Tencent, Ubisoft şirketinin en büyük hisse sahibi olmayı hedefliyor

Ubisoft, bağımsızlığı için sürekli olarak savaşıyor.


Tencent şirketinin Ubisoft cephesinde daha büyük bir hisse satın almakla ilgilendiği bildiriliyor. Reuters platformunun raporuna göre, şu anda Assassin’s Creed serisinin de arkasındaki bu dev şirketin %5’ine sahip olan Çin’in en büyük oyun şirketi, daha büyük bir pay almak istiyor ve bu konuda da Fransız firmasının kurucu Guillemot ailesine ulaştı ve bu şirketteki hissesini artırmaya ilgi duyduğunu ifade etti. Reuters, Tencent şirketinin daha ne kadarını satın almak istediğinin belirsiz olduğunu belirtiyor. Ubisoft şu anda 5,3 milyar dolar değerinde bir şirket.

Tencent, Ubisoft şirketinin en büyük hisse sahibi olmayı hedefliyor

Ubisoft şirketinde CEO pozisyonunda yer alan Yves Guillemot de dahil olmak üzere bu aile, şirketin %15’ine sahip. Reuters platformuna konuşan kaynaklardan üçü, bunun Tencent şirketinin satın almak istediği şirketin bir parçası olduğunu iddia etti. Geçen ay gerçekleştirilen finansal görüşme sırasında Ubisoft; Tom Clancy’s Ghost Recon Frontline, Tom Clancy’s Splinter Cell VR ve iki duyurulmamış oyunun geliştirilmesini durdurduğunu duyurdu. Ubisoft şirketinin bir sonraki Assassin’s Creed oyununu 2023 senesinin ilkbahar aylarına ertelediği de bildirildi.

Resmi olarak açıklanmamasına rağmen Bloomberg, Şubat 2022 içerisinde Ubisoft şirketinin 2022 veya 2023 senesinde daha küçük ölçekli, gizlilik odaklı bir Assassin’s Creed oyunu piyasaya sürmeyi planladığını bildirdi. Ubisoft, finansal görüşmesi sırasında, Avatar: Frontiers of Pandora oyununu ve daha küçük, duyurulmamış bir ücretli oyunu Nisan 2023 içerisinde başlayacak bir sonraki mali yılına ertelediğini söyledi. Cuma günü Ubisoft şirketinin çıkış penceresini Şubat 2023 döneminden Haziran 2023 dönemine ittiğini bildiren Bloomberg ekibinin raporuna göre daha küçük oyun Assassin’s Creed Rift idi.