Biz oyuncular için konuşacak olursak, Sony denildiği anda aklımıza hemen PlayStation konsol ailesi geliyor. Bir süredir aramızda bulunan PlayStation 4 konsolunun da, artık zamanı geçmek üzere. Bu yüzden de, bütün gözler Sony tarafından duyurusunun yapılmasını istediğimiz PlayStation 5 oyun konsolu üzerinde. Ortada resmi bir açıklama veya benzeri bir şey olmadığı için de, ister istemez insanlar arasında söylentiler yayılmaya başlıyor. Herkes, çok beklenen konsol hakkında bir şeyler söyleyip, insanların ağzında sakız olmak istiyor. Fakat, genelde tahmin ve sızıntı olduğu söylenilen bilgiler de, fazlasıyla yanlış oluyor.

PlayStation 5

Digital Foundry’nin PlayStation 5 hakkındaki yorumları

Digital Foundry, tahmin konusunda birçok kuruluşa ve internet sitesine göre, çok daha doğru bilgiler üretebiliyor. Bunu da, hem kuruluşlarla aralarının iyi olması sayesinde, hem de mantıklı bir düşünce yolu izleyerek başarıyorlar. Bütün kuruluşların fikirleri bir yana, Digital Foundry bir yana yani. Haberimizin en sonunda sizleri bekleyen videoda, Digital Foundry ekibinin PlayStation 5 hakkındaki yorumlarını dinleyebilirsiniz. Ayrıca, hemen buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz internet sayfasında da, bahsini etmekte olduğumuz ekibin geniş bir şekilde açıklama yaptığı makalesi bulunuyor.

Haberimize konu olan ekibin makalesinde sonuç olarak, “2019 yılının 4. çeyreği, konsol gücü konusunda sıçrama görebileceğimiz, ilk geçerli sayılabilecek hedef ama o teknoloji sıçramasının fiyatı da, caydırıcı görünüyor. Şimdi bile, PC donanımı fiyatları, Xbox One X’in yüksek fiyatını çekici kılıyor. Xbox One X seviye soğutması olan nispeten büyük 7nm işlemci ile RAM konusundaki büyük bir yükseltme ve SSD tarzı bir çözüm mü? Bu, bambaşka bir masraf ve diğer etkenlerden daha fazla olarak finansal caydırıcılık, gelecek nesil PlayStation ya da Xbox’ı 2020’ye kadar itebilir.” denilmiş.

Yani, mantıklı olarak da göz attığımız zaman, Sony ve PlayStation 5 açısından anlatılanlar fazlasıyla muhtemel sonuç olarak gözüküyor. Zira oyun geliştiricileri, güç olarak büyük bir adım atabilmek isterken, aynı zamanda kullanıcıların da rahatça bu ürünlere sahip olabilmelerini istiyor. Bu da, konsol geliştirici ekiplerin, konsollarının özellikleri kadar fiyatlarına da dikkat ettikleri için, geliştirme aşamalarını etkiliyor. Bize soracak olursanız, 2019 yılı ortalarında resmi bilgiler de ortaya çıkmaya başlayacaktır. Konsolu ise, 2020 yılının başlarında görebileceğimizi tahmin ediyoruz.

Etiketler: