Epic Games, geride bıraktığımız günlerde San Francisco içerisinde gerçekleştirilen Oyun Geliştiricileri Konferansı sırasında hem oyuncular, hem de oyun geliştiricileri için yeni duyurular içeren yıllık State of Unreal etkinliğini düzenledi. İşin oyuncu tarafında, etkinliğin en büyük cazibesi şüphesiz Skydance New Media ve Amy Hennig tarafından geliştirilen ve Marvel temelli yeni bir oyun olan Marvel 1943: Rise of Hydra yapıtına ilk bakıştı. Bu oyun, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen, hikaye odaklı bir aksiyon-macera deneyimi sunuyor ve başrollerde ise Captain America ve Black Panther yer alıyor. Yani, ciddi bir deneyim hazırlanıyor.

State of Unreal sırasında Amy Hennig sadece oyunu tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda geliştiricilerin doku kaplaması oluşturmasına ve minimum geometri ile gerçek zamanlı olarak ayak izleri veya lastik izleri gibi karmaşık ortam efektleri oluşturmak için gölgelendirici mantığını kullanmasına olanak tanıyan Nanite isimli uyarlanabilir mozaikleme özelliği gibi oyunda yer alan, Unreal Engine 5 isimli oyun motorundan gelen bazı yeni efektlerini de gösterdi. Yeni heterojen parçacık efektlerine dikkat çekerek bir varildeki yangını gösterdi ve alevlerin ortaya çıkan duman bulutlarını nasıl aydınlattığını ve bunların da çevreye ve kendilerine gölge düşürdüğünü belirtti.

Unreal Engine 5 isimli oyun motoruna yapılan tek eklemeler bunlar değildi, Epic Games cephesinden Mühendislik Başkan Yardımcısı olan Simon Tourangeau, karakter animasyonları arasındaki geçişleri yumuşatmak için hareket eşleştirme teknolojisi de dahil olmak üzere, sevk edilmek üzere olan Unreal Engine için 5.4 sürümlü güncellemesine dahil edilen bir dizi yeni işleme teknolojisini açıkladı. Bu özellik, Aralık 2023 döneminden beri Fortnite içerisinde kullanılıyor ve Epic Games, MetaHuman teçhizatıyla uyumlu 500’den fazla hareket yakalama animasyonunu tüm geliştiriciler için ücretsiz olarak Unreal Engine 5 üzerinden yayımlıyor.

Katılımcılar ayrıca, State of Unreal sırasında, Unreal Engine 5 ile kullandıkları çeşitli özelliklere vurgu yapan üç oyuna kısa bakışlar aldılar: Funcom tarafından hazırlanan bir MMO olan Dune Awakening, Zynga cephesinden gelen ve 4v4 tipindeki bir nişancı oyunu olan Star Wars Hunters ve son olarak da Chrono Studio tarafından geliştirilen bir başka MMO olan Chrono Odyssey.

Epic Games Store cephesinden Steve Allison, bu mağazanın mobil lansman planları hakkında kısa bir güncelleme yaptı ve şirketin yıl sonuna kadar iOS ve Android lansmanlarını hedeflediğini söyledi. Ayrıca, Epic Games şirketinin kendi oyunlarına ek olarak, mobil mağazada, lansman sırasında vitrinlere katılmakla ilgilendiğini ifade eden “çeşitli üçüncü taraf ortaklar” olacak ve Bu kişi ayrıca, zamanlanmış münhasırlık için platformun gelir payından vazgeçen Epic First Run programı gibi mevcut programların mobil cihazlarda da mevcut olacağını söyledi.

State of Unreal etkinliğinin sonu, Fortnite için Unreal Editor (UEFN) özelliğine çok talep edilen birinci şahıs kamera görünümü ve LEGO Fortnite için fizik ve yıkım motorundaki özelliklerin UEFN tarafına eklenmesi gibi yeni eklemelere odaklandı. Epic Games ayrıca Fall Guys ve Rocket Racing oyunlarının varlıklarını, animasyonlarını, şablonlarını ve cihazlarını da editöre ekliyor, böylece içerik oluşturucular UEFN üzerinde bu oyunlardan ilham alan deneyimler oluşturabilecekler.

Fortnite ekosisteminden sorumlu Başkan Yardımcısı olan Saks Persson, şirketin 2025 senesinin sonundan önce Fortnite oyununun Battle Royale kısmının tamamen UEFN içerisinde geliştirilen ilk sezonunu göndereceğini de sözlerine ekledi. Epic Games, Fortnite oyununun sunduğundan daha gerçekçi bir estetikle 1970’lerin bilim kurgu filmlerinden esinlenen bir deneyim yaratmak için özel varlıklar, yeniden şekillendirilmiş bir kullanıcı arayüzü ve NPC olarak MetaHuman kullanan Talisman adlı bir UEFN projesinin demosunu gösterdiğinden, UEFN deneyimlerinin çeşitliliği de yakında artabilir. Klipte ayrıca, oyuncuların kıyafet tasarım aracının çıktılarını UEFN üzerinde kullanabilmelerini sağlamak için Marvelous Designer ile entegrasyon da sergilendi.

Son olarak UEFN, LEGO araçlarının ve şablonlarının eklenmesiyle de genişliyor ve içerik oluşturucuların yapı taşı markasının tanıdık tuğlalarını ve parçalarını kullanarak kendi LEGO markalı deneyimlerini oluşturmalarına olanak tanıyor. İçerik oluşturucuların projelerini yayınlamak ve para kazanmak için 18 yaşında olmaları ve LEGO markasıyla oluşturulan tüm deneyimlerin 10+ derecelendirmesine uygun olması gerekiyor.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster