Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
PlayerUnknown’s Battlegrounds

PlayerUnknown’s Battlegrounds: 10. Sezon incelemesi

PlayerUnknown’s Battlegrounds, yeni yılı kutlarken aynı zamanda yepyeni bir sezonu da başlattı.

Geliştirici
Krafton
Dağıtımcı
Krafton
Platformlar
PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
16 Aralık 2020
İnceleme Sırasındaki Fiyat
9 Dolar - 72 Türk Lirası
Tür
Battle Royale
İçerik
Çoklu Oyuncu

Nedendir bilmiyorum ama PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun 9. sezonu sanki daha geçen gün başladı gibi hatırlıyorum. Şimdi ise bir anda 10. sezon çıktı ve onun için bir inceleme hazırlıyorum. Ben daha yeni sezonun şaşkınlığını üzerimden atmadan, yepyeni bir harita ve sanki bir önceki sezonunun devamını andıran özelliklerle bu yepyeni sezona adım attım. Yine de geçen sezon ile bu sezon arasında önemli bir fark oldu; PUBG oyununun 9. sezonunu PlayStation 4 Pro konsolumda deneyimlemiştim. Şimdi ise 10. sezon için PlayStation 5 konsolumun başına geçmiş bulunuyorum.

PUBG oyununun 10. sezonunun en büyük yeniliği, tahmin edebileceğiniz gibi yepyeni bir harita. Haven isimli bu harita, yine bir ada ve kendisi Amerika’nın sanayi temasını içerisinde bulunduruyor. Yani, öyle rengarenk, capcanlı bir harita bekliyorsanız, tam tersiyle karşılaşacaksınız. Ada, inanılmaz boğuk ve yoğun bir havaya sahipmiş gibi hissettiriyor ve aslında oyunun diğer haritalarına göre biraz farklılık yaratıyor. Yalnız, genel anlamda bir farklılık yaratılsa bile atmosfer olarak Haven ve bir önceki sezonun haritası olan Paramo, nedense bana çok benzer geldi. Belki de her sezon arka arkaya yeni haritalar görmeye gerek yoktur.

Yeni haritamız olan Haven, çok da büyük bir oyun alanı sunmuyor aslında. Haritanın boyutu 1×1 olarak geçiyor ve toplamda 32 oyuncuya kadar destek veriyor. Bu yüzden de karşılaşmalar, oyunun ana ve büyük olan haritalarındaki kadar uzun sürmüyor; bir nevi oyunculara alternatif bir deneyim sunuyor. Karbon Çelik Kuruluşu, Kömür Havzaları, Sanayi Bölgesi, Yerleşim Bölgesi, Üst Geçit ve Rıhtımlar bölgelerinden oluşan Haven, tahmin edebileceğiniz gibi aynı zamanda bir sezon haritası. Yani, kendisi sonsuza kadar oyunda durmayacak; Paramo gibi sezon bittiği zaman oyundan kaldırılacak.

Günümüzdeki birçok video oyununda sadece tek bir sezonda oynanabilen içerikler moda olmaya başladı. Aslında neden sezonluk içeriklerin sezon bittikten sonra oyundan kaldırıldığını anlayabiliyorum; geliştiriciler, oyunun çok şişmesini istemiyor ama aynı zamanda PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda kalıcı içerikler görememek üzücü olabiliyor. Özellikle de eğer Haven haritası beğenilirse ki ben aslında beğendim, gitmesi oldukça üzücü olacaktır. Tabii harita oyundan kaldırılınca, haritaya özel olan yenilikler ve özellikler de oyuna veda ediyor ki beni en çok bu durum üzüyor aslında.

PUBG Sezon 10

PlayerUnknown’s Battlegrounds, oyuncuları Pillar ile tanıştırıyor

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun geçen birkaç sezonuna botlar damgasını vurmuştu. Bazı oyuncular botlarla savaşmayı sevmişti, bazıları ise sevmemişti. Haven haritasında botlar bulunmuyor ama onların yerine Pillar için çalışan muhafızlar ve komutanlar, birer yapay zeka olarak bulunuyor. Yani, yine botlarla savaşıyorsunuz ama bu sefer kendileri tamamen opsiyonel bir içerik olarak sunuluyor. Haritanın sadece belli bölgelerinde yer alan bu yapay zekalar, sizi gördüğü an saldırıya geçiyor. Bu yüzden gizliliği temel alarak hareket ediyorsanız, kendileri sizin stratejinizi çok iyi bir şekilde bozabiliyor.

PUBG oyununda hayatta kalmaya çalışan oyuncular, tabii ki daha kaliteli ganimetler kazanmak için Pillar ile çatışabilir. Muhafızlar orta seviyede ganimetler bulundururken, en kaliteli ve üst düzey ögeleri her zaman için komutanlar taşıyor. Bu arada, Pillar sizi eğer gerçekten büyük bir tehlike olarak görürse, hava desteği de istiyor ve bu sefer de başınıza bir helikopter bela oluyor. Ben açıkçası eskiden PvP temelli oyunlarda PvE tipi içeriklerden pek hoşlanmazdım ama kendilerine yavaş yavaş ısınıyorum. Bu oyunda da Pillar, kesinlikle Haven haritasına güzel bir renk katıyor diye düşünüyorum.

Pillar tarafına karşı büyük bir savaş verdiniz diyelim. Muhafızları öldürdünüz, komutanların işini bitirdiniz, hava desteğini göklerden indirdiniz ve bir teçhizat zulası ile baş başa kaldınız. Bu zulalar, Pillar ile olan savaşınıza karşı size verilen en büyük ödül ve kendilerini açabilmeniz için komutanlardan anahtar elde etmeniz gerekiyor. Bu zulanın içerisinde de karışık olarak hem orta düzey, hem de en yüksek kaliteli ganimetler yer alıyor. Yani, sürekli keşif yaparak bir şeyler elde etmekten sıkıldıysanız, PvE temelli içerikler aracılığı ile de Haven haritasında hızlı bir şekilde güçlenebiliyorsunuz.

Yine de Pillar tarafının kullanabileceği son bir kozu var. O da taktiksel bir zırhlı araç. Aslında bu mekaniğe artık PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda yeteri kadar alıştık; haritada yok edilemez bir araç dolaşıyor ve oyuncular ondan uzak durmaya çalışıyor. Bu taktiksel aracın tek amacı, haritada dolaşan oyuncuları öldürmek. Bunun için birçok farklı silaha sahip olan araç, yetersiz kaldığı taktirde destek de isteyebiliyor. Yalnız, bu araçla savaşmanız için gerçekten bir sebep bulunmuyor; kendisi patlatılamıyor ve herhangi bir ganimet de çıkartmıyor. Bu yüzden yapabileceğimiz tek şey, kaçmak.

PlayerUnknown’s Battlegrounds

PUBG, klasik sezonluk yenilemelerini de unutmuyor

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun 10. sezonu aslında yeni içerik olarak pek de zengin değil. Yani, yeni bir harita geliyor; o haritanın içerisine Pillar ekleniyor ve bunun üzerine bir de acil durum paraşütü oyunculara sunuluyor. Bu tip paraşütler, sadece Haven haritasında bulunuyor ve aslında haritanın tasarımına da güzel bir şekilde iltifat ediyor. Haritada bolca yüksek alandan zıplayabileceğiniz noktalar bulunuyor ve yeni paraşütü kullanarak, yere hasar almadan inebiliyorsunuz. Bu noktada beni rahatsız eden tek şey, paraşütün tek kullanımlık olmasıydı. Haricinde, sistem gayet başarılı.

Oynanışı etkileyen yenilikler ardından geriye sadece sezonluk kozmetik ögeler ve oynanış kalitesini yükselten değişiklikler kalıyor. Dilerseniz öncelikle Survivor Pass: Breakthrough ögesinden bahsedeyim. Bu savaş bileti, tahmin edebileceğiniz gibi Haven haritasının temasını taşıyor ve yine 100 seviyeden oluşuyor. Savaş biletinde hızlıca seviye atlayabilmeniz için yine günlük, haftalık, sezonluk, zorlu, KNT ve PT tipindeki görevler bulunuyor. Sezonluk biletin kendisi ise yine geçen sezonlarda olduğu gibi yeni kıyafet setlerini temel alıyor. Kozmetik açıdan kendilerine tam olarak ısınamadım ama birkaç güzel tasarım da yok değil.

Survivor Pass: Breakthrough ile birlikte dereceli içeriklerde de 10. sezon başlıyor. Açıkçası, PUBG oyununda dereceli içeriklerle hiç ilgilenmiyorum ama inceleme amaçlı olarak kendilerine şöyle bir göz attım ve geçen sezonlara göre çok da bahsetmeye değer, büyük bir değişiklik göremedim. Pek önemli bir değişiklik olarak görmediğim bir başka nokta ise ustalık madalyaları oldu. Normalde, oyuncular kendi silahlarına ait madalyalar kazanabiliyordu ama kendileri pek de kullanışlı değildi. Şimdi ise o sistem değişmiş ve daha genel seviyede, birçok şey için madalya veriliyor ve gösteriliyor gibi görünüyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununda gerçekleşen her yenilik/değişiklik de fark edilmez seviyede değil. Mesela, benim en çok ilgimi çeken yeniliklerden bir tanesi kostüm ön ayarları oldu. Artık oyunda 1’den fazla kostümü kaydedebiliyoruz ve oyun başlamadan önce hızlı bir şekilde görüntümüzü değiştirebiliyoruz. Bu sistem özellikle benim gibi çok fazla kozmetik ögeye sahipseniz, her maçta farklı görünmek istiyorsanız işinize yarıyor. Yalnız, bu ön ayar boşluklarının satın alınabilir olması beni inanılmaz rahatsız etti. Ücretsiz bir şekilde sunulsaydı, ne kaybedilecekti sanki?

PUBG Sezon 10

PlayerUnknown’s Battlegrounds, kullanıcı deneyimine de önem veriyor

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa birkaç sezondur önemli kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri geliyor. 10.sezonun güncellemesi de bu tip iyileştirmeler bulunduruyor. Mesela, artık ön izlemeler sırasında kozmetikleri giymek/çıkarmak için bir sistem bulunuyor ki geçen sezonlarda böyle bir şeyin olmaması beni çok rahatsız etmişti. Aynı zamanda karakter özelleştirme sayfasında da deneyimi daha kaliteli hale getiren tasarım değişiklikleri yapılmış gibi görünüyor. En önemlisi ise oyun sırasında sistem menüsünü açtığınız zaman işe yarar sayısız bilgiyi sonunda görebiliyor olmamız.

İnceleme yazımı sonlandırmadan önce bir de mikro ödeme ögelerine değinmek istiyorum. Malum, şu zamanlar yeni yıl döneminde olduğumuz için PUBG oyununda Noel 2020 isimli kozmetik seti, Yeni Yıl 2021 isimli kozmetik seti, G-COIN Value isimli bir paket, 17SHOU temalı bir paket ve 30 günlük çoklu ön ayar boşluğu kuponu bulunuyor. Noel ve yeni yıl temelli kozmetik setleri hoş olsa bile gerisi benim ilgimi pek çekmedi. Aynı zamanda, mikro ödeme ile satılan paketlerin, savaş biletinde olan kozmetiklerden kat ve kat daha kaliteli olması da beni her zaman rahatsız edecek noktalardan biri olacaktır.

Tüm bunlardan sonra da PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun 10. sezonu hakkında verebileceğim pek bir bilgi kalmıyor. Yani, tabii ki sezon ile oyuna eklenen daha fazla oyuncu deneyimi iyileştirme ögesi ve hata düzeltmesi bulunuyor ama her detay da bahsetmeye değer değil ne yazık ki. Yine de genel anlamda bu sezona çok da sıcak bakamıyorum. Beni genel anlamdaki iyileştirmeler ve değişiklikler etkiledi; sonuçta oyunu oynama deneyimim daha iyi geldi ama bunlar için yeni bir sezona ihtiyacımız da yoktu; standart bir güncelleme olarak da aynı şeyler yapılabilirdi.

PUBG oyununa 10. sezon ile eklenen içerikler ise kısmen beni memnun etti. Her şeyden önce, içeriklerin sezon bittikten kaldırılacak olması benim gözümde o içeriklere hiçbir değer katmıyor. Anlıyorum, geliştirici ekip aslında oyunculara içeriği kaybetme korkusu aşılamak istiyor ama günümüzdeki birçok video oyunu, bu formülden uzaklaşmaya çalışırken, PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun o formüle daha yeni adım atıyor olması pek de iyiye işaret değil. Öyle ki sezonluk içerikler oyundan kaldırılmasa bile kendilerinin pek etkileyici bir yanı yok. Küçük bir harita ve yapay zeka var sadece. Bunlardan mı etkileneceğim?

PlayerUnknown’s Battlegrounds
PlayerUnknown’s Battlegrounds: 10. Sezon
Olumlu
Oyunun genel deneyimi fark edilir bir şekilde iyileştiriliyor.
PvP ile PvE tipi içeriklerin Haven haritasında güzelce birleştirilmesi.
Savaş biletinde yine almaya değer birçok öge bulunuyor.
Olumsuz
İçerikleri kaçırma hissi yavaş yavaş oyunculara aşılanıyor.
İçerikleri kaybetmesek bile kendileri pek ilgi çekici değil.
Kostümler için ön ayar hakkı gibi basit bir şeyin ücretsiz olmaması.
7
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x