NBA 2K20: Tuşlar nelerdir, kontroller nasıl sağlanır?

Sevilen basketbol oyununda hangi tuşları kullandığımıza ve oyuncuları nasıl kontrol ettirebileceğimize göz atıyoruz.

Günümüzdeki spor oyunları, eskiye nazaran biraz daha karmaşık ve detaylı kontrol sistemlerini içerirler. NBA 2K20 oyununda da oynanış çeşitliliğinin sağlanması açısından çok sayıda tuş kullanılır. Okumakta olduğunuz rehber yazısında sizlere bu tuşların neler olduğunu ve oyuncu kontrollerinin nasıl sağlanabileceği konusunda bazı bilgiler sunacağız. Bu video oyununun bir kontrolcü vasıtasıyla oynanabilmesi daha rahat olacağından, oyunun tuşlarını PlayStation 4 kontrolcüsünün üzerinden anlatmaya çalışacağız. Farklı bir kontrolcü kullanıyorsanız, sistemin aşağı yukarı aynı olduğunu hatırlatalım.


NBA 2K20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K20

NBA 2K20 oyununda hangi tuşlar bulunur?

Bu basketbol oyununda çok sayıda tuş kullanılır ve yeni başlayanlar için bu tuşlar biraz karmaşık gelebilir. Yeni başlayan okurlarımızın zihinlerinin bulanmaması için bazı önerilerde bulunabiliriz. Örneğin, fazla sayıda tuş seçeneği bulunmasına karşın temel tuş ilk etapta tercih edilebilir. Bunların; pas, şut, hızlı koşma ve yön tuşları olduğunu söyleyebiliriz. Bu tuşlar vasıtasıyla, bu oyunun en azından kolay olan zorluk seviyesinde bir müddet ilerleme sağlanabilir.

Bu tuş kombinasyonuna perde isteme, geri geriye potaya yönelme hareketi olan post-up gibi oldukça işe yarayan tuşlar da eklendiğinde NBA 2K20 oyununu rahat rahat oynayabilir hale gelirsiniz. Oyuna olan alışkanlıklarınız arttığında ise çeşitliliği sağlayacak olan diğer tuşları ve tuş kombinasyonlarını kullanmanız mümkün olur. Dilerseniz, alt kısımda bu yapımda hangi tuşların temel olarak kullanıldığına, hangi tuşların ise oyuna çeşitlilik sağlayacağına beraberce göz atmaya devam edelim.

Temel atak tuşlar nelerdir, nasıl kullanılır?

NBA 2K20 oyununda, pek çok spor takım sporunu konu alan oyunda olduğu gibi hücum ve savunma sırasında tuşlar farklı işlevler görürler. Peki, PlayStation 4 kontrolcüsüne göre atak sırasında hangi tuşları kullanırız, gelin birlikte bakalım. Öncelikle şut için kare tuşu kullanılır. Bu tuşa basarak doğru zamanda tuşu bıraktığımızda şut atılır. Temel pas için X tuşu kullanılır. Bununla birlikte daire tuşu yakındaki oyuncuya pas atarken bu tuşa basılı tutunca yakındaki bir oyuncu, topu tutan oyuncuya doğru yaklaşarak pası alır.

Üçgen tuşu ise havadan pas vermeye yarar. Ayrıca, X tuşuna iki kez basınca parkeye çarptırılarak pas atılır. Bunların dışında, R1 tuşuna basınca pasın kime atılacağını seçmeye yarayan oyun içi menü çıkar, yani R1 tuşuna basılınca diğer oyuncuların üzerinde tuşların isimleri yer alır. Örneğin, daire tuşuna basılırsa üzerinde daire tuşunun simgesi bulunan oyuncuya pas gider. R2 tuşuna basılı tutmak ise topa sahip olan oyuncunun hızlı koşmasını sağlar.

L1 tuşuna basılı tutmak ise perdeye adam çağırır ve oyunun genelinde çok işe yarar. Bir diğer deyişle, bir oyuncunun elinde top varken L1 tuşuna basılı tutarsanız, takımınızdaki uzun oyunculardan bir tanesi yaklaşır ve perdeleme yapar. L1 tuşuna bir kere dokunursanız ise hızlı taktik menüsü açılır. L2 tuşuna basılı tutmak ise post-up hareketini yani geri geri rakibe doğru yürüme hareketini gerçekleştirir. Temel hücum tuşları bunlardır fakat çeşitli taktiksel ve hızlı işlem tuşları da vardır.

Temel savunma tuşları nelerdir, nasıl kullanılır?

Üst kısımda belirttiğimiz gibi NBA 2K20 oyununda hücumda ve savunmada tuşlar farklı işlevler görürler. Savunmadayken X tuşuna basmak kontrol edilecek olan oyuncuyu değiştirir. Kare tuşuyla topa müdahale etmeye çalışılır, yani top çalma tuşu karedir fakat bu tuşa dikkatli basılmazsa faul yapma olasılığı yüksektir. Üçgen tuşu ise zıplamaya yarar. Ribaund almaya çalışırken bu tuşa basılırsa kontrol edilmekte olan oyuncu zıplar.

Bu arada, yine ribaund alınmasının gerektiği pozisyonlarda üçgen tuşuna basılı tutulursa, kontrol edilen oyuncu rakibini arkasında tutmaya çalışır. Bir oyuncunun önündeyken L2 tuşuna basmak oyuncunun savunduğu rakibine odaklanmasını sağlar. R2 tuşu yine hızlı koşma tuşudur. Savunmaya yönelik daha fazla taktiksel durum da bulunur fakat oyuna yeni başlayanların bu aşamada zihinleri bulanabilir. Bu nedenle fazla detaylara girmiyoruz. Tüm bunlarla birlikte PlayStation 4 kontrolcüsündeki dokunmatik ekrana basınca mola alınır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x