NBA 2K20: Nasıl oynanır, yeni başlayanlar neler yapabilir?

Daha önce NBA 2K serisini deneyimlemeyenler ve hiç basketbol oyunu oynamayanlar için bazı önerilerde bulunuyoruz.

Her video oyunu türünü herkesin bilmesi mümkün değildir. Bazıları bu türlerin detaylarıyla dahi ilgiliyken, bazı kişiler de isteseler de farklı türdeki yapımları deneyim etme şansı bulamamış olabilirler. Okumakta olduğunuz yazıda ise sizlere bir basketbol oyununda neler yapılır gibi temel bir noktadan başlayıp, NBA 2K20 oyununun nasıl oynanacağını anlatacağız.

Yazdıklarımızın sayesinde inanıyoruz ki bu oyunu oynarken eğlenmenin yollarını keşfedeceksiniz. Bu arada, genel anlamda karşımızda nasıl bir video oyununun bulunduğunu merak ediyorsanız, sizler için kaleme aldığımız detaylı bir inceleme yazısının da internet sitemizde yer aldığını söyleyelim. Hazırsanız, basketbol ile olan mücadelenize en baştan başlayalım.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K21 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K22 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K20

NBA 2K20 oyunda, eğlenecek pek çok nokta bulabilirsiniz

Bir video oyununu edinirseniz, az çok sizlere neler sunabileceğini bilirsiniz. NBA 2K20 de oyuncuların eğlenmesi için farklı yollar sunan ve gayet doyurucu çeşitliliğe sahip olan bir video oyunudur. Uzun süredir basketbol oyunu oynamayan biriyseniz, bu oyunda kendinize bir takım seçip karşınıza da rakip takımı alarak maçlar yapmayı hayal edebilirsiniz. NBA 2K20 oyununda bu imkan da tanınır ama eldeki malzeme bundan çok ama çok daha fazlasıdır.

Bir diğer oyuncu tipi ise şimdiye kadar hiç basketbol oyunu oynamamış olanlardır ve pek çok okurumuz bu duruma mensup olabilir. Bu yazının devamında, öncelikle bir basketbol oyununda neler yapılabileceğini anlatalım. Sonrasındaysa, yapabildiklerimizin vasıtasıyla ne türde bir ilerleyişim bizleri beklediğine kısaca değinelim. Böylece, bir basketbol oyunu beni eğlendirebilir mi sorusuyla zihnini yorun okurlarımıza yanıt vermiş olabiliriz.

Basketbol oyunları nasıl oynanır?

Ülkemizde, futbol oyunlarını seven hatırı sayılır bir kitle vardır ama aynı durum basketbol oyunları için geçerli olmayabilir. Bir diğer deyişle, basketbol da çok sevilen bir spordur fakat basketbol oyunları, futbol oyunları kadar popüler değildir. Eğer daha önce futbol oyunu oynadıysanız, basketbol oyunlarını fazla yadırgamayacağınızı zannetmiyoruz. Benzer şekilde takım halinde oynanan bu oyunlarda kontrol, topu bulunduran oyuncuda oluyor.

Futbol oyunlarında şut tuşuna basılı tutulduğu oranda şutun şiddeti değişirken, basketbol oyunlarında normal bir şut atarken şut tuşunun doğru yerde bırakılmasıyla sayı elde edilebilir. Bununla birlikte farklı hücum şekilleri vardır ama ilk etapta bunlar kafa karıştırıcı olabilir. Basketbol oyunlarının temelinde, basketbol sporunda olan dinamikler söz konusudur. Video oyunu anlamındaki en büyük etkeni de üst kısımda belirttiğimiz gibi şutun doğru zamanda bırakılması ve oyuna göre hareket edebilmektir.

NBA 2K20 oyununda hangi kontrol tuşları yer alır

Bu yapımdaki kontroller için ayrı bir rehber yazımızı bulabilirsiniz ama kısaca NBA 2K20 oyununda kullanılabilen tuşları sizlerle paylaşalım. Bu oyunu kontrolcü ile oynamakta fayda olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Temel olarak NBA 2K20 oyununda basketbolcuları yön tuşlarıyla hareket ettirebiliriz. Hızlı koşmak için bir tuş bulunur ve kontrolcülerde bu tuş tetik tuşlarına atanmıştır. Bunlarla birlikte en temel olarak bir şut tuşu ve bir pas tuşu kullanılır.

Ayrıca, oyuncuyu çağırarak yakın pas atma ve havadan pas atma tuşları da ayrıca temel kısımda bulunan kontrol tuşlarıdır. Bunların dışında, taktik belirleme ekranını açan tuş, savunma sırasında odaklanmayı sağlayan tuş, basılı tutulduğunda arkaya doğru yürüyerek potaya doğru ilerlemeye yarayan tuş bulunur. Top bir basketbolcudayken, tek bir tuşla bir takım arkadaşı perdeye de çağrılabilir. Tüm bu tuşları, henüz hiç basketbol oyunu oynamayanlar için sıraladığımızı hatırlatalım.

Hangi oyun türlerini deneyebiliriz

Bahsi geçen oyunun inceleme yazısında detaylıca bu konuda bilgi alabilirsiniz. Temel olarak NBA 2K20 oyununda tekli oyunculu ve çoklu oyunculu oyun modları yer alır. Dileyen oyuncular tekli oyunculu yada çoklu oyunculu olarak bir takım seçerek rakibe karşı doğrudan maç yapabilirler. Bununla birlikte sezon oluşturarak süreklilik içeren maçların da yapılabildiği gibi 3’e 3 oynanabilen müsabaka çekşitleri de bu oyunda yer alır.

Öte yandan, NBA 2K serisinin en çok oynanan iki tane oyun modu vardır. Bunlar, MyCareer ve MyTeam isimli oyun modlarıdır. MyCareer ile bir oyuncu oluşturularak sıfırdan bir basketbolcu olarak hikaye eşliğinde ilerleme sağlanır ve gelişme gösterilir. MyTeam modu ise mevcut ve emekli olan basketbolcuların kartlarının toplandığı, güçsüz bir takımdan efsanevi bir takıma doğru giden yolun izlendiği oyun modudur. MyTeam modunda tekli oyunculu ve çoklu oyunculu olarak pek çok seçenek yer alır ve hayli uzun süre oynanabilir.

Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
2
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x