Attan indim, eşeğe bindim. Monster Pusat V11 sayesinde bunu gerçekten yaşadım. Bir senedir filan fare olarak Razer Viper 8KHz kullanıyordum ve birkaç hafta önce tekerleği bozdum. Benim günlük kullanımımı etkilediği için yeni bir fare almak istedim ve açıkçası biraz da aceleci olduğum için ve Monster markasının da bir ürününü deneme fikri uzun zamandır kafamda olduğu için yeni faremi o markadan alayım dedim. Yani, beynim mi o noktada durdu, başka bir şey mi oldu, bilemiyorum ama her gün kullandığım bu kadar kritik bir bilgisayar ürününü marka denemek için almamalıydım, dikkat etmeliydim ve araştırma yaparak almalıydım. Sonra, böyle pişman oluyor insan işte.

Monster Pusat V11, markasının giriş seviyesindeki oyuncu faresi. “Dayanıklı ve Konforlu Tasarım” ile tanıtıyor kendisini ve bu tamamen büyük bir yalan. Ben, hayatımda daha önce bu kadar ucuz ve kalitesiz hissettiren bir fare görmedim, duymadım. Tamam, daha önce kullandığım fare 2.000 TL civarındaydı. Bu ise sadece 600 TL fakat ürünün reklam edilme şekli bu değil. Reklama göre dayanıklı ve konforlu fakat fareyi kullanmaya başladıktan sadece 5 dakika sonra tekerlekten gacır gucur sesler gelmeye başladı. Bu tekerleğe veya farenin üstündeki herhangi bir butona tıklamak da pek kolay değil ve her tık, ürün sanki elinizin altında parçalanacakmış gibi bir his veriyor.

İşin konfor kısmı da pek iyi değil. Ürün neredeyse 300 gram ve elimin altında inanılmaz ağır hissettiriyor. Bütün gün fare kullanan biri olarak elim inanılmaz yoruluyor. Yalnız, ağırlık haricinde tasarımda beni çok rahatsız eden bir şey olmadı. Yani, üründe 8 farklı programlanabilir tuş var ve bunları çok hafif bir uygulama ile kolayca ayarlayabiliyorsunuz. Aynı uygulamada DPI ve RGB için ayar filan da çekebiliyorsunuz. Sadece o programlanabilir tuşların bir kısmına konforlu bir şekilde basamıyorsunuz ama bu da benim için bir problem olmadı. Benim günlük bazda ihtiyacım olan sağ tık, sol tık ve tekerlek. Gerisini her zaman kullanmıyorum.

Tasarımla alakalı bir diğer problem ise Monster Pusat V11 ürününün plastik kaplaması. Bunu materyal olarak filan pek detayını bilmiyorum, parmağı genelde yağlı bir insanım ve bu durumda ürüne ilk temasımdan beri parmak ve avuç koyma yerlerinde izler belirdi ve hiçbir şekilde de gitmiyor. Bu durumu yaşadığım ilk fare de kesinlikle bu. Farenin genel görünüşü ise fena değil. Yeşil detayı ucuz görünüyor ama kötü de durmuyor. RGB desteğini de eğer dilerseniz kapatabiliyorsunuz ki bu da benim hemen yaptığım bir şeydi. Renk seçmek isterseniz de yedi farklı RGB tipi sizi bekliyor. Seçebileceğiniz renkler ise gayet özgürlükçü.

Monster Pusat V11

Monster Pusat V11, kaliteden yoksun bir fare

Monster Pusat V11, giriş seviyesinde bir ürün olduğu için öyle bahsedilebilecek pek bir özelliği yok. Benim de zaten o farklı özelliklere ihtiyacım yok. Bu noktaya kadar sadece daha sağlam duran ve daha hafif hissettiren bir fareye sahip olmayı tercih ederdim. Yalnız, mevzu bu fareyi kullanmaya gelince işler birazcık değişiyor. Hem bu farenin ağırlığı ile alakalı, hem de tabanı ile alakalı olarak çok hassas hareketleri yapabilmek mümkün değil. Tabii ki kullandıkça elim alışacaktır fakat daha önce kullandığım o pahalı farenin hassasiyetinden uzak bir ürün var elimde. Buna da pek şaşırmadım; zaten 600 liralık bir üründen daha fazlasını beklemiyordum.

Beni şaşırtan şey, Monster Pusat V11 için verilen inceleme puanları oldu. Nereye baksam bu ürün için 5 üzerinden 4.5 veya daha yüksek puanlar görüyorum ve bunlar bayağı bayağı şaka. Yani, fiyatını göz önünde bulundurduğunuz zaman bile bu fare en fazla 3 yıldız eder. Bu fareden çok daha kaliteli olan hem daha ucuz, hem de bir tık daha pahalı olan sayısız rakip var. Mesela, 500 TL olan Logitech G102 Lightsync ile bu fare arasında inanılmaz büyük bir fark var ve iyi olan taraf Monster değil. Aynı şey 700 TL civarında olan MSI Clutch GM11 için de geçerli. Eğer açıkçası ben bir anda rehavete düşüp, Monster almasaydım, kesinlikle bir MSI ürünü alırdım.

Şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor, ben Monster Pusat V11 hakkındaki yorumlarımı tamamen günlük kullanım üzerinden yapıyorum. Yani, oyun oynamaya değinmiyorum bile. FPS tipi oyunlar oynuyorsanız zaten bu fareden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Biraz önce bahsettiğim Logitech G102 Lightsync ve MSI Clutch GM11, konu video oyunları olduğu zaman incelediğim bu üründen çok daha büyük bir fark gösteriyor. Günlük kullanımdaki gibi sadece tasarım ve kalite farkı değil yani. Gerçekten yeteneğinizi kullanarak nişan alabiliyorsunuz; bu farede çok hassas işlemler yapamadığınız için biraz işiniz şansa kalıyor.

En azından kablolu bir yapıya sahip olduğu için Monster Pusat V11, gecikme tarafında sıkıntı yaşamıyor. Ürünün reklam edilen değeri “1 Ms Raporlama Hızı” ve bence bu doğru. Ayrıca ürünün maksimum ayarlanabilir DPI ayarı da 10 bin ve yüzlük değerlerde ayarlama yapabiliyorsunuz. Bu da zaten size sunulan beş farklı DPI seviyesi ve eğer yanlış hatırlamıyorsam dört profil için yeterince fazla imkan sağlıyor. Varsayılan olarak farenin üstündeki iki tuştan RGB ve DPI seviyesini değiştirebiliyorsunuz; alttaki bir tuş ile de profil ayarını değiştirebiliyorsunuz. Alttaki tuşu kullanmak açıkçası tam bir eziyet, bunu kim, neden düşünmüş de uygulamış, bilemiyorum.

Monster Pusat V11

Daha iyilerini gözünüz kapalı bir şekilde bulabilirsiniz

Benim yaptığım hatayı sizin yapmanız için en ufak bir sebep yok bence. Monster, günümüzde ucuz alternatiflerden bir tanesi olarak sıkça gösteriliyor ama bu ucuzluğun bir sebebi var. Sebepsiz yere hiçbir şey ucuz olmaz. Ayrıca, biraz araştırmasını yaptığınız zaman daha uygun, aynı veya bir tık daha yüksek fiyatlara çok daha kaliteli alternatifler bulabilmeniz mümkün. Monster Pusat V11 bence o ürünler için alternatif olmalı, kendisi ana ürün olacak seviyede değil.

İster günlük kullanım olsun, ister ofis kullanımını düşünün, isterseniz de video oyunu deneyimi için bir fare arıyor olun, bence Monster Pusat V11 ürününü her kategoride geçebilecek başka bir fare mevcut. Tabii ki ben Razer Viper 8KHz gibi kaliteli bir fareden daha ucuz bir ürüne geçiş yaptığım zaman aradaki farkı olumsuz bir şekilde hissedecektim ama sırf ucuz diye de bu şekilde kalitesiz, problemli hissettiren ürünler satılmamalı ve alınmamalı. Zaten daha iyisinin yapılabildiğini biliyoruz.

Yine de bu ürünü tamamen yerin dibine gömebilmek imkansız. Yani, rekabetçi olmayan oyunlar oynuyorsanız veya YouTube gibi platformlarda video izlemekten daha fazlasını yapmıyorsanız, benim bahsettiğim sıkıntıların büyük bir kısmını hissetmeyeceksiniz bile. Yine de daha ucuza, daha iyi alternatifler varken, bu ürünü satın almanız için size nasıl bir öneri sunacağımı bilemiyorum. Önermek mümkün olmasa bile yerin dibine de sokulamaz diyorum sadece.

Daha önce de söylediğim gibi Monster Pusat V11, 600 TL üzerinden satılıyor ve ben çok açık bir şekilde söylemem gerekirse bu fareyi satın aldığıma pişman oldum. Beni ne video oyunlarında, ne de günlük kullanımda memnun bıraktı. Eğer bir daha fare alacak olsam ve yine şimdiki gibi bütçem olmasa, adını geçirdiğim diğer alternatiflere yönelmeyi tercih ederim. Daha önce aynı markadan Monster Bukra V1 kullanmıştım. O fena değildi ama Monster markasına bir daha zor yaklaşırım.

Monster Pusat V11
Olumlu
Görünüş açısından fena değil.
Yardımcı uygulama hafif ve kolay.
Programlanabilir tuşlar fena değil.
Kablosu yeterince uzun ve sağlam.
Olumsuz
Hiç de sağlam bir ürün değil.
Ağır yapısı konfor sunmuyor.
Sensörü ve tabanı kaliteli değil.
Parmak izi mıknatısı.
Profiller arası geçiş yapmak zor.
20G değerinde hızlanma kötü.
4

Etiketler: