Bu haberimize konuk olan oyun, Star Wars Battlefront III. Fakat, hemen baştan söyleyelim, o aklınıza gelen yeni hali değil. Hani, şu önceki hali vardı ya, işte ondan bahsediyoruz. Yani, son oyunu 2005 yılında çıkan olan hali. Ortaya çıkan bilgiler ise bayağı şaşırtıcı aslında. Zira, habere şöyle bir baktığımızda, Star Wars Battlefront 3 hakkında aslında birçok şeyi nasıl kaybetmiş olduğumuzu görüyoruz ne yazık ki. Biz, en iyisi daha fazla uzatmadan asıl haberimize geçelim.

Star Wars Battlefront 3

Star Wars Battlefront 3 ve dahası varmış.

The Vault Project tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre, aslında Free Radical Design, Star Wars Battlefront III ve daha fazlası için LucasArts ile anlaşma imzalamış. Daha fazlasından kastımız, serinin 4., 5. ve 6. oyunu. Yani, eğer her şey planlandığı gibi gitseymiş, bizleri bayağı özel ve güzel yapımlar bekliyor olabilirmiş. Şimdi, Free Radical Design ekibinin kim olduğunu ve şu anda ne yaptığını merak ediyorsanız, konuda daha fazla derinleşmeden önce hemen ondan da bahsedelim. 1999 yılında Free Radical Design olarak kurulan ekip, günümüzde Crytek UK olarak da biliniyor.

Bu ekip, Free Radical Design adı altında, TimeSplitters, TimeSplitters 2, Second Sight, TimeSplitters: Future Perfect ve Haze adına sahip olan oyunları çıkardılar. Crytek UK adıyla ise, Crysis 2, Crysis 3 ve Warface isimli oyunların geliştirilmesinde imzaları bulundu. Ayrıca, resmi olarak da TimeSplitters 4 ve Star Wars Battlefront III isimli oyunları iptal edildi. Yani, aslında arkasında bulunan isimleri, önemli yerlerde duymuş olabileceğiniz bir ekipten bahsediyoruz. İşte böylesi bir ekip, bizlere önemli yapımlar sunmak üzereymiş.

Biraz sonra bahsedeceğimiz detayları ve çok daha fazlasını, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz raporlarda bulabilirsiniz. Yapılan anlaşmaya göre Free Radical Design, bizlere her yıl yeni bir genişleme paketi veya yeni bir oyun olarak Star Wars Battlefront ürünleri sunacaktı. 2008-2009 yıllarında, Star Wars Battlefront 3’ün PlayStation Portable ve Nintendo DS sürümleri üzerinde çalışan Rebellion, LucasArts ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma Rebellion ekibine, Star Wars Battlefront 3’ün PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2 ve Nintendo Wii sürümlerinin de tam kontrol hakkını verdi.

Free Radical Design, işleri bozdu.

Rebellion, masraflar konusunda düşük tutarlar ve kısa bir geliştirme süreci sözü verdi, fakat ne yazık ki bu sözünde de duramadı. Durum böyle olunca da Rebellion ve Lucas Arts, oyunun ana versiyonlarını bir kenara bırakmayı ve PlayStation Portable ile Nintendo DS sürümlerine odaklanma kararı aldı. Bu karar sonrasında da, Star Wars: Elite Squadron isimli oyun, 2009 yılında bizlerle buluştu. Bu olayda ilginç olan kısım ise, bu projenin yıkılma sebebinin aslında Free Radical Design olması. Star Wars Battlefront III’ün konsol sürümleri düzgünce çalışıyor ve PC sürümü ise, yüksek seviye bilgisayarlar aracılığıyla çalıştırılabiliyordu.

Star Wars Battlefront 3 içerisinde bulunan sorunların asıl sebebi, oyunda bulunan nesnelerden kaynaklanıyordu. Oyundaki optimizasyon sorununun giderilebilmesi için de, oyun içerisindeki nesneleri tekrar baştan yapmak gerekiyordu. Bu da, oyunun geliştirme aşamasının iyice uzamasına sebep oluyordu elbette. Sonuç olarak ise, Star Wars Battlefront 3 ne yazık ki geliştirilme aşamasındayken iptal edildi ve Free Radical Design’ın bu suçu sebebiyle de, bizlere sadece Star Wars: Elite Squadron sunuldu.