Radarımızdan kaçan gelişmeler (17 Mayıs 2021 – 23 Mayıs 2021)

Genshin Impact, No Man's Sky, Resident Evil, Injustice, The Sims 4 ve Metro Exodus gibi markalardan gelen yeni haberlerimiz var.

Genshin Impact, No Man’s Sky, Resident Evil, Injustice, The Sims 4 ve Metro Exodus gibi birçok farklı marka hakkındaki haberlerimiz ile birlikte radarımızdan kaçan gelişmeler isimli yazı serimiz devam ediyor. Bu yazılarımızda geride bıraktığımız haftada internet sitemizde paylaşamadığımız haberleri kısa ve öz bir şekilde toparlıyoruz. Böylece, geçen haftadan geride bırakmadığımız önemli haber kalmıyor.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Mass Effect: Legendary Edition
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Mass Effect: Legendary Edition

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Mass Effect: Legendary Edition, başarılı bir çıkış gerçekleştirdi

Geride bıraktığımız hafta içerisinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One için Mass Effect: Legendary Edition oyunu çıktı ve bu oyun, Steam üzerinde EA şirketine başarı getirdi. İşin maddi tarafını bilemiyoruz ama Mass Effect: Legendary Edition, Steam platformunda anlık olarak 60 bin kişi tarafından oynanarak, EA şirketinin en popüler ikinci oyunu olmayı başardı. Birinci oyun ise tahmin edebileceğiniz üzere anlık 330 bin oyuncu ile Apex Legends.

Final Fantasy markasının yönetmeni değişti

Final Fantasy VI, Chrono Trigger, Final Fantasy VII, Final Fantasy VIII ve Final Fantasy X oyunlarında yönetmenlik ve Final Fantasy VII Remake oyununda da yapımcılık rolünü üstlenmiş olan Yoshinori Kitase, Final Fantasy markasının yeni yönetmeni olarak seçildi. Bu isimden önce 10 sene boyunca aynı rolü Shinji Hashimoto üstlenmişti. Şimdi ise bu önemli rol, deneyimli bir başka isme devredildi.

Subnautica, PlayStation 5 konsolunda küçüldü

Subnautica oyununun PlayStation 4 sürümü 14 GB civarındaydı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oyun, PlayStation 5 konsolunda da aynı boyuta sahipti geriye dönük uyumluluk programı dahilinde. Şimdi ise Subnautica oyununun yeni nesil sürümü çıktı ve PlayStation 5 konsolunda oyunun boyutu 14 GB değerinden düştü ve 3.5 GB oldu. Bu sayede, bu konsolun içindeki teknolojilerden birini en etkili şekilde görmüş olduk.

WarnerMedia, Discovery ile birleşiyor

Warner Bros. Interactive Entertainment şirketini de içerisinde bulunduran WarnerMedia, Discovery ile birleşiyor. Bu birleşme sayesinde DC Comics gibi markalar artık Discovery tarafına ait olacak. Tabii ki bizi ilgilendiren kısım video oyunları ama bu konu hakkında AT&T veya Discovery tarafından resmi bir açıklama gelmedi. Yine de Discovery, Warner Bros. Interactive Entertainment çatısı altında yer alan bazı stüdyoları satmak isteyebilir.

Genshin Impact için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi geldi

Genshin Impact oyununun bilgisayar ve mobil sürümleri için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi sonunda geldi. Oyuncular, bu sistemi hesap ayarları üzerinden aktif hale getirebiliyor. Bu durum karşılığında hesabınıza tanınmayan bir yerden giriş yapıldığı zaman elektronik posta adresinize veya akıllı telefonunuza bir kod gönderiliyor. Bu kodu, sisteme girerek hesabınıza erişebiliyorsunuz.

F1 2021
Radarımızdan kaçan gelişmeler: F1 2021

Codemasters, EA için kendisini bozmayacak

Birkaç ay önce EA şirketine tamamen satılmış olan Codemasters, yapılan yeni açıklamalara göre aynı Respawn Entertainment tarafında olduğu gibi kişiliğini hiç bozmadan yoluna devam edebilecek. Yani, Respawn Entertainment gibi Codemasters da kendi istediğini yapmaya devam edebilecek. Bu sayede stüdyonun kreatif gücü de eksilmemiş olacak. Codemasters, EA şirketinin gücünü en iyi şekilde arkasında hissedebilecek.

The Evil Within için üçüncü bir oyun gelebilir

Yapılan yeni bir keşfe göre The Evil Within markasının isim hakları, Ağustos 2020 içerisinde tekrar kullanılacak şekilde yenilendi. Bu marka artık Microsoft şirketinin çatısı altında yer alıyor ama geçen sene isim hakkı yenileme olayı ZeniMax Media tarafından gerçekleştirildi. Normalde, bu tip yenilemeler yeni bir projeden hemen önce yapılır ama henüz The Evil Within için yeni bir duyuru yapılmadı. Yine de E3 2021 etkinliğine sadece haftalar kaldı!

The Ascent için çıkış tarihi verildi

PC ve Xbox konsolları için 2020 senesinde duyurulmuş olan The Ascent, çıkış tarihi ile sonunda karşımıza çıktı. Yapılan açıklamalara göre bu oyun, 29 Temmuz 2021 tarihinde piyasaya sürülecek. Ön siparişlere açılmış olan The Ascent için yeni bir tanıtım videosu da yayımlandı. Bahsi geçen bu görüntüleri de YouTube üzerinden izleyebilirsiniz ve aksiyon temelli bir rol yapma oyununu bir kere daha görebilirsiniz.

No Man’s Sky ve dahası için NVIDIA DLSS desteği geliyor

No Man’s Sky, Everspace 2, Metro Exodus, Redout: Space Assault ve daha fazla video oyunu için NVIDIA DLSS desteği duyuruldu. Özellikle de No Man’s Sky, bu desteği hem orijinal sürümünde, hem de sanal gerçekçilik sürümünde bulunduracak. Oyuncular bu sayede aldıkları performansı ikiye katlayabilecek. Tabii bu teknolojinin aktif edilebilmesi için NVIDIA GeForce RTX serisinden bir ekran kartına sahip olmalısınız.

Saints Row: The Third Remastered, yeni nesil konsollara geliyor

Saints Row: The Third Remastered, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için duyuruldu. Halihazırda oyuna sahip olan oyuncuların ücretsiz bir şekilde yükseltebileceği bu yapıt, yeni nesil konsollarda iyileştirilmiş bir görsellik sunacak. Daha doğrusu, oyunun bilgisayar sürümündeki en yüksek görsellik, bu konsollarda elde edilebilecek. Saints Row: The Third Remastered oyununun yeni nesil sürümü, 25 Mayıs 2021 tarihinde çıkacak.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint için takım yenilikleri geliyor

Ubisoft, Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint için AI Teammate Experience güncellemesini duyurdu. Oyuncular, bu güncellemeden sonra kendi takımlarındaki yapay zeka temelli karakterleri çok daha detaylı bir şekilde özelleştirilebilecek. Ayrıca bu karakterlerin daha da fazla güçlenebilmesi için yepyeni bir ilerleme sistemi ve çok daha fazlası sunulacak. Bu güncelleme, 25 Mayıs 2021 tarihinde ücretsiz olarak oyunculara sunulacak.

Microsoft, önemli bir sistem açığını kapattı

Oyuncular bir süredir, 1 senelik EA Play aboneliği satın alıp, onu 4 aylık Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine çevirebiliyordu. Problem şu ki 1 senelik EA Play aboneliği 30 Dolar, 4 aylık Xbox Game Pass Ultimate aboneliği ise 60 Dolar. Microsoft, bu açığı düzeltti ve artık oyuncular 4 aylık değil, 30 Dolar değerindeki 2 aylık Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine çevirebiliyor 1 senelik EA Play aboneliklerini.

E3 2021, bağımsız oyunlara da yer verecek

International Game Developers Association, E3 2021 etkinliğinin organizatörleri olan Electronic Software Association ile anlaşmaya vardı. Bu anlaşma dahilinde de bahsi geçen etkinlik sırasında bağımsız video oyunlarına yer verilecek. Önümüzdeki sene ve ondan sonraki dönemler için de geçerli olan bu anlaşma, şimdilik etkinliği nasıl değiştirecek, bilemiyoruz ama oyuna doyacağız gibi görünüyor.

Cygames, konsollar için PvP temelli bir oyun geliştiriyor

Granblue Fantasy: Relink projesinin de arkasında olan Cygames, oyun konsolları için yeni bir oyun duyurdu. Bu oyun, çoklu oyunculu ve PvP temelli bir deneyim sunacak. Büyü ve makinelerin var olduğu bir evrende geçecek olan bu oyun, şimdilik Project GAMM olarak geçiyor ve aynı zamanda herkesi kontrol edebileceğiniz, muhtemelen tekli oyunculu bir deneyim de bulunduruyor. Daha fazla detay daha sonra açıklanacak.

Resident Evil: Infinite Darkness için tanıtım videosu yayımlandı

Resident Evil için hazırlanan bir animasyon serisi olan Resident Evil: Infinite Darkness, Netflix üzerinde yayımlanacak ve şimdi bu yapıt için yeni bir tanıtım videosu da yayımlandı. Temmuz 2021 içerisinde yayımlanacak olan bu seri, Beyaz Saray içerisindeki zombilere odaklanacak ve karşımıza Leon S. Kennedy ve Claire Redfield gibi ikonik karakterler çıkacak. Bu tanıtım videosuna YouTube üzerinden sizler de ulaşabilirsiniz.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope
Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Dark Pictures Anthology: Little Hope

The Dark Pictures Anthology: House of Ashes tekrar gösterildi

The Dark Pictures Anthology serisinin üçüncü oyunu olmaya hazırlanan The Dark Pictures Anthology: House of Ashes, çok kısa bir tanıtım videosu ile YouTube üzerinden tekrardan gösterildi. Asıl büyük haber ise videodan hemen sonra geldi. Yapılan açıklamalara göre bu oyun için ilk oynanış videosu 27 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanacak. Oyun, 2003 senesinde Irak’ta geçecek ve yine korku ile gerilim ruhumuza işleyecek.

Outriders, 3.5 milyon kişi tarafından oynandı

Yapılan yeni açıklamalara göre Outriders, ilk ayı içerisinde 3.5 milyon kişi tarafından oynandı ve ortalama oynanış süresi de 31 saat olarak belirtildi. Gelecekte büyütüleceği de belirtilen Outriders oyunu, bir marka olarak da Square Enix şirketinin gelecekteki büyük markalarından biri olarak görülüyor. Yani, hem Outriders oyununun genişleyeceğini, hem de gelecekte bu marka için yeni oyunlar göreceğimizi söyleyebiliriz.

EA, açık dünya ve aksiyon-macera oyunları için yeni bir stüdyo açtı

Daha önce Monolith Productions stüdyosunun başındaki isim olan Kevin Stephens, EA şirketine katıldı ve bu şirkette de yine Kevin Stephens tarafından yönetilecek olan yeni bir stüdyo açıldı. Henüz bu stüdyonun adı belli değil ama ofis, Seattle içerisinde yer alacak ve stüdyonun üzerinde yoğunlaşacağı oyunlar ise açık dünya temelli aksiyon-macera türünde olacak. Bu stüdyonun ilk oyununu görmemiz çok uzun bir süre alacaktır.

TimeSplitters markası geri dönüyor

Daha önce seneler boyunca TimeSplitters markası üzerinde çalışmış olan Free Radical Design stüdyosu dağıtılmıştı. Şimdi ise aynı stüdyo, aynı kurucuları tarafından geri toplanıyor. Free Radical Design, tekrardan oyun geliştirmeye başlayacak ve stüdyonun hedefi de TimeSplitters markasını yeniden doğurmak olacak. Yani, bu markaya ait yeni bir video oyunu geliştirilecek ama şimdilik hiçbir detay bilinmiyor.

Injustice için animasyon geliyor

Dövüş oyunları arasında sevilen bir marka olan Injustice, DC Comics evreninden karakterleri karşı karşıya getiriyordu. Şimdi ise yapılan resmi bir açıklamaya göre Injustice, diğer bazı video oyunları gibi animasyon dünyasına girecek. Bu animasyonun ilk tanıtım videosu ise Batman: The Long Halloween, Part Two isimli bir başka animasyonun Blu-ray kutusunun içerisinde yer alacak.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Sims 4: Get Famous
Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Sims 4: Get Famous

Scarlett Nexus oyununun PlayStation 4/5 için demosu geliyor

Scarlett Nexus oyununun Xbox One ve Xbox Series X/S konsolları için halihazırda demo sürümü çıktı. Oyunun geliştirici ekibi, aynı demo sürümünün PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsolları için de 28 Mayıs 2021 tarihinde geleceğini açıkladı. Oyuncular, Scarlett Nexus oyununun bu yeni demosunu ücretsiz bir şekilde indirebilecek ve oynayabilecek. Bizler de önümüzdeki hafta Scarlett Nexus için bir ön inceleme yayımlıyor olacağız.

Crysis 2 oyununun iyileştirilmiş sürümü geliyor olabilir

Crytek, Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı ve bu paylaşımda Crysis 2 oyununun açılış kısmında kullanılan bir söz yazıyordu. Böyle bir paylaşım yapılınca da birçok oyuncu, Crytek şirketinin Crysis 2 için bir gönderme yaptığını düşündü. Bu noktada şu bilgiyi de hatırlatmak istiyoruz: Daha önce sızdırılan Crytek şirketinin belgelerine göre Crysis 2 ve Crysis 3 oyunlarının iyileştirilmiş sürümleri geliştiriliyordu. Şimdi de duyuru vakti gelmiş olabilir.

The Sims 4 için Dream Home Decorator duyuruldu

The Sims 4 için yeni bir Game Pack olan Dream Home Decorator duyuruldu. 1 Haziran 2021 tarihinde piyasaya sürülecek olan bu Game Pack sayesinde oyuncular, iç mimar olabilecek ve oyundaki karakterlerin isteklerine ve bütçelerine göre evleri yeniden düzenleyebilecek. Özellikle ev tasarlamayı seven oyuncuların çok uzun zamandır istediği türde bir Game Pack olan Dream Home Decorator, bu tanıtım videosu ile duyuruldu.

Devolver Digital, 4 yeni oyun duyuracak

Devolver Digital, Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaptı ve Summer Game Fest 2021 sırasında 4 adet video oyunu duyuracağını belirtti. Aynı etkinlik sırasında Phantom Abyss, Death’s Door ve Shadow Warrior 3 hakkında yeni bilgilerin yayımlanacağı da belirtildi. Summer Game Fest 2021 etkinliği dahilinde ilk sunumun da 10 Haziran 2021 tarihinde, Türkiye saati ile 21:00’da başlayacağını belirtmek isteriz.

Life is Strange: True Colors oyunundan Ryan karakteri tanıtıldı

Life is Strange: True Colors oyununun karakterleri tanıtılmaya devam ediyor. Şimdi de bu markanın resmi YouTube kanalı üzerinden Ryan isimli karakter tanıtıldı. Oyunda eğer istersek romantik ilişkiye girebileceğimiz iki karakterden biri olan Ryan, aynı zamanda kardeşimizin en iyi arkadaşı ve fiziksel olarak da oldukça güçlü. Yani, kendisine maceramızda bolca yer verilecek.

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2

Yeni bir Tony Hawk’s Pro Skater oyunu geliyor olabilir

Daha önce Tony Hawk’s Pro Skater serisinden bazı oyunlara müzik vermiş olan CYK grubundan Jess Margera, bir radyo programına konuk oldu ve bu sırada da oyunlara verilen müziklerden bahsediliyordu. Jess Margera, eski oyunlara verdikleri müziklerden bahsederken, “Yeni oyun için de müzik yapıyoruz.” dedi. Bu da demek oluyor ki Tony Hawk’s Pro Skater serisi için yeni bir oyun geliyor veya Jess Margera, oyunları karıştırıyor olabilir.

Obsidian Entertainment, yeni bir oyun için çalışanlar arıyor

Evet, bir video oyunu geliştirme stüdyosu, yeni bir video oyunu geliştiriyor. Obsidian Entertainment şirketinin yayımlanan iş ilanlarına göre ortada henüz duyurulmamış bir oyun var. Tam olarak net bir bilgi yok ama bu oyun AAA seviyesinde, açık dünya ve rol yapma oyunu gibi duruyor. Ayrıca oyunun Unreal Engine 4 veya Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor olabilme ihtimali de var. Bazı oyunculara göre bu proje, The Outer Worlds serisine ait.

SSV Normandy SR1, No Man’s Sky oyununa eklendi

Mass Effect evreninden ikonik bir uzay gemisi olan SSV Normandy SR1, No Man’s Sky oyununa bir etkinlik aracılığı ile eklendi. 31 Mayıs 2021 tarihine kadar oyuncular tarafından elde edilebilir olacak olan SSV Normandy SR1, haftalarca süren bir bulmaca sonucunda oyuncuların karşısına çıktı. Şimdi ise Beachhead görevini yapan oyunculara ana uzay gemisi olarak SSV Normandy SR1 hediye ediliyor.

Metro Exodus, PC üzerinden DualSense için destek veriyor

Metro Exodus, PC üzerinden DualSense kontrolcüsüne ve bu kontrolcü içerisindeki yeni nesil teknolojilere destek veren ilk video oyunu oldu. Yani, oyuncular PC üzerinden de artık Adaptive Trigger ve Haptic Feedback teknolojilerini deneyimleyebiliyor. Tabii bu teknolojilerin aktif olabilmesi için DualSense kontrolcüsüne de sahip olmanız gerekiyor; bu teknolojiler sadece bahsi geçen kontrolcü üzerinde yer alıyor.

Star Wars Jedi: Fallen Order, yeni nesil için önümüzdeki ay gelebilir

Brezilya sınırları içerisinde yer alan bir perakendecinin yaptığı yeni bir listelemeye göre Star Wars Jedi: Fallen Order oyununun PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sürümü, 26 Haziran 2021 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Eğer bu tarih doğruysa, bahsi geçen yeni nesil sürümün gösterimini Summer Game Fest 2021 veya E3 2021 sırasında alabiliriz. EA Play Live 2021 ise söz konusu değil; o etkinlik 22 Temmuz 2021’de gerçekleştirilecek.