PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun dereceli/rekabetçi modu nedir?

PlayerUnknown's Battlegrounds oyununun yeni dereceli modu ile tanıştınız mı?

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda nihai rekabeti arayan oyuncular için dereceli mod, 7.2 güncellemesi ile çıkışını gerçekleştirdi. Tamamen yetenek temelli bir eşleştirme sistemini kullanan dereceli veya rekabetçi de diyebileceğiniz bu oyun modu, klasik Battle Royale deneyimini ele alıyor ve sizi kendi yetenek seviyenizdeki insanlarla eşleştiriyor. Yalnız, bu yeni oyun modunun bilmeniz gereken daha çok detayı bulunuyor. İşte bu yüzden de PUBG için dereceli modu anlatan bir yazı hazırlamak istedik.

PUBG

PUBG oyunundaki dereceli oyun modu ile tanışın

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa dereceli oyun modunun gelmesi ile birlikte her şeyden önce Hayatta Kalma Unvanı, oyundan tamamen kaldırıldı. Artık, Hayatta Kalma Unvanı sistemi hiçbir şekilde oyuncuların karşısına çıkmayacak. Bu sistemin yerine dereceli bir sistem gelecek. Hayatta Kalma Unvanı sisteminden farklı olarak, bu yeni sistemde sıralamanıza yalnızca yeni ve dereceli modda oynadığınız maçlar dahil edilecek. Bir oyuncunun derecesi, her maçtan sonra performansına göre artar veya azalır.

Eğer, Hayatta Kalma Unvanı sistemindeki geçmişinizin silineceğini düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz; Eski Hayatta Kalma Unvanı sezonu verileri, Sezon sekmesinde görüntülenmeye devam edecek. Yalnız bunlar hafiften önemsiz detaylar. Asıl önemli olan şey, dereceli oyun modu ile oyuna yeni bir oyuncu eşleştirme sisteminin gelmiş olması. Birincil gezinme menüsünün Oyna isimli bölümüne yeni bir Dereceli seçeneği eklenmiş olacak. Oyuncular, bu seçeneği kullanarak dereceli/rekabetçi oyun moduna ulaşabilecek.

Dereceli oynama seçenekleri arasında TPP veya FPP Squad modları ve 1/2/3 kişilik Squad modu seçenekleri mevcuttur. Klasik bir Battle Royale deneyiminin aksine, dereceli mod içerisindeki maçlarda en fazla 64 oyuncu bulunur. Ayrıca bu oyuncuların hepsi tamamen gerçek kişiler olacak; botlar bu oyun modunda yer almayacak. Ayrıca, dereceli aramasında bir maç başlatmak için ek gereksinimler vardır ve eşleştirmeyi başlatmak için tüm grup üyeleri bu gereksinimleri karşılamalıdır. Peki, bunlar nedir?

Sıralama maçlarını tamamlamış iki oyuncunun dereceleri birbirlerinden çok uzakta ise, en fazla 10 küme, o grup ne yazık ki oyun arayamaz. Ayrıca, platformlarına ve bölgelerine bağlı olarak, oyuncuların dereceli için hak kazanmadan önce Hayatta Kalma Ustalığı sisteminde 20. seviyeye ulaşması gerekmektedir. Bunun haricinde, oyuncuların dereceli moda geçmeden önce hesaplarını SMS kullanarak doğrulamaları gerekir. Bu sistemi etkin hale getirmemiş olan oyuncular, ne yazık ki rekabetçi oyun moduna iniş yapamazlar.

PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Cold Front

Rekabetçi ve dereceli moddan kaçış olmayacak

PUBG oyununun geliştirici ekibinden gelen açıklamalara göre ada yüklendikten sonra tekrar tekrar maçtan kaçmak gibi eylemlerle dereceli eşleştirme cezaları alan oyuncuların, tekrar dereceli oyun oynamadan önce bir süre beklemeleri gerekecektir. Yine de oyuncular, dereceli eşleştirmeyi istediği zaman herhangi bir ceza olmadan iptal edebilirler. Bir maç bulan ve oyun öncesi lobisine giren oyuncular, daha sonra maçı terk etmeyi seçmeleri halinde dereceli cezalarıyla karşılaşırlar. Bu yüzden dikkat etmenizi öneririz.

Bu sırada, böylesine önemli bir dereceli oyun modunda kurallar da yer alacak. Mesela, dereceli mod içerisinde Battle Royale oyunları rastgele olarak Erangel, Miramar veya Sanhok haritalarında oynanacak. Dereceli mod, kendi oyun ayarları altında da çalışacak; genel ganimet oranları arttırılmış olacak, arbalet kaldırılmış olacak, kırmızı alan kaldırılmış olacak, motorlu planör kaldırılmış olacak, mavi alan hızı ve etkisi de azaltılmış olacak. Bu ayarlar, sezonlar içerisinde değişebilecek. Sekizinci sezonun kuralları farklı olacak.

Dereceli oyun moduna ait olan her seviyede 5 farklı küme bulunacak. Bu kümeler de Bronz, Gümüş, Altın, Platin, Elmas ve Üstat isimli toplam 6 seviye ile birleştirilecek. Bir oyuncunun mevcut derecesi, belirli bir sıralamada Derece Puanları ile belirlenir. Dereceli sezonun başlangıcında, oyuncular tüm sıralamalarda derecesiz olarak kabul edilecektir ve dereceli her sırada oynadıkları ilk 5 maç, sıralama maçları olarak sayılır. Son olarak, beşinci sıralama maçının sonunda, oyunculara sezon için ilk dereceleri verilecektir.

Karşılaşmalar sırasında bir oyuncu öldükten sonra, performanslarına göre Derece Puanı sistemi üzerinde değişiklik olacaktır. Performansı belirleyen ölçütler ise öldürme, asist ve kişisel sıralama olacak. Bir oyuncu, dereceli maçtan çıktığında, oyuncuya performans ölçütlerini ve puanlarında değişikliği gösteren yeni bir açılır pencere sunulacaktır. Elmas derecesinde veya üstünde olan oyuncular, üst üste bir hafta veya daha fazla herhangi bir dereceli oyun oynamazlarsa puan kaybı ile karşılaşmaya başlayacaktır.

PUBG

PUBG oyununda yeni ödüller de oyuncuları bekliyor olacak

Sezon sonunda oyuncular o sezonun en yüksek derece seviyesine göre dereceli ödülleri alacaklar. Dereceli ödülleri benzersizdir ve yalnızca ödülün verildiği sezon boyunca dereceli modda oynayarak elde edilebilirler. Bu ödüller, tahmin edebileceğiniz gibi şimdilik gösterilmedi ama oyun içerisinde oyuncuların benzersiz kozmetik ögelere sahip olabileceğini şimdiden tahmin edebiliyoruz. Ayrıca, tüm oyuncular seviyelerini belirten bir isimlik ve amblem alacaklar. Bu sayede de başarınızı gösterebileceksiniz.

PUBG oyununda sezonu altın veya üstünde derecede bitiren oyunculara bir dizi dereceli ödül kozmetiği verilecek. Lider tablosu da geri dönmüş olacak. Lider tablosu, artık puana göre sıralanmış olarak bölge başına en iyi 500 oyuncuyu listeleyecek. Lider tablosu, dereceli modda en çok oynadığı bölgeye göre belirlenir. Oyuncu lider tablosuna girdiğinde, bölgesi sezonun geri kalanında sabitlenir ve sezonu herhangi bir sıra için en iyi 500 lider tablosunda bitiren oyunculara, başarılarının karşılığında küçük bir ek ödül verilir.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x