Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler (26 Nisan 2021 – 2 Mayıs 2021)

Lost Soul Aside, Senua's Saga: Hellblade II, F1 2021 ve Dragon Age gibi oyunlardan gelen bolca haberimiz bulunuyor.

Radarımızdan kaçan gelişmeler serimiz bu hafta da devam ediyor. Lost Soul Aside, F1 2021, Dragon Age ve Ratchet & Clank: Rift Apart gibi oyunları konuk ettiğimiz bu yazımızda bir kere daha geride bıraktığımız haftada internet sitemizde yer veremediğimiz gelişmeleri kısa ve öz bir şekilde sizlere sunduk. Eğer geçen hafta internet sitemizde okuyamadığınız gelişmeleri görmek istiyorsanız, kendileri hemen aşağıda sizleri bekliyor.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Albion Online
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Albion Online

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Sony Interactive Entertainment, ilginç bir patent ile karşımıza çıktı

Sony Interactive Entertainment tarafından oldukça ilginç bir patent kaydedildi. Bu patente göre oyuncu, video oyununu oynarken bir bölümde sıkışacak olursa, oyun uzmanlarına mesaj atabilecek, sorununu anlatacak ve oyun uzmanları da öneriler sunacak. Böyle bir sistem, mobil cihazlardaki resmi PlayStation uygulamasına eklenebilecek bir şey olabilir ama patent yine de oldukça ilginç görünüyor.

Lost Soul Aside için 17 dakikalık bir oynanış videosu yayımlandı

Çinli oyun geliştiricilerinin yeni video oyunları ile tüm dünyayı etkileme dönemi devam ediyor. Bu sefer de UltiZeroGames tarafından PlayStation konsolları için geliştirilen Lost Soul Aside, oyuncuların ilgisini üzerinde topladı. Bu oyun için YouTube aracılığı ile 17 dakikalık bir oynanış videosu yayımladı. Ayrıca, projenin müzikleri ile Cody Matthew’ın ilgileneceği de açıkladı. Kendisi daha önce Devil May Cry 5 gibi projelerde yer almıştı.

Senua’s Saga: Hellblade II oyununun yönetmeni belli oldu

LinkedIn üzerinden alınan bilgilere göre Senua’s Saga: Hellblade II oyununun en önemli pozisyonlarından biri, Rahni Tucker tarafından doldurulacak. Daha önce Bleeding Edge projesinde kreatif yönetmen olan Rahni Tucker, belli ki terfi aldı ve AAA seviyesindeki ilk projesinde bir oyun yönetmen olarak yer alacak. Rahni Tucker, aynı zamanda stüdyonun da tasarım yönetmeni olarak pozisyonunu koruyacak.

Microsoft, video oyunu departmanında müthiş bir dönem geçirdi

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre şirketin video oyunu departmanı olan Xbox, 2021 senesinin birinci çeyreğinde, geçen seneye göre %50 kadar daha fazla kazanç sağladı. Ayrıca, Xbox tarafının içerik ve servis kazancı da geçen seneye göre %34 kadar arttı. Buna en büyük etkiyi de Xbox Game Pass sağladı. Bu rakamlara göre Xbox, son 6 senenin en iyi birinci çeyreğini arkasında bıraktı.

Albion Online, mobil cihazlar için geliyor

Daha önce PC için çıkışını gerçekleştirmiş, popüler bir MMORPG olan Albion Online, iOS ve Android için geleceğini de duyurdu. Oyunun mobil sürümü için deneme süreci Almanya sınırları içinde başladı ve zamanla bu bölge genişletilecek; daha fazla ülkeye imkan sunulacak. Oyunun asıl sürümü ise yaz ayları içerisinde Apple App Store ve Google Play Store üzerinden oyunculara sunulacak.

Watch Dogs: Legion
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Watch Dogs: Legion

NetherRealm Studios, Marvel için bir oyun geliştiriyor olabilir

Video oyunu sektöründe sızdırdığı bilgiler ile tanınan Daniel Richtman tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre Mortal Kombat ve Injustice gibi serilerin arkasındaki NetherRealm Studios, şimdi de Marvel için bir dövüş oyunu geliştiriyor. Bu oyunun yeni nesil konsollara ve bilgisayarlara gelmesi planlanıyor. Şimdilik daha fazla detay bilinmiyor ama Daniel Richtman, geliştirilme sürecinin başlamış olduğunu belirtiyor.

Watch Dogs: Legion için planlanan yeni içerikler ertelendi

Normal şartlar altında Watch Dogs: Legion için yeni bir oynanabilir kahraman, şu sıralarda eklenecekti. Mina Sidhu isimli, insanların beynini kontrol edebilen bu süper kahraman, 4.0 sürümlü güncelleme ile gelecekti oyuna ama Ubisoft, bu güncellemenin ertelendiğini açıkladı. Problemler düzeltildikten sonra bahsi geçen güncelleme ve yeni içerikler, 4 Mayıs 2021 tarihinde oyundaki yerini alacak.

World of Darkness, film ve dizi olmaya hazırlanıyor

Paradox Interactive, daha önce The Witcher markasının Netflix serisinin yapımcılığını üstlenmiş olan Hivemind ile iş birliği içerisine girdi. Bu iş birliği dahilinde World of Darkness, film ve dizi olarak oyuncuların karşısına çıkacak. Eğer bilmiyorsanız, World of Darkness evreninde Vampire: The Masquerade, Werewolf: The Apocalypse ve Mage: The Ascension gibi birbirinden popüler markalar bulunuyor.

Metro Exodus: Enhanced Edition için çıkış tarihi verildi

Yapılan açıklamalara göre PC için Metro Exodus: Enhanced Edition, 6 Mayıs 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Epic Games Store, Steam, Microsoft Store ve GOG üzerinden satışa sunulacak olan bu oyunda gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi sürekli aktif olacak ve kendisini kapatamayacaksınız. Ayrıca oyunun toplam boyutu da ek paketleri ile birlikte 80 GB civarında olacak.

Destruction AllStars için birinci sezon tanıtıldı

Destruction AllStars oyununun birinci sezonu resmi olarak tanıtıldı. Bu sezonda oyuna yeni bir karakter eklenecek; kendisinin adı Alba olacak. Aynı zamanda, savaş bileti benzeri bir sistem olan AllStar Pass da oyunculara sunulacak. Bunun yanında fotoğraf modu ve Blitz isimli yeni bir oyun modu ile de tanışacak oyuncular. Eğer dilerseniz, YouTube üzerinden yayımlanan tanıtım videosuna sizler de göz atabilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: FIFA 21
Radarımızdan kaçan gelişmeler: FIFA 21

FIFA 21 oyununun EA Play için ne zaman çıkacağı açıklandı

EA tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre FIFA 21, EA Play üzerinden 6 Mayıs 2021 tarihinde çıkışını tam olarak gerçekleştirecek. Bu sayede EA Play için abone olan oyuncular; PC, PlayStation ve Xbox platformlarında bu oyunu oynayabilecekler. Ayrıca, yine PC ve Xbox tarafında Xbox Game Pass sistemine abone olan oyuncular da otomatik olarak FIFA 21 oyununa sahip olabilecek.

Star Wars Jedi: Fallen Order için yeni nesil güncellemesi geliyor

Star Wars Jedi: Fallen Order oyununun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için yeni nesil güncellemesi, 2021 senesinin yaz aylarında ücretsiz olarak indirmeye açılacak. Bu güncelleme, oyunu teknik yönden iyileştirecek ama şimdilik güncellemenin detaylarını bilemiyoruz. Yani, Star Wars Jedi: Fallen Order oyunu yeni nesil konsollarda 4K/60 FPS olarak çalışabilecek mi, görsel iyileştirmeler olacak mı, şimdilik bir bilgimiz bulunmuyor.

Intercity Istanbul Park, F1 2021 oyununda yer almayacak

Formula 1 için düzenlenen yeni sezonda, yani gerçek dünyada gerçekleştirilen yarışlarda Intercity Istanbul Park pisti yer alacak ama bu pist, ne yazık ki F1 2021 oyununun içerisinde yer almayacak. Bu bilgi direkt olarak markanın yeni sahipleri olan EA tarafından veriliyor ve öyle görünüyor ki Intercity Istanbul Park içerisinde yarışabilmek için en azından 1 sezon daha beklememiz gerekiyor.

Amnesia: Rebirth için yeni nesil güncellemesi geldi

Amnesia: Rebirth için indirmeye açılmış olan güncelleme, öncelikle oyuna Adventure Mode isimli yeni bir içerik getirdi. Bu içerik ile birlikte oyunun PlayStation 5 versiyonuna özel olarak 60 FPS desteği de geldi. Yani, Amnesia: Rebirth oyununun yeni güncellemesini indirdikten sonra oyunu 30 FPS yerine 60 FPS olarak oynamaya devam edebileceksiniz. Yeni bir içerik olarak da Adventure Mode sizleri bekliyor olacak.

Fall Guys: Ultimate Knockout oyununun Xbox sürümü ertelendi

Fall Guys: Ultimate Knockout oyununun Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch sürümleri 2021 senesinin yaz aylarında piyasaya sürülecekti. Şimdi ise oyunun geliştirici ekibinden kötü bir haber geldi ve bahsi geçen sürümler ertelendi. Şimdilik oyunun ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor ama geliştirici ekip, çapraz platform gibi özellikleri ekleyebilmek adına oyunu ertelediğini belirtiyor.

Among Us
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Among Us

Among Us, PlayStation 4/5 için duyuruldu

Innersloth tarafından yapılan yeni bir açıklama sayesinde öğrenmiş olduk ki Among Us, 2021 senesi içerisinde PlayStation 4 ve PlayStation 5 için piyasaya sürülecek. Daha önce sadece mobil cihazlar ve bilgisayarlar için piyasaya sürülmüş olan bu yapıt, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch konsollarında da yer alıyordu. Şimdi de öyle görünüyor ki sıra PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsollarına geldi.

Xbox Series X/S, FPS Boost ile 50’den fazla oyunu destekleyebilir

Microsoft ve Xbox hakkında sızdırdığı bazı bilgiler ile tanınan Tom Warren, bazı platformlarda ortaya attığı söylentilerle oyuncuları heyecanlandırdı. Bu kişinin söylediğine göre Xbox Series X/S konsollarında yer alan FPS Boost teknolojisi, çok yakında 50’den fazla yeni oyun ile desteklenecek. Yani, geçmiş nesillere ait onlarca oyun, yakında yeni nesil konsollarda 4K, 60 FPS ve 120 FPS olarak oynanabilecek.

Konami, E3 2021 etkinliğinden çekildi

Daha önce E3 2021 etkinliğine katılacağını açıklamış olan Konami, şimdi geri adım attı ve etkinlikte yer almayacağını belirtti. Şirket yine de birkaç büyük projenin üzerinde çalıştıklarını ve doğru zamanda bunların gösterileceğini belirtmişti. E3 2021 gibi etkinliklerde yer almak, oyunların geliştirilme süreçlerini aksatabilir. COVID-19 da varken, Konami tarafı tüm dikkatini oyun geliştirmeye vermeye çalışıyor gibi görünüyor.

Dragon Age için yeni bir görsel daha yayımlandı

Geliştirilmekte olan yeni Dragon Age oyunu için yeni bir görsel daha Twitter üzerinden yayımlandı. Oyunun geliştirici ekibinden olan Christian Dailey tarafından yayımlanan bu görselde ise Grey Wardens görünüyordu. Bu da sanıyoruz ki sıradaki oyunda kendisini göreceğimiz anlamına geliyor. Tabii şimdilik bu konuda net bir açıklama yok ama yapılan gönderme oldukça açıkta ve çok da detaylandırma gerektirmiyor.

Call of Duty: Modern Warfare 3 Campaign Remastered göründü

Geçen senelerde birkaç kere söylentilerini duymuş olduğumuz Call of Duty: Modern Warfare 3 Campaign Remastered, tekrardan karşımıza çıktı. Call of Duty hakkında sızdırdığı bilgiler ile tanınan bir Twitter kullanıcısı, Call of Duty: Modern Warfare 3 Campaign Remastered oyununun 2021 senesinin yaz ayları için planlandığını ve oyunun 1 aylığına PlayStation konsollarına özel olacağını söyledi.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Ratchet & Clank: Rift Apart
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Ratchet & Clank: Rift Apart

Ratchet & Clank: Rift Apart için yeni bir oynanış videosu yayımlandı

State of Play programı sırasında Ratchet & Clank: Rift Apart için 17 dakikalık bir oynanış videosu yayımlandı. YouTube üzerinden sizlerin de izleyebileceği bu görüntülerde oyunun yeni nesil gücü en iyi şekilde gösterildi. 11 Haziran 2021 tarihinde PlayStation 5 için piyasaya sürülecek olan bu video oyunu, şimdiden birçok oyuncuyu heyecanlandırdı ve bizler de bu yapıtı büyük bir merakla bekliyoruz.

Alien: Isolation için bir devam oyunu geliyor olabilir

Pek de güvenilir olmayan iki farklı internet sitesinden gelen raporlara göre Disney, Creative Assembly ile birlikte Alien: Isolation için bir devam oyunu yapıyor. Söylentilere göre bu oyun henüz konsept seviyesini aşamadı ve onay bekliyor. Yani, oyunun önünde rahatlıkla 4-5 sene bulunuyor olabilir. Açıkçası bu söylentiye pek inanmanızı önermiyoruz ama yine de ilginç bir gelişme; belki aklınızın bir köşesinde tutmak isteyebilirsiniz.