Philips Momentum 326M6VJRMB

Philips Momentum 326M6VJRMB incelemesi

Oyun konsolu kullanıcıları için üretilen ve 4K çözünürlük sunabilen 32 inç ekranlı bir oyuncu monitörünü inceledik.

Bilgisayarlar ve daha çok oyun konsolları için ideal olan oldukça güçlü teknik yapı sunan bir monitörün incelemesiyle karşınızdayız. Beraberce inceleyeceğimiz bu oyuncu monitörü Philips Momentum 326M6VJRMB olacak. 4K çözünürlük verebilen 32 inç boyutundaki ekranıyla dikkat çeken ve DisplayHDR 600 desteği sunabilen bu ürüne yakından bakacağız. Bakalım, karşımızda nasıl bir oyuncu monitörü duruyor, bu monitör kimlere hitap ediyor ve kullanıcıların gereksinimleri hangi ölçüde karşılıyor?

Philips Momentum 326M6VJRMB

Philips Momentum 326M6VJRMB ile her yerde oyun deneyimi

Oyun konsolunuz için bir monitör ihtiyacı duyuyorsanız, bu inceleme yazısına kesinlikle bir göz atmanızı öneririz. Karşımızda 32 inç gibi gayet ideal ekran boyutuna sahip olan bir ürün duruyor. Bu boyut sayesinde incelemekte olduğum ürün herhangi bir masaya rahatlıkla konumlandırılabiliyor. Ayrıca, ürünün ergonomik yapısı sayesinde görüntü alınan hacmin dışında kullanım alanınızın kalacağını da söyleyebilirim.

Philips Momentum 326M6VJRMB, ergonomik anlamda gayet başarılı bir oyuncu monitörü. Bu monitörün ekran kısmı sağa ve sola döndürülemiyor ama diğer yönlere doğru hareket imkanı bulunuyor. Dileyenler, ekran bölümünü yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirerek yükseklik ayarını değiştirebilir, öne ve geriye doğru ekranı eğebilirler. Rakamsal olarak vermek gerekirse, yükseklik ayarı 11 cm kadar değiştirilirken, ekran eğimi -5 derece ile 20 derece arasında tercih edilebiliyor.

İncelemekte olduğum ürünün görsel anlamda da oyunculara gayet şık bir tasarımla sunulduğunu gördüm. Fazla abartıdan uzak bir tasarımı bulunan monitörün kenarları fazla kalın olmamakla birlikte çok ince değil. Siyah ağırlıklı olan bu üründe kullanılan Ambiglow teknolojisi sayesinde, sade tasarımın çok eğlenceli bir görsel şölene dönüştüğü gözleniyor.

Şöyle ki, Ambiglow teknolojisi ile monitörün alt kısmındaki LED aydınlatmalar ekrandaki görüntüye göre monitörün alt ve arka kısmına ışık yansıtabiliyorlar. Bu aydınlatma özelliği sayesinde daha geniş bir alanda kullanım hissi verildiği gibi görsel açıdan da etkileyici anlar yaşanabiliyor. Üründeki işlemci gücü sayesinde, bu durumda herhangi bir aksaklık yaşandığını görmedim. Bir diğer deyişle, ekrandaki görüntü neyse, LED aydınlatmalar da hızlıca tepki vererek benzer renkleri yansıtabiliyor.

Tüm bunlarla birlikte, incelemekte olduğum ürünün ayak kısmını gayet ergonomik ve sağlam olduğunu söylemeden geçmeyeyim. V şeklindeki ayak tasarımı, bu monitörün konumlandırıldığı yüzeyde geniş bir alanı bizlere bırakırken, sağlam ve şık tasarımıyla da kullanıcıların içinin rahat etmesini sağlıyor. Ayrıca, bu ürünün kurulumu oldukça kolay biçimde ek bir aparat kullanmadan yapılabiliyor.

Philips Momentum 326M6VJRMB

Teknik özellikler şimdiki nesilden yeni nesle göz kırpıyor

Oyun konsolu kullanıcılarına daha çok hitap eden Philips Momentum 326M6VJRMB isimli monitörün teknik özelliklerinin de bu yönde olduğunu görebiliyoruz. Giriş kısmında da kısmen belirttiğim gibi incelemekte olduğum ürün 32 inçlik, 4K çözünürlük sunabilen bir ekrana sahip. Bahsettiğim ekranda MVA panel kullanılıyor ve 178 derece gibi gayet geniş bir görüş açısı oranı yakalanabiliyor.

Şimdiki neslin oyun konsollarını baz alırsak, sunulan 4K çözünürlüğün yanında 60 Hz yenileme hızının gayet yeterli olduğu yorumunu yapabilirim. PlayStation 4 Pro ve Xbox One X sahipleri için bu oyuncu monitörünün adeta biçilmiş kaftan olarak nitelendirilebileceğini de rahatlıkla söylemek isterim. Bunun yanında eğer standart bir PlayStation 4 veya Xbox One sahibiyseniz de bu ürünü aldığınızda, görüntü kalitesine dair olumlu değişimlerin fark edeceksiniz.

Bu görüntü kalitesindeki artışın en önemli nedeninin ise Philips Momentum 326M6VJRMB modeliyle sunulan DisplayHDR 600 ve Ultra Geniş Renk desteği olduğunu belirteyim. Kendi deneyimlerimde de bu farklılığı gayet net bir biçimde gördüm. Örnek vermek gerekirse, standart PlayStation 4 konsolumla çalıştırdığım Red Dead Redemption 2 ile adeta PlayStation 4 Pro görüntü kalitesi önüme yansıdı.

Bununla birlikte benzer başarılı renk sunumunu; Call of Duty: Warzone, NBA 2K20, Resident Evil 3 oyununun demosu gibi farklı yapımlarda da gözlemleme şansım oldu. Belirttiğim gibi burada incelediğim ürünün DisplayHDR 600 sertifikasına sahip olmasının büyük etkisi varken, aynı zamanda Ultra Geniş Renk özelliği ile 1,07 Milyar renk sunabilme özellikleri farkı oluşturan en önemli etmenler arasında gösterilmesi gerekir.  

Ayrıca, görüntüdeki kaliteyi etkileyen etmenler arasında 400 cd/m² ile 600 cd/m² arasında değişebilen parlaklık değerlerinin etkisinin varlığını da belirtmek gerekir. Tüm bu görsel güce, 140 PPI piksel yoğunluğu ve 4 ms tepki süresi değerleri eklenince bir oyun konsolu kullanıcısının yakalayabileceği en başarılı grafik kalitesi ortaya çıkmış oluyor. Sürekli oyun konsolu kullanıcılarından bahsetmişken PC kullanıcıları bu üründen uzak mı dursun sorusu aklınıza geliyorsa, gelin onun da yanıtını beraberce arayalım.

Philips Momentum 326M6VJRMB

Bu monitör PC kullanıcılarına hitap etmiyor mu?

Hemen üst kısımdaki sorunun yanıtını beraberce aramadan önce Philips Momentum 326M6VJRMB modelinin bazı teknik özelliklerini daha sizlere aktarmak istiyorum. İncelemekte olduğum bu ürünün 3000:1 tipik kontrast oranı 80.000.000:1 dinamik kontrast oranı sunabiliyor. Yazının üst kısımda saydığım tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda, bu ürünün rahatlıkla PC ve oyun konsollarında kullanılabildiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan, bu oyuncu monitörünün 60 Hz yenileme hızı verebilmesi, pek çok PC kullanıcısı için yetersiz gelebilir. Fiyat bakımından çok daha düşük seviyedeki ürünler, özellikle oyuncu monitörü özelliğine sahiplerse çok daha yüksek yenileme hızı değerlerini verebiliyorlar. Bu durum, şimdiki nesil oyun konsollarında sıkıntılı bir durum oluşturmazken, 2020 senesi içerisinde piyasaya sürüleceği söylenen yeni nesil oyun konsollarında bir eksiklik oluşturabilir.

Oluşturabilir diyorum çünkü 4K çözünürlük ile birlikte 60 FPS sunabilmek şimdilik gayet başarılı bir sonuç gibi görünüyor. 120 FPS desteği bu oyun konsollarında yer alacak ama ne kadar sıklıkla kullanılacak, bunu henüz bilmiyoruz. Hatırladığım kadarıyla, PlayStation 4 konsolunun piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda 1080p çözünürlük ve 60 FPS rakamlarından bahsediliyordu ama bir nesil boyunca bu rakamlara ulaşamayan pek çok yapımla karşılaştık.

Nihayetinde, Philips Momentum 326M6VJRMB, şimdiki ve yeni nesil oyun konsolları için ideal bir ürün olarak satın alınabilir yorumunu yapabilirim. Aslında 60 Hz değeri dışında PC kullanıcıları da bu ürünü sıkıntısız bir biçimde kullanabilirler. Adaptive-Sync teknolojisi sayesinde sorunsuz hareketli görüntü deneyimi vermesi; ekrandaki yırtılmalarını engellemesi gibi özellikleriyle günümüzdeki PC kullanıcılarını da bu ürün memnun bırakabilir.

Saydığım teknik özelliklerin yanında, gözleri yormayı engelleyen LowBlue modunun ve doğa dostu malzeme kalitesinin varlığını da bir kenara yazabiliriz. Üst kısımdaki başlığı yeniden önümüze alırsak, dilerseniz konuyu toparlayalım. Philips firması, Philips Momentum serisini zaten oyun konsolu kullanıcılarının ihtiyaçlarını ön planda tutarak üretiyor. Bununla birlikte, bu monitör serisi ve bu monitör PC kullanıcılarının yadırgayacağı bir ürün olarak nitelendirilemez.  

Philips Momentum 326M6VJRMB

Philips Momentum 326M6VJRMB çok mu pahalı?

İnceleme yazısını kaleme aldığım oyuncu monitörünün fiyat ve performans değerlendirmelerini birazdan yapacağım. Ondan önce bu ürünün ses sisteminden ve girişlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Philips Momentum 326M6VJRMB modelinde 2 adet 5W gücünde dahili hoparlör bulunuyor. Bu hoparlörlerin gücü monitörlere göre ortalamanın üstünde olmasına rağmen bazı kullanıcılara zayıf gelebilir ama bir de işin ekstrası var.

Ekstra diye tabir ettiğim durum ise dahili hoparlörle birlikte bu ürünün DTS sound desteği sunması oluyor. Deneyimlediğim çok sayıdaki monitör içerisinde dahili hoparlörden en başarılı sesi aldığım ürünlerden birisinin Philips Momentum 326M6VJRMB olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Video oyunu oynarken, tamam kaliteli bir kulaklık veya yüksek kapasiteli bir harici ses sistemi kadar olmasa da oldukça başarılı bir ses kalitesini bu üründe bulabilirsiniz.

Biraz da incelemekte olduğum ürünün çıkış desteğinden bahsedeyim. Bu üründe 3 adet HDMi 2.0 ve bir adet de DisplayPort 1.4 çıkışı yer alıyor. Günümüzde HDMi ile pek çok sorunumuzu hallettiğimizi göz önünde bulundurursak, istenilenden fazlasının sunulduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, HDMi çıkışlarının 3 adet olması da farklı kullanım alanlarına, kablo takma ve çıkarma derdi olmadan erişilebilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca, incelediğim bu üründe 4 adet USB 3.0 çıkışı yer alıyor ki bunlardan 2 tanesi hızlı şarj özelliği barındırıyor. Genel anlamda oldukça kullanışlı çıkışların bu üründe yer aldığını görüyoruz. Pek çok yönden kullanıcıların konforunu, aldıkları kaliteyi ve kolay kullanımı hedefleyen bu oyuncu monitörünün fiyatı konusuna gelirsek, işin rengi biraz değişebiliyor.

Şöyle ki karşımızda gerçek anlamda güçlü ve uzun yıllar kullanılabilecek bir ürün bulunuyor. Bununla birlikte ülkemizdeki döviz kurlarındaki dalgalanmadan ötürü bu ürünün fiyatının da 5500 Türk Lirası ile 6500 Türk Lirası arasında değişim gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Bu rakamları karşılayabilen kullanıcılar, özellikle yeni nesil oyun konsolları için gayet başarılı bir ürüne sahip olabilirler. Hem şimdiki nesilde hem de yeni nesil oyun konsollarında oynanışın farkını arttıracak bu ürünü, oyun konsolu kullanıcılarına önerebilirim.

Philips Momentum 326M6VJRMB
Philips Momentum 326M6VJRMB
Oyun konsolu kullanıcıları için daha ideal bir ürün olan Philips Momentum 326M6VJRMB, teknik özellikleri ve kullanım kolaylığı bakımından pek çok ürünü arkasında bırakıyor. 4K çözünürlük ve HDR desteği sayesinde uzun yıllar kaliteli görüntüler almak isteyenler bu ürünün modelini bir kenara not edebilirler. Yenileme hızı olarak 60 Hz değerini sunması ile PC oyuncularını tatmin etmeyebilecek olan bu modelin fiyatının yüksek olması da önünde bir handikap gibi duruyor. Yine de Philips Momentum 326M6VJRMB, hem şimdiki nesilde, hem de gelecek nesil oyun konsollarında en iyi görüntüyü almak isteyen kullanıcılar için gayet ideal bir ürün olarak dikkate alınabilecek bir yapıya sahip.
Olumlu
Hem günümüze, hem de yani nesil konsollara uygun teknik yapısı.
DisplayHDR 600 sertifikasının hakkını layıkıyla veriyor.
Geniş renk kapasitesiyle, video oyunlarına sınıf atlatabiliyor.
Ergonomik ve kullanış açısından göze çarpan bir eksiklik barındırmıyor.
Olumsuz
PC kullanıcıları için çok fazla uygun değil.
60 Hz değerindeki yenileme hızı, gelecekte bazı ihtiyaçları karşılayamayabilir.
Ülkemizin koşullarına göre biraz yüksek fiyata sahip.
8.6
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x