NBA 2K21: Gecikme, çökme, takılma ve performans problemleri nasıl çözülür?

NBA 2K21 oyununda zaman zaman problemler yaşayabilirsiniz ve o problemlerin çoğu için burada bir çözüm bulunuyor.

NBA 2K21, bilgisayarlarda ne yazık ki can sıkıcı bazı problemler yaşatabiliyor. Mesela, oyuncular direkt olarak oyunun içerisinde gecikme problemleri yaşayabiliyor. Aynı zamanda MyTeam veya MyPlayer sekmeleri içerisinde çökme problemleri ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bunun haricinde oyun, donanımınıza göre takılma ve performans problemleri de yaşatabiliyor sizlere. Tüm bunların çözümüne ise yeni rehber yazımızda vermeye çalışacağız. Yalnız, bahsi geçen tüm bu problemlerin direkt olarak oyunun teknik yapısından ötürü de kaynaklanıyor olabileceğini ve bunun da sadece geliştirici ekip tarafından düzeltilebileceğini söylemek istiyoruz.


NBA 2K22 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


NBA 2K21

NBA 2K21 oyunundaki gecikme problemleri nasıl düzeltilir?

NBA 2K21 oyununda eğer, “Lag” veya Türkçe hali ile gecikme yaşıyorsanız, her şeyden önce grafik ve görüntü ayarlarına göz atmanızı öneriyoruz. Bu konuyu çok uzatmayacağız; halihazırda konu hakkında bir rehber yazımız bulunuyor. Hemen yukarıdaki rehber listesinin en son maddesine bakacak olursanız, bilgisayarlar için en iyi grafik ve görüntü ayarlarını görebilirsiniz. Eğer gecikme problemlerini konsollarda yaşıyorsanız, televizyonunuzun görüntü ayarlarıyla oynamanızı ve varsa oyun modunu aktif etmenizi öneriyoruz. Konsollardaki gecikme problemleri genelde televizyonların görüntü ayarları ile alakalı oluyor.

Eğer en iyi grafik ve görüntü ayarlarını uyguladığınız halde gecikme problemi yaşamaya devam ediyorsanız, sisteminizin yeterliliğinden emin olmanız gerekiyor. NBA 2K21 oyununu oynayabilmek için en azından Intel Core i3-530 veya AMD FX-4100, 4 GB RAM, NVIDIA GeForce GTS 450 veya ATI HD 7770 sahibi olmanız gerekiyor. Eğer sistemininiz bu gereksinimleri karşılamıyorsa, gecikme ve performans sorunları yaşıyor olmanız oldukça doğal. Eğer sisteminize güveniyorsanız da öncelikle ekran kartı sürücülerinizi güncellemenizi öneriyoruz. NVIDIA GeForce Experience ve AMD markasının destek sayfası bu konuda size yardımcı olacaktır.

Eğer ekran kartınıza ait sürücüleri güncellediyseniz ve gecikme problemleri yaşamaya devam ediyorsanız, Xbox Game Bar ve Xbox Game Mode konularına odaklanacağız. Xbox Game Bar, nadiren de olsa performans sorunlarına yol açabiliyor ve bu yüzden de kendisini kapatmanız gerekebilir. Bunun için Windows 10 sisteminin ayarlar sayfasına gidin, Oyun sekmesine tıklayın ve soldaki menüden Xbox Game Bar sekmesine geçip, kendisini kapatın. Aynı menüde bir de Oyun Modu göreceksiniz. O sekmeye de tıklayıp, Oyun Modu özelliğinin aktif olduğundan emin olun. Eğer bu sekmelerde değişiklik yaptıysanız, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Son olarak, sadece NVIDIA marka ekran kartı sahibi olan oyuncular için NVIDIA Settings tarafını keşfedebiliriz. Masaüstünde farenizle sağ tık yapıp, NVIDIA Control Panel sekmesini açmanız gerekiyor. Bu sekmede, Manage 3D Settings seçeneğine tıklayıp, Program Settings kısmına ulaşıp, NBA 2K21 oyununu aramalısınız. Eğer oyunu bulamazsanız, manüel olarak ekleyebilirsiniz. Oyunu seçtikten sonra da Preferred Refresh Rate ayarını Highest Available, Maximum Pre-Rendered Frames ayarını 1, Threaded Optimization ayarını On, Power Management Mode ayarını Prefer Maximum Performance ve Vertical Sync ayarını da Off yapabilirsiniz.

MyTeam ve oyuncu oluşturma kısımlarında çökme problemi nasıl düzeltilir?

Sizlere kötü haber vermek istemezdik ama eğer NBA 2K21 oyununuz MyTeam kısmında, maç başlamadan hemen önce çöküyorsa, bunun için herhangi bir çözümünüz yok. Şu an için sizin yapabileceğiniz en iyi şey, Steam üzerinden oyuna sahipseniz, dosyaları kontrol etmek ve oyunu tamamen silip, tekrar kurmak olacaktır. Zaten, sizden kaynaklanan bir problem varsa, bu durum muhtemelen oyunu yeniden yüklediğiniz zaman çözülecektir. Bu arada, oyunun dosyalarını kontrol etmek için Steam üzerinden kütüphaneye gidip, oyunun ayarlarından yerel dosyalara ulaşıp, oyun dosyalarının bütünlüğünü kontrol etme seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Ne yazık ki aynı durum oyuncu oluşturma kısımlarında yaşanan çökme problemi için de geçerli. Eğer bu video oyununda kendi oyuncunuzu oluşturduğunuz sırada veya oluşturmayı tamamladığınız anda oyun çöküyorsa, oyunu tekrardan kurmak haricinde yapabileceğiniz pek bir şey yok. İki hata için de oyunun geliştiricilerinden güncelleme beklememiz gerekiyor. Yalnız, bu sırada çökme problemi yaşadığınız zaman herhangi bir hata kodu alıyorsanız, bu kodu yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz ve birlikte çözüm arayabiliriz. Eğer sizin yaşadığınız problem spesifik bir şeyse, hata kodu sayesinde bu durumun üstesinden gelebiliriz.