PlayerUnknown’s Battlegrounds

PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Payback incelemesi

PlayerUnknown’s Battlegrounds için sekizinci sezon geldi.

Piyasanın en popüler Battle Royale oyunlarından biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds, sekizinci sezon ile güncellendi. Bizler de bu oyunun yeni sezonunu PlayStation 4 Pro konsolumuzda deneme şansı elde ettik. 22 Temmuz 2020 tarihinde açılmış olan bu yeni sezonda dikkatleri oynanış açısından çeken en büyük şey ise yenilenmiş olan Sanhok haritası oldu. Mesela, öncelikle Sanhok haritasına yeni hava durumları eklendi ki bu çeşitlilik sayesinde bence harita normalden çok daha zengin bir hal almayı başardı.

Sanhok haritasındaki diğer büyük değişiklikler ise bazı bölgeler üzerinde yapıldı. Bu noktada da en büyük değişikliği Bootcamp gördü. Eski sezonlara göre çok daha önem kazanan Bootcamp, benim bir türlü sağ çıkmayı başaramadığım bir alan olmayı başardı. Yani, tabii ki Battle Royale oyunlarında çok yetenekli bir insan değilim ama Bootcamp bölgesine girip de çıkabildiğim bir oyun daha yaşayamadım efendim. Büyük bir değişiklik gören bir diğer bölge ise Quarry idi ve kendisi, sekizinci sezon ile çok daha hoş ve gerçekçi bir tasarımla buluştu.

Bootcamp, ciddi anlamda rekabetçi ve zorlu bir hal kazanırken; Quarry, daha farklı çatışmalara ev sahipliği yapmaya başladı. Mongnai ise Airfield olarak değiştirildi. Mongnai, eski sezonlarda herhangi bir değer taşımıyordu ve açıkçası benim de çok nadiren tercih ettiğim bölgelerden bir tanesi idi. Airfield ise Motorlu Planör aracının bulunma şansı ile bir anda ciddi anlamda değer kazandı. Ben henüz kendisine rastlayamadım ama oyun sırasında kullanan birçok kişi gördüm. Zaten bu araç sadece Airfield bölgesinde doğuyor.

Docks ise Getaway olarak değiştirildi. PUBG oyununun eski sezonlarında Docks bölgesinin pek bir önemi bulunmuyordu. Getaway de ne yazık ki bana pek değerli bir yer gibi görünmedi. Aynı şekilde Ruins, Mountain, Cave, River, Pai Nan/Khao/Sahmee/Kampong ve Bhan bölgeleri de değiştirildi. Bu bölgelerin çoğunu ziyaret etmeye çalıştım ve hepsi, kozmetik ve oynanış açısından çok daha güzel görünse de değiştirilmiş olan diğer bölgelere baktığımız zaman kendileri pek ön plana çıkamıyor. Yine de neredeyse tüm harita yenilikleri bence başarılı idi.

PUBG

PUBG oyununda artık ganimet kazanmanın yeni yolları var

Bugüne kadar PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda gayet düz bir şekilde ganimet kazanabiliyorduk; silahları ve daha fazlasını ya yerde bulabiliyorduk, ya da düşmanları öldürüp, onların ganimetlerini elde edebiliyorduk. Sekizinci sezon ile ise bu durum biraz değişiyor; oyuna Ganimet Kamyonu ekleniyor. Anladığım kadarıyla tek bir karşılaşma sırasında en fazla 6-7 adet Ganimet Kamyonu doğabiliyor. Bu araçlar, yapay zeka tarafından yönetiliyor ve içlerinde bolca birbirinden benzersiz ganimet bulunduruyor.

Ben genelde bu tip Battle Royale oyunlarını tek başıma oynuyorum ve PUBG oyununda da bu durum pek değişmiyor. Yalnız, tek başınıza iken Ganimet Kamyonu ile savaşmak hem çok zor, hem de ekstrem seviyede riskli gibi göründü bana. Takım halinde Ganimet Kamyonu, çok daha kolay bir şekilde patlatılabiliyor ama tek başınıza bunu başarmak zaman zaman zor oluyor. Aynı zamanda da çıkan sesler, diğer oyuncuların dikkatini çok çekebiliyor. Yine de bu araç, hasar alırken de bazı ganimetler düşürebiliyor. Bu da kısmen iyi bir nokta gibi görünüyor.

Yine de Ganimet Kamyonu isimli yeni araçları tamamen patlatmanızı öneriyorum; kendilerinin içinden birbirinden özel silahlar çıkabiliyor. Bu silahlar, benzersiz görünümlere ve parçalara sahip oluyor. Bu da açıkçası tüm zahmete değiyor. Ganimet Kamyonu, genelde oyunun başlarında çıkıyor ve eğer doğru adımlar atarsanız, bu aracı patlatırsanız, ganimetleri de ele geçirirseniz, herkesten birkaç adım ileride oyunu oynayabiliyorsunuz. Bu arada, tüm bu değişikliklerin ışığında Docks haritası Arcade modu içerisinden kaldırıldı efendim.

Bahsi geçen video oyununun sekizinci sezonunun harita değişikliklerine ve yeni oynanış mekaniklerine baktığım zaman hem memnun oluyorum, hem de içerikleri eksik buluyorum. Şöyle ki yeni harita bölgeleri ve yenilenen diğer bölgeler, Sanhok haritasını çok daha oynanabilir bir seviyeye çıkartıyor. Yalnız, oynanış mekaniği olarak sadece Ganimet Kamyonu, bana yeterli gelmiyor. Geçmiş sezonların güncellemesine bakınca, açıkçası Ganimet Kamyonu bana çok eksik gibi görünüyor ve bu özelliğin yanında kesinlikle daha fazlası gerekiyordu.

PUBG

Yeni sezonun kozmetik ögeleri, olmazsa olmazlar arasında

Bu tip video oyunlarında pek bir ilerleme sistemi bulunmuyor. Yani, seviye atlayıp da yetenek açmak olsun, gözle görülür bir ilerleme kaydetmek olsun pek bulunmuyor. Yani, tabii ki PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda bolca ilerleme sistemi var ama bunların hepsi kozmetik ögeleri hediye ediyor. Bununla da benim herhangi bir problemim bulunmuyor; bu tip video oyunlarında kozmetik temelli ilerleme sistemlerini çok seviyorum. Bu yüzden de şimdi bahsedeceğimiz konu, Survivor Pass: Payback olacak; yine 100’den fazla ödül olacak.

Sekizinci sezonun başlaması ile birlikte PUBG oyununun savaş bileti sistemi ve mağazası da güncelleniyor. Öncelikle, Survivor Pass: Payback üzerinde önemli bir yenilik görüyoruz; artık oyuncular hayatta kalarak veya başarılı bir performans göstererek günde en fazla 7200 puan kazanabiliyor. Topluluk Görevi, İlerleme Görevi ve Acemi Görevleri sistemleri de Survivor Pass: Payback ögesinden silindi. Bu sayede sadece temel görevlere odaklanarak, seviyeleri atlayabiliyorsunuz ve artık tüm görevler, otomatik olarak karşınıza açık bir şekilde çıkıyor.

Tüm bunlarla birlikte, yenilenen sezonun temasına sahip olan dört farklı silah kozmetiğini de görevleri yaparak kazanabiliyorsunuz. Zorlu Görev sistemi de bu savaş biletinin içerisinde görünüyor ve genelde bunlar, hayatta kalma temasına dayanıyor. 4 adet makyaj kozmetiği kazanılabilen toplam 16 görevden oluşuyor bu sistem. Tüm bu değişiklikler güzel görünüyor ama yeni yapılan ayarlamalar sayesinde saat başına sadece 600 puan elde edebiliyorsunuz. Günlük sınıra ulaşmak için de ortalama 12 saat oyun oynamanız gerekiyor.

Sizi bilemem ama günde 12 saat bu oyunu oynamak istemiyorum. Bu yüzden de Survivor Pass: Payback üzerinde ilerleme kaydetmeyi biraz zor buldum. Bu da beni tabii ki temel oyundan soğutmaya yetiyor. Daha önce de dediğim gibi ben bu oyunlarda kozmetik temelli ilerlemeleri seviyorum ve Survivor Pass: Payback, bu ilerleme sistemlerinin temelinde yer alıyor. Bahsi geçen video oyununun bu şekilde ilerleme sistemini zorlaştırmış olması, benim için bu sezonun en olumsuz yanı oldu; ben bunun nasıl kabul edilebilir olduğunu bile anlamıyorum.

PUBG

Sekizinci sezon ile PUBG oyununa geri dönmeye değer mi?

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununu bir süredir oynamıyordum ve sekizinci sezon ile oyuna geri döndüm. Yalnız, bu geri dönüşümün çok uzun süreceğini sanmıyorum. Temel oynanış hala gayet standart seviyede ama yeni sezon, oynanış bakımından sadece tek bir şey oyuna ekliyor. Bu da benim pek ilgimi çekmiyor. Yani, harita üzerindeki yeniliklere alıştıktan sonra beni bu oyuna bağlı tutan hiçbir şey bulunmuyor olacak. Survivor Pass: Payback beni biraz da olsa bu oyuna bağlayabilirdi ama kozmetik ögeler pek ilgimi çekmedi açıkçası.

Kozmetik ögeler ile birlikte Survivor Pass: Payback üzerinde seviye atlamanın zorlaştırılmış olması da beni rahatsız eden bir konu oldu. Buna karşılık, oyunda yapılmış olan performans çalışmaları benim hoşuma gitti. En son hatırladığım zamanlarda bu oyunun başlarında performans problemi yaşanabiliyordu. Sekizinci sezonun güncellemesinden sonra ben herhangi bir performans problemi yaşamadım, gayet stabil bir FPS değeri alıyordum. Bu da benim hoşuma çok gitti ama beni bu oyuna tamamen bağlı tutmaya yetebilecek bir şey değil.

Tüm bunların haricinde, PUBG oyununun konsol sürümüne uygulanmış olan bazı iyileştirmeler de benim hoşuma gitti. Yükleme ekranlarının 4K çözünürlüğe uygun hale getirilmesi, paraşüt takip etme özelliğinin tekrar eklenmesi, yeni bildirimlerin eklenmesi, renkler üzerinde yapılan değişiklikler, Takım Ol sistemi ve çok daha fazlası genel deneyimimi iyileştirdi. Aynı zamanda hata düzeltmeleri filan da geçen sezondan kalma benim başımı bolca ağrıtan problemleri oyundan kaldırmış gibi görünüyor; tüm bunlar beni memnun etti.

Yeni bir sezon bu oyunda başlıyor ama bence başlangıç için yeteri kadar oynanış temelli yenilik bulunmuyor. Yani, sadece Ganimet Kamyonu gibi bir yenilik ve üzerine yeni bir savaş bileti beni bu oyuna tekrar bağlamaya yetmeyecektir. Özellikle de birkaç gün önce Ubisoft şirketinin AAA seviyesindeki Battle Royale oyununun konsollar için çıkacağını göz önünde bulundurursak, ben muhtemelen 11 Ağustos 2020 tarihine kadar bu oyun ile idare edeceğim ve ardından da Hyper Scape oyununa geçeceğim. Sezon arası güncellemeler belki iyi olabilir.

PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Payback
PlayerUnknown’s Battlegrounds, başarılı sayılabilecek bir sezonla tekrar karşımızda. Bu sezonun en azından başlangıç dönemini geride tutan şeyler ise kozmetik ögelerin pek hoş olmaması, savaş bileti ilerlemesinin zorlaştırılmış olması ve oynanışı etkileyecek açıdan sadece tek bir yeniliğin oyunculara sunulmuş olması. Bu sebepten ötürü de PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun yeni sezonunun çok uzun süre oynanabilir olduğunu düşünmüyorum. Kendisini muhtemelen 11 Ağustos 2020'ye kadar oynayacağım ve ardından da bir başka Battle Royale deneyimi olan Hyper Scape yapıtına geçeceğim.
Olumlu
Yenilenmiş olan Sanhok haritası gayet güzel.
Arka planda anlatılmaya çalışılan hikaye ilgi çekici.
Ganimet Kamyonu, en başlarda eğlence sunabiliyor.
Olumsuz
Oynanış için yeteri kadar yenilik sunulmuyor.
Yeni kozmetik ögeler pek ilgi çekici değil.
Savaş biletinin üzerindeki değişiklikler oyundan soğutuyor.
7.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x