Summer Game Fest nedir?

Tam dört ay sürecek olan bu etkinlik dönemini sizler için anlattık.

COVID-19 yüzünden birçok video oyunu etkinliği kendisini dijital ortama taşıdı. Hatta E3 2020 gibi oldukça büyük etkinlikler tamamen iptal edildi. The Game Awards ve Gamescom etkinliklerinden tanıdığımız Geoff Keighley ise bunu bir fırsat bildi ve Summer Game Fest etkinliğini duyurdu. 2020 senesi için Mayıs 2020 ile Ağustos 2020 arasında aktif kalacak olan bu etkinliğin ne olduğunu ise yeni bir yazıda sizlere anlatmak istedik.

Summer Game Fest 2020

Nedir bu Summer Game Fest?

Summer Game Fest, temelinde tamamen dijital bir video oyunu etkinliği dönemi. Bu dönem içerisinde video oyunları hakkında yeni bilgiler alınabilecek, yeni oyunlar duyurulabilecek ve o oyunlara ait demolar yayımlanabilecek, oyunlar içinde etkinlikler düzenlenebilecek ve sürprizler karşımıza çıkabilecek. Yani, E3 ve Gamescom gibi etkinliklerin tamamen dijital ve daha uzun süren bir hali var karşımızda diyebiliriz.

Tabii Summer Game Fest için net bir etkinlik de demek oldukça güç. Kendisi tek bir etkinlikten ziyade, içerisinde 1’den fazla ve birbirinden farklı etkinlikleri bulunduracak olan bir dönem. Yani, şu anda bu dönemin içerisindeyiz ve farklı isimlerde, farklı markalardan, farklı etkinlikler göreceğiz. Mesela, EA Play Live ve Tennocon 2020 gibi etkinlikler aslında bu döneme bağlı olarak gerçekleştirilecek bu sene içerisinde. Tüm etkinlikler de dijital olacak.

Bu arada yazımızın en başında Summer Game Fest döneminin Mayıs 2020 ile Ağustos 2020 arasında gerçekleştirileceğini söylemiştik. Bu da demek oluyor ki dört aylık bir etkinlik dönemi var karşımızda. Fakat bu dört ayın her günü dolu dolu geçmeyecek; oyuncuların karşısına her gün farklı bir etkinlik çıkmayacak. Bu dönem dahilinde gerçekleştirilecek olan etkinlikler için bir takvim hazırladık bile. O yazımızda bir göz atmalısınız.

Dağıtımcı şirketler olmadan Summer Game Fest gibi bir dönem olamazdı tabii ki. Bu yazımızı hazırladığımız an içerisinde 2K Games, Activision, Bandai Namco, Bethesda, Blizzard Entertainment, Bungie, CD Projekt RED, Digital Extremes, EA, PlayStation, Private Division, Riot Games, Square Enix, Steam, Warner Bros. ve Xbox markaları bu etkinliğe destek veriyor. Bu dağıtımcı şirketlerin oyunları hakkında yeni haberler alma ihtimalimiz çok yüksek.

Tabii ki bu kadar dağıtımcı şirket, önümüzdeki dönemlerde değişmeyecek diye bir olay da bulunmuyor. Önümüzdeki haftalarda veya aylarda yeni dağıtımcı şirketler bu etkinliğe destek vermek için katılabilir. Mesela, etkinlik ilk duyurulduğu zaman PlayStation markası kendisini göstermemişti ama duyurudan bir hafta sonra o marka, listedeki yerini aldı. PlayStation gibi birçok dağıtımcı marka, gelecekte listeye eklenecektir.

Bu etkinliği nereden izleyeceğiz ve içerikler ne olacak?

Dediğimiz gibi Summer Game Fest, net olarak bir etkinlik değil ve bir dönem. Bu yüzden de dönem içerisinde gerçekleştirilecek olan etkinlikleri, o etkinliklerin sahipleri düzenleyecek. Bu yüzden de etkinliklerin nereden ve nasıl izleneceğine onlar karar verecek. Fakat genel anlamda konuşmak gerekirse bu dönem içerisinde gerçekleştirilecek olan etkinlikler YouTube, Twitch ve Mixer gibi platformlarda canlı olarak mutlaka verilecektir.

Tabii bir de içerik var. Summer Game Fest boyunca sadece yeni oyun duyuruları almayacağız. Halihazırda piyasada olan video oyunlarında etkinlikler olacak, yeni duyurulan oyunlar için alfa ve beta gibi dönemler gerçekleştirilebilecek. Hatta demolar ve ücretsiz oynama süreçleri başlatılacak. Ayrıca bu tip içerikler sadece PC tarafında değil, Xbox tarafında da yer alacak. PlayStation tarafında da aynı şeyler olacak mı, şu anda bilinmiyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x