Observer: System Redux

Observer: System Redux incelemesi

Observer: System Redux, 2017 senesinde piyasaya sürülmüş olan Observer oyununu daha da iyi bir noktaya çıkartmaya çalışıyor.

İçerisinde bulunduğumuz bu sektörde, kaliteli bir korku oyunu deneyimi oluşturabilen çok az stüdyo var. Bu stüdyolardan bir tanesi de daha önce Observer ve Blair Witch oyunları üzerinde çalışmış, şimdi de yeni nesil için merakla beklenen The Medium oyununu geliştiren Bloober Team. Bu ekip, adını ilk olarak Observer oyunuyla duyurmuştu. Bu oyun, siberpunk ve korku ögelerini birleştiriyordu ve oyunculara araştırma temelli mekanikler sunuyordu. Observer, o kadar çok sevildi ki Bloober Team, aynı oyunu yeni nesle de getirmek istedi. Bu sefer de o oyunun adına Observer: System Redux dendi.

Observer: System Redux, aslında 2017 senesinde çıkmış olan temel oyunun bir iyileştirilmiş sürümü. Bizler de bu oyunu inceleme amaçlı olarak elde ettik ve şimdi de karşınıza çıkıyoruz. Bu inceleme yazımız aslında ikiye bölünmüş olacak. İlk bölümde temel oyundan bahsedeceğim ve orijinal oyunu oynamamış olan oyuncular, nasıl bir deneyim yaşayabileceklerini bu şekilde anlayabilecek. İkinci bölümde ise direkt olarak yenilenmiş sürüme odaklanacağım ve bu sürümde oyunculara yeni olarak nelerin sunulduğundan bahsedeceğim; onları değerlendirmeyi de unutmayacağım.

İncelemekte olduğum bu video oyunu, gelecekte geçiyor. Sene ise tam olarak 2084. İnsanlık, bu zamana kadar çok büyük felaketler geçirdi ve bunlardan en önemlileri ise öncelikle Nanophage oldu. Bu olay yüzünden beynini ve/veya vücudunu arttırılmış gerçeklik ile değiştiren binlerce insan öldü. Nanophage isimli virüsün ortaya çıkmasından ve binlerce insanın ölmesinden sonra da doğu ile batı arasında çok büyük bir savaş çıktı. Bu savaştan sonra da herkes o kadar güçsüz kalmıştı ki kimse başa geçecek dayanıklılığı kendisinde bulamadı. Bunu da tabi ki dev şirketler bir fırsat bildi.

Observer: System Redux oyununun evreninde dev şirketler, kendi krallıklarını oluşturdu ve dünyanın hakimi olabilmek için de sürekli bir savaş halinde. Bizler ise bu video oyununda, o şirketlerin kullandığı bir parçayız. Observer olarak biz, şirketlerin istediği kişilerin beynine giriyoruz ve neyi araştırmamız gerekirse, onu buluyoruz. Oyunun evrenindeki insanlar bizden haberdar ve böyle bir gücümüz olduğu için de herkes bizden korkuyor. Bu açıklamadan da anlayabileceğiniz üzere aslında bahsi geçen video oyununda adeta bir dedektif oluyoruz. Burada da işin araştırma kısmı başlıyor zaten.

Observer: System Redux

Observer: System Redux, orijinal kalitesini korumayı başarıyor mu?

Daniel Lazarski, oyunda kontrol ettiğimiz karakterin adı ve daha önce de söylediğim gibi kendisi bir Observer. Elit bir dedektif olan karakterimiz, şirketlerin istekleri doğrultusunda insanların beynine girebiliyor, ipuçları bulabiliyor ve psikolojileri ile oynayabiliyor. Observer: System Redux oyununda insanların beyinlerine girebildiğimiz için onlara dilediğimiz şeyi yaptırabiliyoruz. Mesela, bir anıyı hatırlamalarını veya korktukları şeyleri görmelerini sağlayabiliyoruz. Tüm bunlar, araştırmamızda işe yarıyor ve çoğu zaman gerekli ipuçları da insanların beyinleri ile oynamamız sonucunda çıkıyor.

Daniel Lazarski tarafından kullanılan bazı aletler de bulunuyor ki bunlardan bir tanesi de Dream Eater olarak geçiyor. Dream Eater sayesinde halihazırda ölmüş olan insanların beynine giriş yapabiliyoruz ve onların nasıl öldüklerini görebiliyoruz. Yalnız, her şeyin de bir sınırı var, değil mi? İnsanların ve ölülerin sürekli olarak beynine giriyor olmamız, onların anılarını ve korkularını yaşıyor olmamız, bizim de psikolojimizi etkiliyor. Labirentlerde kaybolurken, daha da derin anıları araştırırken, bir anda akıl sağlığımızı kaybedebiliyoruz ki bu sistem birçok korku/gerilim oyununda yer alıyor aslında.

Oyunun temelinde ise çözmemiz gereken ana dosyalar ve yan dosyalar bulunuyor. Ana dosyalar, tahmin edebileceğiniz gibi ana görevler anlamına geliyor. Yan dosyalar ise opsiyonel, yan görevler oluyor. Tüm bu dosyaları çözmeye çalışırken; gizlilik, bilgisayar korsanlığı ve araştırma gibi oyun mekanikleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu arada, Observer: System Redux sayesinde temel oyun deneyimine üç farklı yan dosya ekleniyor. Bunlar da Errant Signal, Her Fearful Symmetry ve It Runs in the Family olarak geçiyor. Ben açıkçası bu yan dosyaları pek beğenmedim; ilgimi sadece Her Fearful Symmetry çekti.

Observer: System Redux, kendisini sadece üç farklı yan dosya ile yenilemiyor. Aslında, orijinal oyundan bu yapıta geçmeniz için çok daha fazla sebep bulunuyor. Bunlardan en önemlisi eğer yan dosyalar değilse, yeni oyun mekanikleri oluyor. Bu mekaniklerin çoğunu yan dosyalarda görüyoruz ama temel oyunda da kendileri karşımıza çıkabiliyor. Açıkçası, bu yenilik sayesinde oyun çok daha taze bir his veriyor. Bunun haricinde temel oyunda çok daha fazla bulunabilecek gizem, ciddi anlamda iyileştirilmiş bir gizlilik sistemi ve genel anlamda kalitesi yükseltilmiş olan bir deneyim yer alıyor.

Observer: System Redux

Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini kim bu oyun için istedi?

Observer: System Redux oyununun görsel tarafında da önemli iyileştirmeler ve yükseltmeler bulunuyor. Bunlardan ilki ise NVIDIA GeForce RTX tarafından sağlanan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi. Yalnız, bu teknoloji ciddi anlamda problemli bir şekilde oyuna eklenmişti. Bende ne yazık ki bu teknolojiyi destekleyecek bir ekran kartı bulunmuyor ama yaptığım araştırmalara göre NVIDIA GeForce RTX 3080 bile bu oyundaki gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini doğru düzgün kaldıramıyor. Ben bu incelemeyi yazarken oyuna neredeyse 3 GB büyüklüğünde bir güncelleme geldi ve problemi kısmen düzeltti.

Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi haricinde, bu video oyununda artık HDR temelli bir ışıklandırma da bulunuyor. Yalnız, ilk bahsettiğim teknoloji için en azından bir NVIDIA GeForce RTX 2060 sahibi olmanız gerekiyor. HDR teknolojisi için ise HDR destekli bir ekran bulmanız gerekiyor ki bilgisayar oyunculuğunda bu teknoloji henüz oldukça pahalı ve yaygın değil. Bunların haricinde, daha kolay ulaşılabilen doğal 4K çözünürlük, yenilenen animasyonlar, iyileştirilen karakter modelleri, daha kaliteli hale getirilen efektler ve görsel anlamda birkaç diğer iyileştirme de oyunun içinde yer alıyor.

Observer: System Redux, çok arada kalmış olan bir oyun. Aslında, ilk Observer oyununun deneyiminin daha da zenginleştirilmiş halinin tekrar sunulması, yenilenen sürümü satın almanız için yeterli bir sebep ama böyle bir pakete para verdikten sonra da tüm özellikleri kullanmak isterseniz, çok mantıklı bir adım atmış olursunuz. Yalnız, geliştirici ekibin görsel açıdan bu oyuna eklediği en önemli özellikler pek de ulaşılabilir değil. Bu da bence bahsi geçen yapıtın en büyük problemlerinden biri. Ayrıca, ilk oyunda yer alan bazı temel hataların hala devam ediyor olması oldukça garip.

Observer: System Redux, bilgisayardan ziyade PlayStation 5 ve Xbox Series X için yapılmış gibi hissettiriyor. Sonuçta, o konsollarda gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi var ve HDR da televizyonlarda çok daha yaygın bir teknoloji. Bu yüzden de eğer temel oyuna gerçekten hayran değilseniz, iyileştirilen sürümü PC için tekrardan satın almanıza bence çok da gerek yok. Ayrıca, oyunun tüm özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız da sanki şimdiki nesil konsollara yönelmek daha mantıklı bir adım olacakmış gibi görünüyor. Bu arada, oyunun Steam üzerindeki fiyatı da çok güzel; 50 TL.

Observer: System Redux
Observer: System Redux
Observer: System Redux, iki farklı şekilde değerlendirilebilir. İlk şekli, tabii ki temel oyun deneyimi ve bu konuda çok da fazla bir sıkıntı yok. Zaten, 2017'de çıkmış olan Observer, gayet kaliteli bir yapıttı ve oynanış tarafındaki kalite, yenilenen oyunda daha da zenginleştirilerek korunuyor. İkinci bölüm ise görsel departman; en çok iyileştirme orada bulunuyor. Yalnız, bu iyileştirmelere bakınca da Observer: System Redux oyununun şimdiki nesil konsollara hitap edebilmesi için yapıldığını hissediyoruz. Bu yüzden de bilgisayar tarafı kendisini biraz yarım hissedebiliyor.
Olumlu
Bolca yeni içerik, mekanik ve özelliğin oyunculara sunulması.
Şimdiki nesil konsollarda oynanmaya çok uygun ve iyi bir deneyim.
Observer oyununun temel kalitesinin iyileştirilerek korunması.
Steam üzerindeki 50 liralık fiyat etiketi oldukça uygun.
Olumsuz
Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin bu oyunda problemli olması.
Orijinal oyunda yer alan bazı hataların, yenilenen sürüme de taşınması.
Yenilenen bu sürüme özel oynanış ve görsel temelli hataların yer alması.
Eklenen yeni yan dosyalar/yan görevler pek ilgi çekici durmuyor.
8.9
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x