Çok köklü bir geçmişe sahip olan ve şu anda Xbox Game Studios çatısı altında bulunan Obsidian Entertainment, birbirinden güzel video oyunları geliştirmeye devam ediyor. Aynı anda birden fazla proje üzerinde aktif olarak çalışan bu stüdyo, Eylül 2022 içerisinde Grounded oyununun tam sürümünü piyasaya sürdükten sonra, oyuncuların karşısına bir de yepyeni bir yapıt olan Pentiment ile çıktı. 15 Kasım 2022 tarihinde PC, Xbox One ve Xbox Series X/S için piyasaya sürülen bu oyunu ben de Xbox Game Pass sayesinde, Xbox Series X konsolumda oynamayı başardım.

Pentiment, tamamen hikayeye odaklanan bir macera ve rol yapma oyunu olarak sunuluyor. On altıncı yüzyılda, Bavaria içerisinde geçen bu video oyunu, bizleri Andreas Maler isimli bir karakterin kılığına sokuyor. Karakterimiz, arkadaşının katil olarak gösterildiği ve önemli bir kişinin öldürüldüğü bir cinayeti araştırmak için görevlendiriliyor. Oyundaki amacımız ise hem bu büyük suçu kimin işlediğini bulmak, hem de bu sırada karşımıza çıkan diğer daha küçük çaplı suçları çözmek. Bu arada, suçlarının kim olduğu statik bir bilgi değil, suçluları biz seçiyoruz.

Pentiment, hikayesini üç farklı bölüme bölüyor ve bahsettiğim suçlu seçme sistemiyle de ilk bölümün sonunda tanışıyoruz. Yetkililere sunduğumuz kanıtlara göre suçlulardan bir tanesi kasabanın meydanında infaz ediliyor ve öldürülen kişiye göre kasaba halkının diğer tüm bölümlerde verdiği tepkiler de değişiyor. Ayrıca, ikinci bölüm de büyük bir zaman atlaması ile başlıyor. Ayrıca, ikinci ve üçüncü bölüm de benzer zaman atlamaları ile başlayıp, benzer seçimler ile sonlanıyor. Bu sırada da ciddi anlamda benzersiz hikayelere tanıklık ediyorsunuz.

Pentiment, hikayeye odaklanan bir oyun olduğu için inceleme yazımda hikaye detaylarından bahsedip, oyundaki sürprizleri kaçırmak istemiyorum ve özetle söyleyebilirim ki kendinizi cidden gösterilen dünyanın içerisinde hissedebileceğiniz, tanıştığınız karakterlerle iyi ya da kötü bağlar kurabileceğiniz, uzun soluklu bir hikaye anlatılıyor. Bu anlatım, gerçekten şahane diyalog yazımları ile destekleniyor ama hikayenin temposunda yer yer dengesizlikler bulunuyor. Yani, işler bazen çok hızlı ilerliyor, bazen de her şey çok sıkıcı bir şekilde yavaşlıyor.

Pentiment

Pentiment, size doğru bir yol sunmuyor

Pentiment oyununun en iyi yanlarından bir tanesi, içerisinde bulundurduğu diyalog/aksiyon seçimi sistemi ve aynı zamanda da sizin süreyle sınırlandırılmanız. Seçim tarafında oyun hiçbir şekilde doğru yol bulundurmuyor. Anlatılan hikaye öyle bir şey ki yaptığınız her seçimde bir iyilik, bir de kötülük bulunuyor. Tamamen iyi veya tamamen kötü seçimler yapamıyorsunuz. Oynanış tarafına baktığınız zaman bu durum, seçim sistemini çok nötr bir hale getirip, değersizleştiriyor ama hikayeye baktığınız zaman altın bir rotanın olmaması, her şeyi daha ilginç kılıyor.

Pentiment oyununun içerisinde sürekli olarak süreyle sınırlandırılıyor olmanız da önemli bir özellik. Bu sınırlandırma sayesinde suçları ve/veya gizemleri çözerken, hiçbir şeye tam olarak ulaşamıyorsunuz. Yani, elinizdeki kanıtların hepsinin arkasındaki gizemi çözemediğiniz için hiçbir şeyi tam olarak bilemiyorsunuz ve bu da oyunun sonuna kadar hikayenin gizemini korumasını sağlıyor. Süre sınırı sayesinde oyun, tekrar oynanabilirlik de kazanıyor. Ayrıca, hikayenin her bölümlerde güzelce bittiğini, gerçek final anlarının da şahane olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum.

Pentiment, tempo problemleri haricinde zaman zaman aşırı ciddiyet kazanabiliyor. Tabii ki anlatılan hikayenin ciddi bölümlerinin olması normal bir şey ama buradaki problem zaten ciddiyet değil, bunun çok aşırı bir şekilde sunulması. Oynanış tarafında da karakterimizin çok yavaş hareket ediyor olması ve ayrıca oyunda hızlı seyahat özelliğinin bulunmaması işleri biraz fazla yavaşlatabiliyor. Hızlı hareket edememek, keşif elementlerini biraz sıkıyor. Hızlı seyahat sisteminin olmaması da hem keşif, hem de tekrar oynanabilirlik kısmını biraz olumsuz etkiliyor benim gözümde.

Pentiment; teoloji, sosyoloji ve antropoloji alanlarına ciddi anlamda eğilen bir video oyunu. Tanıştığınız karakterler, siz daha onlara ısınamadan zaman zaman değişse bile kendileri on altıncı yüzyıldaki gerçek insanları olabildiğince doğru bir şekilde sunmaya çalışıyor. Yaşanılan olaylar, anlatılan hikayeler, hatta diyaloglarda kullanılan kelimeler de bunları destekliyor. Bu yüzden de oyunu oynarken, kendinizi bunlara hazırlamanız gerekiyor. Yani, siz daha çok eğlence aradığınız, fantastik veya gerçek tarihe dayanan bir oyun arıyorsanız, ne yazık ki aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Pentiment

Her açıdan orijinal bir oyun sunuluyor

İnceleme yazıma eklemiş olduğum görsellerden de görüp, anlayabileceğiniz üzere Pentiment, benzersiz ve orijinal bir sunuma sahip. Oyunun sadece hikayesi ve oynanışı değil, görselliğinde de bu orijinalliği rahatlıkla görebiliyorsunuz. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu görsellik bana pek hitap etmedi ama yine de kreatifliği gayet güzel buldum. Karakter tasarımları gayet akılda kalıcıydı, arka planlar ve çevre detayları da güzelce hazırlanmıştı. Ayrıca, animasyonlar filan da görselliğe gayet güzel bir etki bırakıyor, tüm bunlar birlikte orijinal bir görsel sunum ortaya koyuyor.

Pentiment, performans tarafında tahmin edebileceğiniz üzere gayet başarılı. Oyun zaten Xbox Series X gibi güçlü bir konsolu zorlayabilecek bir yapıya sahip değil. Bu yüzden oyunu oldukça stabil bir FPS değerinde deneyimleyebiliyorsunuz. Oyundaki yükleme ekranları da oldukça kısa sürüyor; SSD güzel bir şekilde kullanılıyor. Oyunda ayrıca rahatsız edici hiçbir hata da bulunmuyor. Obsidian Entertainment, küçük çaplı bir oyun hazırlamış olsa bile cilalamaya ciddi anlamda önem göstermiş ve bunu oyunda attığınız tüm adımlarda hissedebiliyorsunuz.

Zaten asıl sıkıntı, ne yazık ki sesler ve müziklerde ortaya çıkıyor. Pentiment, zaman zaman atmosfere gayet uygun müzikler sunsa bile ne yazık ki çoğu zaman sessiz kalıyor. Bu da oyundaki keşif anlarını filan çok garip hissettirebiliyor. Ben açıkçası bu oyunu oynarken, döneme uygun müzikleri bulup, dinlemenizi öneriyorum. Müziklerde olduğu gibi genel anlamda seslerde de benzer problemler mevcut. Oyuna genel bir şekilde baktığımız zaman Obsidian Entertainment, eğer bir yerden bütçeyi kısması gerektiğini hissettiyse, bunu kesinlikle müzik ve seslerden yapmış.

Pentiment oyununu özetlemek gerekirse, karşımıza çok benzersiz ve orijinal bir deneyim bulunuyor. Eğer tarihe karşı bir ilginiz varsa, bu ilginizi kaliteli bir hikaye ve oynanış elementleri ile birleştirmek istiyorsanız, incelemiş olduğum bu yapıtı sizlere önerebilirim. Yine de bir kere daha tekrarlamak istiyorum ki bu oyun, eğlenceye çok önem vermiyor. Bu yüzden oyunun kendisini çok ciddiye aldığı gibi sizin de oyunu ciddiye almanız gerekiyor. Aksi taktirde, bu neredeyse kusursuz deneyimin sunacağı güzellikleri kaçırabilirsiniz, oyundan anında sıkılabilirsiniz.

Pentiment
Pentiment
Olumlu
Oynanışından görselliğine kadar tamamen orijinal bir deneyim.
25 yıllık, şahane bir hikaye yazımı ile anlatılan bir hikaye.
Diyalog seçimi sistemi ve zaman sınırlamaları çok iyi düşünülmüş.
Olumsuz
Anlatılan hikayenin temposu zaman zaman dengesini bozuyor.
Oyun bazı anlarda çok sessiz kalabiliyor; müzikler eksik hissettiriyor.
Eğlence yerine çok aşırıya kaçan bir ciddiyet mevcut oyunun içerisinde.
9

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster