Patapon 2 Remastered

Patapon 2 Remastered incelemesi

Patapon 2 Remastered ile o klasik müzik/ritm deneyimini bir kez daha yaşıyoruz.

Eğer ritm oyunlarını seviyorsanız, muhtemelen Patapon serisini daha önce duymuşsunuzdur. Belki bu seriden bir oyunu da oynamışsınızdır. Bu seri, zamanında gayet başarılı ve eğlenceli görünüyordu fakat geçtiğimiz senelerde Patapon Remastered oyununun piyasaya sürülmesi ile aslında bu markanın en azından modern şartlar altında başarısız olduğunu görmeyi başarmıştım. Geçtiğimiz günlerde ise bu üçleme serinin ikinci oyunu, Patapon 2 Remastered adı altında karşımıza çıktı; bizler de inceledik!

Patapon 2, 2009 senesinde piyasaya sürülmüştü ve sadece PlayStation Portable için çıkmıştı. Ben, portatif konsollardan pek hoşlanmadığım için bu oyunu kendi zamanında kaçırmıştım. Müzik ve ritm oyunlarına bayılan bir insan olarak, Patapon 2 Remastered oyununun şu an karşımda olmasına aslında sevinmem gerekiyor ama ilk oyunun Remastered sürümünden memnun kalmadığım için bu oyuna daha tedbirli yaklaştım ve çok da bir beklenti içine girmedim. Zaten bunu yapmaya pek zaman da yoktu.

İncelemesine birazdan başlayacağım bu video oyunu, sadece birkaç gün önce duyuruldu ve duyuru ile birlikte bizler de inceleme koduna ulaştık. Aslında oyunun inceleme ambargosu geçen akşam kalkmıştı ama oyuna birkaç saat daha zaman vermek istedim ve bu yüzden de inceleme yazımı, ambargodan yaklaşık 10-15 saat sonra yayımlıyorum. Japan Studio ve On-Core Software tarafından geliştirilen ve tabii ki Sony Interactive Entertainment tarafından dağıtımı sağlanan bu oyun, bakalım nasıl olmuş?

Bu sorunun cevabını vermeden önce, oyunun hikayesinden çok kısa bahsedeceğim; ilk oyuna göre bu oyunda hikaye biraz daha ön plana çıkıyor. Bu oyun, ilk oyun için direkt bir devam oyunu. Bu oyunda, dünyanın sonuna giderken gemimiz hasar alıyor ve paramparça oluyor. Bizler de karaya çıkıyoruz ve yolumuza oradan devam ediyoruz. Fakat bu yolculuk hiç kolay olmuyor; müziğin ve ritmin gücünü kullanarak birçok farklı zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Peki, bunu başarabildik mi?

Patapon 2 Remastered

Patapon 2 Remastered, en temel problemi yine unutuyor

Patapon Remastered oyununun en büyük problemi, gecikme değerleri idi. Eğer o oyunu bir kulaklıkla oynamazsanız, inanılmaz bir gecikme yaşıyordunuz. Bu gecikme ise oyun deneyimini mahvediyordu. Sonuçta bir ritm oynuyoruz ve modern ritm oyunlarının sunduğu gibi ortada neredeyse sıfır değerinde bir gecikme olması gerekiyor. Fakat ilk oyun gibi Patapon 2 Remastered oyunu da bu konu üzerinde neredeyse hiç durmamış ve bu gecikmeler sayesinde oyundan zevk alabilmek çoğu zaman imkansız.

Eğer kulaklık ile oynamazsanız, oyun ciddi anlamda sizi cezalandırıyor. Zaten oyunun temel hikayesi ilk oyuna göre oldukça uzun ve inanılmaz zorlu. Zaten oyunun temel amacı, olabildiğince uzun süre ritmi canlı tutabilmek ve bu oyunda da bunu yapabilmek için biraz dayanıklılığa ve sabra ihtiyacınız oluyor. Fakat gecikme değerlerinde problem yaşarsanız, zaten bunlara gelemeden oyuna hemen başarısız olabiliyorsunuz. Yine de oyunun zorlu olması benim kısmen ilgimi çekti; bu zorluk eğlenceli olabiliyor.

Peki, bu oyunda Remastered başlığı neden var? Tahmin edebileceğiniz gibi bu oyunun orijinal sürümü, PlayStation Portable platformunda 1080p değildi. Remastered başlığı ile öncelikle bu oyuna 1080p ve 4K çözünürlük ekleniyor. Eğer bir PlayStation 4 Pro ve 4K televizyon sahibi iseniz, oyunu 4K çözünürlüklerde oynayabiliyorsunuz ki bu çok güzel bir deneyim oluyor. Ben bu oyunu PlayStation 4 Pro konsolumda, 4K/HDR destekli bir televizyonda oynadım ve görsellikten yeterince memnun kaldım.

Patapon 2 Remastered oyununun hikayesi boyunca birbirinden farkı bölüm sonu canavarları ile karşılaşıyoruz. İşte bu canavarlar, Remastered sürümde gerçek çok güzel ve dev gibi görünüyorlar. Ayrıca bu bölüm sonu canavarlarında strateji de kullanmak gerekiyor; rastgele bir şekilde tuşlara basmıyorsunuz. Oyunda altı farklı ritm var ve b ritmlerin tamamı, orduya farklı emirler veriyor. İşte sizin de doğru zamanlarda, doğru uzunlukta, doğru emirleri vermeniz gerekiyor bu video oyununda.

Patapon 2 Remastered

Savaştan ne zaman çekileceğinizi bilmeniz gerekiyor

Patapon 2 Remastered oyununda uygun adımla yürüyüş, saldırma, koruma, güçlenme, geri çekilme ve büyü kullanma komutları bulunuyor. Bu komutları, stratejik olarak kullanmanız ve ritmleri bilmeniz gerekiyor. Bu, kulağa aslında zor geliyor olsa bile zamanla alışıyorsunuz ve standart bir oynanış mekaniğine dönüşüyor. Bu tabii benim için herhangi bir problem teşkil etmiyor. Ayrıca bu oyunda, ordunuzu özelleştirme ve güçlendirme seçenekleri de bulunuyor ki oyun bu noktada ritmden çıkıyor.

Ordunuzun silahlarını ve zırhlarını bile özelleştirebildiğiniz bu video oyununun hikaye modu uzundu, bunu size söylemiştim. Net rakamlarla konuşmak gerekirse de oyunda farklı tiplerde 30 adet görev yer alıyor. Bu görevler ise avcılık, eskortluk yapma ve bölüm sonu canavarı savaşları olarak karşımıza çıkıyor. Eğer tüm görevleri başarıyla bitirirseniz, oyunun en sonuna doğru 100’den fazla ordu özelleştirme ögesine sahip olabiliyorsunuz ki bence bu oldukça güzel bir rakam; çeşitlilik var.

Bu oyunun fiyatı £11.99/€14.99 ve kendisi, temelinde bir ritm oyunu. Böyle dendiği zaman oyunun küçük olduğunu düşünebiliyorsunuz ama Patapon 2 Remastered, orijinal oyundan bazı önemli özellikleri de içerisinde bulunduruyor. Orduları özelleştirmenin haricinde, farklı asker tipleri kullanmak ve her asker tiplerinin ayrıca seviyesini atlatabilmek, oyuna derinlik katıyor. Ayrıca, bölüm sonu canavarlarını 1’den fazla kez yenmek de bu video oyununda oldukça önemli; ortaya oldukça gizemli şeyler çıkabiliyor.

Eğer bir bölüm sonu canavarını 1’den fazla kez öldürürseniz, askerlerinizin güçlenmesinin yanı sıra, gizli bölüm sonu canavarlarının ve bölümlerin kilitlerini de açabiliyorsunuz. Bu da oyuna güzel bir tekrar oynanabilirlik katıyor ama bu tekrar oynanabilirlik tabii ki sınırsız değil. Oyundaki tüm gizemi ortaya çıkarttıktan sonra tekrar oynamanın bir mantığı kalmıyor ama her şey %100 şekilde bittiği zaman ben bu oyuna verdiğiniz paranın kat ve kat karşılığını alacağınızı düşünüyorum efendim.

Patapon 2 Remastered

Patapon 2 Remastered ile seçilmiş kişi olmaya hazırlanın

Bahsetmiş olduğum bu video oyununda The Mighty One oluyoruz ve ordumuzu yönetiyoruz. Bundan zaten daha önce bolca bahsettim. Bu oyunda ordumuzu, yine Zigoton ile savaştırıyoruz. Oyun, çok basit görünse bile hikaye, oynanış, genel anlamda detaylar ve çok daha fazlası, zengin bir oyun sunuyor karşımıza. Zigoton tarafının ilk oyundan geri dönmesi ve daha kaliteli görünmeleri bence çok güzel. Aynı şekilde Patapon tarafının da daha iyi görünüyor olması benim hoşuma gidiyor.

Her şeyi göz önünde bulundurduğum zaman gerçekten başarılı bir oyunun karşımda olduğunu düşünüyorum. Yani, bu oyunun Remastered olmayan hali zaten yeterince başarılı idi. Remastered sürüme baktığım zaman ise en önemli problemin gecikme olduğunu görüyorum ki bu problem de kulaklıklar aracılığı ile düzeliyor. Bu tabii ki kabul edilebilir bir çözüm değil; oyunun her şekilde başarılı bir şekilde çalışması gerekiyor ama gecikmeyi ortadan kaldırmak kolay iken çok puan kırmayacağım.

Yalnız, oyundaki tek problem gecikme değerleri de değil. Bu yapıt, 2009 senesinde piyasaya sürüldüğü için birçok modern özellikten yoksun. Mesela, oyunda otomatik kayıt sistemi bulunmuyor ve en önemlisi, oyunu durduramıyorsunuz. Bu durum da çok rahatsız edici anlara davetiye çıkartabiliyor. Aynı zamanda, bir eşli oyuncu veya çoklu oyuncu modunun yokluğu da gerçekten belli ediyor kendini ama bu konu üzerinden de çok büyük bir puan keseceğimi sanmıyorum efendim.

Tüm inceleme yazımı toparlamam gerekirse, eğer müzik ve ritm temelli video oyunlarından hoşlanıyorsanız, Patapon 2 Remastered oyununa kesinlikle bir şans vermeniz gerekiyor. Oyun, genel anlamda oldukça başarılı ve bu başarıyı geride tutan ögeler ise tamamen oyunun asıl yaşı ile alakalı. 10 sene önce piyasaya sürülmüş olan bu başarılı oyun, belki bir Remaster yerine Remake projesini hak ediyordu ama yine de Remaster için verilen emeği de göz ardı edemeyiz. Sonuç ise oyunu öneriyorum.

Patapon 2 Remastered
Patapon 2 Remastered
Patapon 2, halihazırda başarılı bir müzik ve ritm oyunu idi. Patapon 2 Remastered ise gerekli iyileştirmeleri içerisinde bulunduruyor ve halihazırda başarılı olan bu oyunu, daha başarılı bir şekilde karşımıza sunuyor. Oyun oldukça ucuz ve istediği ücrete karşılık saatlerce eğlenceli oynanış sunuyor sizlere. Oyunun en büyük eksiklikleri; gecikme değeri, otomatik kayıt olmaması ve oyunu durduramıyor olmamız ama bunları da oyunun neredeyse 10 yaşında olduğunu düşünürsek, çok dert etmeyebiliriz herhalde. Eğer müzik ve ritm türündeki video oyunlarını seviyorsanız ve bütçeniz varsa, Patapon 2 Remastered oyununa da kesinlikle bir şans vermenizi öneriyorum.
Olumlu
Verdiğiniz ücrete karşılık bolca içerik.
Klasik ve eğlenceli müzik/ritm oynanışı.
Çok kaliteli ve tatlı görünen görsellik.
Olumsuz
Gecikme değerlerinin başarısız olması.
Otomatik kayıt özelliğinin bulunmaması.
Oyunu durduramıyor olmamız.
8.7
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x