Steam: Yaz İndirimi 2020 ile tanıtılan Puan Dükkanı nedir?

Steam, kalıcı bir özellik kazandı.

Valve, düzenli olarak Steam üzerinde sezonluk indirimler yapmaya devam ediyor. Bu tipteki her indirimde de platforma yeni bir aktivite geliyor. İşte bu gelenek, Yaz İndirimi 2020 ile de değişmedi ve bahsi geçen dev video oyunu platformuna Puan ve Puan Dükkanı özellikleri eklendi. Bizler de bu yazımızda, mağazaya eklenmiş olan bu en yeni özellikleri, olabildiğince açık bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağız.

Steam

Steam platformundaki Puan ve Puan Dükkanı nedir?

Steam üzerine gelmiş olan ilk yeni sistem, bir para birimi ve kendisi Puan olarak geçiyor. Platform içerisinde hem herhangi bir ürünü satın alarak, hem de topluluğa katkı yaparak, Puan kazanabiliyorsunuz. Harcadığınız her 1,00 TL için 14 puan kazanıyorsunuz ve bu puanları da profilinizi özelleştirmek amacı ile Puan Dükkanı üzerinde harcayabiliyorsunuz. Yani, temelde öyle çok da zor bir sistem bulunmuyor.

Eğer yeteri kadar Puan kazandıysanız, şimdi onları Puan Dükkanı aracılığı ile harcayabilirsiniz. Hareketli avatarlar, çerçeveler, arka planlar, rozetler ve sohbet ögeleri gibi şeyleri bir defa satın alıp, sonsuza kadar kullanılabilmenize artık imkan veriliyor Puan Dükkanı aracılığı ile. Yalnız, buna karşılık mağazada satılan her şey sonsuza kadar geçerli değil. Bu yüzden de herhangi bir şey satın alırken, ona dikkat etmelisiniz.

Genelde sezonluk indirimler sırasında sisteme eklenen birim mağazaları hep sınırlı süreli ürünler satardı ve indirim bittiği zaman da oyuncuların huzurundan çekilirdi. Yaz İndirimi 2020 ile Steam platformuna gelmiş olan Puan Dükkanı ise hem sınırlı süreli eşyalar, hem de kalıcı eşyalar satıyor. Bunun üzerine, Valve tarafından yapılan açıklamalara göre Puan Dükkanı, 2020 senesi boyunca aktif kalacak.

Puan Dükkanı içerisinde karşınıza öncelikle yeni bir koleksiyon çıkacak. Bu koleksiyonda profilinizi herkesten ayırması ve sohbet tecrübenizi daha üst boyutlara taşıması için özel olarak tasarlanmış çerçeveler, avatarlar, çıkartmalar ve hareketli profil arka planları yer alıyor olacak. Bunun üzerine artık video oyunlarına ait ögeler de Puan Dükkanı üzerinden satın alınabilecek oyuncular tarafından.

Favori oyununuza ait bir ifade mi istiyorsunuz? Puan birimini kullanarak sahip olduğunuz oyunların arka plan ve ifadelerini alabilirsiniz. Önceden sadece koleksiyon kartları işlenerek elde edilen ifadeler ve arka planlar artık doğrudan Puan birimi kullanarak alınabilecek ama arzu ederseniz bu ögeleri hala kart işleyerek de elde edebileceksiniz. Yani, oyunluk ögeleri satın almak için yeni bir yol geldi sisteme.

Yaz İndirimi 2020 ile ön plana neler çıkıyor?

Valve, son birkaç sezondur oyuncuların profillerini özelleştirebilmesi için nihai ögeleri satışa çıkartıyor. İşte bu sezonun, Yaz İndirimi 2020 döneminin nihai özelleştirilebilir ögesi de Altın Yaz Profili olarak geçiyor. Platformdaki profillerinin zirve noktası olarak tanıtılan Altın Yaz Profili, setin tamamına sahip olduğunuz zaman sizi herkesin içerisinden öne çıkartıyor ve havanızı belli edebiliyorsunuz arkadaşlarınıza.

İnternet aleminde artık ödül vermek bir gelenek haline geldi. Birkaç dönem önce Reddit üzerinde gördüğümüz ödül sistemi, şimdi Steam platformuna da geldi Platformdaki incelemeleri ve kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikleri öne çıkarmak için onlara ödül verebileceksiniz. Ödülü herkes görebilecek, ayrıca katılımcı da ödül başına 100 puan kazanacak. Sistemde, farklı ödüller olacak.

Bunlarla birlikte sisteme iki farklı rozet de eklenecek. Cömertlik Rozeti ve Katılımcı Rozeti, bu ögelerin adı olacak. Cömertlik Rozeti, kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri ödüllendiren kişilere verilecek. Katılımcı Rozeti ise tahmin edebileceğiniz gibi ödül alan oyunculara verilecek. Bu sayede ödül veren kişi de bir şey kazanmış olacak, ödül almış oyuncu da yepyeni bir rozetin sahibi olacak efendim.

Sıkça sorulan sorulara da göz atmayalım mı?

Puan birimini nasıl kazanırım?


Steam platformunda bir satın alım yaptığınızda harcadığınız miktara bağlı olarak Puan kazanırsınız. Önce, yaptığınız harcama USD birimine, ardından alacağınız puan miktarına dönüştürülür. Steam Cüzdanı üzerine bakiye ekleyerek veya Topluluk Pazarı alışverişlerinizden puan kazanamazsınız.

Tüm bunların haricinde, topluluktan biri yazdığınız bir incelemeye ya da ekran görüntüsü, video, rehber veya Atölye ögesi gibi yüklediğiniz bir şeye ödül verdiğinde de Puan kazanabilirsiniz. Bununla birlikte biraz önce anlattığımız özel bir rozetin de sahibi olabilirsiniz ve havanızı herkese atabilirsiniz.

Puan biriminin son kullanma tarihi var mı?


Hayır. Puan ve Puan Dükkanı, Steam platformunda yıl boyunca aktif kalacak.

Sınırlı süreye sahip olan ögeler hala var mı?


Puan Dükkanı ögeleri sonsuza kadar sizindir ve kullanım sayıları sınırsızdır. Bu durumun bir istisnası Altın Yaz Profili ögesidir. Altın Yaz Profili, satın alındıktan sonra en fazla 30 gün boyunca görüntülenebilir. Ardından da kullanımdan tamamen silinir, kendisini artık göremezsiniz.

Puan Dükkanı içerisinden alınan ögeler takas edilebilir veya satılabilir mi?


Hayır, tüm ögeler hesabınızla ilişkilendirilir ve başka hesaplara aktarılamaz.

Yeni sistemin koleksiyon kartlarından farkı ne?


Puan birimlerinizi, sahip olduğunuz oyunlarla ilgili ifadeler ve profil arka planları almak için kullanabilirsiniz. Puan, mevcut koleksiyon kartları özelliklerini zenginleştirir ve daha fazla oyuncu tarafından erişilebilir hale getirir. Puan, ifadeleri ve arka planları almanın doğrudan bir yolunu sunar.

Koleksiyon kartlarına ne olacak?


Oyuncular koleksiyon kartı toplamaktan ve rozet işlemekten hoşlanıyor. Bu yüzden de en azından şimdilik bu sistemi kaldırmak gibi bir plan bulunmuyor. Yine de Valve tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak, bu sistemin başı gelecekte belada olabilir ve Puan Dükkanı, tek kalabilir.

Yaz Yolcuğu rozeti ve Yaz İndirimi 2020 için koleksiyon kartları nasıl çalışacak?

Koleksiyon kartları, indirim boyunca Steam üzerinden yapılan satın alımlar için verilir. Ayrıca her gün keşif kuyruğunuzu tamamlayarak bir kart kazanabilirsiniz. Bu kartları işlediğiniz zaman Yaz Yolculuğu rozeti seviyesi kazanırsınız. Yaklaşık 10 USD başına 1 kart adet verilir. Koleksiyon, böyle tamamlanır.

Bir oyunu iade ettiğimde Puan biriminde ne gibi bir değişiklik olacak?


Bir oyunu iade ettiğinizde, oyun karşılığında elde edilen puan miktarı hesabınızdan silinir. Bunun sonucunda bakiyeniz eksiye düşerse, bakiyeniz tekrar pozitif olana kadar puan karşılığında aldığınız son ögeleri, topluluk ödüllerini ve bununla ilgili puanları da hesabınızda artık göremeyeceksiniz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x