League of Legends, 2009 yılında, World of Warcraft için popüler bir mod olan DOTA projesinden esinlenen çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası (MOBA) olarak hayatına başladı. Oyun şu anda popüler animasyon serisi Arcane gibi bir sürü bağlantılı medyaya yol açacak kadar popüler. Yan projelerden bir tanesi de A League of Legends Story serisi altında yakın zamanda piyasaya sürülen Song of Nunu: A League of Legends Story. Bu yapıt, Tequila Works ekibinin en yeni projesi ve kendisi, tek oyunculu bir macera ve keşif oyunu.

Nunu ve Yeti arkadaşı Willump, Mavinin Kalbi’ni bulmak için donmuş bir tundra olan Freljord’da bir maceraya atılırlar. Song of Nunu: A League of Legends Story içerisinde Notai adlı göçebe kabileden bir çocuk olan Nunu’yu kontrol ediyorsunuz. Annesi Layka, Willump ile çıktığı yolculukta ona rehberlik ediyor. İkili, Kanatlı Dağ’a doğru ilerlerken Freljord’da seyahat ediyor. Dağın içinde hem Nunu, hem de Willump’ın aslında hakkında pek bir şey bilmediği Mavinin Kalbi bulunmaktadır. Bildikleri tek şey, Layka’nın önemli olduğunu söylediği gizemli bir eser olduğudur.

Şimdi, çoğu insanın bu oyun hakkında sahip olacağı en büyük endişelerden biri, neler olup bittiğini anlamak için League of Legends oyununu oynamalarının gerekip, gerekmediği. Neyse ki Song of Nunu: A League of Legends Story içerisinde buna gerek olmadığını söyleyebilirim. Ana oyuna bazı göz kırpmalar ve baş sallamalar olsa da eğer onu oynamadıysanız, karanlıkta kalmayacaksınız. Tequila Works, not defterinizde bir sözlük bölümü bulunduruyor. Burada oyun boyunca karşılaşacağınız karakterler ve yaratıklar hakkında bilgiler bulup, boşlukları doldurabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Braum, Freljord’u dolaşarak ülkeyi tekrar barışçıl hale getirmeyi uman bir kahraman. Ayrıca, Freljord gibi yerler ve maceranız boyunca karşılaşacağınız Gerçek Buz gibi kavramlar hakkında da bilgi alacaksınız. Oyunun sözlüğü, ana oyunu oynamayan veya unutkan ya da kafası karışık oyuncular için yararlı. Ayrıca menüde bir öğretici bölüm ve oyun boyunca dağılmış koleksiyon parçaları da var. Yoldan sapmaya karar verirseniz, kayaların üzerinde bir olayı veya kişiyi tasvir eden büyük resimler olan duvar resimleri bulabilirsiniz.

Song of Nunu: A League of Legends Story

Song of Nunu: A League of Legends Story içerisinde Poro-Snax’ı besleyebileceğiniz sevimli yaratıklar olan kayıp Porolar da var. Onları beslediğinizde, bulduğunuz her alanı tasvir eden küçük bir resim kazanacaksınız. Son koleksiyon ise şarkılar. Bunlar, Nunu’nun Svellsongur’unu (büyülü bir flüt) kullanarak okuyabildiği ilahilerdir. Şarkılar ve duvar resimleri sayesinde Notai kabileleri ve Freljord hakkında biraz daha fazla şey öğreneceksiniz. Song of Nunu: A League of Legends Story, oyun boyunca kullanılabilecek çeşitli oynanış mekaniklerine de sahip.

Oyunun ana mekaniklerinden biri, şarkı bulmacalarını çözmek için Svellsongur’u kullanmayı içerir. Bir desen gösteren kayalar olabilir veya desen bulmacanın üzerinde geziniyor olabilir. Her desen, kontrol cihazındaki bir düğmeye basarak kullanabileceğiniz bir notayı gösterecektir. Bu sorunları çözmek için flütü kullanmak, bir sonraki alana devam etmenizi sağlayacaktır. Oyun boyunca kullanılan bir diğer mekanik de kartopu atmaktır. Bu çeşitli işlevlere hizmet eder, bunlardan biri suyun bölümlerini dondurmaktır, böylece bir alandan diğerine bir yol açabilirsiniz.

Bir diğeri ise insanları uyarmak veya kolları hareket ettirmek için gong gibi nesnelere vurma yeteneğidir. Ancak bu kartoplarının asıl kullanım alanı Willump ile kartopu savaşı yapmaktır. Nunu’nun bir boks maçı için MC gibi davrandığı bu kartopu savaşları çok komik ve oyunun keşif yönünü bölüyorlar. Ancak kontroller bu dövüşleri idare etme konusunda harika değil. Bazen Willump, kartopu gerçekten yere çarpmasına rağmen Nunu’ya vurabiliyor. Tutarsızlıklar, bu isteğe bağlı olmayan küçük mini oyundan aldığım keyfi azalttı.

Oyun aynı zamanda savaş da içeriyor ve buna alışmak oldukça kolay. Oyun boyunca, soğuk tundrada sıkça karşılaştığınız düşmanlardan biri Buz Kurtları. Bu kurtlar sürüler halinde avlanırlar ve oldukça acımasızdırlar. Ancak bu anlarda Nunu’yu kontrol etmek yerine aslında Willump’ı kontrol ediyorsunuz. Willump kurtlara saldırırken Nunu da üstüne biniyor ve Willump’ın saldırıları oldukça güçlü. Hatta Nunu’yu da içeren sevimli ve kısa ara sahnelerle bitirici hareketleriniz bile var; savaş çok kolay olabilir ama bu oyun da kendini savaş ağırlıklı olarak satmıyor.

Song of Nunu: A League of Legends Story

Song of Nunu: A League of Legends Story, çok rahat bir oyun değil, ancak savaşın arkasında itici bir güç olduğu bir oyun da değil. Kartopu savaşlarına benzer şekilde, özellikle dar bölümlerdeyken kontrollerin üstesinden gelmek zor. Eğer ölürseniz, Nunu, Willump’ı canlandırabildiği için oyun bitmez, ancak sağlığınızın %100’ünü geri kazanamazsınız. Eğer bir çıkıntıdan düşerseniz, otomatik kaydetme işlevi devreye girer. Tequila Works ekibinin erişilebilirlik altında “Hikaye Modu” adlı bir ayarı da var. Bu seçeneği açmak, karakterlerin asla hasar almamasını sağlar.

Elbette, sınırlı sayıdaki savaş bölümleriyle bu özelliğe sahip olmak anlamsız görünebilir ama bazıları için önemli olabilir. Yalnız, hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, bazı platformlarda kontrolleri yeniden eşleyemiyorsunuz. Sadece kontrolcü türünü değiştirebilirsiniz. Song of Nunu: A League of Legends Story içerisindeki diğer erişilebilirlik seçenekleri arasında altyazıların boyutunu değiştirme, arka plan ve metin rengini değiştirme, renk körü modu, QTE tuşlarını kaldırma veya hızlı basmadan basılı tutmaya değiştirme, savaş ve tırmanmaya yardımcı olma ve görsel ipuçları yer alıyor.

Yalnız, oyunu oynarken, bazı performans temelli sıkıntılarla karşılaştım. Her zaman olmasa da daha yoğun alanların çoğunda oluyordu. Karşılaşılan diğer sorunlar arasında Willump’ın üzerine düşeni yapmasını sağlamak için birkaç bulmacanın yeniden başlatılması gerekiyordu. Yaşadığım bir başka garip sorun da son duvar resmini toplarken oldu. Yarı yolda Nunu’nun görünür bir şekilde konuştuğu ama altyazı veya sesin olmadığı bir hata vardı. Ne yazık ki sahneyi tekrar oynayamadığınız için bu görevinin sonunda ne olduğunu asla öğrenemedim.

Bununla birlikte, Song of Nunu: A League of Legends Story hâlâ hoş bir oyun ve bazı alanlarda, özellikle de belirli bir sahneyi göstermeye çalıştıklarında çarpıcı görünebiliyor. Estetik ve tasarım seçimlerinin sadece ana oyunun değil, bunun gibi diğer eserlerin tarzına da uygun olduğu açık. Sevdiğim karakter detaylarından biri Nunu’nun taktığı şapkada görülüyor; kulakları sık sık duygularıyla birlikte hareket ediyor. Eğer üzgünse kulakları aşağı bakıyor, şok olmuşsa yukarı bakıyor. Bu çok ilginç bir ayrıntı ve duyguları incelikle aktarmanın eğlenceli bir yolu.

Song of Nunu: A League of Legends Story

Song of Nunu: A League of Legends Story, karakterler uyuduğunda sona eren beş bölüme ayrılmıştır. Nunu rüyasında annesiyle konuştuğunu görür. Burada Nunu’nun tam olarak neyin peşinde olduğu ve annesinin kim olduğu hakkında daha fazla bilgi ediniyorsunuz. Ancak, Nunu’nun rüyalarında tam olarak yalnız olmadığını da fark edeceksiniz; konuşmayı dinleyen başka bir şey daha var. Bu sekanslar genellikle Nunu’nun annesinin ölümüyle ilgili aynı anıyı yeniden yaşamasıyla sona eriyor. Bu rüyaların yanı sıra oyun boyunca da Nunu’nun seslendirme sanatçısı da olağanüstü.

League of Legends markasının hayranı olmasanız bile onunla bağ kurabilirsiniz. Oyunun sonuna geldiğimde, Nunu’nun kazanmasını ve Mavinin Kalbi’ni bulmasını istiyordum. Öbür yandan, Willump’ın diyaloğu yok, genellikle homurdanarak ve iç çekerek konuşuyor. Ancak altyazılar ses tonunu gösteriyor. Bu, Willump’ın tam olarak ne dediğini anlamayanlar için yararlı ama Nunu onu anlıyor, tıpkı Han Solo ve Chewbacca gibi. Seslendirmenin yanı sıra, gerçek ses tasarımı da çok güzel. Ayrıca, karın içine bastığınızda çıkardığı ses de muhteşem.

Song of Nunu: A League of Legends Story içerisindeki müzikler de çok güzel. Budapeşte Filarmoni Orkestrası, müziği icra etti. İnsanların odaklanmaya ihtiyaç duyduklarında kullanabilecekleri video oyunu müziklerinden biri. Bu yapıt iyi bir oyun ve kısa olmasına rağmen tam zamanında bitiyor gibi hissettiriyor. Oyunu altı saatten az bir sürede tamamlayabilirsiniz (aşağı yukarı), öğle yemeği molaları veya işe gidip gelmek için harika bir oyun. Bazıları League of Legends evreninde çok zenginleştirilmiş bir hikaye anlattığı için endişeli olsa da, Song of Nunu herkes için ulaşılabilir. LoL’ü seven veya LoL’e girmek isteyen ancak MOBA’ya atlamaktan korkan kişiler için harika bir oyun!

Song of Nunu: A League of Legends Story, önceden kurulmuş League of Legends evreninde geçen bir hikaye anlatırken, ana oyunu hiç oynamamış oyuncular bu büyülü yolculukta kaybolmayacaklar. Oyun boyunca aksaklıklar ve kare hızı gibi bazı sorunlar var ama müzik ve seslendirme performansı mükemmel. Sağlıklı miktarda erişilebilirlik seçeneği de oyunun tüm oyuncular için parlamasını sağlamaya yardımcı oluyor. Oyun, markasının markasının manzarasını değiştirmeyecek ama hem hayran olmayanların, hem de hayranların keyif alabileceği bir şeyler sunuyor.

Song of Nunu: A League of Legends Story
Olumlu
Hikaye anlamlı ve güzel yazılmış.
Seslendirmeler ve müzikler şahane.
Ulaşılabilirlik ayarları düşünceli.
Olumsuz
Performans ve görsellik temelli sıkıntılar yaşanabiliyor.
Oyun içi can sıkıcı hatalar da mevcut ne yazık ki.
Biraz daha fazla cila gerektiren bir video oyunu.
8