2023, oyun dünyası için en güzel yıllardan biri oldu; Baldur’s Gate 3 gibi önemli oyunların çıkışına tanık olduk. Yalnız, yılın sonlarına doğru bir de SEGA şirketinin ikonik mavi karakterini gördük. Super Mario Bros. Wonder gibi yapıtlara rakip bir iki boyutlu platform oyunu olan Sonic Superstars, geride bıraktığımız aylarda piyasaya sürüldü. Bahsettiğim her iki oyun da klasik platform türünün modern yorumları olmasına rağmen, bu yapıt biraz daha farklı.

Sonic Superstars yapıtının açılış sekansı hikayeyi tanıtıyor; Sonic, Tails, Knuckles ve Amy, Eggman’i bulmak için Northstar adalarına doğru bir yolculuğa çıkıyor. Eggman, geri dönen bir düşman olan avcı Fang ve gizemli yardımcısı güneş gözlemcisi Trip ile bir araya geliyor. Birlikte, Northstar adalarındaki tüm kaos zümrütlerini toplamayı planlıyorlar. Bu süreçte Eggman, yerel halkı robotik Badnik’lere dönüştürüyor. Sonic ve ekibi, Eggman’ın şeytani planını durdurmak için Northstar adalarını restore etmeye ve kaos zümrütlerini toplamaya gidiyor.

Sonic Superstars içerisindeki oynanabilir karakterlerin her birinin kendine özgü yetenekleri var. Sonic, oyunculara daha geleneksel bir deneyim sunarken, aynı zamanda en hızlı karakter olma özelliğini de taşıyor. Tails, çift kuyruğunu kullanarak geçici olarak uçma yeteneğini koruyor. Echidna, popüler olan uzun mesafelerde süzülme ve duvarlara tutunma yeteneği ile geri dönüyor. Amy, çekicini bir saldırı olarak kullanıyor ve çift zıplama yapabiliyor. Her karakterin farklı yeteneği, oyuncuların tarzlarını uyarlamalarına olanak tanıyor. Karakterlerin dördü de oyunun başlangıçtan itibaren oynanabilir ve dünya haritası üzerinden değiştirilebilir olarak sunuluyor.

Sonic serisinin bilinen hızlı ve iki boyutlu platform deneyimi Sonic Superstars ile geri dönüyor. Oynanış akıcı olduğu için serinin hayranları kendilerini evlerinde hissedecekler. Hareket hızı önceki oyunlara kıyasla biraz daha yavaş. Bu muhtemelen oyunun keşfe verdiği önemden kaynaklanıyor. Her seviye, oyunculara gizli koleksiyonları keşfetme ve elde etme imkanı veren birden fazla katman içeriyor. Bunlar altın sikkelerden, kaos zümrütlerine ve gizli taşıyıcılara kadar uzanıyor. Değişen kademeler sadece koleksiyon parçalarını bulmak için seviyeleri tekrar oynamayı teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha az deneyimli oyuncuların seviyeleri tamamlamak için isteğe bağlı rotaları seçmelerine de izin veriyor.

Sonic Superstars

Sonic Superstars ile bölüm sonu canavarlarına karşı bir savaş veriyoruz

Sonic Superstars yapıtındaki her bölümün sonunda bir bölüm sonu canavarı ile karşılaşıyorsunuz. Bu karşılaşmalar benzersiz ve robotik hayvanlardan, Eggman’ın mekanizmalarına kadar çeşitlilik gösterebilir. Bununla birlikte, özellikle oyunun ilerleyen aşamalarında bölüm sonu canavarı karşılaşmaları uzun sürebilir. Birden fazla darbe alabilirler ve birden fazla aşamaya sahip olabilirler; bu da ölmeyi ve karşılaşmanın başından başlamayı sinir bozucu hale getiriyor. Bu karşılaşmalar yaratıcı bir şekilde tasarlanmış olsalar da fazla uzun sürme eğilimindeler.

Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi Sonic Superstars, dünyalarını her biri Acts olarak bilinen bir veya iki seviye içeren bölgelere ayırıyor. Oyundaki bazı bölgelerin kilidi birkaç yolla açılabilen ek seviyeleri var. Bir seviyedeki gizli meyveleri toplayarak bunların kilidini açabilirsiniz. Bu seviyeler “Act Fruit” ya da karaktere özel Act olabilir. Act Fruit, yüzük ve altın para toplamaya odaklanan ek bir seviye sunar. Karaktere özgü bölümler, oyuncuların seviyeyi tamamlamak için belirli bir karakterin yeteneklerini kullanmasını gerektirir. Bu seviyeler isteğe bağlı.

Sonic serisindeki diğer oyunlara benzer şekilde, Sonic Superstars içerisindeki seviyelerde karakterleri bonus bölümlere taşıyan gizli kapılar var. Bonus aşamalarının kilidini açmak için oyuncuların bir yıldız direğinden geçerken belirli sayıda yüzük taşıması gerekir. Bu, onları bonus aşamasına taşıyacak olan bir yıldız çemberinin kilidini açar. Bu aşamalarda karakterler toplanır, bir labirentin etrafında döner ve bloklar arasında gezinir. Sonic the Hedgehog oyununun aksine, bu bonus aşamaları her biri altın para içeren birden fazla katmana sahip. Bu altın paralar, savaş modunda oynanabilen metal karakterler için özelleştirme seçenekleri satın almak için kullanılabilir.

Sonic Superstars ayrıca belirli seviyelerde gizlenmiş büyük altın halkalara sahip. Bu altın halkalar oyuncuları ek bir kaos zümrütünü kovalama aşamasına taşıyacak. Bu mini oyunda oyuncular kendilerini 3 boyutlu bir alana fırlatmak için yakalama noktalarını kullanabiliyor. Amaç, zamanlayıcı bitmeden önce kaos zümrütünü toplamak. Bu özel mini oyunlar giderek daha zorlu hale geliyor. Yedi kaos zümrütünün tamamını toplamak zor ama aynı zamanda tamamen isteğe bağlı. Ana hikaye modunu geçmek için yedisinin de elde edilmesi gerekmez. Bununla birlikte, bu yapıtın en yeni oyun mekaniklerinden biri olan özel yetenekleri kaçırabilirsiniz.

Sonic Superstars

Yeni yetenek sistemi ve daha fazlası ile tanışma vaktimiz geldi

Kaos zümrütlerini toplayarak elde edilen yedi özel yetenek, pratiklik ve kullanışlılık açısından çeşitlilik gösterebiliyor. Örneğin, Avatar yeteneği oyuncuların kendilerinin çeşitli klonlarını çağırarak ekrandaki her şeye saldırmalarını sağlıyor. Bu yetenek özellikle zor bir bölüm sonu canavarı ile karşı karşıya gelindiğinde kullanışlı.

Bullet yeteneği, oyuncuların havada herhangi bir yöne doğru atılmalarına ve daha önce ulaşılamayan platformlara erişmelerine olanak tanıyor. Bir yeteneği seçmek, sağ analog çubukla yapılıyor. Yetenekleri ne zaman kullanacağınızı bilmek zor olabilir. Neyse ki oyun sık sık ekranın sağ alt köşesindeki yetenek simgesini yanıp, sönerek oyunculara ne yapmaları gerektiği konusunda ipucu veriyor.

Sonic Superstars, oyuncuların oyunu tamamlamak için birlikte çalışabilecekleri bir işbirliği modu sunuyor. Bununla birlikte, oyuna ekstra bir katman ekleyen savaş modu adlı ek bir çok oyunculu oyun seçeneği de var. Savaş modunda, oyuncular bir metal karakterin kontrolünü ele alıyor ve rastgele seçilen aşamalarda yarışıyor.

Bu aşamalar çeşitli ve bitişe kadar yarışmaktan, en çok yıldızı toplamaya ve en uzun süre hayatta kalmaya kadar çeşitlilik gösteriyor. Savaş modu botlarla çevrimiçi ve çevrimdışı olarak oynanabilir ve oyuncuların tercih ettikleri oyun modunu seçmelerine olanak tanıyor. Oynanışı ilginç kılmak için metal karakterler, ana oyunda elde edilen paralar kullanılarak parçalar satın alınarak özelleştirilebilir.

Sonic Superstars

Sonic Superstars, kendi serisinin en iyisi de değil, en kötüsü de

Oyuncular, karakterlerini Sonic, Tails, Knuckles, Amy veya kendi yarattıkları mekanik hayvan şeklinde özelleştirebilirler. Bu özelleştirme özelliği, oyuncuların deneyimlerini kişiselleştirmelerine ve karakterlerini benzersiz hale getirmelerine olanak tanıyor. Savaş modu oyuna hoş bir eklenti olsa da eğlenceli küçük bir zaman makinesinden başka bir şey değil. Bununla birlikte, oyunculara birbirlerine karşı rekabet etme ve çeşitli zorluklarda becerilerini test etme fırsatı veriyor.

Görsel açıdan bakıldığında Sonic Superstars oldukça ilgi çekici. Hareketler parlak ve canlıdan çok stilize ve benzersiz olana kadar değişir. Seviyelerin arka planları çok dinamik, hareket ve hayat dolu. Çoğu zaman, diğer karakterler arka planda koşan küçük cameolar bile yapıyor. Bu oyun için seçilen sanat tarzı, serinin eski tasarımını anımsatıyor ve tam üç boyutlu olarak modernize edilmiş. Bu hoş bir değişiklik bence. Menü arka planları biraz steril bir görünüme sahip. Diğer statik Sonic temalı görüntülerle özelleştirmeye izin veriyorlar ama yine de biraz genel hissettiriyor.

Sonic serisi eksantrik müzikleriyle de bilinir. Bu oyundaki parçaların çoğu da yeni bir soluk getiriyor. Tarzlar klasik Sonic melodilerinden, yeni elektronik kompozisyonlara kadar çeşitlilik gösteriyor. Müziğin çoğu övgüye değer olsa da bazı parçalar biraz genel ve kolayca unutulabilir şekilde bestelenmiş ne yazık ki. Bunların hepsi kişisel varsayımlarım ama Sonic Superstars, müziklere biraz daha önem verebilirdi. Oyunda oldukça az sayıda vurucu parça var.

Sonic karakterinin son macerası, onu köklerine geri döndürürken, klasik iki boyutlu formülünü modernize ediyor. Sonic Superstars, ana hikayeyi tamamlamak için bir tür New Game Plus modu da dahil olmak üzere çok sayıda içerik sunuyor. Oynanış, serinin sevilen oyunlarının zirvelerine ulaşmasa da en kötü oyunları gibi dibe de vurmuyor. Sonic Superstars, mavi kirpi ve genel olarak iki boyutlu platform hayranlarını memnun edecek birçok sürprizle dolu eğlenceli bir macera.

Sonic Superstars
Olumlu
Oldukça başarılı bir iki boyutlu platform deneyimi sunuluyor.
Oynanabilir farklı karakterler, farklı yetenekleri ile benzersiz hissettiriyor.
Oyunun genel dünyası, atmosferi, bölümleri ve karakterleri çok güzel görünüyor.
Olumsuz
Fiyatına kıyasla kısa bir deneyim sunuluyor.
Birçok karşılaşma gereğinden uzun sürüyor.
Ek oyun modları pek de bir şey vaat etmiyor.
8

Etiketler:

,