Samurai Shodown

Samurai Shodown incelemesi

Samurai Shodown ile farkı bir dövüş oyunu deneyimi yaşayabilmek mümkün oluyor.

1993 senesinde hayatımıza Japonya’da girmiş olan Samurai Shodown serisi, oldukça sevilmiş olan bir dövüş oyunu serisi idi. Yalnız bu oyun batılı ülkelerde hiçbir zaman çok ön plana çıkmamıştı Street Fighter, Tekken ve Mortal Kombat gibi oyunlar yüzünden. Belki de ön plana çıkmıştı ama ben fark etmemiştim; ben bu serinin varlığını, 2019 senesinde piyasaya sürülen Samurai Shodown oyunu ile fark etmiştim. 2020 senesinde ise bu oyun Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirdi ve bizlerin yeni inceleme konuğu olmayı başardı.

Samurai Shodown

Samurai Shodown, diğer oyunlara benzemiyor

İnceleme yazımın başında Street Fighter, Tekken ve Mortal Kombat gibi oyunları örnek gösterdim ama temel oynanışını ve mantığı ele aldığım zaman Samurai Shodown oyununun bu oyunlara benzemediğini kesinlikle söyleyebilirim. Bu oyunlarda insanlar birbirlerine çılgın hareketler yapıyor, hatta Mortal Kombat oyununda bol kanlı hareketler bile yapılıyor ama karşınızdaki oyuncunun kafasını ezseniz bile kendisinin sadece canı düşüyor, ölmüyor. Şu anda incelemekte olduğum bu oyun ise ölümcül saldırılara ölümcül şekilde yaklaşıyor.

Samurai Shodown oyununda klasik olarak saldırılar, kombolar, bitirici hareketler ve daha fazlası bulunuyor ama bu oyunda metot dövüşü ve silahlar ön planda bulunuyor. Ayrıca elinizdeki silah ile ölümcül görünen saldırılar yaptığınız zaman da karşınızdaki kişi gerçekten ölümcül şekilde yaralanıyor. Yani, bu oyunda biraz daha gerçekçi bir deneyim yaşanıyor diyebilirim. Oyunda, sadece birkaç ağır saldırı ile karşınızdaki düşmanın canının çoğunu götürebiliyorsunuz ve bu yüzden de biraz stratejik davranmanız gerekiyor.

Eğer Street Fighter, Tekken ve Mortal Kombat oyunlarında olduğu gibi tuşlara rastgele basarak hareket ederseniz, bu oyunda çok çabuk bir şekilde ölebiliyorsunuz. Rastgele tuşlara bakmak yerine, defansif hareket etmeniz gerekiyor ve karşınızdaki düşmanın hareketlerini takip etmeniz gerekiyor. Bu sayede bir zayıf an bulup, saldırınızı yapabiliyorsunuz ve karşılaşmaları yenebiliyorsunuz. Bu yüzden de adı geçen diğer oyunlara göre çok daha kısa sürüyor karşılaşmalar Samurai Shodown isimli bu video oyununda.

Bu video oyununun temel dövüş mantığına baktığımız zaman aslında memnun edici sonuçlar görüyoruz. Şu anda günümüzdeki birçok modern savaş oyununda aynı taktikler ve aynı formüller uygulanıyor. Samurai Shodown ise bu oyunların arasında kendi farkını çok iyi gösterebiliyor. Tabii genel yapısı ve teması yüzünden batılı oyunculara çok hitap etmese de sadece oynanışı göz önünde bulunduracaksanız, bu oyun aslında sizin aradığınız o farklı dövüş oyunu olabilir. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

Samurai Shodown

Kontroller oldukça kolay hissettiriyor

Dövüş oyunlarının en önemli noktalarından bir tanesi kontrollerdir. Aslında modern dövüş oyunları çoğu zaman öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor olan bir formülü takip eder. Samurai Shodown için de bu kesinlikle geçerli. Bu oyunun en başta sizlere sunulan kontrolleri oldukça basit. Oyunun kontrollerini hemen kavrayabiliyorsunuz ama zaman geçtikte oyunda ustalaşmanız gerekiyor ve tam da bu noktada işin içine daha kompleks olan tuş kombinasyonları ve kombolar giriyor. Her karakterin kombolarını öğrenmek eğlenceli.

Oyunda zayıf atak, normal atak ve güçlü atak yapabilmek için ayrı tuşlar bulunuyor. Ayrıca bir de tekme atabilmek için tuş yer alıyor. Bu saldırıları kullanarak Rage Gauge bölümünü dolduruyorsunuz ve Rage Gauge dolduğu zaman da Lightning Blade ve Super Specials isimli hareketleri yapabiliyorsunuz. Yalnız Super Specials, adından da anlayabileceğiniz üzere çok özel hareketleri içerisinde bulunduruyor. Bu yüzden de Super Specials, karşılaşma başına sadece 1 kere kullanılabiliyor. Zaten bu hareket, gidişatı değiştirebiliyor.

Tabii şimdi kontrollerin öğrenmesi kolay olması güzel bir şey. Ayrıca farklı dövüş hareketleri ve sistemlerinin yer alması da olumlu bir durum ama asıl önemli olan şey karakterler. Samurai Shodown oyununda toplamda 16 adet karakter bulunuyor. Bu karakterlerin 13 tanesi, serinin eski oyunlarından geliyor. Bu karakterler, Charlotte, Earthquake, Galford, Genjuro Kibagami, Hanzo Hattori, Haohmaru, Jubei Yagyu, Kyoshiro Senryo, Nakoruru, Shiki, Tam Tam, Yoshitora Tokugawa ve Ukyo Tachibana olarak geçiyor.

Samurai Shodown oyununun yeni karakterleri de Darli Dagger, Yashamaru Kurama ve Wu-Ruixiang isimlerine sahip. Tabii bunlar sadece temel oyunda yer alan karakterler. Oyunculara zaman zaman ücretsiz karakterler ve ek paketler üzerinden ücretli karakterler veriliyor. Bana soracak olursanız, temel oyun için 16 karakter yeterli ama uzun vadede bu oyundan zevk almak istiyorsanız, kesinlikle ek paketleri satın almanız gerekiyor; temel oyundaki karakterler çabuk bir şekilde sıkıcı olabiliyor. En azından benim için durum böyleydi efendim.

Samurai Shodown

Samurai Shodown, başarılı bir dövüş oyunu mu?

İnceleme yazımı tamamen sonlandırmadan önce Samurai Shodown oyununun görselliğinden, performansından, seslerinden ve müziklerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle tabii ki görsellik. Ben bu oyunu PlayStation 4 Pro konsolumda deneyimledim ve ortaya çıkan sonuçtan da memnun kaldım. Yani, oyun temel olarak gerçekçi görünmüyor ve renk karmaşası çok yoğun olabiliyor ama çoğu zaman bakması güzel bir oyun gibi görünüyor bana Samurai Shodown. Arena tasarımları da kesinlikle çok başarılı.

Tahmin edebileceğiniz gibi Samurai Shodown, her platformda 60 FPS olarak oynanabiliyor. Oyun boyunca herhangi bir performans problemi yaşamadım ama yükleme sürelerinin biraz uzun olduğunu fark ettim. Tabii ki elimizdeki konsolların içerisinde çok eski ve güçsüz HDD parçaları yer alıyor ama yine de çok yavaş yüklenen oyunları oynamak biraz tatsız olabiliyor. PC tarafında böyle bir sorun olmayacağını, en azından durumun donanıma göre değişeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bu yüzden de konsollara SSD almanızı önermem.

Sesler ve müzikler ise ortalama. Yani, oyunda zaten sesleri ve ses efektlerini yorumlayabileceğimiz çok fazla nokta bulunmuyor. Müzikler de çoğu zaman ne kötü, ne de iyi bir his bırakıyor içimde. Bu yüzden de genel anlamda bu kategoriye vasat diyebiliyorum. Fakat oyunun sunumunu genel anlamda ele aldığımız zaman Samurai Shodown, başarılı bir noktada duruyor. Konsollarda 60 FPS değerinde oyun oynamak ve zaman zaman göz yorsa da gerçekçi olmayan ama başarılı bir sanat tasarımından görsellik görmek de güzel oluyor.

Demek istediğim şudur ki Samurai Shodown, başarılı bir dövüş oyunu. Şu anda piyasada oynayabileceğiniz gerçekten etkileyici dövüş oyunları bulunuyor. Mortal Kombat 11, Street Fighter V, Tekken 7 ve Injustice 2 oyunları kesinlikle oynanmayı hak ediyor. Yalnız, siz dövüş türünü seviyorsanız zaten bu oyunları halihazırda oynamışsınızdır veya aktif olarak oynuyorsunuzdur. İşte bu oyunların yanına, size biraz farklı bir deneyim yaşatacak farklı bir dövüş oyunu arıyorsanız, Samurai Shodown yapıtına şans verebileceğini düşünüyorum.

Samurai Shodown
Samurai Shodown
Samurai Shodown, piyasadaki diğer dövüş oyunlarına güzel bir alternatif olabilecek seviyede. Özellikle o dövüş oyunlarının geneline göre biraz da olsa farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bu oyunu çıkmış olduğu herhangi bir platformda, gönül rahatlığı ile oynayabilirsiniz. Tabii ki bu oyun kusursuz değil, bazı noktalarında önemli problemler bulunduruyor ama yine de 2019 ve 2020 senelerinin başarılı dövüş oyunlarından biri diyebiliriz bu yapıt için.
Olumlu
Kesinlikle etkileyici bir Reboot yapıtı.
Türündeki oyunlara göre biraz farklı yapısı.
Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor bir oyun.
Performans her platformda başarılı.
Olumsuz
Ses ve müzik pek başarılı gelmiyor kulağa.
Çok uzun yükleme ekranları görünebiliyor.
Temel oyuncu sayısı uzun vadede yetersiz.
Dojo modu gerektiği gibi çalışmıyor.
8.7