NBA 2K20: Alley-oop nasıl yapılır ve smaç nasıl basılır?

Smaç basmak ile birlikte Alley-oop hareketinin nasıl yapılacağını anlatırken bu hareketin nerelerde daha verimli kullanılacağını da sizlerle paylaşıyoruz.

Her spor dalında olduğu gibi basketbol sporunda da seyirciyi etkileyen, yapıldığında heyecana neden olan pek çok hareket vardır. Bunlardan bir tanesi de Alley-oop olarak tabir edilen ve topun havada yakalanıp yere inmeden sayı yapılması hareketidir. Bu özel hareket genelde smaçla bitirilir ama farklı durumlar da meydana gelir. Okumakta olduğunuz bu rehber yazısında da sizlere NBA 2K20 oyununda Alley-oop hareketinin nasıl yapılacağını ve nasıl smaç basılacağını anlatacağız. Ayrıca bu hareketin hangi durumlarda daha verimli sonuçlar ortaya çıkaracağına dair önerilerimizi de bu yazıda bulabilirsiniz.


NBA 2K21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K21 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K22 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K20

NBA 2K20 oyununda Alley-oop yapmak çok kolay

Her ne kadar oldukça göze hoş gelen ve gerçekte yapılması zorlu bir hareket olsa da NBA 2K20 oyununda Alley-oop hareketini gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Bu hareketin yapılması için PlayStation 4 konsolunun kontrolcüsü ile üçgen tuşuna iki kez dokunmanız yeterlidir. Benzer şekilde Xbox One kontrolcüsünün Y tuşuna da iki kez bastığınızda bu hareket gerçekleşir. Eğer kontrol tuşları değiştiyse bu tuşun havadan pas atma tuşu olduğunu hatırlatalım.

Tabii bir tuşa yalnızca 2 kere basmak demek bir hayli işi kolaya indirgemek oluyor. Yapılması gereken yalnızca kullanılan platformda göre üçgen ya da Y tuşuna arka arkaya iki kez basmaktır ama zamanlamaların doğru yapılması gerekir. Eğer doğru zamanlama yapmaya alışırsanız, bu hareketi bir süre sonra sıklıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz, Alley-oop yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara da beraberce bir göz atalım. Bu hareket için hem zamanlama, hem de oyuncuları biraz yakından tanımak da gerekebiliyor.

Alley-oop yapmak için zamanlama ve oyuncuları tanımak gerekiyor

Bu hareketin temelinde bir basketbolcunun topu havaya atması ve bir diğerinin o topu havada yakalayıp smaç basması şeklinde bir ilerleyiş vardır. NBA 2K20 oyununda tek oyuncuyla potaya doğru koşarken de bu hareket yapılabilir. Yön tuşunu potaya doğru çevirerek üst kısımda belirttiğimiz tuşlara iki kere basarsanız da panyadan sektirerek Alley-oop hareketini yapabilirsiniz. Bununla birlikte bu hareket yapabilmek için doğru oyuncular ve doğru zamanlama gereklidir.

Doğru zamanlama bu hareketi yapmak için diğer tüm detaylardan önemlidir. Topu sürerek giderken her hangi bir zamanda belirttiğimiz tuşlara iki kere basarsanız, yalnızca topu havaya atmakla kalırsınız. Bu hareketi başarıyla tamamlamak için mümkünse smaç yeteneği olan bir oyuncunun topsuz halde potaya doğru yönelmesi gerekir. Pota ile arasında rakip takımın bulunmadığı topsuz oyuncuları gördüğünüzde üçgen ya da Y tuşuna iki kere üst üste basarak bu oyuncuların ulaşabileceği bir noktaya topu atarak Alley-oop hareketini tamamlayabilirsiniz.

Bu hareketi farklı zorluk seviyelerinde gerçekleştirmek mümkündür fakat NBA 2K20 oyununun zorluk seviyesi arttıkça Alley-oop hareketini yapmak biraz daha güç olabilir. Yine de pas özelliği gelişmiş bir oyun kurucu ve sıçrama ile smaç yapma özelliği yüksek olan bir oyuncuyu doğru zamanlarda buluşturursanız, rahatlıkla hareketi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Alley-oop hareketinin en kolay perde alınarak yapılabildiğini hatırlatalım. Topu süren oyuncu perdeden çıkarken üzerine rakip takımın oyuncularını çekerse, muhtemelen perdeyi gerçekleştiren takım arkadaşı potaya doğru yönelir ve bu oyuncuyla rahatlıkla Alley-oop hareketi gerçekleştirilebilir. Hızlı hücumlar sırasında da eğer 2’ye 1 kalırsanız, yani tek bir rakip oyuncu karşınızda kaldıysa da Alley-oop hareketini uygulayabilirsiniz. Bu durumlarda ise rakip oyuncunun topa sahip olan oyuncuya yaklaşarak diğerini boş bırakması en uygun durum olur.

Smaç basmak da basittir ama doğru zamanı bulmak gerekir

NBA 2K20 oyununda smaç basmak için de karmaşık bir düzen yoktur fakat bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Smaç basmak için hızlı koşma tuşuna basarken potaya yönelmek ve şut tuşuna basılı tutmak gerekir. Eğer şut tuşundan elinizi çekerseniz bu hareket turnike ile sonuçlandırılır ve smaç olmaz. Ayrıca, yön tuşunu kullanmazsanız yine smaç basma hareketini gerçekleştiremezsiniz. Bu oyundaki pek çok pozisyonda, potanın altındaysanız bile yalnızca hızlı koşma tuşu ve şut tuşuna basılı tutmak smaç basmak için yeterli olmayabilir.

Tüm bunlarla birlikte, smaç basabilmek için doğru oyuncuları tercih etmenizde fayda vardır. Bazı oyuncular boş oldukları halde smaç yetenekleri yeterli olmadığından ötürü smaç basamazlar. Bazı oyuncular ise potaya çok uzak oldukları halde, uzak bir noktadan smaç basmak için harekete geçebilirler. Bir de pozisyonun smaç basmak ile noktalanıp noktalanmayacağını o sırada çıkan şut barından anlayabilirsiniz. Oyuncu potaya yöneldiğinde şut barı oluşmuyorsa, bu hareketin smaçla noktalanacağını gösterir. Eğer şut barı çıkıyorsa, hareketiniz turnike olarak bitirilebilir ve bloklanma ihtimali çok yüksektir.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x