu oyunu oynamak saatlerce sürmez mi?

Şöyle bir düşündüğümüzde, herhangi bir Tetris oyununun oynanış süresinin birkaç dakikayla sınırlı olmadığını hatırlayabiliriz. Genellikle Tetris oyunlar yukarıdan yavaşça gelen blokların yerleştirilmesi, kurgulanmasıyla başlar. Zaman içerisinde blokların düşüş hızları artarak hızlı karar vermemiz istenir. Tetris 99 oyunu bu hızlanma süresini oldukça kısaltıyor.

Oyuna çevrim içi olarak giren 99 kişiden elenmeye başlayanlar oldukça, oyunun hızı da artmayı sürdürüyor. Nihayetinde kısa süre içerisinde oldukça hızlı bir oyunla karşı karşıya kalıyoruz. Oyuncu sayısı azaldıkça, oyun daha da hızlanıyor ve düşünmek için kısıtlı zaman kalıyor. Rastgele gelen blokları yerleştirmek için bu durum yeterince zorlu oluyorken bir de diğer oyunculardan gelen hamlelerle oyun iyiden iyiye zorlaşmaya başlıyor.

Zaten oyunun amacı da saatlerce aynı oyun üzerinde vaktinizi harcamamanız. Rakiplerin birbirleri üzerine oynamasıyla birlikte elenme oranlarında değişimi gözlüyorsunuz. Ayrıca, sizin hedef aldığınız rakip elenirse, hedefinizi kolayca başka bir rakibinizin üzerine almanız mümkün. Bu değişimi, hedefinizdeki rakibiniz elenmeden de gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça kolay bir tuş dizilimi ve menü sunumuyla, oynanabilirlik arttırılabiliyor.

Yeni Tetris oyununu oynamak için neye ihtiyacımız var, nasıl indirilir?

Tetris 99 bir Nintendo Switch oyunudur. Eğer Nintendo Switch konsolunu kullanıyorsanız ve Nintendo Switch Online sisteminin abonesiyseniz bu oyunu ücretsiz olarak indirip doğrudan oynayabilirsiniz. Nintendo Switch Online için henüz hiç abone olmayanlar için bir haftalık ücretsiz deneme paketinin bulunduğunu hatırlatalım. Ayrıca klasikleşen NES oyunlarını bu sisteme abone olarak oynanabildiğini ek olarak ifade edelim.

Eğer yukarıdaki şartları yerine getirdiyseniz, oyunu açarak deneyimi gerçekleştirmenizin önünde bir engel kalmayacaktır. Yalnız hemen belirtelim, Tetris 99 oyunundaki hareket tuşları kısmında küçük bir ayrıntı bulunuyor. Diğer pek çok Nintendo Switch oyununda hem analog, hem de klasik yön tuşları aynı işlemi sağlıyorken, ana yönlendirme analog yön tuşlarıyla yapılıyorken Tetris 99 oyununda önemli bir farklılıkla karşılaşıyoruz.

Oyuna girdiğinizde eğer analog yön tuşunu hareket ettirirseniz blokların yerlerinden kımıldamadığını göreceksiniz. Şöyle ki bu oyunda analog tuşlar, sizin rakip seçmenizi; kırdığınız blokları hangi rakibe fırlatmak istediğinizi seçmenize yarıyor. Klasik yön tuşları ise bloklarımızı sağa sola ya da hızlıca aşağıya indirmemizi sağlıyor. Blokların kendi etrafında dönmeleri yine eski sistemde olduğu gibi A tuşuyla sağlanmış durumda.

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
1
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x