Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Red Dead Online incelemesi

Sonunda tam sürüme geçmeyi başaran Red Dead Online, her şeye rağmen tam sürüm bir oyun gibi hissettirmiyor.

Red Dead Redemption 2, kusursuz bir video oyunu idi. Yalnız bu video oyununun kusursuzluğu sadece kendisi için geçerli idi. Eğer siz, bu oyunu formülünü kopyalayıp, çevrim içi bir oyun yaparsanız, ne yazık ki aynı etkiyi alamazsınız; çevrim içi oyunlar ile tekli oyunculu oyunlar, temelinde aynı prensiplere sahip değildir. Red Dead Online, sonunda betadan çıktı ve yazmış olduğum bu şeyleri bana öğretti.

Red Dead Online

Sonunda tam bir oyun, sonunda tam bir inceleme

Red Dead Online için halihazırda uzun bir ön inceleme yayımlamıştım. Bu ön inceleme, oyunun ilk ayından, beta sürecinden geliyordu. Zaten bu sebepten ötürü inceleme yerine ön inceleme yazmıştım. İnternet aleminde, beta için inceleme yapmış olan arkadaşlara ise bir şey diyebilmek ne yazık ki mümkün değil. Her neyse, şimdi o ön inceleme yazımı, inceleme ile tamamlıyorum; Red Dead Online, beta sürecini terk etti.

Birkaç ay boyunca beta sürecinde kalan bu oyun, birkaç güncelleme ile kendisini geliştirdi ama bu geliştirmelerin en büyük noktası, yeni oyun modları oldu. Oyunu betadan çıkartan güncelleme de ne yazık ki bundan ilerisine gidemedi. Aslında ben Red Dead Online oyununun tam sürümüne adım attığım zaman çok daha büyük farklılıklar bekliyordum ama yaşadığım deneyim, neredeyse beta deneyimi ile aynıydı.

Tabii ki Rockstar Games, bu yapıtı bir çevrim içi servis olarak görüyor ve yaz ayları için rol yapma temelli güncellemeler planlanıyor ama tam sürümde bulunan bir oyunu da incelemek gerekiyor artık. Bu yüzden, ne yazık ki, “Ya bu oyun için güncellemeler seneler boyunca gelecek, oyun iyileşecek.” deyip, olduğundan daha olumlu konuşamayacağım. Ben, şu an elimde olan içeriklere bakabilirim sadece.

Bu noktada da elimizde ne yazık ki çok fazla içerik bulunmuyor. Red Dead Online, Red Dead Redemption 2 oyununun bir prototip hali gibi geliyor benim gözüme. Belki de oyun artık betadan çıktı, tam sürüme geçti diye beklentilerim yükseldi ama tam sürümü deneyimlediğim zaman içerik anlamında gerçekten büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Bu hayal kırıklığı, aslında çevrim içi oyun ile tekli oyunculu oyun ayrılsa, çözülebilirdi.

Red Dead Online

Red Dead Online, Red Dead Redemption 2 ile bu kadar benzer olmamalıydı

İçeriklere geri dönmeden önce, inceleme yazımın başında bahsetmiş olduğum konuya değinmek istiyorum. Bir çevrim içi oyun ile çevrim dışı oyun, aynı prensiplere sahip olmamalı. Mesela, Red Dead Redemption 2, inanılmaz bir açık dünyaya sahip. Bu açık dünyada keşif ödüllendiriliyor, dinamik olarak olaylar gelişiyor ve A noktasından B noktasına giderken gerçekten eğlenebiliyorsunuz.

Red Dead Online oyununda öyle çok zengin bir hızlı seyahat sistemi yok ama kesinlikle gerekiyor; bu oyunda A noktasından B noktasına gitmek, hayatta yapabileceğiniz en sıkıcı aktivitelerden bir tanesi. Yeri geliyor, onlarca dakika boyunca X tuşuna basarak, atınızla hızlı hareket etmeye çalışıyorsunuz ve hiçbir şey olmuyor. Red Dead Redemption 2 oyununun açık dünyasının yanında; aynı dünya, çevrim içi bir evrende inanılmaz ölü görünüyor.

Açık dünyada yapabileceğiniz aktiviteler de bence inanılmaz sınırlı. Temel olarak ava çıkabiliyorsunuz, balık tutabiliyorsunuz ve Stranger görevlerini yapabiliyorsunuz ama tüm bunlar kendisini o kadar tekrar ediyor ki, 1 görev ardından sıkılmak gayet mümkün. Açık dünyada hikaye görevleri de bulunuyor ama bu görevlerin de inanılmaz basit tasarımlara sahip olduğunu söyleyebilirim.

Tüm bunların haricinde, bazı hikaye görevlerinde karakterinizin onur seviyesini değiştirebilen kararlar veriyorsunuz. Bazen de gizlilik temelli görevlere çıkıyorsunuz. Ben çok merak ediyorum, yüzlerce kişilik geliştirici takımlardan hiç kimse, çevrim içi bir oyun modunda bunların çalışmayacağını söylemedi mi? Görevlerde, oy verme sistemi ile onur etkileyen aksiyonlar seçiliyor ve siz, oy çoğunluğu ile kaybettiniz diye zar zor çalışıp, yükselttiğiniz onur seviyeniz düşürülebiliyor. Gizlilik diye bir şey zaten yok.

Red Dead Online

İçerik konusundaki sıkıntılar benim için devam ediyor

Biraz önce bahsetmiş olduğum konular, ön inceleme yazımda da vardı ve açıkçası bu problemlerin düzeltilebileceğini düşünüyordum ama Rockstar Games, bu konuda kılını bile kıpırdatmamış. Aynı ön incelemede içerik sıkıntısından da bahsetmiştim ve aylarca gelen güncellemeler ardından, bu sıkıntının çözüldüğünü düşünmüştüm; etrafta çok fazla yeni oyun modu haberi vardı ama sonuç benim için ne yazık ki değişmedi.

Öncelikle, Red Dead Online oyunundaki Stranger görevleri ve diğer açık dünya aktiviteleri benim için tamamen çöp. Hikaye görevleri oldukça ilgimi çekiyor ama o görevleri de diğer insanlarla oynamak, benim için deneyimi mahvediyor. Ayrıca karakterimin kontrolünün bende olmadığını hissediyorum ki bir hikaye görevi için bence bu oldukça büyük bir problem. Bu durumda da elimizde tek bir nokta kalıyor: Çevrim içi hızlı oyun modları.

Red Dead Online içerisinde hemen oynamaya başlayabileceğiniz birkaç farklı kategoride, birkaç farklı oyun modu bulunuyor. Mesela, at yarışları veya bölge kapma gibi aktiviteler yapabiliyorsunuz. Yalnız ben bu aktivitelerin hiçbirinden, hiçbir şekilde etkilenmedim. Grand Theft Auto Online oyununu kısmen uzun bir süre boyunca oynadım ve içerik konusunda minimum seviyede sıkıntı çektim. Açıkçası, bu oyunda böylesine problemler olması gerçekten ilginç.

Red Dead Redemption 2 oyunundaki aktivitelerin çoğunda bir derinlik hissedebiliyorsunuz ama ben aynı hissi Red Dead Online içerisindeki hiçbir aktivitede hissetmedim. Bu sebepten ötürü de açıkçası bu oyuna hiçbir şekilde ısınamadım. Bu incelemeyi yazmak için oyunu konsolumda tutuyordum, arada sırada da oynuyordum ama incelemem bittiği an oyunu sileceğim ve gerçekten bunu yaptığıma çok sevineceğim.

Red Dead Online

Red Dead Online hakkında her şey kötü değil

Beta ile tam sürüm arasındaki farkı görebileceğimiz bir başka konu ise ekonomi. Aslında oyunun ekonomisi, tam sürümden önce düzeltilmişti ama ben yeni ekonomiyi, tam sürüm ile ilk defa gördüm ve açıkçası hoşuma gitti. Bu oyunun ilk sürümü, yaptığınız hiçbir şeyi doğru düzgün ödüllendirmeyen, sanki ceza veren bir yapıya sahipti ama şimdi, ödüllerin yükselmesi ve bazı ögelerin fiyatlarının düşmesi, en azından eşya peşinde koşmak için uygun seviyede görünüyor.

Oyunda yapılan birçok şey size altın veya para kazandırıyor ve bunlarla birçok şey alabiliyorsunuz. Evet, Red Dead Online içerisinde herhangi bir şey almak gerçekten artık mümkün ve bu, benim şu an oyunda en çok memnun olduğum şey. Eskiden olduğu zaman yeni bir silah almaya, kıyafet veya at almaya korkar haldeydim ama şimdi gönlümün istediği şeyi satın alıp, onlarla zevkli bir deneyim yaşayabiliyorum.

Tabii satın alınacak şeylere baktığım zaman, beta ile tam sürüm arasında çok fazla şey göremiyorum. Evet, şu an oyunda ilk sürüme göre daha fazla kıyafet, daha fazla silah ve daha fazla at bulunuyor ama bu fazlalık sayısı gerçekten az. Bu sayının az olduğunu en çok yüzümüze vuran şey de yeni eklenen ögelerin, kıyafetler hariç, ilgi çekici olmaması. Yani, oyuna yeni bir silah geliyor ama o silahın çok yakın bir alternatifi halihazırda oyunda bulunuyor. Bu yüzden de yeni bir silah beni heyecanlandırmıyor.

Tabii bu noktada Red Dead Online oyununun evrenini ele almak gerekiyor. Geçmişte geçen bir video oyunu olduğu için karşımıza; silahlarla, atlarla ve kıyafetlerle çok ilginç şeyler yapabilmek mümkün değil. Fakat bu noktada da kendisini köşeye sıkıştıran, Rockstar Games ekibinden başkası değil. Belki bu çevrim içi mod için alternatif bir geçmiş tercih edilseydi, oyuncuların karşısına daha eğlenceli ve benzersiz şeyler çıkartılabilirdi.

Red Dead Online

Tam sürüm ile de yaşanan deneyim pek değişmedi

Red Dead Online için ön inceleme yazımı bitirdiğim zaman, yaşadığım deneyimden hiç hoşlanmadığımı belirtmiştim. Şimdi, o ön inceleme yazıma döndüm, kendisini okudum ve birçok durumun hiçbir şekilde değiştirilmediğini fark ettim. Ayrıca bu oyunun tam sürümünde yaşadığım deneyim de pek eğlenceli değildi. Tamam, özellikle ekonomi sayesinde biraz daha eğlendim ama bu bence yeterli değil.

Red Dead Online, Red Dead Redemption 2 ile çok fazla benzerlik taşıyor ve bana soracak olursanız, bu benzerliklerin en başta olmaması gerekiyordu. Bu iki oyun da birbirinden çok farklı yapıya sahip ama Rockstar Games, yine de iki oyunu da aynı temelden sunmaya çalışmış ve bu sebepten ötürü de benim sevemeyeceğim, sıkıcı bir deneyim sunulmuş.

Her şeye rağmen Red Dead Online, temelindeki Red Dead Redemption 2 ve Rockstar Games kalitesi ile kendisini bir tık olumlu noktaya çekmeye başarıyor ama yine de bu oyuna bir daha geri döneceğimi sanmıyorum; oyunu oynarken, gerçekten sıkıldım. Red Dead Redemption 2 oyununu oynamak için kendime hep bahane yaratırdım. Red Dead Online için durum tam tersi oldu; oyunu oynamamak için bahane arar hale geldim.

İşte tüm bu bahsettiğim şeylerden ötürü, bu oyunu yine sizlere öneremeyeceğim. Oyun, temelinde gayet kaliteli ama aynı zamanda da inanılmaz sıkıcı. En azından benim için durum bu şekilde. Ben yine de birçok oyuncunun, bu oyun yapısından hoşlanabileceğini ve yüzlerce saatini bu oyuna yatırabileceğini düşünüyorum. Fakat dediğim gibi, bu oyun benlik değil.

Beta sürecinde oldukça büyük problemlere sahip olan ve oldukça sıkıcı bir oynanış döngüsü sunan Red Dead Online, tam sürümü ile kısmen düzeldi. Yine de oyunun önemli problemlerden bazıları aynen devam ediyor. Sıkıcı oynanış döngüsü de pek değiştirilmemiş. Red Dead Online, en azından benim için Red Dead Redemption 2 kadar eğlenceli değil ve incelemem ardından bu oyuna bir daha geri döneceğimi hiç sanmıyorum.
Olumlu
Yüksek kaliteli bir oyun.
Başarılı bir ekonomi mevcut.
Geleceği parlak görünen bir deneyim.
Olumsuz
Sıkıcı ve az sayıdaki içerik.
Betadaki sıkıntıların devam etmesi.
Sunucu problemlerinin bitmiyor olması.
7.5
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir