Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
NieR Replicant ver.1.22474487139...

NieR Replicant ver.1.22474487139… incelemesi

NieR Replicant, oldukça iyileştirilmiş bir sürümü ile 11 sene ardından tekrar karşımıza çıkıyor.

Geliştirici
Cavia
Dağıtımcı
Square Enix
Platform
PC, PlayStation 4 ve Xbox One
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
23 Nisan 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 400 TL
Tür
Aksiyon ve Rol Yapma
İçerik
Tekli Oyunculu

2017 senesi içerisinde piyasaya sürülmüş olan NieR:Automata, birçok oyuncu tarafından beğenilmişti. Oyun ile anlatılan hikaye ve deneyimlenen savaş/dövüş mekanikleri birçok kişinin ilgisini çekmişti. Yalnız, NieR:Automata temelinde bir devam oyunu ve 2017 senesinden de 7 sene öncesine dönecek olursanız, orijinal NieR oyunu ile karşılaşabilmeniz mümkündür. 2010 senesinde piyasaya sürülen NieR Replicant, ne yazık ki NieR:Automata kadar sevilmeyen ve akıllarda kalmayan bir oyundu. Şimdi ise NieR serisi kendisini büyütürken, Square Enix de orijinal oyuna bir şans daha verdi ve NieR Replicant ver.1.22474487139… ile karşımıza çıktı.

NieR Replicant ver.1.22474487139…, orijinal oyunun iyileştirilmiş bir sürümü ve bu sürümde oyunculara neler sunulduğundan daha sonra bahsedeceğiz. Her şeyden önce bu oyunun temeline değinmek istiyorum. Sonuçta herkes bu yapıtı deneyimlememiş olabilir. Seriye yeni olan oyuncuların kafası biraz karışacak ama aslında bu oyunun iki farklı sürümü var. NieR Gestalt, yaşlı bir karakterin başrolde olduğu bir video oyunuydu ve hikaye açısından pek ilgi çekmemişti. NieR Replicant ise Japonya sınırları içerisinde piyasaya sürülmüştü ve daha genç bir karakterin hikayesine odaklanıyordu. Daha çok sevilen oyun, bu sürümdü.

Square Enix, muhtemelen Japonya’daki versiyonun daha çok sevilmesinden ötürü yoluna NieR Replicant ile devam etme kararı aldı ve bu oyunun iyileştirilmiş sürümü karşımıza çıktı. Hikayeye yönelecek olursak, iyileştirilmiş olan sürümde hikayenin geneli üzerinde çok da büyük bir farklılık bulunmuyor; oyuna sadece beşinci son ekleniyor ama ondan daha sonra bahsedeceğim. Onun haricinde, hikaye tamamen orijinal oyun ile aynı şekilde işliyor. Yani, en başlarda zamandan zamana yolculuk ediyoruz, canavarlarla tanışıyoruz, bir hastalığın çaresini aramaya başlıyoruz ve bu çare için atıldığımız macerada da başımıza gelmeyen kalmıyor.

NieR Replicant oyununu oynadığınız, ilginç bir hikayeye tanıklık ettiniz ve oyun bitti. Yalnız, sizin maceranız henüz bitmedi. Orijinal oyunda toplamda dört farklı son bulunuyor ve bu sonları, oyunu oynayıp, bitirdikçe, sıra sıra görüyorsunuz. Orijinal oyunda dördüncü finali gördükten sonra bütün ilerlemeleriniz sanki oyunu hiç oynamamışsınız gibi siliniyordu. Oyunun sonlarından detaylıca tabii ki bahsetmeyeceğim ama NieR Replicant ver.1.22474487139…, dördüncü finalden sonrası için beşinci finali ekliyor. Eğer bu finali de görürseniz, silinmiş olan önceki kayıtlarınız da geri geliyor. Kesinlikle garip ama ilgi çekici bir konsept.

NieR Replicant ver.1.22474487139…

NieR Replicant ver.1.22474487139… oyununda en büyük sorunların üzerine gidiliyor

Birçok oyuncuya göre NieR Gestalt ve NieR Replicant, çok yavaş başlayan ve kısa vadede sıkıcı olan bir hikayeye sahipti ama ben açıkçası anlatılan olaylara bayılmıştım. Tabii ki oyunu dört kere bitirecek kadar sabrım olmadığı için ilk finalden sonrasını internetten araştırmıştım ama yine de kurulan konsept çok hoşuma gitmişti. NieR Replicant ver.1.22474487139… oyununda da bu yapı korunuyor ve bence gayet güzel bir hikaye, yine gayet güzel bir şekilde anlatılıyor. Bu sürüme özel olarak eklenen beşinci final de gayet hoşuma gitti. Yalnız, bu oyunun asıl problemi hikayesinde değil; sunumundaydı.

2010 senesinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürülen NieR Replicant, tahmin edebileceğiniz üzere 4K/60 FPS olarak filan oynanmıyordu. Oyunun performansı kötüydü, görsellik ilgi çekici değildi ve kontroller günümüzün standartlarının yakınından bile geçmiyordu. NieR Replicant ver.1.22474487139… ise bir iyileştirilen sürüm olarak bu noktaların üzerine gidiyor. Artık oyunu inanılmaz akıcı bir 60 FPS değerinde oynayabiliyorsunuz. Ayrıca çözünürlük bakımından da oyun artık bulanık bir şekilde görünmüyor ve kontroller de ciddi anlamda iyileştirilmiş gibi duruyor. En azından oldukça duyarlı bir deneyim sunuluyor.

NieR Replicant ver.1.22474487139…, şu hali ile en azından benim için oynaması oldukça zevkli bir halde. Belki yine oyunu 4-5 kere bitirebilecek kadar gücüm yok ama kesinlikle orijinal sürümünden katlarca daha yüksek bir kalitede. Yalnız, orijinal oyundaki problemlerden bir tanesi, ne yazık ki hala varlığını sürdürüyor: Boğucu renk paleti. Bu video oyununda kullanılan renkler ne yazık ki tamamen boğucu ve ağır bir yapıya sahip. Yani, oyuna bakınca görsellikten zevk almanız çok zor, onun yerine içiniz sıkılıyor. Tabii bu renk paleti, oyunun evrenine uygun ama oyun oynuyoruz diye bizim de içimizin boğulmasına gerek yok bence.

Yine de renklerden dikkatinizi çekebilmeniz oldukça kolay; NieR Replicant ver.1.22474487139… içerisinde iyileştirilen bir diğer nokta ise karakterler, onların tasarımları ve modelleri. Orijinal oyundaki boğucu renkler gibi karakterlerin de benzer tasarımları vardı. Yenilenen sürümde ise bu tasarımların yerine NieR:Automata oyununa daha yakın olan modeller ve tasarımlar geliyor. Bu arada, karakterlere bağlı olarak oyunda bazı yeni diyaloglar da bulunuyor. Aynı zamanda, orijinal oyundaki seslendirme sanatçılarının çoğunun da bu oyunda yer aldığını belirtebilirim. Bazı değişiklikler var ama onlar kendilerini pek hissettirmiyor.

NieR Replicant ver.1.22474487139...

Bu oyun, bir iyileştirilmiş sürüm olma ile yeniden yapım projesi olma arasında kalıyor

İnceleme yazımız boyunca NieR Replicant ver.1.22474487139… oyunundan iyileştirilmiş sürüm olarak bahsettik ama günümüzün iyileştirme projelerine bakacak olursak, bu oyun için aynı zamanda bir yeniden yapım da diyebiliriz. Mesela, size bu dediğimi düşündürecek olan ilk nokta da orijinal oyundaki bölümlerin artık çok daha kaliteli ve derin görünmesi. Bunun üzerine, o bölümlerin genişletilmiş olması. Evet, bu video oyunundaki açık bölümler, 11 sene önce piyasaya sürülen oyundaki bölümlerden çok daha büyük bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sayede, orijinal oyunu %100 bir şekilde bitirmiş olsanız bile yeni şeyler keşfedebileceksiniz.

Genişletilmiş ve derinleştirilmiş olan bölümlerden daha önemlisi de var NieR Replicant ver.1.22474487139… oyununda. Daha önce de söylemiştim, oyuncular aslında NieR:Automata oyununa bayılmıştı. O oyunun en çok sevilen noktalarından bir tanesi ise dövüş/savaş sistemleriydi. Bahsi geçen bu iyileştirilmiş sürümde de oynanış olarak NieR:Automata tarafına yakınlaşılmış durumda. Zaten oynanışın katlarca kez daha iyi olduğunu inceleme yazımızın başında söylemiştik ama şimdi o kalitenin NieR:Automata oyununa çok yakın olduğunu da söyleyebiliriz. Bu arada, hikaye tarafında da NieR:Automata oyunu ile kurulan bazı yeni bağlar var.

4 YoRHa isimli ücretsiz bir ek paket ile NieR:Automata ile NieR Replicant ver.1.22474487139… arasındaki bağı daha da kuvvetli bir hale getirebilirsiniz. Herkese ücretsiz olarak verilen 4 YoRHa, içerisinde NieR:Automata oyunundan karakterler görünümleri ve silahları bulunduruyor. Karakter görünümleri öncelikle gayet kaliteli. Bu noktada karşımıza 2B ve 9S çıkıyor. Silahların arasında da yine devam oyununun en çok kullanılan silahlarından bazıları yer alıyor. Bu arada, silahlardan bahsetmişken, bu video oyununun içerisinde silah hikayeleri içeriklerinin de yer aldığını belirtebilirim. Silah hikayeleri, orijinal oyunda yoktu.

Weapon Stories veya Türkçe hali ile silah hikayeleri, ilk olarak karşımıza NieR:Automata ile çıkmıştı ve sistem, NieR Replicant ver.1.22474487139… oyununda da pek değişmiyor. Oyuncular, bir silahı kullandıkça, o silahın hikayesi açılıyor ve böylece oyuncular, kullandıkları silah hakkında ve tabii ki oyunun evreni hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabiliyor. Bir diğer büyük değişiklik ise aslında oyunun tüm diyaloglarının seslendirilmiş olması. Daha önce yeni diyalogların eklendiğini belirtmiştim; bunlar ana içeriklerle alakalıydı ama aynı zamanda orijinal oyunda seslendirilmemiş olan tüm içerikler de bu oyunda seslendiriliyor.

NieR Replicant ver.1.22474487139…

NieR Replicant ver.1.22474487139… oyunundaki her şey de kusursuz değil

NieR Replicant oyununun oldukça önemli problemleri vardı. Bunların bazılarından halihazırda bahsetmiştim ama o söylediklerim ya sunum ile alakalıydı, ya da NieR Replicant ver.1.22474487139… oyununda düzeltilmişti. Şimdi ise hiçbir şekilde müdahale edilmemiş olan kusurlardan bahsedeceğim. Bu kusurlardan en büyüğü, daha önce de söylediğim gibi oyunun çok yavaş bir şekilde açılması. Oyunun belli bir raya girmesi 10 saat sürebiliyor ve bu sırada karşınıza çıkan hikaye noktaları ve özellikle de yan görevler ciddi anlamda sıkıcı olabiliyor. Hatta, oyundaki yan görevler için tamamen çöp bile derseniz, sizi haksız bulmam imkansız olur.

Yan görevlerin haricinde, ne yazık ki savaş/dövüş sistemleri de yeterince farklılık elde edemiyor. Evet, NieR Replicant ver.1.22474487139… ile sunulan oynanış kesinlikle orijinal oyuna göre çok daha iyi. Bu noktada herhangi bir problem yok ama temel oynanışın NieR:Automata yapıtına yaklaştırılması, ne yazık ki farklılık problemini çözemiyor. Savaş ve dövüş ile alakalı olan neredeyse her şey, inanılmaz basit yapısını korumaya devam ediyor ve genel olarak oyuna herhangi bir derinlik eklemiyor. Açıkçası, ek paket ile gelen yeni silahların bu sorunu bir tık da olsa çözebileceğini düşünmüştüm ama öyle olmadı.

NieR:Automata, kendi serisinin şimdilik en iyi oyunu gibi görünüyor. Yeni bir NieR oyununun da yolda olduğunu biliyoruz ama NieR Replicant ver.1.22474487139… yapıtı da bu sırada seriye yeni oyuncuları çekebilmek adına atılmış olan güzel bir oyun olabilir. Ben açıkçası hem bu oyun, hem de NieR:Automata için bir yeni nesil güncellemesi görmeyi tercih ederdim daha da yükseltilmiş görsellik, 4K gibi bir çözünürlük desteği ve meraklısı için 120 FPS değerlerine ulaşabilmek güzel olabilirdi ama incelemekte olduğumuz bu yapıtın sadece eski nesil sürümü yer alıyor. Bu da ufacık bir durum ama benim gözünde yine bir problem.

NieR Replicant ver.1.22474487139…, bütün kusurlarına rağmen başarılı bir iyileştirilmiş sürüm. Zaten inceleme yazımız boyunca bahsedilen kusurların birçoğu da göz ardı edilebilecek seviyede şeyler. Bu yüzden, orijinal oyunu oynamış olan kişilere bu iyileştirilmiş sürümü kesinlikle önerebilirim. Aynı zamanda, orijinal oyunu oynamadan direkt olarak NieR:Automata oyununa geçiş yapmış olan kişiler de bu yapıta bir şans verebilir. Genel anlamda farklı bir aksiyon ve rol yapma oyunu deneyimi yaşamak isteyen oyuncular da eğer bu yapıtı gerçekten merak ettiyse deneyebilir ama ben direkt olarak daha kaliteli olan NieR:Automata yapıtına da geçmenizi önerebilirim.

NieR Replicant ver.1.22474487139...
NieR Replicant ver.1.22474487139…
Olumlu
Temel oynanış NieR:Automata oyununa artık daha yakın hissettiriyor.
Kontrollerin çok daha duyarlı olması eğlenceli bir oynanışı ortaya çıkartıyor.
İyileştirilen görsellik, yeni seslendirmeler, muhteşem müzikler ve 60 FPS desteği.
Ücretsiz sunulan karakter görünümleri ve silahlar oldukça güzel.
Olumsuz
Savaş ve dövüş sistemi, iyileştirmelere rağmen çok yüzeysel hissettiriyor.
Yan görevlerin sıkıcı olması gibi kritik noktalarda pek bir değişiklik yok.
Orijinal oyunda da yer alan boğucu renk paleti varlığını sürdürüyor.
Yeni nesil konsollar için destek verilmiyor olması kaçırılmış bir fırsat.
8