Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Sniper Elite V2 Remastered incelemesi

2012 yılında çıkan keskin nişancılık oyununun yeniden yapımının Nintendo Switch sürümüne göz atıyoruz.

Video oyunu dünyasına 2012 senesinde merhaba diyen bir serinin yıllar sonraki yeniden yapımıyla karşınızdayız. Kendine has yapısı ile dünya genelinde hayran kitleleri edinen bu atıcılık temelli serinin ikinci oyunu, yıllar sonra Sniper Elite V2 Remastered olarak önümüze konuldu.

Bu yeniden yapım oyunu aynı anda PC, PlayStation 4 ve Xbox One için de çıkışını gerçekleştirmesine rağmen biz incelemek için oyunun Nintendo Switch sürümünü tercih ettik. Bu nedenle hem oyunun yeniden yapımının getirilerine hem de Nintendo Switch konsolu için ne anlam ifade ettiğine bakacağız.

Sniper Elite V2 Remastered

Sniper Elite V2 Remastered ile Nintendo Switch kütüphanesi zenginleşiyor

Öncelikle seriyi daha önce eline almayan okurlarımız için genel bir tanımlama yapmak istiyorum. PC kullanıcıları için durum farklıdır ama PlayStation 4 ve Xbox One X sahibi olup bu yapımı merak eden, almak için tereddüt eden pek çok kişi olabilir. Bu nedenle Sniper Elite V2 Remastered alındığında ne ile karşılaşılacağını kısaca aktarmak istiyorum. Nihayetinde, 2. Dünya Savaşı ibaresi görüldüğünde akıllara pek çok farklı yapım gelecektir.

İncelemesini gerçekleştirdiğimiz seri için nispeten taktiksel bir 2. Dünya Savaşı oyunu diyebiliriz ama biraz kaba bir tanım olur. Oyunumuz 2. Dünya Savaşı’nda geçiyor ve oyunun adındaki V2 ibaresi de bu savaşla alakalı. Bir başka deyişle V2 ibaresi, version 2.0 anlamına falan gelmiyor. Zihinler fazla bulanmadan söyleyeyim ki buradan da incelemesini gerçekleştirdiğim oyunun, Sniper Elite serisinin 2012 senesinde çıkan oyununun yeniden yapım oyunu oluyor. Serinin ilk oyununun 2005 senesinde çıkışını gerçekleştirdiğini sözlerime ekleyip devam ediyorum.

Bu video oyunu serisini hiç oynamayan oyuncular için anlatımıma devam edeyim. Sniper Elite, türevlerine göre biraz daha taktiksel bir yapı barındırıyor. Tabii 2. Dünya Savaşı dediysem aklınıza bir Call of Duty kopyası gelmesin lütfen. Kendine has mekaniklere sahip bir seriden bahsediyorum. Bu mekanikler arasında gizlilik unsurları ve X-Ray kamera özelliklerinin bulunduğunu da yeri gelmişken söyleyeyim. Alt kısımlarda, incelediğim oyunun yapısından ayrıca bahsedeceğim ama kısaca birkaç bilgiyi daha paylaşmak istiyorum.

Bazı okurlarımızın akıllarında, elimize bir keskin nişancı tüfeğini alarak sabit bir halde üzerimize gelen düşmanları öldürdüğümüz bir canlanabilir. Sniper Elite V2 Remastered, serinin diğer oyunları gibi hareket unsuruna önem veren bir oyundur. Günümüzdeki akıllı telefon oyunlarına benzer biçimde bir yere tırmanıp ateş etmeye yarayan bir oyunun incelemiyorum. Aksine, o rahat bölgeye nasıl çıkabilir ve orada neler yapabiliriz sorusunun yanıtını arayan bir oyun serisi var karşımızda.

Sniper Elite V2 Remastered

Peki, bu yapım Nintendo Switch kullanıcıları için ne ifade ediyor?

İmkan olsa, Sniper Elite V2 Remastered oyunun çıkışını gerçekleştirdiği platformlardan ayrı ayrı incelemeler yapabilseydim keşke. Daha önce belirttiğim gibi incelemek adına Nintendo Switch sürümünü tercih ettim. Neden böyle bir tercihte bulunduğum sorusunu yanıtlarken, hemen üst kısımdaki ara başlıktaki sorunun yanıtını da kısmen vereceğimi düşünüyorum. Bu yapım, belki diğer platformlar için yalnızca grafikleri geliştirilmiş bir sürüm olabilir ama Nintendo Switch konsolu için bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Nintendo Switch için çok daha fazlasını ifade ediyor gibi iddialı bir cümle kullandım ama bu oyunun Nintendo Switch sürümü, özellikle görsel anlamda, diğer platformlardan daha düşük özelliklerle geliyor. Diğer platformlar için 4K çözünürlük ve HDR desteği sunulurken, oyunu 60 FPS oranında oynama imkanı verilirken, Nintendo Switch sürümü bu yeniliklerden faydalanamıyor. Yalnız, şunu söylemek gerekir ki diğer platformlar da avuç içine bir Sniper Elite oyununu sığdıramıyor.

Açık söylemek gerekirse, Sniper Elite V2 Remastered isimli yapım, Nintendo Switch oyun kütüphanesi için rakipsiz bir konumda bulunuyor. Şöyle bir düşündüğümde, bir FPS oyunu ve 2. Dünya Savaşı temasına sahip farklı bir yapım aklıma gelmedi. Bu oyunu oynarken aklıma neden Nintendo Switch için Call of Duty serisinin eski oyunlarının benzer şekilde yeniden yapım sürümlerini göremiyoruz sorusu çokça takıldı. Aklımdaki sorunun yanıtını alamadığım için de incelediğim oyun rakipsiz kaldı.

Hal böyle olunca Sniper Elite V2 Remastered ayrı bir yer oluşturuyor. 2019 senesi içerisinde serinin 3. oyununu olan Sniper Elite 3: Ultimate Edition, Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirene kadar da durum böyle olacak. Televizyon ya da bilgisayar ekranında herkes bu oyunu oynarken, Nintendo Switch sahipleri diledikleri yerde, diledikleri konumda 2. Dünya Savaşı’nın korkutucu dönemlerinde taktik düzenleyebilecekler. Peki böylesine bir yapımı küçük el ekranında oynamanın sıkıntıları olmuyor mu diye sorarsanız, onun da yanıtını hemen sonraki bölümde arayalım derim.

Sniper Elite V2 Remastered

Her yerde keskin nişancı tüfeği kullanılır mı?

Sağ olsun Nintendo Switch konsolu, ister televizyon ekranında istenirse de kendi mini ekranında oyun oynama özgürlüğü sunabiliyor. Bu sayede Sniper Elite V2 Remastered oyununu keskin nişancı tüfeğini dilediğimiz her yere götürebilme imkanına sahip oluyoruz. Taşınabilirlik açısından avantajlarımız bulunuyor ama yazının üst kısımlarında sizlerle paylaştığım gibi bazı görsel ayrıcalıklardan Nintendo Switch ile faydalanamıyoruz. Gerçi küçük ekran kullanıldığında çözünürlükle ilgili fazla sıkıntı kalmasa daha bazı olumsuz durumlarla karşılaştığımı söylemek isterim.

Ekranın küçük oluşu, oyunun bazı noktalarındaki hedefleri vurmak konusunda sıkıntı oluşturuyor. Örneğin, oyunun hemen başlarındaki bir bölümde, otomobillere yapıştırdığım bombayı uzaktan parlatırken hayli sorun yaşadım. Oyunda bulunduğum noktadan uzaktaki bir bölgeye keskin bir atış gerçekleştirmek zor oldu. Ayrıca nişan alma mekaniklerinin sorunsuz çalıştığını da söyleyemeyeceğim.

Yine örnek vererek gitmek gerekirse, bir düşman askerini gizlice öldürmek istediğimde susturuculu tabancayla kafasına sıktığımda başarı elde edemedim. İmleç doğrudan düşmanın baş kısmını gösterse de atış başka bir noktaya gitti. Benzer şekilde keskin nişancı tüfeği ya da oyundaki diğer silahların genelinde bir hedef şaşması konusunun olduğunu gözlemledim. İnternet üzerinden kontrol ettiğimde benzer durumların oyunun PlayStation 4 ya da Xbox One sürümlerinde karşılaşılmadığını gördüm.

Öte yandan, yine Nintendo Switch konsoluna has bir aksaklığın, oyundaki sinematik geçişler sırasında oluştuğunu gözlemlediğimi belirtmek isterim. Sinematik sahnelerdeki bazı geçişler sırasında görüntü ve ses kaymaları gözlemlenebiliyor. Bir anda Nintendo Switch için rastlanılan sıkıntılı durumlardan bahsettim. Aslından bunların dışında o kadar da büyük sıkıntılar bulunmuyor. Dilerseniz, oyunun genel yapısı ve performansından bahsederken bu konulara değinelim.  

Sniper Elite V2 Remastered

Ufak performans hataları göze batmazsa, Sniper Elite V2 Remastered oyununun değeri artar

Geneline bakılırsa, Sniper Elite V2 Remastered için kötü bir Nintendo Switch oyunu tanımlaması yapamam. Yalnızca, 2019’un getirdiği teknolojiyi doğru yansıtamıyor, gerekli kaliteyi vermiyor diyebilirim. Eğer imkânınız varsa PC veya diğer oyun konsollarından oynamanızda yarar var. Öte yandan, Nintendo Switch kullanıcıları bu oyunun alternatifini bulmakta güçlük çekeceklerdir. Kalite anlamında birkaç puan geriden gelmesine rağmen bu oyunu satın alanların çoğunlukla sıkıntısız bir oynanış süreciyle karşılaşacaklarını tahmin ediyorum. Özelle konsolun getirdiği taşınabilme özelliğiyle yaklaşan yaz aylarında açık alanda oyun oynama keyfi bu oyunla yaşanabilir.

Bir de yazı boyunca ne kadar bahsettiğimi şimdi hatırlayamadığım X-Ray mekanikleri var ki tadından yenmiyor. İzlenimlerim neticesinde, sanki bu mekaniğin de Nintendo Switch sürümünde bir miktar törpülendiğini söyleyebilirim. PC, PlayStation 4 ve Xbox One sürümlerinde sanki daha detaylı kan fışkırmaları, kemik kırılmaları gösteriliyor gibime geldi ama tam emin değilim. Yine de oyunu Nintendo Switch ile ister televizyondan isterseniz de elinizde oynayın eğlenceli anlar yaşayacaksınız.

Oyunun grafikleri için pek iç açıcı yorumlar yapamayacağımı söylemeliyim. PC, PlayStation 4 ve Xbox One için iyileştirilen grafikler bile öyle tatmin edici ve hayrete düşürücü değilken Sniper Elite V2 Remastered oyununun Nintendo Switch sürümü, grafikleri bakımından ortalamayı pek geçemiyor. Oyunun grafiklerine kötü diyemiyorum ama zamanın birkaç adım gerisinde göründükleri gerçeğini de göz ardı etmemek gerektiği düşüncesindeyim.

Sesler konusunda o kadar olumsuz olmayacağım. Özellikle X-Ray animasyonları sırasında çıkan sesler sayesinde oyundan alınan keyfin bir kat daha arttığını ifade edebilirim. Genel anlamda seslendirmeler ve oyundaki sesler fazla eğreti durmuyor. Bu arada, grafik detaylarının kısık olması, oynanış performansını olumlu yönde etkileyen bir hamle olmuş. Sabit FPS hızında, oyundan kopmadan hareket etmek mümkün oluyor.  

Sniper Elite V2 Remastered

Oyun dünyası için küçük, Nintendo Switch için büyük bir adım

Şapkayı elime alıp düşündüğümde Sniper Elite V2 Remastered, 2020 yılına yaklaşılan şu günlerde öyle zaruri, herkes tarafından oynanması gereken bir yapım gibi durmuyor. PlayStation 4 ve Xbox One platformlarının sahipleri, geçmiş yıllarda tanışmadılarsa, seriye bu oyunla giriş yapabilirler. Aksi takdirde çok hasret kalacaklarını düşünmüyorum. Bir yeniden yapım oyunu olmasına rağmen eski yine eskiliğini gösteriyor.

İncelemesini gerçekleştirdiğim Sniper Elite V2 Remastered oyununun Nintendo Switch sürümü ise kendisine ayrı bir yer açmayı başarıyor. Özellikle bu oyun konsolunun kütüphanesinde benzer kalitede bir yapımın bulunmaması oyuna olan talebi arttırabilir. Ayrıca sıkıntısız bir performans sunmasıyla birlikte yine tercih nedeni olacaktır. Bu arada oyunun fiyatının dünya genelinde 30 Dolar civarında olduğunu, tüm platformlar için çıkan sürümlerinin tam oyun fiyatının altında satıldığını hatırlatarak inceleme yazısını sonlandırayım.

Sniper Elite V2 Remastered, genel anlamda uygun fiyatıyla denenmesi mümkün bir oyun. Yalnız bu oyunu önceden oynayanlar için fazla bir değer ifade etmeyecektir. İncelemesini gerçekleştirdiğimiz Nintendo Switch konsolundaysa alternatifsiz bir oyun olarak kütüphaneye eklendiğini söyleyelim. Yeniden yapımın nimetlerinden faydalanamasa da Nintendo Switch sahipleri için farklı bir deneyim imkanı sağlayacaktır.
Olumlu
Uygun fiyat etiketi bulundurması.
Nintendo Switch için alternatifsiz olması.
Fazla sıkıntı oluşturmayan optimizasyonu.
Tabii ki X-Ray mekanikleri.
Olumsuz
Nintendo Switch sürümünün eksiklikleri bulunuyor.
Gerçek bir yeniden yapım izlenimi vermiyor.
Küçük ekranda keskin nişancılık bazı açılardan zor oluyor.
7.5

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir