Mortal Kombat 11

Mortal Kombat 11: Ultimate incelemesi

Mortal Kombat 11, bugüne kadar birçok farklı sürüm ile karşımıza çıktı. Şimdi ise tüm sürümlerin nihai halini görüyoruz.

Günümüzün en popüler dövüş oyunlarından bir tanesidir Mortal Kombat 11. Bu popülerliğe cevap olarak da oyunun geliştirici ekibi, sürekli olarak yeni içeriklerle birlikte oyuncuların karşısına çıkmaya çalıştı. Bu uğurda iki farklı Kombat Pack ve bir adet de genişletme paketi gördü oyuncular. Şimdi de tüm bu içerikler, tek bir sürümün içinde toplandı ve Mortal Kombat 11: Ultimate, oyuncuların beğenisine sunuldu. Bu özel sürümü ben de elde etmeyi başardım CD Media Türkiye sayesinde ve şimdi de karşınıza bir inceleme yazısı ile çıkıyorum. Bakalım bu sürümde tam olarak neler bulunuyor?

Mortal Kombat 11: Ultimate oyununu satın aldığınız zaman karşınıza çıkacak olan ilk şey, oyunun temel hikayesi olacaktır. Bu hikayede Raiden isimli karakteri baş rolde görüyoruz ve kendisi Keeper of Time olarak da bilinen Kronika ile karşı karşıya geliyor. Oyuncular, bu ilginç hikaye boyunca zamanla oynuyor ve aynı karakterlerin farklı zaman dilimlerinden gelen tipleri ile karşı karşıya kalıyor. Temel oyunda anlatılmış olan bu ilginç hikaye, nihai sürümün içerisinde yer alan Aftermath isimli genişletme paketi ile de devam ettiriliyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu pakette, oyunun hemen sonrası anlatılıyor.

Mortal Kombat 11 oyununun temel hikayesi bittikten sonra Keeper of Time, artık Liu Kang oluyor ve kendisi, evreni koruyabilmek adına çok ciddi adımlar atıyor. Temel oyunun hikayesi, sinematik sahneler ile ciddi bir şekilde zenginleştiriliyordu. Aynı gelenek, Aftermath ile anlatılan hikayede de devam ediyor. Yine, birbirinden güzel ve havalı sinematik sahneler izliyoruz; hikayeye bu şekilde tanıklık ediyoruz. Hikaye de aslında kendisini temel oyun ve bir genişletme paketi ardından bitiriyor. Bu oyun için gelen diğer ek paketler Kombat Pack idi ve onlarda hikaye temelli içerikler yer almıyor.

Mortal Kombat 11, hikaye ve hikaye anlatımı için oynanabilecek bir video oyunu değil. Bu oyundan zevk almak istiyorsanız, dövüş türünden hoşlanmanız gerekiyor. Eğer temelde bu türü seviyorsanız ve üzerine zengin hikaye de hoşunuza gidiyorsa, Mortal Kombat 11: Ultimate aslında adı gibi en nihai deneyimi sunuyor hikaye tarafında. Gönül isterdi ki bu yapıt için bir kere daha genişletme paketi görelim ama artık nihai sürüm satılmaya başlandığına göre on ikinci oyunu beklememiz gerekecek yeni ve büyük bir hikaye için. Tüm bu hikaye ögelerinden sonra da sıra, sistemlere ve mekaniklere geliyor.

Mortal Kombat 11: Ultimate

Mortal Kombat 11: Ultimate, oynayabileceğiniz en geniş dövüş deneyimini sunuyor

Mortal Kombat 11: Ultimate oyununu satın aldığınız taktirde, serinin eski oyunlarından farklı olarak bir karakter özelleştirme sistemi göreceksiniz. Şu anda bu video oyununda yer alan tüm karakterleri kozmetik olarak ve oynanışı etkileyecek şekilde özelleştirebiliyorsunuz. İşin en iyi yanı ise tüm bu özelleştirme ve güçlendirme ögelerinin oynanış aracılığı ile elde ediliyor olması. Yani, daha havalı görünmek için veya daha güçlü olmak için mikro ödemelere yönelmenize gerek kalmıyor; yetenekli olsanız yeter. Tabii bir de özelleştirmemiz gereken karakterler var, değil mi?

Temel oyunu, genişletme paketini ve diğer iki farklı ek paketi bir araya getirdiğiniz zaman Mortal Kombat 11: Ultimate, tam 37 adet oynanabilir karakterle geliyor. Bu karakterlerin 24 kadarı temel oyunda yer alırken, 13 tane de ek paketle karşınıza çıkıyor. Tabii bu oyunun bahsi geçen sürümünü satın aldığınız zaman tüm karakterler, direkt sizin oluyor, ek paket derdine girmenize gerek kalmıyor. Ayrıca oyunda, sadece markanın geçmişinden hatırlanabilecek karakterler bulunmuyor; The Joker, RoboCop ve John Rambo gibi çok ilginç karakterler de kadroda bulunuyor.

Diyelim ki karakterinizi seçtiniz, onu özelleştirdiniz, sonra ne yapacaksınız? Tabii ki arenalarda dövüşeceksiniz. Mortal Kombat 11: Ultimate oyununda yine hem temel yapıtı, hem de ek paketleri topladığınız zaman neredeyse 30 adet arena yer alıyor. Tabii ki bazı arenalar, belli başlı oyun modlarına özel olarak karşımıza çıkıyor ama karakterlerde olduğu gibi arenalarda da oyun sizi içeriğe boğuyor aslında. Ayrıca bu arenaları kullanabileceğiniz 10 adet de oyun modu karşınıza çıkıyor; bunların arasında bir antrenman ve öğretici içerik de bulunuyor yeni oyunculara hitap eden.

Tüm bu içerikleri; temel oyunu, genişletme paketini ve ek paketleri işin içine kattığımız zaman Mortal Kombat 11: Ultimate, inanılmaz geniş bir deneyim sunuyor benim gözümde. Yani, daha önce bu oyunu hiç oynamamış olan bir oyuncu için onlarca karakter, onlarca arena, onlarca oyun modu, onlarca sistem mutlaka iyi hissettirecektir. Tabii temel oyuna veya genişletme paketine filan halihazırda sahipseniz, incelemekte olduğum nihai sürüm sizin için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Bu noktada da sanıyorum ki yapılacak herhangi bir şey bulunmuyor efendim.

Mortal Kombat 11: Ultimate

Yeni nesil için destek de ayrıca oyunculara sunuluyor

Mortal Kombat 11: Ultimate veya oyunun hangi sürümüne sahip olursanız olun, sunum tarafında da yeni konsollarda karşınıza bazı yenilikler çıkacak. Eğer bu video oyununu PlayStation 5 veya Xbox Series X konsolunda deneyimlemek isterseniz, öncelikle 4K/60 FPS değerlerinde çalışan bir yapıt göreceksiniz. Oyunun performansı zaten önceden de 60 FPS idi ama artık çözünürlük, dinamik bir şekilde doğal 4K bile bulabiliyor. Bu da oyunun netliğini ciddi anlamda iyileştiriyor. Oyunda bazı görsel iyileştirmeler de var ama bunlar genelde sinematik sahneler sırasında hissediliyor.

İyileştirilen görselliğin yanında Mortal Kombat 11: Ultimate, çapraz platform ve çapraz nesil desteği de sunuyor. Bu destek sayesinde çevrim içi oyunlar, tüm platformlardan gelen oyuncular tarafından oynanabiliyor. Ayrıca bu platformlar, eski nesil veya şimdiki nesil olarak diye de ikiye ayrılmıyor; tüm nesillerden, her oyuncu birleşiyor. Bunun haricinde, eğer bahsi geçen yapıtın herhangi bir sürümünü eski nesil konsollarda satın alırsanız, aynı sürümü şimdiki nesle ücretsiz bir şekilde geçirebiliyorsunuz. Bu sayede aynı oyuna ikinci kere ödeme yapmanız da gerekmiyor.

Son olarak, PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarının içerisindeki süper hızlı SSD sayesinde yükleme ekranlarının da kısaltıldığı belirtiliyor. Ben bu oyunu PlayStation 5 konsolum ile denedim ve söylendiği kadar yüksek seviyeli bir hızlanma görmedim. Yani, tabii ki oyunun PlayStation 4 veya PlayStation 4 Pro sürümüne göre çok daha iyileştirilmiş bir yüklenme hızı var ama söylendiği kadar da abartılı bir hız değil bu. Yine de memnun edici bir deneyimdi. Aynı şeyi DualSense için de söyleyebilirim. DualSense ile hissettiğim deneyim, ortalama üstüydü, çok da bir fark yaratmadı.

Her şeyi özetlemek gerekirse Mortal Kombat 11: Ultimate, temel oyunu hiç oynamamış olan oyuncular için çok iyi bir paket. Sonuçta, bu oyuna 1 seneden biraz daha uzun bir zamandır gelen tüm içerikleri, tek bir paket üzerinden, daha uygun bir fiyata satın alıyorsunuz. Kombat Pack 1, Kombat Pack 2 ve Aftermath isimli paketlerin üzerine Mortal Kombat 11 için çok büyük bir ihtimalle daha fazla içerik gelmeyecektir; bunun için zaten paketin adı nihai olarak geçiyor. Durum böyleyken de bahsi geçen yapıta bu yatırımı yapmak, özellikle dövüş oyunlarından hoşlananlar için çok iyi olacaktır.

Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11: Ultimate
Son zamanların en başarılı ve en popüler dövüş oyunlarından olan Mortal Kombat 11, nihai sürümü ile karşımıza çıkıyor. Bu sürüme de Mortal Kombat 11: Ultimate deniyor. Temel oyunu, iki farklı ek paketi ve dev gibi bir genişletme paketini içerisinde bulunduran Mortal Kombat 11: Ultimate, oyunculara ciddi bir içerik sunuyor. Eğer temel oyuna halihazırda sahip değilseniz ve dövüş oyunlarının dünyasına girmek istiyorsanız, bu nihai paket aslında aradığınız ürün olabilir.
Olumlu
37 karakterin ve onlarca içeriğin tek bir pakette sunulması.
Tüm içeriklerle ortaya tekrar oynanabilirliği güçlü olan bir oyunun çıkması.
Temel oyuna sahip olmayanlar için kaçırılmaması gereken bir paket.
Olumsuz
400 TL gibi bir fiyat, desteği sonlanan bir oyun için fazla.
Dinamik 4K ve iyileştirilen görsellik pek fark edilmiyor.
Temel oyuna sahip olanlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.
8.5
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x