Resident Evil: Project Resistance

Resident Evil: Resistance ön incelemesi

Predator: Hunting Grounds oyununun açık beta sürümü ardından bir başka av-avcı oyununu kaldırabilecek miyim?

Resident Evil: Resistance, biraz ilginç durumlara soktu bizi. Bildiğiniz üzere bu oyun, Resident Evil 3 ile birlikte oyuncuların karşısına çıkacaktı. Resident Evil 3, bir süredir basın mensuplarının elinde de bulunuyordu. Yani aslında temel oyun ve bu oyun için inceleme yazıları şu anda paylaşılıyor. Bizler ise bir ön inceleme yazıyoruz. Neden böyle oldu? Aslında bu ön incelemeyi birkaç gün önce, oyunun daha ambargosu kalkmadan önce yayımlamak istemiştik ama oyunun açık betası PC ve PlayStation 4 üzerinde ertelendi.

Bu sabah PlayStation 4 Pro konsolumu Destiny 2: Shadowkeep oynamak için açtım. Aynı zamanda da Resident Evil: Resistance oyununun açık betasını silecektim. Bizim elimize Resident Evil 3 oyununun inceleme kopyası henüz ulaşmadı ama bugün veya önümüzdeki 1-2 gün içerisinde sahip olacağız kendisine. Bu yüzden de ön incelemeyi mecburen atlayıp, direkt olarak inceleme yazacaktım. Fakat oyunu tam silecekken kendisine bir güncelleme geldi. Belli ki açık beta, PC ve PlayStation 4 platformları için açılmıştı.

Açık beta, kapılarını tekrar PC ve PlayStation 4 için açmışken ben de oyuna girip, kendisini oynayıp, ön inceleme yazma amacımı yerine getirmek istedim. Bu ön inceleme, sanıyorum ki başka internet siteleri tam incelemeyi yayımlarken karşınıza çıkacak ama elimizden şu anda daha iyisi gelmiyor. Eğer herhangi bir problem olmazsa, önümüzdeki hafta içerisinde bu oyunun net incelemesini, muhtemelen Resident Evil 3 oyununun incelemesinden sonra sizlerin karşısına çıkartacağım. O zamana kadar ön inceleme ile idare ediniz.

Peki, Resident Evil 3 oyununun yanında ücretsiz olarak verilecek olan bu kısmen ücretsiz yapıtta, neler göreceğiz ve neler yapacağız? 3 Nisan 2020 tarihinde çıkacak olan bu oyun, 4v1 şeklinde, çoklu oyunculu olarak oynanabilecek bir oyun olacak. Bu oyunda Mastermind, Survivor grubunun kaçmasını engellemeye çalışacak. Mastermind olan kişi bütün kötülükleri kontrol edebilecek ve farklı yeteneklere sahip olacak. Survivor grubundaki insanlar ise süre dolmadan, 1’den fazla seviyeyi geçerek haritadan kaçmaya çalışacak.

Resident Evil: Project Resistance

Resident Evil: Resistance oyununda neler yapıyoruz?

Resident Evil: Resistance oyununun açık betası, başarılı sayabileceğim bir öğretici bölüm ile başlıyor. Bu öğretici bölümde öncelikle Mastermind oluyorsunuz ve neler yapabileceğinizi, oyunun temel mantığı ile birlikte öğrenebililiyorsunuz. Ardından da Survivor grubundan biri oluyorsunuz ve bölümleri nasıl yenebileceğinizi görüyorsunuz. Bu öğretici bölüm bana çok detaysız geldi ama yine de oyunun temellerini öğrenebilmek için gayet yeterli. Herhalde oyunun kendisini saf deneyim ile öğreneceğiz.

Bu video oyununun açık betasında hızlı oyun başlatma ve öğretici bölüm haricinde herhangi bir şey bulunmuyor. Yani, karakterlerimize bakamıyoruz, onları özelleştiremiyoruz; direkt olarak oyuna başlıyoruz. Eğer Resident Evil: Resistance, kapalı beta veya alfa sürecinde olsaydı kozmetik ögeleri neden dışarıda bıraktıklarını anlayabilirdim ama oyunun çıkmasına 1-2 gün kala açılan açık betada, oyunun finalinin biraz daha detaylı gösterilmesini tercih ederdim. Neyse ki oyunun kendisi kaliteli bir his veriyor; bunları unutuyoruz.

Resident Evil 3 oyununun demosunu oynadıysanız, Resident Evil: Resistance oyununun oynanış kısmında kesinlikle zorlanmayacaksınız. Capcom, sanki ana oyunun temelini almış, kopyalamış ve daha farklı bir çoklu oyunculu oyunun üzerine oturtmuş. Bu tabii ki olumsuz bir şey değil. Resident Evil 3 oyununa göre bir tık daha hafif bir his veren bu yapıt, bence genel anlamda oynanış hissini çok veriyor. Belki ateş etme sistemi biraz daha kolay olabilirdi; çoklu oyunculu ve hızlı bir oyuna Resident Evil 3 oyununun atış sistemi pek oturmamış.

Bununla birlikte envanter sisteminin, silahların, kullanılabilir ögelerin ve animasyonların da Resident Evil 3 oyunundan farklı olduğunu söyleyemem. Özellikle animasyonlardaki kalitenin Resident Evil: Resistance oyununa taşınması beni mutlu etti. Yani, bu küçük ve yan ürüne Resident Evil 3, ciddi anlamda bir kalite vermiş. Bunu, oyunu oynamaya başladığınız andan itibaren hissedebiliyorsunuz. Tabii çoklu oyuncu temelli oyunlardan hoşlanmıyorsanız, bu yapıt yine de sizi memnun edemeyecektir diye düşünüyorum.

Resident Evil: Project Resistance

Mastermind ve Survivor olarak ne yapıyoruz?

Bu video oyununun hikayesine göre Mastermind, gençleri kaçırıyor ve bir test ortamına sokuyor. Bu test ortamında gençlerin, zor durumlara karşı nasıl tepki verdiği ve sorunların içinden nasıl çıktığı araştırılıyor. Bu araştırmaya en iyi katkıyı sağlayabilmek için de o gençleri, test alanından dışarı çıkartmamanız gerekiyor. Bunu da yapabilmek için onları kameralar aracılığı ile sürekli izliyorsunuz. Karşılarına bir kart sistemi ile zombiler, tuzaklar ve daha fazlasını çıkartıyorsunuz. Ayrıca Mastermind, zombileri de kontrol edebiliyor.

Mastermind olarak oyunun açık betası içerisinde sadece Daniel Fabron bulunuyor. Onun haricinde final oyunda Annette Birkin, Alex Wesker ve Ozwell E. Spencer karakterleri de olacak. Tüm bu karakterlerin nihai yetenekleri bulunuyor ve Daniel Fabron da Resident Evil 2 oyunundan Tyrant karakterini çağırıp, onu kontrol edebiliyor. Diğer Mastermind karakterleri ise kendilerine özel farklı yeteneklere sahip. Yani, Mastermind tarafında her farklı karakter ile aynı deneyimi yaşamıyorsunuz; karakter sınıfı sistemi kuruluyor.

Tabii Survivor takımı da kesinlikle boş değil. Kaçırılan gençlerin her birinin farklı yetenekleri, farklı olumlu ve olumsuz noktaları bulunuyor. Bu oyunun açık betasında kaç adet Survivor vardı, hatırlamıyorum ama final oyunun çıkışında 6 farklı Survivor olacak ve her birinin de ayrı sınıfı olacak. Hacker, Tank, Support ve Damage sınıflarına sahip olabilen bu hayatta kalanların amacı ise hayatta kalmak ve test alanından çıkabilmek. Yalnız, oradan çıkabilmeleri için zamanla savaş vermeleri gerekiyor; zaman bitmeden test alanından kaçılmalı.

Oyunda genel bir geriye sayım bulunuyor ve Mastermind, size kritik hasar verdiğinde ve sizi öldürdüğü zaman zaman daha hızlı geriye akıyor. Yanlış hatırlamıyorsam her ölüm için 5 dakika gibi bir süreden 30 saniye kesiliyor. Ayrıca Survivor grubundaki insanlar da düşmanlara hasar vererek ve bölümleri tamamlayarak zaman kazanabiliyorlar. Hayatta kalan insanların da Mastermind gibi nihai yetenekleri bulunuyor. Mesela, Support sınıfından bir karakter, herkese hızlı bir şekilde can veren bir cihaz kullanabiliyor nihai yetenek olarak.

Resident Evil: Project Resistance

Resident Evil: Resistance oyunundan memnun kaldım mı?

Açık söylemek gerekirse Resident Evil 3 oyunundan da Resident Evil: Resistance oyunundan da pek ümitli değildim. Fakat öncelikle Resident Evil 3 oyununun demosunu oynadıktan sonra o oyuna sıcak bakmaya başladım; şimdi de bu oyunun açık betasını oynadıktan sonra kendisine sıcak bakmaya başladım. Bu satırları yazdığım sırada inceleme kopyamın kargoda olması gerekiyor. Malum, Koronavirüs yüzünden işler biraz yavaş ilerliyor dış dünyada ama açıkçası şu an iki oyuna da sahip olabilmek için sabırsızlanıyorum.

En son yine 4v1 şeklinde oynanabilen bir oyun olan Predator: Hunting Grounds yapıtına göz atmıştım ve oyun gerçekten berbattı. Ben genel anlamda bu tip av-avcı oyunlarından hoşlanmıyorum zaten ama sanıyorum ki Resident Evil: Resistance, benim için bu durumu değiştirecek bir oyun olacak. Benim önceliğim yine de Resident Evil 3 oyununda olacak ama o oyunun 5 saat sürdüğünü göz önünde bulundurursak, bu çoklu oyuncu temelli oyuna geçiş yapmam pek de uzun sürmeyecek efendim.