Resident Evil 2 ön incelemesi

20 sene sonra yeniden yapılan Resident Evil 2 oyununun demosunu bir göz atalım dedik.

Oturup bir düşünün, en son ne zaman adam akıllı bir korku/gerilim oyunu oynadınız? Hele bir de günümüzde çıkan korku oyunları yürüme simülasyonlarından ibaret olduğunu düşünürsek, sizin için bu soruya cevap vermek oldukça zor olabilir. Şimdi ise söylemekten gurur duyarım ki sevgili oyun severler, sağlam bir oyun ile karşı karşıyayız. Resident Evil 2, daha ilk andan görselliğiyle sizi avucuna alıyor. Bu oyunda, haritaya bol bol serpiştirilmiş bulmacaları çözmeye çalışırken canınız sıkılmıyor, aksine kısıtlı mermilerinizle zombileri haklarken gerginlikten omuzlarınıza kramp giriyor ki korku oyununda bu iyi bir şey.

Resident Evil 2

Resident Evil 2, tam bir görsel şölen

Resident Evil 2, büyüleyici grafiklere sahip. Sadece grafik kalitesinden bahsetmiyoruz, Resident Evil 7 oyunundan alışık olduğumuz değişen renk paletleri de oyuna benzersiz bir hava katmış. Bu sayede aydınlık bir ortamdan karanlığa geçince tüyleriniz ürperiyor. Animasyonlar da grafiklerden geri kalmıyor. Basit bir doğrusal grafik çizersek; zombiler ne kadar doğal hareket ederse siz de o kadar çok korkuyorsunuz.

1998 senesinde çıkmış olan orijinal Resident Evil 2 oyunu, sabit kamera açısıyla tasarlanmış bir oyundu. Siz de hak verirsiniz ki 2019’da aynı kamera açısıyla oyun oynamak tam bir eziyet olurdu. Shinji Mikami, ilk olarak Resident Evil 4 oyununda kullandığı omuz kamera açısıyla Resident Evil 2 oyununu yeniden yorumladı. Bu video oyununun, en azından demoda gördüğüm kadarıyla; animasyonları, grafik kalitesi ve kamera açısının güzelliği, oyunu genel anlamda görsellikte doyurucu bir seviyeye çıkartıyor.

Bu oyun içerisinde her şey grafik veya animasyon değil tabii ki. Bir de savaş/dövüş mekanikleri var. Oyunun ağır bir tempoya sahip savaş mekaniği var ve çok akıcı çalışıyor. Hamlelerinize hemen tepki veren karakter ile size daha akıcı bir oyun deneyimi sunuluyor. Zombilerin ilk Resident Evil oyunlarındaki gibi yürüyerek üstünüze gelmesi bu video oyununu gözümüzde bir tık daha yukarı çıkartıyor. Düşmanlar biraz mermi süngeri gibi hissettirse de öldüklerine bir türlü emin olamamamız oyunu daha gerilimli kılıyor. Klasik daktilo ile oyunu kaydetme olayı da bu oyunda mevcut.

Şu an deneyimlemiş olduğum Resident Evil 2, ne yazık ki sadece bir demo sürümünden ibaret. Bu sebepten ötürü de fazla bir silah göremedik. Kontrol ettiğimiz karakterimiz Leon ve kendisi bir tabanca ile oyuna başlıyor. Tabii ki demo boyunca sadece tabanca kullanmıyoruz ve oyunun ilerleyen safhalarında bir pompalı tüfek elde edebiliyorsunuz. Ayrıca, demo boyunca elinizde sürekli silahın olması da sürekli olarak onu kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunu, biraz kötü bir  yolla öğrendim…

Resident Evil 2

Önce şu silah konusuna, ardından da bulmacalara göz atalım

Resident Evil 2 içerisinde ilk zombi ile karşılaştığınızda normal oyun dürtüsü olarak hemen onu öldürüyorsunuz. Sonra fark ediyorsunuz ki, bir zombiyi öldürmek için yarım şarjör mermi harcadınız ve arkasından yarım düzine kadar daha zombi geliyor. Bu video oyunu sürekli bize vursam mı, kaçsam mı gibi kararlar vermek zorunda bırakacak çünkü haritanın her yerinde mermi bulamayabiliyorsunuz.

Sırası gelişken söylemekte fayda var.  Resident Evil 2, diğer Resident Evil oyunlardan alışık olduğumuz bir envanter sistemine sahip. Kısıtlı depo alanıza; silah, mermi, sağlık bitkisi ve bulmaca çözmenize yarayan eşyaları sıkıştırmanız gerekecek. Gerekirse eşyaları birleştirilip yeni eşyalar da elde edebilirsiniz. Tabii bu noktada iyi bir haberimiz de bulunuyor: Oyunun ilerleyen safhalarında envanterinizi geliştirmeye yarayan ekipmanlar bulabiliyorsunuz.

Resident Evil 2 – 1-Shot Demo, isminde ki 1-Shot’dan anlayacağınız üzere bir kere oynanabilen bir demo. Oyun başladığından itibaren sadece yarım saatiniz var ama saygı değer Capcom, demo içerisinde o kadar çok bulmacayı erişilebilir hala getirmiş ki, insanın hemen oyunu durdurup ön sipariş veresi geliyor. Sanki biri ağzınıza bir parça bal sürüp, gerisi için biraz daha beklemelisin demiş gibi hissediyorsunuz.

Bulmacalar genellikle parça birleştirme metodu üzerinden gidiyor, spesifik anahtarlarla haritalar arası kısa yol kapıları açabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, oyunun bir bölümünde şalterdeki sigortalardan biri eksik olduğunu görüyorsunuz. Haritanın alakasız bir yerinde onu bulup yerine koymanız gerekiyor. Resident Evil 2, farklı bulmacalara da sahip tabii ki ama anlatıp heyecanınızı kaçırmak istemem. Sadece şunu bilin; siz gizemi ortadan kaldırmaya çalışırken zombiler ensenizden ayrılmayacak.

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
1
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x