Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.
Philips Momentum 436M6VBPAB

Philips Momentum 436M6VBPAB incelemesi

43 inçlik ekranıyla devasa bir monitörün incelemesi gerçekleştirdik.

Bilgisayarınızın monitörünün en fazla ne kadar genişliğe sahip olmasını istersiniz? Oyun konsolu için en uygun televizyonun ne olabileceğini hangi kriterlere göre belirlersiniz? Sorduğum ve akıllara gelebilecek pek çok surunun yanıtını bir devde bulabilirsiniz. Bir dev diyorum çünkü karşımızda 43 inç boyutunda bir ekrana sahip olan Philips Momentum 436M6VBPAB var ve bu ürünün incelemesini sizlerle birlikte geçekleştireceğiz. Akıllara takılan pek çok sorunun yanıtını bu inceleme yazısında bulmak ümidiyle, yazımıza başlayalım.

Philips Momentum 436M6VBPAB

Philips Momentum 436M6VBPAB ile ölçülere sığmamak

İncelemesini gerçekleştirdiğim monitör modelini eğer satın alırsanız ve bir yakınınız bunu ilk kez görürse, muhtemelen sizin yeni bir televizyon aldığınızı düşünecektir. Gerçekten de Philips Momentum 436M6VBPAB, 43 inçlik ekran boyutuyla uzaktan bakıldığında bir televizyon görüntüsü veriyor. Siyah ağırlıklı dış yapısı ve sade tasarımı göz önüne alındığında yakınlarınıza hak verebilirsiniz. Yalnız, teknik özelliklerine bakıldığından karşımızda bir televizyon değil, 4K çözünürlük desteği sunan bir monitör olduğunu anlıyoruz.

Öte yandan şunu belirtmekte fayda var ki her ne kadar Philips Momentum 436M6VBPAB bir monitör olarak adlandırılsa da bilgisayarlar için tasarlanmadığı fazlasıyla belli oluyor. Bu ürünün temel görevi, oyun konsolları için ekran görevi görmek olacaktır. Özellikle, günümüzdeki en güçlü oyun konsolu cihazları konumundaki PlayStation 4 Pro ve Xbox One X kullanıcılarını hedef kitle olarak belirleyen bir üründen bahsediyorum. Tabii yaklaşık olarak bir buçuk yıl sonra çıkması planlanan yeni nesil konsollar için de ideal bir görüntüleme aracını incelediğimi söyleyebilirim.

Tasarım olarak sadeliğe önem veren bu ürünün güçlü ayağı sayesinde rahatlıkla konumlandığı noktada kalması, sağlamlık ve güvenlik açısından bir artı olacaktır. Bununla birlikte, eğer bir oyun konsolu bağlantısı yapılmayacaksa, PC için masada kullanılmasının bir anlamı olacağını zannetmiyorum. Evet, koskocaman görüntüleri yakından görmek harika bir his oluyor fakat masada ve çevresinde büyük bir hacmin işgal edildiğini göz ardı etmemek gerekir. Ayrıca incelemesini gerçekleştirdiğim ürünün aşağı ve yukarı eğilebildiği fakat bir yükseklik ayarının bulunmadığını belirtmek isterim.

Philips Momentum 436M6VBPAB

Oyun konsolları için gerekli olan teknik özellikleri görüyoruz

Philips Momentum 436M6VBPAB, yazının üst kısımlarında belirttiğim gibi 4K çözünürlük ve HDR desteğine sahip bir monitör. Bu monitörün yanında bir kumanda cihazı veriliyor ve gerekli ayarları kolaylıkla uzaktan kumandayla gerçekleştirebiliyoruz. Bir monitör için 43 inçlik devasa boyuttaki ekrana sahip olan cihazı, belirttiğim gibi bir çalışma masasından ziyade özel bir ünitenin üzerine konumlandırmak en akıllıca kullanım yolunu sunacaktır.   

Yine yazının üst kısımlarında teknik özelliklerine bakıldığından bu ürünün bir PC monitörü değil, oyun konsolları için üretilmiş bir cihaz olduğunu belirtmiştim. Yenileme hızı olarak 60 Hz değerini vermesi, böylesine güçlü bir ürünün oyun konsolları için yeterli derecede teknik özelliği desteklediğinin bir başka göstergesi oluyor. Değerlerin, genel anlamda PlayStation 4 Pro ve Xbox One X için kafi derecede bırakıldığını yineleyerek devam edelim.

Bu monitörün tipik kontrast oranının 4000:1, smart kontrast oranının ise 50.000.000 : 1 olduğunu, ekran parlaklığının 700 Kandela ile 1000 Kandela arasında tatmin edici değerlere sahip olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Quantum Dot MVA panel kullanan ürünün ekran görüntüsü dik açıdan gayet başarılı olsa da çok fazla yan açılardan bakılmamasını öneririm. Eğer çalışma masanıza konumlandırdıysanız ve yan tarafa bir arkadaşınız oturursa, yan tarafa oturan kişinin renk ve ayrıntı kaybı yaşayabileceğini söylemeliyim.

Philips Momentum 436M6VBPAB

Dahili hoparlör anlamında en kaliteli monitörlerden bir tanesi karşımızda

Daha öncesinde dahili hoparlör barındıran monitörler kullandıysanız, hoparlörlerden çıkan sesin genelde vasatı aşamayan bir düzeyde olduğunu bilirsiniz. Tabii ki asıl işi kaliteli görüntü vermek olan bir cihazı, yüksek kalitede ses sunmuyor diye yerin dibine sokamayız. Öte yandan işi bu olmadığı halde güçlü ses verme özelliğine sahip olan bir ürünü de övmeden geçmek içimden gelmiyor. Philips Momentum 436M6VBPAB, gerçek anlamda harici hoparlörü olmayanlara en iyi ve güçlü seslerden birisi verebilen bir monitör.

Oyun konsolu meselesini biraz fazla uzatmış olabilirim ama incelediğim bu 43 inçlik ürünün çıkışlarına baktığımda bu konuyu yeniden aklıma getirmeden edemiyorum. Çünkü, 1 adet HDMi 2.0, Display Port 1.4, mini DP, USB-C, 2 adet USB 3.0 girişi barındıran Philips Momentum 436M6VBPAB, bir VGA girişini barındırmıyor. Şimdi pek çok okurumuz, HDMi var zaten, ne gerek var VGA girişine diye çıkış yapabilir fakat eksiklik eksikliktir. Hemen her monitörde standart olarak VGA girişi bulunurken, bu üründe olmaması PC ile fazla yakınlaşmak istememesine bağlanabilir.

Bu arada, HDMi girişlerinin görüntü aktarımında çok daha rahat olduğunu kabul etmem gerekir. Açıkçası ben de hem oyun konsollarını hem de diz üstü bilgisayarımı bir monitöre bağlarken HDMi kullanıyorum. Pek çok kullanıcı için sıkıntı oluşturabilecek bir durumun da burada göze çarptığını söylemek isterim. İncelediğim monitörde yalnızca bir adet HDMi girişi bulunuyor. Aynı anda hem PC hem de oyun konsolu kullananlar, kabloyu bir cihazdan çıkarıp diğerine takmaya mecburlar. En azından 2 tane HDMi girişinin, kullanım kolaylığı açısından böylesine güçlü bir üründe bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Philips Momentum 436M6VBPAB

Philips Momentum 436M6VBPAB ile devlerin aşkı büyük olur

Bazı tutkular için bazı büyük bedellerin ödenebileceğini düşünenlerdenim. Eğer, video oyunu gibi bir tutkuya sahipseniz ve bu tutkunuzu yüksek kalite ve devasa görüntülerle taçlandırmak istiyorsanız, Philips Momentum 436M6VBPAB tam da size göre bir ürün olacaktır. PC kullanıcıları, oyun oynamak amacıyla hareket ediyorlarsa bir şey demiyorum ama bu ürünün genel anlamıyla oyun konsolu sahiplerinin daha çok işine yarayacağını yinelemek istiyorum. Özellikle PlayStation 4 Pro ve Xbox One X gibi güçlü cihaza sahip olanların, aradıkları monitör bu olabilir.

Monitörün büyüklüğünün bazı sorunları yanında getirdiğini de hatırlatayım. Öyle her çalışma masasına, istenilen sehpaya bu ürün kolayca yerleştirilemiyor. Ayak kısmının uzun yapısı nedeniyle, monitörü muhakkak geniş bir alana konumlandırmak gibi bir mecburiyet bulunuyor. Bu durum da günlük kullanım açısından ve yine söyleyeceğim gibi rahat bir PC kullanımını doğrudan etkiliyor. PC için oyuncu monitörü arayanlar, yenileme hızı daha yüksek olan incelediğimiz diğer modellere göz atabilirler. Bir de hemen üst kısımlarda belirttiğim gibi tek HDMi girişinin oluşu pek çok kişi için sıkıntı oluşturacaktır.

Eksiklikleriyle birlikte, güçlü bir oyun konsolu performansı isteyenler, 4K çözünürlüğün hayranlık uyandıran dünyasına dalmak isteyenler, HDR desteği sayesinde renklerin en güzel halini görmek isteyenlerdenseniz, Philips Momentum 436M6VBPAB hayallerinizi gerçeğe kavuşturabilir. Belirttiğim gibi bir PlayStation 4 Pro ve Xbox One X kullanıcısıysanız ve cihazlarımın performansını maksimum düzeyde nasıl görebilirim diyorsanız, bu ürünü listenize eklemenizi öneririm. İnceleme yazısını kaleme aldığımız günlerde, bu monitörün yaklaşık 6.000 Türk Lirası civarlarında bir fiyat etiketine sahip olduğunu söyleyerek sözlerimi sonlandırıyorum.

Philips Momentum 436M6VBPAB, 43 inçlik bir monitöre göre devasa ekranı, 4K çözünürlük ve HDR desteğiyle, özellikle oyun konsolları için oldukça ideal bir monitör özelliği taşıyor. Öte yandan PC kullanımı için biraz fazla büyük olması, büyüklüğünden ötürü çalışma masalarına konumlandırılamaması gibi sıkıntıları bulunabilir. PC için yenileme hızı gibi değerlerinden ötürü tam bir oyuncu monitörü olarak kabul edilmese de PlayStation 4 Pro ve Xbox One X konsollarını kullananların aradığı monitör bu olabilir.
Olumlu
4K çözünürlük ve HDR desteğiyle harika görüntü sunabilmesi.
PlayStation 4 Pro, Xbox One X ve ileri nesil konsollar için ideal oluşu.
Güçlü ses çıkışıyla bir monitöre göre kaliteli ses verebilmesi.
Aydınlık olması ve ayarlarındaki derinliği.
Olumsuz
PC kullanıcıları için fazla kullanışlı olmaması.
Konumlandırma kısmında bazı sorunlar oluşturabilmesi.
Bir oyuncu monitörüne oranla düşük yenileme hızı sunması.
HDMi girişinin tek olması ve VGA girişinin bulunmaması.
8.8

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir