Part Time UFO

Part Time UFO incelemesi

Akıllı telefonlarda da bulunan eğlenceli oyunun Nintendo Switch sürümüne göz atıyoruz.

Video oyunu dünyasında her ne kadar detaylı ve büyük bütçeli yapımlar adından söz ettirse de bazı basit görünen oyunlarla oldukça fazla eğlenebiliriz. Son zamanlarda bağımsız geliştiriciler tarafından sunulan yapımların ne kadar eğlenceli olabileceklerini defalarca görmüştük. İncelemesini gerçekleştirdiğim Part Time UFO oyununun da böyle şaşırtıcı bir yapısının bulunduğunu bu yazının en başından söylemek istiyorum. Analog çubuk ve bir tuş yardımıyla oynanan bir yapım ne kadar eğlenceli olabilir sorusunu da gelin beraberce yanıtlamaya çalışalım.

Part Time UFO, aslında 2 yıl kadar önce iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar ve tabletler için çıkışını gerçekleştirmiş bir video oyunu. Ne yalan söyleyeyim, bu oyundan daha önce haberim olmamıştı. Şimdi ise bahsi geçen oyun Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirdi ve incelememiz için elime geçmiş oldu. Bu yapımın resimlerine baktığımda, yine karşımda koca koca piksellerle yapılmış, benzerlerine sıklıkla rastladığım bir oyunu göreceğimi zannetmiştim. Tahminlerimde yanıldığımı ise henüz oyunu açtığım anda anladım.

Karşımdaki oyun oldukça basit mekaniklere sahip olan bir yapımdı ama bu mekaniklerin kullanımı ve oyunun sunumu öylesine başarılı bir biçimde aktarılıyordu ki kısa sürede oyuna bağlandım. Aslına bakarsanız, Part Time UFO oyununda nesneleri bir yerden alıp bir yere koymak gibi oldukça temel bir amacın peşinden gidiyoruz. Küçücük bir uçan daireyi kontrol ediyoruz bu yapımda. Sol analog çubukla bu uçan daireyi 2 boyutlu olarak hareket ettiriyor, Nintendo Switch konsolunun A veya B tuşlarıyla da uçan dairenin kepçesini kullanabiliyoruz.

Bizlere verilen hareket kabiliyetleri bu söylediklerimle sınırlı kalıyor. Yalnız bizim kontrol konusundaki kısıtlı yapımız, oldukça başarılı olan fizik mekanikleriyle destekleniyor. İçerisinde küçük bir uzaylı kardeşimizi barındıran uçan dairemizin kepçesini aktif ettiğimizde, bizden komut beklemeden bu kepçe bir yere kadar inip kapanıyor. Eşyaları bu hızlı dinamikle topluyoruz ve bizden istenen yerlere bırakmak için hareket ediyoruz oyunun tamamında. Tüm bunlarla birlikte, bu basit mekanik oyuncuyu kendisine çeken bir ilerleyiş sistemi ve çeşitlilikle birleşerek, incelediğim oyunu farklı bir alana taşıyor.

Part Time UFO

Part Time UFO ile her bölümde farklı bir amaç bizleri bekliyor

Bölümlerde yaptığımız başarılarla ilerleyebildiğimiz bir oyun Part Time UFO. Henüz bölümlerin yapısını görmeden bir kaza geçiriyoruz ve döktüğümüz meyveleri toplamak için yaşlı bir amcamıza yardım etmemizle oyun başlamış oluyor. İlk bölümü tamamladığımızdaysa oyunun ana menüsüyle ve ilerleyiş sistemiyle karşılaşıyoruz. İncelemekte olduğum oyunun bölümler, bir kitabın sayfasına yerleştirilmiş olarak bizlere gösteriliyor. Her bir sayfada 3 bölüm bulunuyor ve her bir bölümden 3 yıldız toplayabiliyoruz. 5 yıldız topladığımızdaysa bir sonraki sayfaya ulaşacağımız kilidi açabiliyoruz.

Topladığımız yıldızlar ekranımızın sol üst köşesinde görülüyor. Toplamda her 5 yıldız topladığımızda yeni bir sayfaya, dolayısıyla yeni bölümlere erişim imkanımız oluyor. Peki bu yıldızları toplamak için neler yapmamız gerekiyor, diye muhtemelen düşünüyorsunuzdur. Şöyle anlatayım ki, belirttiğim üzere her bir bölümden 3 yıldız toplayabiliyoruz. Bu yıldızları, her bölüm için farklı olarak belirlenen görevleri yaptığımızda kazanıyoruz. Örneğin; verilen süre içerisinde denizden 5 adet balık yakalayıp ekrandaki tekneye atmamız isteniyor. Bu bölümü zamanında bitirirsek bir yıldızı kapıyoruz.

Diğer yıldızları almak için ise her bir balığı farklı çeşitte yakalamamız ve denizin dibinde kolayca görünmeyen bir deniz kestanesini toplamamız isteniyor. Bu görevlerin her birisinden bir yıldız kazanıyoruz. Yıldız kazanamazsak diğer bölümlerden kazandıklarımızla birlikte yeni sayfaların kilitlerini açmak için çabalıyoruz. Oyunun genel ilerleyişi de yıldız toplamak, bölümleri geçmek ve yeni bölümlere ulaşmak üzerinden sürüp gidiyor. Gerekli sayıda yıldız toplayamadığımızda aynı görevi yeniden oynamamız da gerekebiliyor. Kaçırdığımız noktaları bulmak ve başaramadıklarımızı yapmak da oyuna ayrı bir heyecan katıyor.

İşin en güzel tarafı ise hem bölümlerin temaları, hem de yıldız kazanmamız için bizlere verilen görevler sürekli olarak değişiyor. Farklı bir şekilde ifade edersem, aynı işlemleri yapmak zorunda kalmıyoruz. Böylece, her yeni bölümde farklı bir beceri durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Part Time UFO oyununun etkileyici tarafının kesinlikle bölümlerde ve görevlerde sunduğu çeşitlilik olduğunu söyleyebilirim. Her bir görevi yaptığımda ve bölümü geçtiğimde, acaba yeni bölümlerde nasıl bir deneyim beni bekliyor diye sormaktan kendimi alamadım.

Part Time UFO

Antik Yunan döneminde heykel de taşıyoruz, çitlikteki inekleri de yerleştiriyoruz

İnceleme yazısının daha anlaşılır olabilmesi adına izninizle Part Time UFO oyunundaki bölümlerden ve görevlerden biraz daha detaylıca bahsetmek istiyorum. Belirttiğim gibi bölümlerin genel yapısını görmeden, ilk görevden doğrudan bu oyuna başlıyoruz. Bir çiftçinin kamyonetine çarpan uzaylımız, oluşturduğu hasarı telafi etmek adına yere düşen eşyaları ve meyveleri toplamaya çalışıyor. Bu sırada da biz devreye giriyoruz ve toplama işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu bölümü oynadığımda, oyunun tamamının belirli nesneleri kamyonete koyacağımız bir yapıyla karşılaşacağımı zannetmiştim.

Oysa, henüz ikinci bölümden itibaren nasıl çeşitlilik barındıran bir yapıyla karşı karşıya olduğumu anladım. İkinci denediğim bölümde Antik Yunan devrindeki bir anıtın parçalarını taşımam gerekiyordu. Bu taşları, belirli bir bölgeye taşımak bölümü tamamlamak için yeterliydi. Bununla birlikte, taşları bölümde gösterdiği sırasıyla üst üste koyabilirsem bir yıldız daha kazanacaktım. Yalnız, ben henüz ikinci bölümü oynadığımdan ötürü yıldız kazanma sisteminin ne işe yaradığını bilmiyordum. Görevin, doğru parçaları sırasıyla yerleştirmek olduğunu zannetmiştim ve doğrudan bu amaçlar doğrultusunda hareket ettim.

Bir diğer görevde suyun içerisindeki balıkları tekneye yerleştirmeye çalışırken, üst kısımda da örnek verdiğim üzere bunların çeşitli olması fazladan bir yıldız kazandırıyordu. Her yeni bölümde, bambaşka bir zorluk ve eğlenceyle karşılaştım Part Time UFO oyununda. Müzedeki eserleri yerleştirdim, gösteri yapan ponpon kızları yerlerine dizdim, sirkte tek tekerler üzerinde gösteri yapan filin üzerine diğer hayvanları eklemeye çalıştım. Her defasında farklı bir deneyimle hareket ederken, zaman ve fiziksel unsurlar gibi zorlayıcı etkenlerle mücadele etmeye çalıştım.

Nihayetinde, her bölümde bambaşka dinamiklerle yüz yüze kaldım. Kimi nesnelerin tutulmasında farklılık bulunuyordu, kimi nesnelerin ise yerleştirilmesi asıl meseleydi. Ayrıca, eşyaları düşürmeden en yukarı yerleştirebilmeyi amaçlayan ara bölümün de bu yapımda yer aldığını söylemeden geçmeyeyim. Tüm bu farklı deneyimlerle karşılaşırken, analog çubuk ve bir tek tuşun yetiyor olması da oynanabilirlik açısından önemli bir avantaj katıyor. Part Time UFO oyununun genel oynanış mekanikleri, basit kontrolü ve çeşitli amaçlar gibi unsurlarla oyuncuyu yakalamayı başarıyor.

Part Time UFO

Göründüğünün çok daha fazlası eğlence sunabilen bir oyun

Anlattığım kadarıyla Part Time UFO oyununun beğenimi kazandığı sonucunu çıkarmış olmalısınız. Oynanış mekanikleri ve bölüm tasarımlarıyla ilgimi cezbeden bu yapımla ilgili sizlerle paylaşmadığım bazı kısımlar bulunuyor. Bunlardan bir tanesinin özelleştirme seçenekleri olduğunu söyleyebilirim. Bu oyunda, kazandığımız bölümlerden sonra bir miktar para kazanıyoruz. Bu paralarla da uçan dairesiyle kontrol ettirdiğimiz uzaylı kardeşimize bazı kozmetik unsurlar uygulama imkanımız oluyor. Bu kozmetik unsurlar yalnızca renkle sınırlı kalmıyorlar ama çok geniş bir çeşitlilik de barındırmıyorlar.

Part Time UFO oyununun eşli oyunculu olarak oynama, bazı bölümlerde ise bölüm sonu canavarı gibi unsurlarla mücadele etme gibi seçenekleri de bulunuyor. Belirttiğim üzere her bir adımda farklılıklarla karşılaşabiliyoruz. Basit oynanış mekaniklerinden ötürü, kolaylıkla arkadaşlarınızla oynayabilir ve birlikte bu oyunu oynayıp keyifli anlar geçirebilirsiniz. Bölümlerin fazla uzun olmamasından ötürü tadımlık olarak video oyunu deneyimi yaşamak isteyenler için de Part Time UFO oyununun gayet uygun bir seçenek olduğunu belirtebilirim.

Grafikler konusuna gelirsek, bu oyunla ilgili en çok rahatsızlık duyduğum nokta grafiklerdi galiba. Bir akıllı telefonda veya Nintendo Switch konsolunun kendi ekranında bu grafikler pek rahatsız edici olmazken, benim gibi televizyon vasıtasıyla bir deneyim yaşamak durumunda kalırsanız, koca koca karelerle yüzleşiyorsunuz. Piksel sanatının bazı oyunlarda çok etkileyici durduklarını biliyorum fakat bu işin biraz abartıldığı görüşündeyim. Part Time UFO, piksel sanatını bir Stardew Valley, Children of Morta, Dead Cells gibi veremiyor. Dolayısıyla, piksel grafiklerin kullanımı sanatsal açıdan takdir edilebilir bir durum oluşturmuyor.

İnceleme yazısının sonlarına gelirken bu oyunun Nintendo Switch için 9 dolar, iOS işletim sisteminde ise 37 Türk Lirası fiyatla satıldığını sizlerle paylaşayım. Bana kalırsa, ödediğiniz paranın kesinlikle hakkını verebilen bir yapım var karşımızda. Part Time UFO, Nintendo Switch kullanıcılarının rahatlıkla oynayacakları ve eğlenecekleri bir yapım olarak başarılı olabilir diye düşünüyorum. Oyunun 200 MB civarında düşük bir alan kapladığının da altını çizeyim. Görünenden çok daha fazlasını verebilen bir yapım Part Time UFO.

Part Time UFO
Part Time UFO
Yalnızca yön tuşu ve bir tuş kullanılarak deneyimlenen, oynanabilmesi gayet kolay olan bir yapım olan Part Time UFO, göründüğünün çok daha fazlasını sunabilen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bölümlerin tema ve oynanış anlamında çeşitlik sunmasıyla takdiri hak eden bu oyun, sürükleyici yapısıyla eğlenceli bir oyun olarak rahatlıkla nitelendirilebilir. Nintendo Switch konsolunu televizyona bağlayınca piksel grafikler biraz fazla göze batsa da, portatif olarak görsel açıdan pek bir sıkıntı oluşmuyor. Uygun fiyatıyla satın alınabilecek, oynayanları meraka sürükleyen ve keyif veren bir video oyunu olarak Part Time UFO isimli yapım bir kenara not edilebilir.
Olumlu
Basit fakat eğlenceli oyun mekaniklerini başarıyla yansıtabilmesi.
Bölümlerinin temaları ve amaçlarının sürekli olarak değişmesi.
Geniş bir yaş aralığına hitap edebilmesi.
Uygun fiyatıyla cüzdanları zorlamaması.
Fizik mekaniklerini gayet başarıyla uygulaması.
Olumsuz
Piksel grafiklerin büyük ekranlarda fazlaca göze batması.
Özelleştirme seçeneklerinin sınırlı olması.
Bölümlerdeki başarıların yeterince ödüllendirilmemesi.
8.5