Mavi Kol, gönüllü yazarlar arıyor. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

PlayStation 5 konsolunda oyunların PlayStation 4 sürümlerini oynuyor olabilirsiniz

Bu sırada, DualSense üzerindeki mikrofon da tüm sesinizi çevrim içi oyunlara yansıtıyor olabilir.

Yeni nesil konsollar sonunda hayatımıza girdi ve şimdiki nesil oldular. Yalnız, PlayStation 5 konsolunda Xbox tarafındaki gibi Smart Delivery gibi bir sistem olmadığı için bazı karışıklıklar yaşanmaya başlandı. Bu karışıklıkların en büyüğü ise Call of Duty: Black Ops Cold War oyununda yaşanıyor ve oyuncular, PlayStation 5 konsolunda bu oyunu oynarken, oyunun PlayStation 4 sürümünü çalıştırıyor. Geçtiğimiz günlerde ise Activision, konu hakkında bir açıklama yaparak, oyuncuların dikkatli olması gerektiğini; oyunları direkt olarak kendi konsollarına uygun bir şekilde başlatılması gerektiğini duyurdu. Peki, bu tam olarak nasıl yapılacak? Oyunların şimdiki nesil sürümleri nasıl başlatılacak?

PlayStation 5

PlayStation 5 üzerinde oyun oynarken dikkat etmeniz gerekiyor

PlayStation 5 konsolunuzu açtığınız zaman, oyunların sıralanmış olduğu bir menü göreceksiniz. Bu menüde, istediğiniz oyunun üstüne gelip, yön tuşu ile aşağı inip, oyunun profil sayfasına geçiş yapmanız gerekiyor. Burada, “Play” diye bir tuş bulunacak. İşte o tuşun yanında üç nokta ile sembolleştirilen ayar sekmesi bulunuyor. Sizin de kendi video oyunlarınızın uygun sürümünü başlatabilmeniz için ayarlara girip, oyunların PlayStation 5 sürümünü seçmeniz gerekiyor. Aksi halde, oyunların PlayStation 4 sürümünü oynuyorsunuz. Tabii bu durum, oyundan oyuna değişiyor ama en azından Call of Duty: Black Ops Cold War oyununda standart, eski nesil konsol sürümü gibi duruyor.

Bu sırada, DualSense üzerinde de dikkat etmeniz gereken bir unsur var. Bu unsur da kontrolcünün mikrofonu. Birçok video oyununda mikrofonlar, varsayılan olarak açık şekilde ayarlanıyor. Bu yüzden de PlayStation 5 konsolunuzun ayarlar menüsünden veya DualSense kontrolcüsünün üzerinden mikrofonunu manüel olarak kapatmazsanız, oynadığınız çevrim içi video oyunlarında herkes sizi duyuyor olabilir. Özellikle gürültülü bir ortamdaysanız veya özel şeyler konuşuyorsanız da bu durum hem sizi dinlemek zorunda kalan oyuncular için, hem de sizin için çok tatsız olacaktır. Bu yüzden, halihazırda yeni nesle geçen oyuncuların mikrofonlarını da kontrol etmesini öneriyoruz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x