Onlarca yıldır süren rekabetin son yıllarında sağlam adımlar atmasına rağmen, rakibi FIFA 18’in gerisinde kalan Pro Evolution Soccer 2018, bilindiği üzere lisans problemlerine bir türlü çözüm getirememekte. Tabii ki FIFA serisi kadar maddi gücü elinde bulunduramayan Konami yapımı oyunun, rakibe karşı biraz geri düşmesi çok doğal. Bununla birlikte; özellikle futbol gibi rakamların çok yüksek noktalardan başladığı bir alanda, lisans gibi top yekün bir sorunu da tamamen çözmesi imkansız. Bu sıkıntısını, zaman içerisinde yaptığı anlaşmalar ve bazı güncelleme paketleriyle çözme yoluna giden PES 2018 oyunu için hazırlanan Data Pack 4.0 yamasının, geliştirici firma Konami tarafından yayımlandığını söylemek istiyoruz. Bu eklenti paketinde ne gibi yenilikler ve iyileştirmelerle karşılaşılacağını da haberimizin devamında bulabilirsiniz.

PES 2018

Pro Evolution Soccer 2018 oyunu için gelen Data Pack 4.0 ile oyuna eklenen yenilik ve düzeltmelere vakit kaybetmeden geçelim isterseniz. Bu paketin, 25. düzeltme yamasını kapsadığını da anlatmaya başlamadan ekleyelim ve düzeltmelerden başlayalım. Oyuncuların güç göstergelerinin, çevrim içi müsabakalarda, MyClub ve Become a Legend modlarında görülmemesi sorunu giderildi. MyClub modunda; bazı oyuncuların veri ögelerinin görüntü sorunları çözülürken, yönetici bölümlerinde oyunculara yönelik karşılaşılan hatalar düzeltildi. Become a Legend modunda ise; World All Stars maçlarında karşılaşılan sorun düzeltilirken, kullanıcıların genel oyun deneyimlerini geliştirmek adına ayarlamalar yapıldı.

PES 2018 oyununa verilen destek sürüyor

Yayımlanan Data Pack 4.0 güncellemesi ile gelen yeniliklere de değinelim. Öncelikle milli takım formalarında, Dünya Kupası’nın yaklaşmasıyla birlikte gelen yeni tasarımların, oyuna eklendiğini görüyoruz.  Japonya, Almanya, Arjantin, Belçika, Kolombiya, Galler, Kuzey İrlanda, Brezilya, Fransa, İngiltere, Portekiz, Polonya, Hırvatistan, Slovakya ve en önemlisi Türkiye milli takımlarının yeni formaları oyuna eklendi. Ayrıca 9 kulüp takımının da formalarında yenilenme yapıldı. Öte yandan 90’dan fazla futbolcunun yeni ayrıntılı yüzlerinin oyunda olacağını belirtelim.

Tüm bunlarla birlikte oyuncu portrelerinin de yenilendiğini ve detaylandırıldığını ekleyelim. En üstte belirttiğimiz gibi, Pro Evolution Soccer 2018 teknik açıdan bir hayli gelişim göstermesine, oynanış anlamında büyük yol kat etmesine rağmen, lisans problemleri yüzünden satışları sekteye uğruyor. Böylesi paketlerle bir etki yapmaya, oyunu desteklemeye çalışan Konami, kolay kolay sonuç alamıyor. Yine de oyunun, diğer pek çok AAA kalite oyuna göre çok sattığını, rakibine göre az olsa da azımsanamayacak bir hayran kitlesine sahip olduğunu hatırlatalım. Böylesi bir kitlenin oynadığı PES 2018 oyununa da destek vermemek olmuyor haliyle.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster