Radarımızdan kaçan gelişmeler (30 Aralık 2019 – 5 Ocak 2020)

Death Stranding, Fortnite, Final Fantasy VII Remake, Nintendo, The Witcher gibi pek çok başlık altında, haftanın kaçırdığımız haberlerini sizler için derledik.

Son güncelleme:

Takvimler artık 2020 senesini gösteriyor. Yeni yıl dönemi olmasına karşın, video oyunu dünyasında pek çok gelişme yaşandı. Bunların büyük birçoğunu sizlerle paylaştık ama paylaşamadıklarımız da oldu. Radarımızdan kaçan gelişmeler yazımısın bu haftasında da yine pek çok kaleme almaya yetişemediğimiz haberler bulunuyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri Radarımızdan kaçan gelişmeler ile baş başa bırakalım.

Radarımızdan kaçan gelişmeler (30 Aralık 2019 – 05 Ocak 2020)

Radarımızdan kaçan gelişmeler bu hafta nelerdi?

Hideo Kojima, Death Stranding oyununun taslaklarını paylaştı

İnternet sitemizde inceleme yazısını da bulabileceğiniz Death Stranding oyunu büyük bir merak süreci oluşturularak geliştirilmişti. Bu video oyunu artık çıkışını gerçekleştirdi ve nasıl bir yapıda olduğu biliniyor. Hideo Kojima ise kendi sosyal medya hesabından, henüz geliştirme aşamasına geçilmeden önceki bazı çalışmaları paylaştı. Bu yapımın henüz kara kalem resimlerinden başlayıp bugüne geldiğini görmek isteyenler bu paylaşımlara göz atabilirler.

Fortnite, 2019 senesinin en çok kazandıran ücretsiz oyunu oldu

2020 senesine girerken 2019 yılına ait bazı veriler de merak ediliyor. Superdata tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan tahmini verilere göre 2019 senesinin en çok kazandıran ücretsiz yapımları listelendi. Listenin başında, yıllık 1,8 Milyar Dolar gelir elde eden Fortnite yer aldı. Bu yapımın en yakın takipçileri ise yıllık 1,6 Milyar Dolar gelir elde ettiği tahmin edilen Dungeon Fighter Online ve Honour of Kings oyunları oldu.

Yeni bir Nintendo Direct etkinliğini yakında görebiliriz

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir perakende zinciri olan GameStop mağazasının veri bankasına dair bir fotoğraf paylaşıldı. Bu fotoğrafta, firmaya gelecek olan bol miktarda yeni Nintendo Switch oyununun listelendiği görüldü. İsimleri belli olmayan bu yapımların görülmesiyse, yakın zamanda bir Nintendo Direct etkinliği izleyeceğimiz sonucunu çıkarabilir. Nintendo tarafının duyurmadığı pek çok oyundan, muhakkak bizleri haberdar edecektir.   

The Witcher dizisinin bir de kamera arkasına göz atacağız

Netflix platformunda 20 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan The Witcher dizisi, oldukça büyük bir ilgi gördü. Hatta bu diziden sonra The Witcher 3: Wild Hunt oyununun Steam üzerindeki anlık oyuncu sayısında rekorlar kırıldı ve kırılmaya devam ediyor. Bu büyük ilgiye karşın hayranları sevindirecek bir haber de bizler verelim. Yakında, The Witcher dizisinin kamera arkası görüntüleri ve oyuncularla röportajlardan oluşan bir yapım, yine Netflix platformunda yayımlanacak.

Radarımızdan kaçan gelişmeler (30 Aralık 2019 – 05 Ocak 2020)

Final Fantasy 7 Remake oyununun demosundan yeni görseller aktarıldı

Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına karşın bir süredir Final Fantasy VII Remake için bir demonun geleceğine dair haberler yayılıyor. İnternet sitemizden de takip edebileceğiniz bu gelişmelere bir yenisi de bu demo sürüme ait görsellerin eklenmesiyle geldi. Veri madenciliği sayesinde alınan görüntüleri çeşitli sosyal medya hesaplarından gözlemleyebilirsiniz.

Final Fantasy VII Remake oyununun demosunda NVIDIA ve AMD izleri görüldü

Bir önceki haberimize ek olarak veri madencileri tarafından yalnızca görsellerin bulunmadığını söyleyerek devam edelim. Veri madencileri, Final Fantasy VII Remake demosunun dosyalarında NVIDIA ve AMD tabanlı üst düzey görüntü kalitesi çeşitliliği de tespit ettiler. Oyunun ilk olarak yalnızca PlayStation 4 için çıkacağını hatırlatalım. Bu teknik özellikler ise bu yapımın PC sürümüne dair çalışmaların da yapıldığı sonucunu çıkartıyor.

Noel tatiline, mobil oyunlara yapılan harcamalar damga vurdu

Radarımızdan kaçan gelişmeler içeriğimiz bu haftaki bölümüne bir harcama haberiyle devam edelim. Sensor Tower tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan tahmini verilere göre Noel tatilinde mobil oyunlara olan ilgi oldukça fazlaydı. Elde edilen tahmini verilere göre tüm mobil oyunlara tam 210 Milyon Dolarlık bir miktar, bu tatil döneminde harcandı. İşin ilginç tarafıysa, bu rakamın tüm video oyunu sektörü harcamalarının %76 gibi büyük bir bölümünü oluşturmasıydı.

Fallout 76 için gelecek olan yeni mekanlar detaylandırıldı

Bilindiği üzere Fallout 76 için bir ek paket gelecek ve oyunculara bu ek paketle birlikte pek çok içerik sunulacak. Geçtiğimiz hafta içerisinde bu ek pakette bulunacak olan Watoga bölgesi ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Bahsettiğimiz bilgilere göre Wotoga şehrindeki en dikkat çekici husus, yollara park edilmiş çok sayıda otomobil olacak ve bu şehrin yer altı yapısında, bu otomobiller için park alanları yer alacak. Bu park alanları; dinlenme, eczane, yemek gibi bir dizi hizmet sunacak.  

Radarımızdan kaçan gelişmeler (30 Aralık 2019 – 05 Ocak 2020)

Dreams ile yapılan çalışmalar şaşırtmaya devam ediyor

PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için 14 Şubat 2020 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan Dreams isimli oyun vasıtasıyla yapılan çalışmalar, gerçek anlamda şaşırtıcı boyutlara ulaşıyor. Kullanıcılara, kendi video oyunlarını yapmalarına imkan verecek olan yapımı kullanarak, bir video oyunu geliştiricisi oldukça etkileyici bir kahvaltı sofrası tasarlardı. Bu tasarımın videosunu da sosyal medya üzerinden izlerseniz bize hak vereceksiniz.

Rune II oyununun kaynak kodu, yayıncı Ragnarok Game LLC tarafına iade edildi

Rune II oyununun geliştirici ekibi olan Human Head Studios kapanmış ve bu ekibin çalışanları Bethesda bünyesindeki Roundhouse Studios ekibine dahil olmuştu. Öncesinde Rune II oyununun yayıncısı olan Ragnarok Game LLC, bir kaynak kodu talebinde bulunmasa da işe Bethesda karıştığında durum değişti. Geliştirici ekip üyeleri de durumu fazla karıştırmadan, Rune II oyununun kaynak kodunu, bu yapımın yayıncısına teslim ettiler.  

Respawn Entertainment, beklenenin aksine daha da güçleniyor

EA tarafının, video oyunu stüdyolarını bünyesine kattıktan sonra bu ekipleri dağıttığına defalarca şahit olduk. Respawn Entertainment için de benzer bir durumun yaşanacağı pek çok kişi tarafından tahmin edilmekteydi fakat Apex Legends ve Star Wars Jedi: Fallen Order gibi yapımlardan sonra durum tam tersi yönde gelişti. Şu andaysa, Respawn Entertainment tarafının diğer DICE başta olmak üzere diğer EA bünyesindeki ekiplere etki etmeye başladığı yetkili isimlerce doğrulandı.

Daedalic Entertainment tarafından da yeni nesil konsollara övgü geldi

Deponia ve Blackguards gibi yapımların geliştiricisi ve yayıncısı olarak tanınan Deadalic Entertainment tarafından da yeni nesil oyun konsollarına övgü geldi. Bu firmanın CEO’su, EDGE dergisinin Şubat 2020 sayısına verdiği röportajda, PlayStation 5 konsolunun çok büyük olacağını ve Microsoft tarafının da geçtiğimiz yıllara göre oldukça güçlü bir oyun konsolunu piyasaya süreceğini söyledi. Bu kişinin açıklamalarında, Xbox Series X konsolunun biraz daha güçlü olacağına dair yorumlar yer aldı.

Apex Legends

Valve tarafından iptal edilen Portal oyununun oynanış videosu yayımlandı

Portal ve Portal 2 oyunlarının ne kadar etkili olduklarını hatırlayanlarınız muhakkak vardır. Bu yapımlarla birlikte benzer türde bir video oyunu, Valve tarafından iptal edilmişti. Portal Prequel ismindeki bu yapım, çalışması için bağımsız geliştirici ekip olan LunchHouse Software ekibine verildi. Bu ekip de oyundan bazı bölümleri bir oynanış videosu aracılığıyla paylaştı.

Crytek, Squadron 42 için yeni bir yasal süreç başlatacak

Bilindiği üzere Star Citizen oyunu Crytek tarafından geliştirilen CryEngine ile geliştirilmekteydi. Bu oyunun geliştiricisi olan Cloud Imperium Games de Crytek tarafında lisans ücreti vermişti. Gelgelelim, Star Citizen oyununun farklı bir modu olan Squadron 42 işleri karıştırmıştı. Daha önceki yasal süreçte istediğini alamayan Crytek, tek bir oyun lisansı ödemesine karşın 2 oyun geliştiren Cloud Imperium Games ekibine yeni bir dava açacak. Öte yandan bu yapımın oyun motorunun değiştiğini de hatırlatalım.

God of War oyununun sanat yönetmeni, Nintendo tarafına el attı

PlayStation 4 konsolu için çıkışını gerçekleştiren God of War oyununun sanat yönetmeni olan Raf Grassetti, bazı ilgi çekici çalışmalar paylaşıyordu. Bu kez de Nintendo tarafının klasik karakterlerinden olan Fox McCloud karakterini kendi yorumuyla tasarlardı. Merak eden okurlarımız, sosyal medya hesabı üzerinden bu çalışmalara göz atabilirler.

SOMA ve Amnesia oyunlarının geliştiricisi yeni oyuna sayfa açtı

Frictional Games ekibinin internet sitesinde, ekibin yeni oyunları için bir bölüm yapıldı. SOMA ve Amnesia gibi oyunlarla adını duyuran ekip, yeni projelerini, internet sitelerindeki oyunlar kısmına ekledi. Tabii bu eklemede bir bilgi henüz bulunmuyor. Açılan yeni sayfaya girildiğinde şimdilik yalnızca sosyal medya hesaplarının linklerini görüyoruz ama bu durumun yeni bir duyuru hazırlı olarak yorumlanabileceğini sizlerle paylaşalım.