Yeni bir gün ve yeni bir simülasyon oyunu… Kıyafet mağazamızı kapattık, uyuşturucu işlerine son verdik ve otopsi yapmaktan sıkıldık; artık sırada kar küreme var. Evet, Snow Plowing Simulator isimli yeni bir erken erişim oyunu sayesinde kar küreme eyleminin simülasyon halini deneyimliyoruz. Oyun, çok yardımcı olabilecek bir şekilde, erken erişim sürümü ile çıkış sürümünü karşılaştıran bir ekran ile açılıyor. Böylece, oyunun 1.0 sürümünde neler olabileceğini görebiliyoruz.

Anladığım kadarıyla Snow Plowing Simulator, çıkış sürümünde ve/veya o sürüme yakın bir tarihte kar küreme kamyonları, kontrolcü desteği, yeni kar fizikleri, hırsızlar, model iyileştirmeleri, aracımızdaki ekipmanlar çalışacak, benzin sistemi eklenecek, yeni ekipmanlar sunulacak, lastik aşınması olacak ve ekipmanlarımız eskiyebilecek. Yalnız, tüm bunlar oyuna zamanla eklenecek. Saydığım şeylerden en yakın olanı, ekipmanların eskimesi.

Snow Plowing Simulator içerisindeki maceramız üç farklı zorluk seviyesi ile başlıyor. Bize uygun olan seviyeyi seçtikten sonra da kendimizi oyun dünyasında buluyoruz. Açlık, soğukluk ve can gibi elementler bizi hemen karşılıyor ve işin içinde hayatta kalma elementlerinin olduğunu da öğreniyoruz. Daha sonra da ofisimizin önündeki yoldaki karları kürüyoruz. Bu bizim ilk işimiz ve müşterilerin bize gelmesini sağlıyor. Öğretici bir bölüm gibi yani.

Snow Plowing Simulator içerisindeki ilk işimizi yapabilmek için tabii ki bir küreğe ihtiyacımız var ve onu da bilgisayarımızdan satın alıyoruz. Oyunun mağazasında farklı kar küreme araçları, lastikler, yemekler, ilaçlar, kıyafetler ve çok daha fazlası bulunuyor. Saydığım her şey farklı istatistiklere sahip ve farklı şeylerde işe yarıyor. Mesela, satın alacağınız ilk kürek dakikada 50 metre karelik bir alanda kar küreyebiliyor ve maksimum 30 kilo kar küreyebiliyor.

Snow Plowing Simulator

Snow Plowing Simulator aslında PowerWash Simulator tarzında rahatlatıcı bir oyun. Elinize alıyorsunuz küreğinizi ve yeni, daha iyi ekipmanlar açılana kadar ufak kare alanlarda kar kürüyorsunuz. Ofisinizin önünü açıyorsunuz, müşterilerden görevler alıyorsunuz, onların evlerinin önünü filan açıyorsunuz ve eğlenceli yan görevlere denk gelebiliyorsunuz. Mesela, yan görevlerden bir tanesinde işin içine bir yeti bile girebiliyor.

Snow Plowing Simulator oyununun temeli yeterince detaylı. Farklı sistemler, mekanikler ve içerikler sizi bir süre boyunca oyunda sağlıklı bir şekilde tutmaya yetiyor. Uzun vadede oyundan sıkılmanız normaldir; erken erişim sürecinin daha ilk günündeyiz, oyunda pek de bir şey yok. Ayrıca, sadece hayatta kalma ve simülasyon değil, bazı hafif iş yönetimi mekanikleri de mevcut oyunun içerisinde. Tüm bunlar birleşince, birkaç saatliğine tatmin edici bir deneyim yaşanıyor.

Snow Plowing Simulator ayrıca ideal bir şekilde dengelenmiş halde. Ben oyunu orta zorluk seviyesinde oynadım ve yaşadığım deneyim hem gerçekçi, hem de idare edilebilirdi. Oyun ayrıca hem zorluk ayarlamaları konusunda, hem de oyun mekaniklerini ayarlama konusunda birkaç önemli ayar sunuyor. Yani, oyuna girdikten sonra Settings menüsüne bir bakın. Ayrıca, oyunu Türkçe değil, İngilizce oynayın; yapılan çeviri hem yanlış, hem kalitesiz, hem de yarım yamalak.

Yine de içerik konusunda her şey yolunda. Snow Plowing Simulator içerisinde şu an 21 farklı mülk ve 11 farklı yol var üzerinde çalışabileceğimiz. Ayrıca, 5 farklı kar küreme aleti ve 2 farklı araç da mevcut. Yani, farklı ekipman kullanma konusunda işler zengin. Eğlenceli ve farklı olan yan görevlerden de 10 tane var. Ana görev serisi biraz uzun sürüyor ve can sıkıyor ama onun haricinde içerik departmanında başka bir sorun göremedim açıkçası ben.

Snow Plowing Simulator

Snow Plowing Simulator oyununun en büyük problemi bence sunum elementleri. Her şeyden önce, görsellik öyle resimlerdeki ve videolardaki gibi değil. Bazı oyun içi ögeler çok güzel görünürken, bazıları çöp gibi görünüyor. Yürüdüğünüz zaman kar üzerinde çıkan izler filan fena değil ama kürekle filan kar toplarken herhangi bir fizik bulunmuyor; keskin bir kare olarak alıyoruz karı. Genel anlamda baktığınız zaman çirkin görünen, göze hitap etmeyen bir oyun kendisi.

Performans tarafı da sıkıntılı. Snow Plowing Simulator, hiçbir şekilde stabil ve akıcı hissettirmiyor ki ben bu oyunu NVIDIA GeForce RTX 4080 bulunan bir dizüstü bilgisayar ile deneyimledim. Oyunun teknik yönü de zayıf; ufak tefek ama sayıca çok olan fazla oyun içi hata var ve bunlar bir süre sonra can sıkmaya başlıyor. Daha da önemlisi, otomatik kaydetme gibi inanılmaz temel ve kritik olan bir oyun mekaniği de yok. Neden? Bunu gerçekten çok merak ediyorum.

Sesler ve müzikler de pek iş yapmıyor. Snow Plowing Simulator içerisinde 10 civarında NPC var ve hiçbirinde seslendirme yok. Çıkan ses efektleri de başta kulağa hoş geliyor, özellikle de kar üstünde yürüme ama daha sonra her şey birbirini çok tekrar ediyor. Arabanın motor sesi yok ve buna benzer birkaç sıkıntı da mevcut oyunda. Bu arada, araba demişken, ses ve müzik ile alakalı değil ama araba kontrolü gayet gerçekçi hissettiriyor oyunun sunduğu şartlar altında.

Durumu özetlemek gerekirse Snow Plowing Simulator, daha çok rahatlatıcı olan simülasyon oyunları arasında yer alıyor. Yani, PowerWash Simulator veya Ship Graveyard Simulator serisini sevdiyseniz, muhtemelen bu oyunu da seveceksiniz. Yalnız, bu oyunun bütçesi onlar kadar yüksek değil. Yine de kar küreme sizin ilginizi çeken bir şey ise bu oyundan elde edilebilecek 10-20 saatlik bir eğlence bence var ve kendisine bir şans verebilirsiniz.