NBA 2K20: Defans ve savunma nasıl yapılır?

Başarılı olmanın yolu, özellikle bu yapımda iyi savunma yapabilmekten geçer.

Sporlar genelde atak sırasında yapılan sayıların sayesinde kazanılır fakat pek çok sporda savunma yapabilmek en az atak yapabilmek kadar önemlidir. Basketbol da savunma yapmanın ön plana çıktığı bir spor dalıdır. NBA 2K20 oyunununu ilk kez oynayacakların ve bu yapıma yeni başlayanların aklına muhakkak olarak savunmayla ilgili sorular takılacaktır. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan bu yapımında savunma ya da diğer deyişle defans nasıl yapılır sorusuna beraberce yanıtlar bulalım. Bu arada bahsi geçen yapımın detaylı bir inceleme yazısını internet sitemizde bulabilirsiniz.


NBA 2K20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K20

NBA 2K20 ile savunma yapmak zor değildir

Her spor dalının kedisine özgü savunma mekanikleri bulunur. Basketbol sporunda da savunma mekanikleri vardır ve bu mekaniklerin pek çoğu NBA 2K20 oyununa yansıtılmıştır. Öncelikle söylemek gerekir ki bu yapımda savunma yapabilmek için fazladan sıkıntıya girmenize gerek yoktur. Özel savunma yöntemleri için taktikler mevcuttur fakat oyuna yeni başlayan okurlarımızın zihinlerini bu durumlar ilk etapta fazlaca bunaltabilir. Ayrıca, birazdan söyleyeceğimiz temel mekanikleri doğru bir biçimde uygularsanız en azından tekli oyunculu oynarken özel taktiklere muhtaç kalmazsınız.

Nasıl savunma yapılır sorusunun karşılığını alt kısımlarda maddeler halinde kaleme alacağız ama onlardan önce bu yapımdaki temel savunma tuşlarına değinelim. Bir hücum oyuncusunun karşısında durarak ona odaklanmak için PlayStation 4 konsolunda L2 tuşu kullanılır. Bu tuş sayesinde savunma oyuncunuz yüzü topu elinde tutan oyuncuya yönelir ve onu daha dikkatli savunur. Kare tuşu ile top çalma hareketini yapabilirsiniz ama fazla ısrarcı olunca faul çalınır. Blok yapmak ve ribaund almak için ise zıplama tuşu olan üçgen tuşuna basmalısınız. Doğru zamanlarda doğru hamleleri yapmak zamanla alışılacak bir durumdur.

Doğru oyuncularla ve doğru zamanlamayla iyi savunma yapılabilir

NBA 2K20 oyununda savunma yapmak için gerekli olan tuşları en basit haliyle üst kısımda belirttik. Bu tuşları kullanmanın yanında, takımınızın savunma anlamında iyi işler çıkarmasını istiyorsanız doğru oyuncularla hareket etmeniz gerekir. Savunmanın temellerinde, kısa oyuncuları arkaya kaçırmamak ve potaya gelen oyuncuları uzun oyuncularınızla savunmak gibi iki önemli seçenek yer alır. Mümkünse, savunma yapacak olan oyuncularınızı mantıklı tercih edin, ayrıca top rakip oyun kurucuda bulunduğu zamanlarda L2 tuşuyla bu oyuncunun rahat hareket etmesine izin vermeyin.

Pota altında ise NBA 2K20 oyununun savunma anlamında uzun oyuncular pek çok durumda avantajlıdırlar. Tabii ki yalnızca uzun olmak yeterli değildir fakat uzun boylu oyuncuların caydırıcı etkileri görülür. Bu kısımda, PF ve C pozisyonları için uzun boylu oyuncuları tercih etmek, hem blok yapmak, hem ribaund almak, hem de rakip oyuncuların dengesiz şut atmalarını sağlamak adına fayda sağlayacaktır. Burada uzun olarak kastettiğimiz boyun ise 7 ft civarında olduğunu söylemeden geçmeyelim. En azından PF ve C pozisyonlarında oynayan oyuncuların 6 ft 10 inç ölçüsünde olmalarına özen gösterebilirsiniz.

NBA 2K20 oyununda savunma yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise alan daraltmak ve rakip takımın boş bölgelere oyuncu kaçırmasını engellemektir. Savunma yaparken, rakip oyuncunun önünde kalmayı sürdürmeniz, o pozisyonun devamında alan daraltmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan rakipler bazı taktiklerinde boşa adam kaçırmayı deneyeceklerdir. Rakibin oyun kurucusu topu sektirmeyi biraz uzatırsa, boşta olabilecek diğer rakip oyunculara dikkat etmenizi öneririz.

Bu arada, özellikle daha önce futbol oyunlarını sıklıkla oynayıp basketbol oyunlarına vakit ayıramayanlar top çalma tuşunu fazlaca kullanabilirler. NBA 2K20 oyununda top çalma her an yapılmaz ve bazı özel durumlarda gerçekleşir. Rakip takımın oyun kurucusundan top çalmak için sürekli olarak kare tuşuna basılırsa, bir süre sonra hakemler tarafından faul çalınacaktır. Top çalmak için en mantıklı hamleler kalabalık alanlarda ve rakibin altındaki halkanın kesik kesik olduğu anlarda yapılanlardır.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x