Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

NBA 2K20: Özel hareketler nasıl yapılır?

Müsabakalarda hem güzel görünen, hem de işinize yarayacak olan özel hareketlerden bazılarının nasıl yapılacağını sizler için yazdık.

Basketbol, bildiğiniz üzere bazen bir gösteriye dönüşür. Bu gösteriyi oluşturan en büyük etken de oyuncuların yaptığı özel hareketlerdir. İçerisinde bulunduğunuz rehber yazımızda, NBA 2K20 oyununda yapılabilen bazı özel hareketlerden bahsedeceğiz. Bu hareketlerin bazılarının yalnızca görsel değil, oyunu kazanmanız açısından da yardımcı olacağını düşünüyoruz. Dilerseniz, bahsettiğimiz özel hareketlerden bazıları nelermiş diye, gelin beraberce bir göz atalım.


NBA 2K20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K20

NBA 2K20 ile özel hareketlerinizi oyununuza bağlayabilirsiniz

Göze hoş gelen hareketlerin, bazen oyunda gerekli olduğunu hemen üst kısımda belirttik. Bunlara, Alley-oop hareketini örnek verebiliriz. Topun oyuncu tarafından havada yakalanıp, henüz havadayken smaç ya da bir şekilde sayı yapılması anlamına gelen bu hareketi, NBA 2K20 oyununda yapmak çok kolaydır. Bir oyuncu, potaya doğru koşuyorsa ve önünde rakip oyuncu yoksa, bu hareketi yapmak için uygun ortamdasınızdır, demektir. Hareketi yapmak için yalnızca PlayStation 4 kontrolcüsünün üçgen tuşuna iki kere arka arkaya basmanız yeterlidir.

Alley-oop hareketi, göze hoş göründüğü gibi, oyundaki bazı noktalarda işinize de yarayacaktır. Örneğin, oyun kurucunuzla potaya doğru giderken karşınıza uzun savunma oyuncuları çıktığında, o bölümde sıkışabilirsiniz. Takım arkadaşınıza pas atacağınız yollar da bu savunma oyuncularıyla tıkanmış olabilir. Böyle durumlarda, eğer takım arkadaşınız müsaitse ve potaya doğru ilerliyorsa, alley-oop seçeneğini deneyebilirsiniz.

Bahsettiğim hareketle birlikte sıkışıklığı sayıya çevirirken, olası bir top kaybı ya da blok yeme durumundan sıyrılmış olursunuz. Alley-oop hareketini kendi kendinize yapmak isterseniz de potaya doğru giderken üçgen tuşuna iki kere basmanız yeterlidir. Bu durumda, potaya yakın olduğunuzdan ötürü, oyunun sistemi diğer takım arkadaşınıza pas vermenizi engeller. Topu doğrudan panyaya atan oyuncunuz, dönen topu kendisi tamamlayabilir. Arkanızdan koşan bir takım arkadaşınız varsa, yön tuşunu potaya doğru ittirerek yaptığınız bu hareket o takım arkadaşınız tarafından da tamamlanabilir.

Göze hoş gelen hareketlerle yola devam edin

Basketbolda, aklımıza gelmeyecek kadar fazla sayıda özel hareket bulunur. Bazıları öyle çok havalı değildir ama işe yararlar. Böyle bir rehber yazısında, rakip oyuncuları kandıracağınız bazı hareketleri eklemek istedik. Örneğin, bir oyuncuya pas verir gibi yaparak topu geri çekmek istiyorsanız, X ve yuvarlak tuşlarına aynı anda basmanız yeterlidir. Bu sıra yön tuşunu eğdiğiniz tarafa doğru bu hareket yapılacaktır. Sizden top çalmak için çaba harcayan rakipler için iyi bir aldatmaca olacaktır.

Oyunun temel hareketlerinden olan yuvarlak tuşuna basılı tuttuğunuzda, takım arkadaşınızın hareketlendiğini, tuşu bıraktığınızdaysa pasın ona gideceğini de rehberimize ekleyelim. Ayrıca, yerdeki bir topun üzerine uçarak atlamak isterseniz, yuvarlak ve üçgen tuşlarına aynı anda basmanızın gerektiğini belirtelim. Tabii özel hareketler bunlarla sınırlı değil. NBA 2K20 oyununda pek çok özel hareket bulunuyor.

Bunlar arasında Eurostep, dönerek potaya yönelme, geri adım atarak şut atma gibi seçenekler var. Örneğin, James Harden gibi yeri adım atarak şut kullanmak istiyorsanız, şut tuşuna basılı tutarak geri adım istediğiniz geri noktaya analog çubuğu çekmelisiniz. Burada şut tuşuyla geri çekme hareketini aynı anda yapmanız gerekiyor. Oyunda crossover ismi verilen topu yere sektirerek rakibi yanıltma hareketi içinse, sol ve sağ analog çubukları farklı yönlere ittirmeniz yeterli olacaktır.

Eurostep ile rakiplerinizi şaşırtmanız mümkün

Günümüz NBA basketbolunda sıklıkla kullanılan özel hareketlerden bir tanesi de Eurostep hareketidir. Oyuncu turnikeye giderken bir yöne gidecek gibi yaparak farklı bir yöne adım atma hareketi olan Eurostep, NBA 2K20 oyununda gayet kolay bir biçimde yapılabilir. Yalnızca, bu hareketi yapacak oyuncunun bu hareketi yapma yeteneğinin belirli bir seviyenin üstünde olması gerekir.

NBA 2K20 oyununda Eurostep yapmak için turnikeye girdiğiniz anda sağ analog çubuğu gidiş yönünüzün arka çapraz yönüne çekmeniz yeterli olacaktır. Bir de atışlardan ince oyuncunuzu kendi etrafında döndürmek için sağ analog çubuğu kullanabilirsiniz. İster post hareketinde isterse topla hareket ettiğiniz anlarda, sağ analog çubukla daire hareketi yaptığınızda oyuncunuz kendi etrafında dönecektir.

Bu hareketi, post hareketi yaparken tersi yöne kullanmanızı öneririz. Örneğin sırtınızı potaya verdiniz ve rakibinizi ittirmek için çabalıyorsunuz. Eğer sahanın pota tarafına doğru rakibinizi ittirebiliyorsanız aniden ters yöne dönebilirsiniz. Bunun için sağ analog çubukla, gittiğiniz yönün tersine bir daire oluşturmanız yetecektir. Sizi durdurmak için güç veren savunma oyuncusu, diğer tarafa yöneldiğinizde boşta kalır ve kolayca potaya yönelebilirsiniz.  

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x